Gönderen Konu: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa  (Okunma sayısı 502355 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: S-650 'VOGO'-Volkan Aydın-Gökhan Aydın
« Yanıtla #660 : Aralık 10, 2012, 12:54:28 ÖÖ »

ek yerlerine elyaf derken,kontraplakların ek yerlerinemi yoksa posta eklerinimi kast ediyorsun ismail?
bildiğim kadarı ile dik yapıştırda içten kontraların öpüşme yerlerine elyaf bant çekiyorlar..ilk elyaf bant 5cm se ikinci elyaf bant en olarak 1. den fazla olmalı 8-10 cm gibi..

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #661 : Aralık 10, 2012, 10:03:02 ÖÖ »
ek yerlerine elyaf derken,kontraplakların ek yerlerinemi yoksa posta eklerinimi kast ediyorsun ismail?
bildiğim kadarı ile dik yapıştırda içten kontraların öpüşme yerlerine elyaf bant çekiyorlar..ilk elyaf bant 5cm se ikinci elyaf bant en olarak 1. den fazla olmalı 8-10 cm gibi..
Aynen, ancak @650 'de kontralar stingerlerin üstünde örtüşüyor ?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #662 : Aralık 10, 2012, 11:02:52 ÖÖ »
Ismail abinin bahsettigi disaridan elyaf destegi abilerim. Ek yerlerine onlem olarak elyaf seritleri.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #663 : Aralık 10, 2012, 12:56:17 ÖS »
Servet içerden elyaf çekme şansı çok yok gibi. onun için içerden tüm posta ve ağaçlar ile kontraların ekyarlerine çift taraflı epoksi flet yapılmasını, dıları dan da kontraların ek yerlerinin tamamına açıklıkları epoksi ile fletleyip en azından 10 cm genişliğinde elyaf bantlanmasını . Bunların üzerine de bir kat daha elyaf çekilmesini öneriyorum.
Bunun en büyük nedeni planda 8 lik olarak önerilen kontra kalınlığı yerine 6 lık kullanılması ve ilaveten konntra kaplanırken kaplanacak kontraların birbirine eklenmeyerek doğrudan postaların üzerine yapıştırılmış olması.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #664 : Aralık 10, 2012, 01:04:46 ÖS »
Servet içerden elyaf çekme şansı çok yok gibi. onun için içerden tüm posta ve ağaçlar ile kontraların ekyarlerine çift taraflı epoksi flet yapılmasını, dıları dan da kontraların ek yerlerinin tamamına açıklıkları epoksi ile fletleyip en azından 10 cm genişliğinde elyaf bantlanmasını . Bunların üzerine de bir kat daha elyaf çekilmesini öneriyorum.
Bunun en büyük nedeni planda 8 lik olarak önerilen kontra kalınlığı yerine 6 lık kullanılması ve ilaveten konntra kaplanırken kaplanacak kontraların birbirine eklenmeyerek doğrudan postaların üzerine yapıştırılmış olması.

ismail su son cümleyi acsan..
bende tekne yapacak olsam kontraları postalara vida ve yapıştırarak ilerlerdim..

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #665 : Aralık 10, 2012, 01:45:57 ÖS »
     kontraların, postalardan ziyade stingerlere yapıştırılması gerekiyor S-650 de. normalde postalar yok zaten kalıp görevi bitince alınıyor ama biz kendi insiyatifimizle onları da üzerinde bırakıyoruz. Benim fotolardan gördüğüm kadarıtla volkan kısa parçalarla çalıştı ve İsmailin yazdıkların anladığım kadarıyla kontraları uç uca yapıştırmamış. 3. postayı baz alarak buradaki genişliklere göre kontraları kesip dışarıda uçuca eklediğimizde hem iş hızlanır (kaplamada) hemde Volkanın yaşadığı eğme ve bükme sorunlarını yaşamayız. 

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #666 : Aralık 10, 2012, 02:11:49 ÖS »
Servet Kontraların postalara yapışma konusu vida ile orada sıkıntı yok.
Bana göre temel sıkıntı 8 lik yerine 6 lık kullanıldığı için. endişemin biri bu.
stinger lara yapışma şeklini doğrusu tam incelemedim . netice de bir eser var. bunu tekrar söküp 8 lık lae yapma veta köklü değişiklik yapma şansımız yok.
onun için mukavemet adına neler yapılabiliri düşünüyorum sadece.
mukavemeti de elyafla çözebileceğimizi düşünüyorum.
bu saatten sonra teknik olarak şunu yap bunu yap demenin laf olarak pek anlamı yok.
Volkan :
bu arda moralini de hiç bozma . sadece elyaf eklemeleri yapman yeterli diye düşünüyorum

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #667 : Aralık 10, 2012, 02:48:27 ÖS »
Abi bizim teknemizin kaplanma sekli zaten bu sekildeki. 4 95 lik ornekleri hep bu sekilde kaplanmis. Benim daha degisik bir kaplama sekli yapmam anlamsiz olurdu kontraplaklar ile parca parca hep postalara hem stingerlara yapistirdim birlesim yerlerini palanya ile yuvarlatip iclerinide ustubec+ epoksiden olusan macun ile kapladim. Tam Omer Abinin Evrenseli gibi oldu yapim olarak ki kontraplaklarin o bahsedilen sekilde eklenmesi bence bu tekne icin gecerli degil. Biz her tekneyi ayni yapiya gore baz alamayiz bence.

Mukavemet konusunda aslinda benim icime arada sirada kurt dussede inanin ben cok guveniyorum. 500 grlik elyafin hakikaten abartilacak bir kalinligi mevcut. Ki ben gozlerimle tekne cevrilirken o teknenin iskele bordasi uzerinde yerde dik durdugunu gormus ve en ufak catirti bile duymamis insanim :D Ufak catirtilar suana kadar 3 4 defa duydum ama hepsi epoksi catlama catirtisiydi.
Dun soyleyemedim unuttum ama elyafin eni 130 cm 1 metrede bir elyafim en bas haric en az 25 er cm ust uste bindi ki bu teknede bir nevi 6 tane disarida tutan ek posta demektir.
Icine henuz is olarak giremedigim icin cita yanlari radius ve omurga boyunca elyafi yapamadim.

Planlarda tekne alti 8 mm kontraplak ust guverte ve yan bordalarin yarisi 6mm kontraplak. Ama sahsi fikrim 8 mm yazilmasinin sebebi icerisinden postalarin cikarilmis olmasi ve ona gore mukavemet dusunulmesi.Postalar olmadigi zaman yuku sadece 4 metrelik stinger citalari tasiyor ve buna gorede kontraplak yazilmis.
Mesela havuzluk tabani normalde 8 mm olmasi gerekiyor ama ben kontram kalmadigi icin 6mm yapabildim ancak iceriden ekstra bir cita daha attim.Elyafsiz hali ile desimetrekareye 100+90 kglik bir yuke cok rahat dayanabiliyor. Bir tekne zaten alt taraftan carpma vs durumlarinda nekadar bir yuke maruz kalir? Zaten bir kayaya carpinca koca milyonluk motoryatlar batiyor ben kimimki bu anlamda :D

Guvenlik konusunda daha degisik planlarim vardi ancak Ismail abinin onerileri ile degistirdim onlari ki havuzluk fikri cok guzel geldi.

Ben hicbir sekilde moral bozmam abi. Ben dunyada yapilmamis bir tekneyi ilk defa yaparak zaten bu yolda nasil yurudugumu belli etmisimdir :D :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #668 : Aralık 10, 2012, 03:25:54 ÖS »
     kontraların, postalardan ziyade stingerlere yapıştırılması gerekiyor S-650 de. normalde postalar yok zaten kalıp görevi bitince alınıyor ama biz kendi insiyatifimizle onları da üzerinde bırakıyoruz. Benim fotolardan gördüğüm kadarıtla volkan kısa parçalarla çalıştı ve İsmailin yazdıkların anladığım kadarıyla kontraları uç uca yapıştırmamış. 3. postayı baz alarak buradaki genişliklere göre kontraları kesip dışarıda uçuca eklediğimizde hem iş hızlanır (kaplamada) hemde Volkanın yaşadığı eğme ve bükme sorunlarını yaşamayız. 

Abi bunu yapamazsın. Eğme bükme sorunları yaşamazsın ancak bunu nasıl açıklayacağımı bilmiyorum ama Mehmet Abi onu gördü birçok yerde tekne formundan dolayı bol verirsin. Ben tekne altında 220 cm lik kontraplak plarçaları kullandım. Yani teknenin 3 te biri. Bunlarda dahi bol veriyorsun ki ben 650 metrelik upuzun kontraplak heryerinden bol verir.
Bizim teknemiz dik yapıştır yöntemi ile yapılacak bir tekne değil ki abi neden bu konu çıktı anlamadım :D Bizimkisi çeneli bir tekne ve aynı kavalier,multichine vs nin yapılan yöntemleri ile yapılıyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #669 : Aralık 10, 2012, 05:16:09 ÖS »
     Bol derken neyi kastediyorsun anlamadım ama; yaklaşık 650x80 (küpeşte tarafı), 650x50 (orta kısım), ve 650x60 (alt kısım) olmak üzere üç parçada o tekne kaplanır. eğilme-bükülme vb hiç bir sorun çıkartmaz; 15-20 cm de bir atılacak vidalar, kontrplakları stingerlere çekip yapıştırır. Aslında bunları tartışmak senin adına gereksiz, sen bu aşamayı geçtin ama ben bu yolu kullanacağım. Tabii şu da var, ben 8 mm kontrplak  kullanacağım ve 6 mm ye göre daha sert olacak çalışması..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #670 : Aralık 10, 2012, 05:31:22 ÖS »
eski kusagız ibrahim biz :)..
tedbirli ve sağlamcıyızdır biraz..
neyse volkan sen yola devam,elinde epoksi,elyaf kalırsa karinasına bir kat daha elyaf atarsın...

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #671 : Aralık 10, 2012, 05:42:24 ÖS »
      Evet Servet, kesinlikle öyle  :D. Ben o tekneyle Ege'de gezmeyi ve karşı kıyıdaki dostlara gitmeyi düşünüyorum  ;).  Sanırım Volkan'ın elinde epey bir elyaf olacak, bir top almıştı o. Karinaya bir kat daha atabilir.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #672 : Aralık 10, 2012, 06:42:38 ÖS »
egede yaşayıp hele birde yelkenli varsa ege adalarını dolaşmamak olurmu...uzolarsın artık. :)

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #673 : Aralık 10, 2012, 06:47:45 ÖS »
    ;D ;D ;D Uzo içmeeeeeeeemm. Hayatımda bir kere içtim, anahtar deliğini bulamadım. Yeşil Efemi yanımda götürürüm. ;)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #674 : Aralık 10, 2012, 06:56:08 ÖS »
tekirdağdan sasmam.. :)..