Gönderen Konu: !!!Başım Bela'da!!! DİREKSİYON DÖNMÜYOR  (Okunma sayısı 9785 defa)

tnrmmt

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: TANER MEMET
  • Bulunduğu İl: BURSA
  • Doğum Yılı: 1988
!!!Başım Bela'da!!! DİREKSİYON DÖNMÜYOR
« : Kasım 14, 2017, 07:04:37 ÖS »

Merhaba Arkadaşlar;
75 hp dıştan takma honda motorum var direksiyon git gide ağırlastı ben kutudan mı telden mi derken bu hafta çolak kolu söküp teli boşa aldım direksiyon ve tel gayet normal dönüyor daha doğrusu sıkıntı yaratıcak bir ağırlaşma hissiyatı yok ama motor el ile yerinden kıpırdamıyor desem yeri ki kıpırdamıyor direksiyon saftımı denir ne denir tam bilemiyorum ama motorun üzeride döndüğü üzerinde gres memeleri olan kısımda sıkıntı anlasılan bir kaç yıl önce sağ olsun usta nasıl gres koyduysa direksiyon sistemi kışın donmuştu çok zor açıldı o günden bugüne de hep kötüleşti tek parmak ile dönen direksiyon su an iki el ile zor dönüyor ve eve geldiğimde bileklerim ağrıyor gecen yıl bakımda mavi gres ile yağladı ama yinede kendi dediği tam randumanlı değil ama idare eder kış geldi havalar soğumaya başladı problem git gide artıyor bu şaftın içindeki yağı gevşetmenin bir yolu var mıdır üst gres memesini söküp balata spreyi sıksam yağı biraz olsun gevsetip alt memeden akıtabilirmiyim daha sonra sıvı gres basmayı düşünüyorum su üzerinde likid yazanlardan konuyu anlattığım bir kişi tiner kullan yağı çözer dedi internet araştırmalarımda şaftı sökmek komple motoru dağıtmaktan geçiyor olası değil pisikolojim bozuldu daha önce başına gelmiş veya konu hakkında bilgisi olan üyelerimiz dara düştüm  :tur :tur :tur
Taner MEMET

BURSA

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: !!!Başım Bela'da!!! DİREKSİYON DÖNMÜYOR
« Yanıtla #1 : Kasım 14, 2017, 08:59:17 ÖS »
gresi neyle çözecegini bilmiyorum ama..denizle temaslı yerler de lityumlu gres kullanıyorlar..

tnrmmt

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Kasım 14, 2017, 09:14:35 ÖS »
Servet abim asıl problem işlevselliğini yitirmiş ve tahminim mil üzerine yapışmış dönüş işlevini etkileyen gresten kurtulmak motoru rahat sakişde döner hale getirmek sonrasında marin gres ilede yağlama yapabilirim sıvı gres olayını da internette gördüm ama ne söylediğini tam anlayamadım
Taner MEMET

BURSA

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #3 : Kasım 14, 2017, 09:45:21 ÖS »

tnrmmt

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Kasım 14, 2017, 11:18:07 ÖS »
Google amcayla birlikte uyuyorum bunun gibi bişey düşünüyorum ama ne anlattığını tam anlamadım
Taner MEMET

BURSA

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #5 : Kasım 14, 2017, 11:38:35 ÖS »
    WD 40 benzeri bir şey sıkıyor, WD 40, biraz takviye edilmiş gazyağıdır. Bulabilirsen gazyağı, bulamazsan mazotu alt gresorlük yuvasından sık, ama önce üst gresör memesini sök. Sıktığın gaz veya mazot üst yuvadan taşsın, sonra memeyi tak bir müddet dursun hatta bir gün dursun. Sonra yavaş yavaş sağa sola oynat, rahatça dönmeye başlayınca her iki gres memesini sök. Öylece bırak içindeki likit iyice süzülsün, sonra memeleri tak gres bas. Gresi her iki memedende bas, iyice dolsun. İyice dolunca memelerden dışarı kusar gresi, o zaman tam dolmuştur.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #6 : Kasım 17, 2017, 01:46:52 ÖÖ »
balata temizleme spreyi gresi çözüyor. ben atölyemde greslerle ne zaman sorun yaşasam kullanırım. gresten kurtulmak istediğiniz yere bir kutu boşaltın. gres memesini söküp ordan içeri de basabilirsiniz. Lakin, bu yağı çözecektir ama, yağın çıkabileceği şekilde durması lazım ki işe yarasın. zira balata spreyi yağın kimyasını bozduğundan yine mekanizmanın içinde kalırsa, balata spreyi çıktığında daha sıkıntı olmasın.

Balata spreyi zaten buharlaşıyor. Tiner benzin gaz yağı gibi ürünleri kullanmanız, varsa contalara zarar verebilir. kısa vadede olmasa da uzun vadede contalar erken yıpranabilir. Balata spreyi contalara zarar vermiyor diye biliyorum. Ki motosikletlerin frenlerinde hep kullanırız. henüz freni cortlatan görmedim :D