Gönderen Konu: BENİDE ARANIZA ALIN PLZ :)  (Okunma sayısı 4399 defa)

Kaptan Reşat

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Reşat Güzeltırpan
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 02.08.1949
  • Tekne Adı: BAKRAÇ
Ynt: BENİDE ARANIZA ALIN PLZ :)
« Yanıtla #15 : Eylül 02, 2015, 08:19:49 ÖS »

Ahmet kardeş
       Belki kalıp tekniğiyle fiber de olabilir ama bu konuda hiçbir fikrim yok. Ben ahşapla,tahtalarla oynamayı çok severim bu nedenle Kavalier 800'ü seçtim. Onunla boğuşuyorum bakalım kim kazanacak?

amtgvn

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ahmet GÜVEN
  • Bulunduğu İl: BURSA
  • Doğum Yılı: 1990
« Yanıtla #16 : Eylül 04, 2015, 04:29:44 ÖS »
                     Ahmet kardeş
       Belki kalıp tekniğiyle fiber de olabilir ama bu konuda hiçbir fikrim yok. Ben ahşapla,tahtalarla oynamayı çok severim bu nedenle Kavalier 800'ü seçtim. Onunla boğuşuyorum bakalım kim kazanacak?

Reşat Abi;

Çok güzel bir model seçmişsin kutlarım :) Ahşapla oynamak gerçekten eğlenceli ama ben biraz daha uçuyorum sanırım. Önce ahşap kalıp çıkarıp sonra fiber yapabilirsem ve bir gün olursa bu yatımı denize beraber indiririz. Forumca :) Bu hafta ne yazık ki fazla ilgilenemiyorum haftaya Yüksek Lisans Mülakatım var deli gibi ona çalışıyorum :( Umarım önümüzdeki haftadan sonra iyice yoğunlaşabilirim bu konuya :)

Kaptan Reşat

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Reşat Güzeltırpan
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 02.08.1949
  • Tekne Adı: BAKRAÇ
« Yanıtla #17 : Eylül 04, 2015, 10:22:37 ÖS »
         İyi şanslar. Kolay gelsin.

ilkereker

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ilker eker
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1963
  • Tekne Adı: Forza
« Yanıtla #18 : Eylül 11, 2015, 12:55:33 ÖÖ »
Ahmet bey,
Tekne yapmak gerçekten çok zevkli bir uğraştır. Fakat yanında birçok zorluğu da beraberinde getirir. Akşam uyurken bile onu düşünürsünüz, evliyseniz eşinizin sitemlerine hazırlıklı olmalısınız :).
Tırhandil tipi tekne göze hem çok hoş görünen hem de denizciliği çok iyi olan bir tekne türüdür. Forumda çizim olarak verilen 40 feet yani yaklaşık 12 mt bir tekne sizin için idealdir.
Yapım olarak ise ahşap, tekneye uygun olmakla beraber yapımı sizi zorlayacaktır. Çünkü birçok ahşap işleme makinesine gereksinim gerektirir. Erkek kalıp üzerine elyaf uygulamasını daha rahat, tek başınıza veya bir yardımcı ile beraber çok rahat uygulayabilirsiniz.
Yapmaya kesin karar verdiğinizde elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım
İlker Eker
gemi inşa ve mak. müh.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #19 : Eylül 20, 2015, 11:08:30 ÖÖ »
Trıhandil sevdalısı bir abimizin başka bir forumdaki beğendiğim yazısından izni olursa alıntı yapacağımı söylemiştim. Buyrun.  :)

Tırhandil'e sahip olmak başka bir şey Tırhandili sevmek Başka bir şey eğer ki Tırhandil almayı düşünen varsa öncelikle tırhandili olan dostlar edinsin ve denize tırhandille bol bol çıksın .

Artıları ve eksileri ile tekneyi iyi tanısın ondan sonra karar versin . Yok illede bir tırhandilim olsun diye bir tırhandil almasın sonra bu yol yapmıyor bunun kamarası dar ,küçük geldi bize demesin
Tırhandilci olmak karaya aldığınızda başlar denizde seyir bile farklıdır ....

Karada diğer teknelerden fazla masraflıdır (cila yapmayı bilirseniz iş kolaylaşır )
Denizde ise formuna göre yol yapar yada yapmaz . Ancak reisini hiç yormaz çoook güvenli bir teknedir . Ege sularının en stabil teknesidir. Yunan adalarına gidenler balıkçı teknelerinin hep tırhandil olduğunu görmüşlerdir.

Yeni sipariş verecekseniz orta postasını koyabilecek bir usta bulun boy olarak da 7 - 8.5 mt
bana göre en iyi boydur . Bu boyu geçince formu bozuluyor Tırhandilin. Kabalaşıyor ve hantallaşıyor... Tüm şirinliği kaçıyor ...

Yelkene gelsin istiyorsanız  kıçı fazla kepçe olursa su tutar yol yapmaz baş ise olabildiğince dik olmalı ama gaga şekli önemli  Direk cundasından bakıldığında küpeşteler eğer ki vasatta elips şeklini yitirip düzleşiyorsa tadı kaçıyor demek,  Vasatına (genişliği) gelince malum 3/1 diye bir kural var ancak bu kural en az olarak düşünülsün derim Kendi adıma yani 7metre boya 3 mt en daha yakışır 8.5 boya da 3.75 - 4 mt çok iyi düşer kanısındayım  ......

Siz beklentilerinizi yazın Tırhandil sahipleri eksilerini artılarını yazsın...

Ömer Kutay Korsanımın gönderdiği resimdeki mavi boyalı form bana göre (Kamara hariç) çok güzel...

Hemen hemen  her denizcinin gönlünde yatan TIRHANDİL her denizcinin sahip olmayı göze alamadığı bir teknedir .

Gönül ister ki herkesin isteği istediği gibi olsun...

Tırhandil sahibi (Mümtaz Möröy)
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28