Gönderen Konu: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa  (Okunma sayısı 499054 defa)

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1976
Ynt: S-650 'VOGO'-Volkan Aydın-Gökhan Aydın
« Yanıtla #945 : Nisan 10, 2013, 10:18:37 ÖÖ »

Hadi kolay gele Volkan. Sen ağustostan önce bitirirsin bunu.
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #946 : Nisan 10, 2013, 11:40:21 ÖS »
hec tehlike anında tekneden ikinci çıkış yoludur,yangın merdivenlerini düşün..
salt estetik olsun diye konmuyor teknelere..CE belgeli teknelerde şart...

Abi haklısında ben normal kapıdan zor çıkıyorum hatchten kes kafamı çıkamam :D

her şeçim bir vazgeçiştir.!
.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #947 : Nisan 11, 2013, 12:05:05 ÖÖ »
Servet Abi çok haklısın bu ''parantez içinde ''  '' yasa'' ile çok başbaşa kaldık.
Ama birşeylerin olması için mutlaka vazgeçmek gerekiyor. Ne yardan ne serden mantığı ile olmuyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #948 : Nisan 11, 2013, 12:22:02 ÖÖ »
Volkan kolay gelsin kardeşim. Elyaf epoksi sonrası macuna geçtin , kolay gelsin tekrar. Bizimle detayları paylaşır mısın kardeşim. Macunun epoksimi . Poliüretan mı , macun sonrası astar kullanacak mısın , türevi ne olacak , zehirlisi , son katı ne olacak , epoksimi , poliüretan mı yoksa vinilmi vs. Vs. :)

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #949 : Nisan 11, 2013, 05:04:20 ÖS »
Volkan kolay gelsin kardeşim. Elyaf epoksi sonrası macuna geçtin , kolay gelsin tekrar. Bizimle detayları paylaşır mısın kardeşim. Macunun epoksimi . Poliüretan mı , macun sonrası astar kullanacak mısın , türevi ne olacak , zehirlisi , son katı ne olacak , epoksimi , poliüretan mı yoksa vinilmi vs. Vs. :)

Diğer ilgili ve bilgili kardeşlerimizin abilerimizinde fikirlerini paylaşmaları iyi zannımca.

Sıralama nasıl olmalı , en ideali nedir , oluru nedir.

Örneğin ;

AHŞAP + EMPRENYE KİMYASALI + EPOKSİ VE ELYAF KÜRÜ + EPOKSİ MACUN + ZEHİRLİ BOYA ASTARI + ZEHİRLİ BOYA + EPOKSİ BOYA ...... mıdır? yoksa ;

AHŞAP + EMPRENYE + EPOKSİ VE ELYAF KÜRÜ + POLİÜRETAN MACUN + ZEHİRLİ BOYA + POLİÜRETAN BOYA..... mıdır? yoksa ;

AHŞAP + EPOKSİ VE ELYAF KÜRÜ + EPOKSİ MACUN + ZEHİRLİ BOYA + EPOKSİ BOYA .... mıdır?

Burda amacım aslında tercihleri yarıştırmak değil sevgili dostlarım , bu işi yapabilmenin kaç yolunun olduğu öğrenmek. Örneğin en çok merak ettiğim şey epoksi macun üzeri poliüretan boya olsa ne olur veya ara katlarda örneğin epoksi elyaf uygulamasından sonra macun için ara kat atmak lazımmı ile ve attık diyelim macundan sonra boya için illa astar atmak lazımmı.

Mesela bir konu daha boya aşamasında ; Zehirli boya astarı , zehirli boya , son kat boya astarı + son kat boya... bu uygulama böylemidir illaki. Yani hazır Volkanda yavaş yavaş bu aşamaya yaklaşıyor iken bu konuyu her boyutu ile tartışalım istiyorum. Geçenlerde polisanın sitesine baktım , sıralama yok hiçbir şekilde , hangi malzeme hangi malzeme ile kullanılır yazmamış. Aklım karıştı iyice anlayacağınız.

göksu

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Serkan Ceylan
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #950 : Nisan 11, 2013, 06:02:06 ÖS »
Okan bey selamlar.

Güzel ve bilgilendirici bir konu aslında bu husus. Bilgim dahilinde kendi fikirlerimi söylemek isterim.
Sıralamalarınızdan birincisi benim için en uygun olanı diye düşünüyorum. Ahşap üzerine elyaftan önce emprenye uygulanmasının şart olmaması ile beraber uygulanmasının da çok faydalı olduğunu öğrenmiştim. Emprenyenin ahşabın içine iyice işlemesi, epoksinin de emprenyeye çok iyi tutunması ile birlikte epoksinin ahşap ile iyice bütünleşmiş olmasına katkı sağladığı belirtilir. Boya öncesi muhakkak astar gereklidir. Astar da yine aynı şekilde emprenye gibi aradaki katman olarak tutuculuğu arttırır. Boyaların tutunma gücü astarlara göre daha zayıftır. 
Serkan Ceylan
Beykoz / İstanbul

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #951 : Nisan 11, 2013, 10:44:45 ÖS »

Abi macunum epoksi macun. Macun sonrası astar atarım diye düşünüyorum sonuçta çok sarfiyatı olcak şeyler değil ana kalemleri geçtik denizi geçip gölde takılı kalmak olmaz :D Astar olarakta epoksi astar atarım diyorum abi ama son kat olarak Arda Abi iki tavsiye verdi. Ya parlak oto boyası yada parlak yağlı boya. İkisinden birini tercih ederim artık
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #952 : Nisan 11, 2013, 10:46:57 ÖS »
Abi zehirli boyaları neden araya aldığını anlayamadım.

Benim sıralamam ahşap+ epoksi-elyaf-epoksi macun-Epoksi astar- Tercih edeceğim boya

Su altı için ahşap + epoksi elyaf +epoksi macun+ epoksi astar + zehirli boya olacak.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #953 : Nisan 12, 2013, 11:58:06 ÖÖ »
Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar , daha çok cevap beklediğimizide unutmayın.

Zehirli boyayı araya almamın sebebi Volkan , tekne ters olacak ve üstten (karinadan , bordaya) alta doğru boyanacak mantığı ile (tabi bu her tekne için geçerli değil)

Peki bilenlere bir sorum var. Epoksi üzerine poliüretan macun , poliüretan astar ve poliüretan boya kullanabilirmiyiz acaba. Yani epoksi+elyaf bileşeni ile poliüretan macunun kaynaşmasında bir sorun varmı acaba.

ozngms

• İleri Üye
  • Ad Soyad: ozan gümüş
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #954 : Nisan 12, 2013, 04:46:44 ÖS »
Bildigim kadariyla boyanin poliüretan olmasi daha iyi...epoksinin sicaklikla ilgili sikintilari var..... duratek ve moravia ile gorustugum zman macunu epoksi macun kullanmami boyalarin ise poliüretan boya kullanmam gerektigini soylemislerdi.....
YAPIM MACERAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN www.facebook.com/RBMC31

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #955 : Nisan 12, 2013, 05:54:04 ÖS »
Bildigim kadariyla boyanin poliüretan olmasi daha iyi...epoksinin sicaklikla ilgili sikintilari var..... duratek ve moravia ile gorustugum zman macunu epoksi macun kullanmami boyalarin ise poliüretan boya kullanmam gerektigini soylemislerdi.....

Epoksinin sıcaklıkla değil de güneş (UV) ile  sıkıntısı var fakat epoksi astar altta kaldığı için problem olmuyor.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #956 : Nisan 14, 2013, 09:08:28 ÖS »
Suerte Vogo'nun zımpara macun kısmına geldikkkk :D Teknenin bir tek altında ufak bir bölümünün ve havuzluk içinin macun işi kaldı bende hafta sonu zımpara işini deneyeyim dedim.

Avuç taşlama ve 115 mm cırtlı zımpara takımı aldım buna 60 kum zımpara taktım. Bununla teknenin kabasını alıyorum. Titreşimli zımparada ise 80 kum zımpara takılı onunlada detay zımpara yapıyorum. Avuç taşlama ile pencere için kestiğim tahtalarda biraz deneme yaptım ve elimi alıştırdım. Tam üstten hissederek tutmak gerekiyor ve çok yavaş hareket etmek gerekiyor. Zaten makine devirli titreşimli zımpara gibi ileri geri yapmaya gerek yokmuş.

Zımpara detaylarına da gelince tabikide yoklama macunu işi olacak bozukluklar çıkıyor ortaya ama beni rahatsız eden elime hiçbir şekilde pürüz gelmemesine rağmen görüntüde olan sıkıntılar. Sanki orda tepecik veya bozukluk varmış gibi görünüyor ama ellediğim zaman sanki arabanın yüzeyine elliyormuşum gibi pürüzsüz.

Aşağıda iki fotoğraf paylaşayım yine fazlası picasada. Benim olduğum yerin sağ tarafı havuzluğa kadar en üst te dahil zımparası bitti. Teknoloji büyük veli nimet.

Teknenin içi içinse bu hafta içi su ve elektrik tesisatlarını döşemeye başlayacağız. Bunun öncesinde iki adet max 50 litrelik depo almam gerekiyor sonrasında alışveriş listem aşağıdaki gibi.

-12 V Mors Sintine Pompası 1100 gph
-12 V  Mors Seaflo Hidrofor dk 4.3 Lt
- Mutfak Evyesi
-Mutfak Bataryası
-Banyo Evyesi
-Banyo Bataryası
-1/2 pvc boru yaklaşık 15 metre.
-Yeterli vana ve rakor.
-Elektrik tesisatı için klavuz boru
-İlgili kalınlıklarda kablolar vs sarf malzemeleri.
-İç için vernikli astar ve boya
-1 paket 3 mm köpük ve döşeme kumaşı ( tavan için)
-1 tane 8 mm 1 tane 6 mm kontraplak(Salma ve yeke)

gibi devam ediyor :D

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #957 : Nisan 15, 2013, 11:57:55 ÖÖ »
Zımpara detaylarına da gelince tabikide yoklama macunu işi olacak bozukluklar çıkıyor ortaya ama beni rahatsız eden elime hiçbir şekilde pürüz gelmemesine rağmen görüntüde olan sıkıntılar. Sanki orda tepecik veya bozukluk varmış gibi görünüyor ama ellediğim zaman sanki arabanın yüzeyine elliyormuşum gibi pürüzsüz.

Onlar ışık kırılmalarından ileri geliyor, önemli olan senin parmak uçlarında hissettiğin. yoklama yaptığın yerleri makina yerine takoza saracağın zımpara ile yap, ışık kırılması olan yerlerden de şüphen varsa çok ince yoklama geç.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #958 : Nisan 18, 2013, 01:13:07 ÖS »
Volkancığım,
Motor konusunda hava soğutmalı içten takma motorları düşündün mü?. Şanjman dahil 1750 tl civarı 10-12HB lik motorlar var.
Havuzluk kısmında açık bir bölüm yapılıp motor montesi düşünülemez mi?
Bu dizel motorun saatteki sarfiyatı 1.6litre; 8-10 beygirlik dıştan takma motorun ise zannederim bunun 3 katı benzin olur. Fiyat olarak da 3-4 katına denk gelir.
Yelken seyirlerinde "İsmail bey daha iyi bilir ama" bana göre seyirin yarısında motor kullanılıyor gibi geliyor. Eğer yapılabilirse dizel motor çok avantajlı olur gibi geliyor. Tabi hava soğutmalı motora uygun açık  bir bölüm yapılabilirse.
Ne mutlu Türküm diyene.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #959 : Nisan 18, 2013, 01:56:00 ÖS »
Sunay Abi icten takma motor cok teferruatli is ozellikle s650 icin. icten takma motorun bakimi,kurulumu,olursa arizasi falan cok dertli isler benim icin. O yuzden ben hic dusunmuyorum icten takmayi. Distan takma en guzeli ve en pratigi.Ve cok bir yakit farki olmaz bence 6,8 hpde.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com