Gönderen Konu: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa  (Okunma sayısı 499056 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: S-650 'VOGO'-Volkan Aydın-Gökhan Aydın
« Yanıtla #360 : Ağustos 07, 2012, 12:16:52 ÖÖ »

6 mm lik kontraplak karton gibi insan istediği gibi oynayabiliyor :D Acayip eğlenceli. Ayrıca bu teknede bazı eksiklikler tespit ettim Polonyalı amca heralde tasarladıktan sonra bu tekneyi yapmamış. Tüm tespitlerimi burada paylaşacağım ancak biraz daha zamana ihtiyacım var.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

erolerdel

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Erol ERDEL
  • Tekne Adı: SU
« Yanıtla #361 : Ağustos 07, 2012, 10:20:00 ÖÖ »
Kontraplaklar kaplanmaya başayınca bişeyler ortaya çıkıyor. Çıtalar konusunda illaki fırınlanmış mı olması gerekiyor. Fırınlandığını nasıl anlarız. Birde Büyük ölçülerde fırınlanmış alsak biz istediğimiz ölçülere göre parçalasak sıkıntı olurmu.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #362 : Ağustos 07, 2012, 12:52:14 ÖS »
Ben bahsetiiginiz gibi keresteciden gidip firinlanmis aldim ki almaz olaydim. Kerestecilerde tam kalite firinlanmis bulunmuyor. Ben bauhaustan secerek dumduz budaksiz olanlari aldim. Eger yakinlarinizda boyle bir imkan varsa bence direk bauhaus,leroy merlin gibi yerlerden alin. Alabildiginiz kadar uzun alin. Ben 4 metreye 3 metre aldim ikisini lamine ederek 6 80 civari bir uzunluga ulastim. Diger bir tavsiyem citalari postalarin centik olculerinde degilde biraz daha dusuk degerlerde almaniz. Orjinal degerlerdeki stinger citalarini bizim yaptigimiz yontemde bukmek imkansiz. Mesela orjinalde cita kalinligi 3,3 ancak ben 2,8 kullandim ve cok rahat buktum kontraplak kaplamadada hic bir sorun yasamadim. Daha boyle cok tecrubem var hepsini yazacagim s 650 yapmak isteyenler icin. Mesela 9 nolu postaya gelen stingerler omurganin hemen yanlarinda cok degisik bir hal aliyor. Gelen citayi yem yatay olarak bukmeniz hemde bir kivrim vermeniz gerekiyor. Bunlar orjinal stinger citalari ile bizim yaptigimiz yontemde imkansiz denemeyin bile. Dizayner heralde osb kaliplar kullanilarak yapilacagini hesap etmis.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
« Yanıtla #363 : Ağustos 07, 2012, 02:02:33 ÖS »
Volkan ben dün leroy merlin deydim fiyat araştırması için. Çalışanlara sordum kereste satıyor musunuz diye çok küçük boyutlarda dediler 1,1-5 metre civarı sanırım. Ya da ben mi tarif edemedim tam? Bu arada işkence fiyatlarına baktım en uygunu 25 tl. Daha ucuz da var ama sıktıkça geri atıyor onlar iş görmez gibi geldi bana. Kaç tane işkence işimizi görür fiyatları çok binecek yoksa :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #364 : Ağustos 07, 2012, 02:15:38 ÖS »
O her subede yok yanilmiyorsam Bursada alt katta var diye biliyorum ben 15 adet iskence aldim tanesi 5 tlden iskenceleri gayette kullaniyorum bazilarinin kafalari cikti epoksiyle yapistirdim yine. Sahsi fikrim 20 tane yeterli oluyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #365 : Ağustos 07, 2012, 02:22:54 ÖS »
Penseye benzeyenler vardı o fiyata evet. İş görüyorsa onlardan almalı o zaman. Yeteri kadar sıkar mı ben bilmediğimden tahmin edemedim

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #366 : Ağustos 07, 2012, 02:45:48 ÖS »
yok hayir benim aldigim onlardan degil. Iskenceyi oralardan aramayin oralarda cok pahali. Ben mahallemdeki 1 milyoncudan istetmistim. Bursa da teknikoutlet var kucuk sanayi istasyonu civarlarinda organize sanayi ici oradada 30 cmlik iskenceler 5 6 lira anlasmamiz da var anca yeni sezonda dusunuyoruz onlari eklemeyi
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #367 : Ağustos 07, 2012, 08:22:53 ÖS »
Volkan'cığım bayağı ilerlemişsin. İlgi ile izliyorum. Kolay gelsin.
Ne mutlu Türküm diyene.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #368 : Ağustos 07, 2012, 10:03:01 ÖS »
Volkan ben dün leroy merlin deydim fiyat araştırması için. Çalışanlara sordum kereste satıyor musunuz diye çok küçük boyutlarda dediler 1,1-5 metre civarı sanırım. Ya da ben mi tarif edemedim tam? Bu arada işkence fiyatlarına baktım en uygunu 25 tl. Daha ucuz da var ama sıktıkça geri atıyor onlar iş görmez gibi geldi bana. Kaç tane işkence işimizi görür fiyatları çok binecek yoksa :)

Gitti Gidiyorda  işkence dolu. Ben oradan aldım 20 ad 20lik aldım 5 Tl civarı, . 2 de 30luk aldım sanırım 6 Tlydi.

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #369 : Ağustos 07, 2012, 10:54:59 ÖS »
peki nasıl kalitesi iş görür mü ? sıkınca geri tepiyordu benim baktığım ucuz olanalr.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #370 : Ağustos 07, 2012, 11:56:27 ÖS »
Atolyeye ziyaretin esnasında bol bol inceleme fırsatın olabilir bence dayanıp dayanmadığına dair. Bursa'da işler kolay sıkıntı yok :) Neyi nerden istiyorsan buluruz hallederiz :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #371 : Ağustos 08, 2012, 12:39:41 ÖÖ »
bu hafta sonuna kadar inceledim inceledim Volkan :) pazar günü askerim anca ocak ayının sonuna doğru geleceğim o zaman da işler çoooook ilerler :) sizler için iyi dileklerim çok fazla ama bir yandan da benim kaybım gelip görebilseydim kaygılarım azalırdı belki :(

erolerdel

• Çırak Rehber
« Yanıtla #372 : Ağustos 08, 2012, 09:52:29 ÖÖ »
ben dün bahaoseu ta idim. ama hiç kereste görmedim. olduğunu bilseydim reyonları arardım. bikaç işkence ve tezgah üstü daire testere alarak ekipmanlarımı tamamlamaya çalışıyorum. keresteciden aldığın kerestelerde ne gibi sıkıntılar yaşadın bizde ona göre az miktarda alıp deneyelim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #373 : Ağustos 08, 2012, 10:39:53 ÖÖ »
Abi sorunum şu şekilde daha doğrusu söyle belirtmem gerekir. Kereste almak için karar verilen yerin bu işler ile ilgili bilgisi ve ilgisi olması gerekir. Çünkü tekne yapımında hassas ölçüler ve hassas keresteler gerekiyor. Keresteciler okadar hengame içerisinde istediğiniz kurulukta çıta veremiyor.Kuruluğunda sonra budak vs sorunları halledemiyorlar. Benim aldığım çam kerestelerden 2-3 ay sonra reçine akmaya başladı. Marangoz ile anlaşmaları yok ise istenilen ölçüler olmuyor marangoz ile anlaşmaları var ise kesim için +100-200 fiyat farkı koyuyorlar. Böyle sorunlar var yani ben diyorumki keşke ilk başta bauhaustan alsaydımda verdiğim paraya yazık olmasaydı. Dediğim gibi kerestecinin derdinizi iyi anlaması ve o hassaslıkta çalışması. Ancak şöylede düşünüyorlar. 6.50 metrelik bir tekne için toplam 150 liralık kereste alıyorsunuz adam bukadarlık ücret için okadar hassas uğraşmaya değmez de diyebiliyor.

Bauhausta seçerek alabiliyorsunuz o en güzeli. Ben Bursa da tüm desteleri açarak tek tek seçtim içlerinde sadece 2 tanesi çatladı başkada bir sorun yaşamadım. Bu konuda özellikle Beylikdüzü bauhausu tek geçerim. Çeşit inanılmaz bol.

Bursa'da yaşanlar içinde Teknikoutlet i ısrarla tavsiye ediyorum.  Çalı kavşağı organize sanayi içerisinde.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

erolerdel

• Çırak Rehber
« Yanıtla #374 : Ağustos 08, 2012, 12:01:49 ÖS »
Volkan nette şöyle bir bilgi buldum.
Kullanılacağı yere göre verilen rutubet değerleri sağlanmazsa ağaç malzeme boyutlarında genişleme, daralma meydana gelir ki; buna ‘odunun çalışması’ denir. Ağaç malzemenin çalışması sonucunda çatlama, çarpılma, eğilme, çekme vb. kusurlar oluşmaktadır. Ağaç malzemenin kurutulması aşağıda belirtilen teknik özelliklerini etkilemektedir.

Kurutulmuş ağaçların çivi ve vida tutma kapasiteleri yüksektir.

Rutubet miktarı düşük ağaç malzemenin boyanma, verniklenme ve cilalanma yeteneği artar.

Ağaç malzemenin emprenye edilebilmesi için rutubetinin %25’e kadar düşürülmesi gereklidir.

Bükme işlemi yapmak için rutubetin %25’in altına düşmemesi ve bükme işlem bittikten sonra rutubetin %5-%8'e düşünceye kadar kurutulması gereklidir.

Buna göre biz keresteyi bazı yerlerde eğicez. fırınlanmışı mı iyi fırınlanmamışı mı?
Bu arada yardımların için teşekkür ederim.