Gönderen Konu: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa  (Okunma sayısı 501430 defa)

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: S-650 'VOGO'-Volkan Aydın-Gökhan Aydın
« Yanıtla #285 : Mayıs 24, 2012, 05:41:46 ÖS »

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #286 : Mayıs 24, 2012, 05:43:24 ÖS »

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #287 : Mayıs 24, 2012, 05:45:01 ÖS »
Ben hallettim abi. Detayları şimdi resimler ile yazacağım yazıyı hazırlıyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #288 : Mayıs 24, 2012, 05:47:05 ÖS »
http://img703.imageshack.us/img703/3599/aydin086.jpg

Bu kadarını becerebildim, resimde takviyeleri gösterdim.

gayet iyi ne yapılması gerektiğini anlatıyor..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #289 : Mayıs 24, 2012, 06:00:22 ÖS »
Şimdi abilerim öncelikle Arda Abi rica etmiş postaların catlayan yerleri ile ilgili resimleri paylaşıyorum.

Daha sonrasında ise bugun çıta geçiş işlemlerini yaptığım fotoları paylaşıyorum. Postanın çatlaması çıtaları işkence ile postaya sabitlerken oluyor. Heralde baskıya dayanamıyor yeteri kadar.Ayrıca 5 nolu postada benimde teknik hatam var. O posta için hazırladığım epoksinin sertleştiricisini az koymuştum iç kısmı macun kıvamında kalmış. Üstüne normal karışımı sürsemde fayda etmemiş.
5 numara haricinde çeşitli postalarda toplam 3 tane daha çatlak meydana geldi hemen küçük tahta parçası ile takviye yaptım şuan için sorunum yok. Çıtaları ıslatmadan direk olarak bükmeye çalıştığım için zorladı yanılmıyorsam. Yarın bir adet palanya ve küçük bir kettle ile gideceğim.

Posta çıkarma konusunda ise çıkarmadan önce ölçümleri ve çıkardıktan sonra ölçümleri yaptım.Sabit aldığım noktalara ölçmüştüm. 3 ve 4 numaralı postalar gerekli klavuzluğu yapmakta yarım cm bir kayma olmuş ki bende bunu hata payı olarak sayıyorum. Şimdilik resimler aşağıdaki gibi . Diğer postalar gayet sağlam ve başarılı. Moral bozmak,pes etmek yok :)

Bir tek çıta bükmede çok zorlanıyorum çok kalınlar.dediğim gibi yarın kettle ile gideceğim üzerlerine sıcak su döküp yarım veya 1 saat bekledikten sonra çıta geçirmesini yapacağım.ve tabiki palanya.

Değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Ama şuan muallaktayım. Herhangi bir işlem yapmayacağım. Biraz daha ilerleyip simetriğinede aynı işlemi yaptığımda bağlayacı kuvvet olacağını düşünüyorum. İlerleyen aşamalarda bu sorun devam ederse takviye aşamasına geçeceğim.
Çıtaların daha yapıştırmasını yapmadım sadece vidalıyorum. Hepsini vidaladıktan sonra ortaya çıkan durumu görüp ona göre yapıştırma yapacağım.

Ayrıca tekneye biraz güvenim azaldı. Denizde dalgada böyle çat çut sesler duyarsam o tekneye bidaha binememki.. Yada kaplanan kontraplak ve elyafmı teknenin tüm kuvvetini,dayanıklılığını sağlayan. Bu yaptıklarım rol oyuncularımı onuda zamanla göreceğim.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #290 : Mayıs 24, 2012, 06:04:38 ÖS »
Ayrıca İbrahim ab
Suan 5. Postayi citalari takarken epoksi baglantilarindan catlattim ve oynamasi sebebi ile 5. Postayi tekneden cikardim. Eger bir sikinti cikmazsa boyle devam edecegim cikar ise tekrar yapistirip yerine koyacagim.

Çerçeveleri çıkartacak isen, ancak kaplama işlemi bittikten sonra çıkartabilirsin. Stingerlere eğimi veren bu çerçeveler, kaplamaya dolayısı ile tekneye şekil veren de stinger eğimleri. 5 çerçeve değil,birini bile çıkartsan teknede şekil bozulur. deyim doğru olur mu bilmiyorum ama Şirazesi kayar.
      Evet, çatlaması hatta kırılması normal. Zira 2,5 tahtalar çok zayıf oluyor, bu nedenle ben iki kat lamine yaptım. Sana önerim ise (zaten postaları da tekne de bırakacaktın) tüm ek yerlerinin iki tarafına epoksi yapıştırmayla kontrplak parça takviyeler at. Tüm çerçevelere.

Ayrıca İbrahim abi beni yanlış anlamışsın ben sadece 5. çerçeveyi cıkarttım 5 çerçeve değil. 5 çerçeve çıkarırmıyım hiç :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #291 : Mayıs 24, 2012, 06:13:06 ÖS »
    Boy uzadıkça esneme artar, Stingerleri ekle tam boy yap baştan başlayarak yuvalara denk getirip işkencele öncelikle. Bu şekilde bir gör,gerekli yerleri alıştır sora yapıştır.

Stingerlerin boyu kısa,öyle bükemezsin. önce stingerleri hazırla. O boyda sıcak su da iş görmez. Her stingeri 7 m boya getir, onlar esner zeten.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #292 : Mayıs 24, 2012, 06:15:31 ÖS »

Alıntı
Ayrıca İbrahim abi beni yanlış anlamışsın ben sadece 5. çerçeveyi cıkarttım 5 çerçeve değil. 5 çerçeve çıkarırmıyım hiç :D

;D ;D ;D   Yaşlılık.  ;)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #293 : Mayıs 24, 2012, 08:21:17 ÖS »

volkan postaları o haliyle kullanırsan zayıf olur herhangi bir burulma,çarpma halinde yapıştıkları yerden atar..daha önce yazdım ama dikkate almadın.(sakalımızda var üstelik) :) şimdi o postaları ek yerinden güçlendirmen lazım...paintte bie şekil çizdim,tam beceremedim ama yinede fikir verir..
1- siyah çizgiler posta
2-kırmızı çizgiler postaların kesik birleşme yerleri
3- mavi takviye atacagın agaç kesit..
ek yerlerine uygun en az iki cm genişliğinde ve ek yerlerini en az 10-15 cm geçen tahta parcalar kes,bu parcaları ek yerlerinin arka ve önünden,epoksi microfiber karışımı ile yapıstırıp işkencele..en sonda 1cm genişliğinde matkapla alt üst birer delik aç cıvata ile sık...

Abi dikkate almamak olurmu sırf sen epoksi yap dediğin için ben vidadan vazgeçtim. Ancak şöyle birdurum var kontraplakları haziran ortasında alabileceğim için postaları yaparkende ilerisi için düşündüğüm bir aşama idi.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #294 : Mayıs 24, 2012, 09:20:21 ÖS »
sen büyük sözü dinle.! dediğim gibi ek yerlerini iki taraflı tahtayla yapıştır ve cıvatala...

benim fikrim,diğer arkadaşlarında sanırım öyle (ama belki seni üzmemek için yazmıyorlar) o ek yerleri o haliyle SAĞLIKLI değil..burulma,çarpma ve yüke gelmezler...tekneyi kaplamaya başladığında geriye dönüş olmaz..yinede takdir senin,ben köyün delisiyimdir,doğru bildiğim seyi söyler ve savunurum.. :)..

ibrahim beyin dediği doğru..stringer çıtalarını birlestir montaja geçmeden boyu uzadıkca esneme kabiliyetleri artar,ikincisi ek yerlerini kesinlikle 90 derece kesip birleştirme,verev ve olabildiğince uzun yapışma alanı olacak şekilde kes...şimdilik bunlar,kolay gelsin..

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #295 : Mayıs 24, 2012, 09:33:08 ÖS »

stingerlerin birleştirilmesi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #296 : Mayıs 24, 2012, 11:44:38 ÖS »
Az önce palanyamı aldım. Önümüzdeki günlerde sadece çıtalara çalışacağım. Biraz inceltip birleştirme yapacağım. Palanya kullanmayı henüz tam bilmiyorum. Bu birleştirme yöntemini biliyorum ancak bu şekilde nasıl yapacağım palanya ile onuda bilmiyorum. Ayrıca çıtalarım 2.50 metre hepsi. 25 er cmden birleştirsem 3 tane yapsam 50 cm kaybım 7 metre uzun çıtam olur. 25 cm yeterli olur heralde.

Servet abi şu aşamada elimden gelen bu malesef. Kontraplak yapamam çünkü şuan kontraplak alamam haziran 20 gibi kendimi ayarladım. haziran 20 ye kadar beklersemde 1 ay boşia gider..postalarda kavela vs var ben okadar dayanıksız olmaz diye düşünüyorum. Dediğim gibi 5 numaraları postada biraz benim hatam var. Epoksi karışım hazırlarken acemiliğime geldi yumuşak kalmış. Şimdilik devam etmeyi düşünüyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #297 : Mayıs 25, 2012, 12:11:49 ÖÖ »
      Birleştirme açılarını planyayla yapabilirsin ama planyada acemisin, yakında marangoz varsa götürüp şeritte kes veya dekopajla çıkart. planyayla çalışırken çok dikkat et, biraz tehlikelidir. Bıçaklarla ilgili bir şey yapacaksan veya bir aparat falan takarken muhakkak fişini çek.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #298 : Mayıs 25, 2012, 12:15:20 ÖÖ »
Dekopaj ile kesim yaptım abi iskeleyi kurarken. Pek başarılı bir çalışma olmadı. Açıkçası kendimi riske sokmam abi haklısın palanya konusunda.Tehlikeli alet vesselam.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #299 : Mayıs 25, 2012, 12:31:26 ÖÖ »
Ayrıca belirtmeyi unuttum. Şuan teknenin tam kesin kurulumunu yapmıyorum. Şu aşamada hala deneme,öğrenme aşamasındayım. Herhangi bir yapıştırma vs yapmıyorum. vidalayıp görüp kesin ölçüleri alıp ondan sonra ana kuruluma geçeceğim. Şuanki fotolar vs de kesin kurulum değildir. Hem kendim alışıyorum hemde bazı şeyleri kestirmeye çalışıyorum hata yapıp denizin dibini boylamamak için :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com