Gönderen Konu: Hartley 24 Yelkenli Yapımı  (Okunma sayısı 44513 defa)

kurubuz

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: emre aral
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1973
Ynt: Hartley 24 Yelkenli Yapımı
« Yanıtla #45 : Mart 05, 2015, 04:27:28 ÖS »

Bugün evrakları Liman başkanlığına teslim ettim. Ölçüm için beni arayacaklar.  Tüm evraklar tam. Heyecan dorukta :))))

bkgorkey

• Çırak Üye
  • Bulunduğu İl: istanbul /çanakkale
  • Doğum Yılı: 1949
  • Tekne Adı: BALA
« Yanıtla #46 : Mart 06, 2015, 01:59:12 ÖS »
tekrar hayırlı olsun, ümid ederim tekne evrakları fazla sorun olmadan tamamlanır. bir konuda hatırlatma yapmak istedim, liman başvurusundan hemen sonra maliye işleri sırada, hazırlanmış olan imalat faturaları ve motor faturası toplanarak ÖTV çıkarılıyor. bu esnada imalat süresi yıl bazından uzadığı için daha önce edinilmiş faturalar, örneğin 2015 yılı ve daha eski, 2014 hatta 2013 de olabilir, bu durumda maliye memurları arıza çıkararak size vergi cezası kesiyorlar. usulden dolayı, zira eski faturaları OTV si zamanında ödenmediğinden.
ben bu konuda bir hayli zorlandım, sonunda müdür ile yaptığımız görüşme sonucunda vergi cezası 1.00 TL olarak yine ödenmiş oldu.
kolay gelsin

kurubuz

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #47 : Mart 09, 2015, 12:14:50 ÖS »
faturalarımız
tekrar hayırlı olsun, ümid ederim tekne evrakları fazla sorun olmadan tamamlanır. bir konuda hatırlatma yapmak istedim, liman başvurusundan hemen sonra maliye işleri sırada, hazırlanmış olan imalat faturaları ve motor faturası toplanarak ÖTV çıkarılıyor. bu esnada imalat süresi yıl bazından uzadığı için daha önce edinilmiş faturalar, örneğin 2015 yılı ve daha eski, 2014 hatta 2013 de olabilir, bu durumda maliye memurları arıza çıkararak size vergi cezası kesiyorlar. usulden dolayı, zira eski faturaları OTV si zamanında ödenmediğinden.
ben bu konuda bir hayli zorlandım, sonunda müdür ile yaptığımız görüşme sonucunda vergi cezası 1.00 TL olarak yine ödenmiş oldu.
kolay gelsin

Uyarı için teşekkür ederim. Tam sıkışık zamanımızda bu kötü oldu. Faturalarımızın tamamına yakını 2015 tarihli.  Ceza pek çıkmayacaktır ama ÖTV konusu canımızı yakacak galiba.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #48 : Mart 09, 2015, 01:22:33 ÖS »
kolay gelsin
      Bu biraz memurun işgüzarlığı olmuş. Biz faturaların ÖTV sini değil, teknenin ÖTVsini ödüyoruz. Tekne 2012 de başlanmış olsa dahi, önemli olan bitim tarihi. 2012-13-14 tarihli faturaların ÖTV si nasıl ödenir. Diyelim 2012 de başlanan teknenin faturalarını aldık gittik 25.12.2012 de vergi dairesine "ben tekne yapıyorum, bunlar fatura; ÖTV sini ödeyeceğim." nasıl tahakkuk kesecek. " Git liman başkanlığına" diyecek. Liman başkanlığı "Tekneni bitir gel" diyecek. Tamamen memurun işgüzarlığı. Sonuçta tek tek fatura üzerinden ÖTV tahsil etmeyecek; 1+2+3........+n= A x %8 = B ödenecek.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #49 : Mart 09, 2015, 09:33:21 ÖS »
    Vergi dairesi tahakkuk şefi arkadaşa sordum, böyle bir uygulamanın olamayacağını söyledi, ayrıca 1 tl ceza da olmaz dedi. size uygulanan yöntem imalatçılar için geçerli bir yöntem. belgeleri zamanında bildirmemekve beyanname vermemek. Bu durum için de vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Siz ise amatör yapımcısınız. ya siz anlatamadınız, ya da onlar yanlış anladı sizi üretici olarak yorumladı.

kurubuz

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #50 : Mart 13, 2015, 04:35:13 ÖS »
Sabahtan Büyükçekmece vergi dairesine gittim. ÖTV tahsiline sadece Ümraniye'deki nakil vasıtaları vergi dairesinin yetkili olduğunu söylediler. Taa Büyükçekmece'den Ümraniyeye gittim. Ötv forum doldurdum ve ekindeki faturalarla birlikte görevli memura teslim ettim. ÖTV'yi ödedim. Bağlama kütük harcı da ödemek istediğimi söyledim . Onu da sadece Bostancıdaki Rıhtım vergi dairesi alabiliyormuş. . Bu defa da Bostancıya gittim. Harcımı ödedim. Sonra tekrar Ambarlı liman başkanlığına gitti. Makbuzları teslim ettim. Görevli memur salı günü gelip ruhsatımı almamı söyledi. 1 tam güne ve motosiklet tepesinde ve istanbul trafiğinde 180 km 'ye mal oldu. Ama sonu mutlu bitti.  :) :) :) :)   

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #51 : Mart 13, 2015, 10:00:54 ÖS »
Sabahtan Büyükçekmece vergi dairesine gittim. ÖTV tahsiline sadece Ümraniye'deki nakil vasıtaları vergi dairesinin yetkili olduğunu söylediler. Taa Büyükçekmece'den Ümraniyeye gittim. Ötv forum doldurdum ve ekindeki faturalarla birlikte görevli memura teslim ettim. ÖTV'yi ödedim. Bağlama kütük harcı da ödemek istediğimi söyledim . Onu da sadece Bostancıdaki Rıhtım vergi dairesi alabiliyormuş. . Bu defa da Bostancıya gittim. Harcımı ödedim. Sonra tekrar Ambarlı liman başkanlığına gitti. Makbuzları teslim ettim. Görevli memur salı günü gelip ruhsatımı almamı söyledi. 1 tam güne ve motosiklet tepesinde ve istanbul trafiğinde 180 km 'ye mal oldu. Ama sonu mutlu bitti.  :) :) :) :)   

Tekneye 180 kmlik ek bir maliyet daha binmiş :D Allahtan motosiklet ile yapılmış.Şimdi bizler burada maliyet isteyen üyelerimize nasıl pat diye rakam verelim.

Ayrıca artık görelim şu bağlama kütüğünüüüüüü :) :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

kurubuz

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #52 : Mart 14, 2015, 08:46:51 ÖS »
Toplam maliyet tahminlerimin tam 3 katı oldu.
Bu arada bekleyenler için bağlama kütüğü fotoğrafı :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #53 : Mart 14, 2015, 09:31:18 ÖS »
:D :D :D :D :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

kurubuz

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #54 : Mart 18, 2015, 03:55:49 ÖS »
Ruhsatımızı aldık.

alpayelmas

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Alpay
  • Bulunduğu İl: ELMAS
« Yanıtla #55 : Mart 18, 2015, 04:54:50 ÖS »
hayırlı olsun

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #56 : Mart 19, 2015, 09:22:47 ÖÖ »
Hayirli ugurlu olsun :) Tekne payli olarak kaydedilmis,fatura asamasi nasil oldu bu durumun ? Faturalar kimin uzerineydi?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

kurubuz

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #57 : Mart 19, 2015, 04:16:29 ÖS »
Hayirli ugurlu olsun :) Tekne payli olarak kaydedilmis,fatura asamasi nasil oldu bu durumun ? Faturalar kimin uzerineydi?

denizcilik.gov.tr den isim başvurusu yaparken sistem sizden ortakların isimlerini, ortaklık pay oranlarını  ve tc kimlik numaralarını istiyor. Ayrıca hangi ortağın işlemleri yürüteceğini de soruyor. Başvuruyu yaptıktan sonra dilekçeyi döküyoruz ve TÜM ORTAKLAR da bunu imzalıyor. Bu aşamadan sonra ikinci ortağın varlığına ihtiyaç yok. Motor faturası işlemi yürütecek ortak adına olmalı. Diğer alım faturaları herhangi bir ortak adına olabilir. Vergi dairesi de işlemleri,  işlemi yürüten ortağın tc kimlik numarası ve motor şase numarası üzerinden yapıyor.   ÖTV ve Liman harcı ödendi makbuzlarını liman başkanlığına götürdükten sonra işiniz bitiyor.   

Can__2004

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: ORHAN AVCI
  • Bulunduğu İl: Mugla
  • Doğum Yılı: 1976
  • Tekne Adı: Roznia
« Yanıtla #58 : Mart 19, 2015, 08:59:21 ÖS »
Hayirli ugurlu olsun. Darisi bizlere insallah

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #59 : Mart 19, 2015, 09:41:59 ÖS »

denizcilik.gov.tr den isim başvurusu yaparken sistem sizden ortakların isimlerini, ortaklık pay oranlarını  ve tc kimlik numaralarını istiyor. Ayrıca hangi ortağın işlemleri yürüteceğini de soruyor. Başvuruyu yaptıktan sonra dilekçeyi döküyoruz ve TÜM ORTAKLAR da bunu imzalıyor. Bu aşamadan sonra ikinci ortağın varlığına ihtiyaç yok. Motor faturası işlemi yürütecek ortak adına olmalı. Diğer alım faturaları herhangi bir ortak adına olabilir. Vergi dairesi de işlemleri,  işlemi yürüten ortağın tc kimlik numarası ve motor şase numarası üzerinden yapıyor.   ÖTV ve Liman harcı ödendi makbuzlarını liman başkanlığına götürdükten sonra işiniz bitiyor.   

Bunu öğrendiğim iyi oldu sonuçta bizde 2 kardeş ortağız :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com