Kendi Teknem Var > Tekne Römorkleri

Römork mu Sehpa mı ?

<< < (2/3) > >>

lodosum:
100 m kumsaldan denize indirme çıkarma için kıyı römorkü, yada çekek römorkü diyebileceğim bir römork yapmıştım.440 fiber teknem için çok iyi iş görüyor.kıyıdan sabit  manuel vinçle tekneyi indirme çıkarma işleirnde kullanıyorum..

Hakan ÇOKAL:
Öncelikle yeni tekneniz hayırlı olsun. Bereketli avlar hayırlı geziler dilerim.

Sehpa sizin için uygun gibi duruyor olsa da her zaman römork derim. 2-3 kişi ile itecek iseniz römorku daha rahat iter çekersiniz. Sadece kıyıya götürüp getirmek için işinize yarayacağını düşünmeyin. Sehpa siz teknenizi denize indirip çıkartırken römorkun sağladığı avantajları sağlayacak mı bunu düşünmelisiniz. Maliyeti ise kendiniz yaparak daha da azaltabilirsiniz. 4 tane el arabası tekerleği zaten 200 lira. alüminyum malzeme maliyetine 300-400 demişsiniz. Pimleri makarası montaj elemanları derken size 900 - 1.000 gibi bir rakam çıkartabilir.

Lodosum üyemizin römorkuna benzer bir çerçeveyi (tekerlekler hariç) en fazla 200 lira civarında mal edersiniz. İki tekerleğin manevra avantajı da cabası. Motosikletin peşinde bile çekebilirsiniz.
İlla da sehpa derseniz tekerlek çapı büyük olmak kaydıyla en fazla 3 tekerlekli yapın derim. Fazlası manevra kabiliyetinizi düşürür.

serdarcik:
suya inerken herhangi bir yerde kum zeminden gececekseniz eger sehpayı unutun. 350 kg demek minimum 5 kişinin yerden kesebilecegi bi agırlık, bu agırlıgı kum zeminde iteklemek kaldırıp tasımaktan daha zor bi iştir. daha önce kum üzerinde 300 kg gibi bi tekneyi römorkla iteklemiş biri olarak bu işin zor oldugunu belirtmek istedim.
eger alet konusunda bi sıkıntınız yoksa, tavsiyem profilden daha ucuz olan piyasada T ve L kösebent diye bilinen bi cins daha var, boyanamayan noktası olmadıgı icin suya daha dayanıklı olacagını düsünüyorum. bunları kullaqnarak romork yapmanız.
madem trafige cıkmıyorsunuz, aracınıza senede 2 defa ceki demirini baglayıp sokmek, senede 2 defa o tekneyi iteklemekten daha kolay olacagını düsünüyorum. yaklasık 3 yıl önce cok iyi malzemeden  eksiksiz romorkumu işcilik haric yanlıs hatırlamıyorsam 600 tlye maletmistim.
tavsiyem romork yapmanız.
kolay gelsin

mehmet şasi:
Bu kadar küçük tekerlerle 350 kilo civarında bir yükü taşımanız için çok düzgün bir zemin olması gerektiğini düşünüyorum. Mesafe az diyorsunuz ama en küçük bir taş parçasında bile sorun çıkacaktır. iyi düşünün derim

Sunay Gönenden:

--- Alıntı yapılan: lodosum - Aralık 30, 2015, 03:18:55 ÖS ---100 m kumsaldan denize indirme çıkarma için kıyı römorkü, yada çekek römorkü diyebileceğim bir römork yapmıştım.440 fiber teknem için çok iyi iş görüyor.kıyıdan sabit  manuel vinçle tekneyi indirme çıkarma işleirnde kullanıyorum..

--- Alıntı sonu ---
Benim de benzer bir remorkum vardı. Yakın mesafede arabanın çeki halkasına baglayıp çekiyordum, bayağı işe yaramıştı.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git