Gönderen Konu: Kamarasız özel tekneye Kamara yapmak istenilirse yasal mevzuatı nasıldır.  (Okunma sayısı 5376 defa)

Mücahit YILMAZ

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Mücahit YILMAZ
  • Bulunduğu İl: İSTANBUL
  • Doğum Yılı: 1988
  • Tekne Adı: GODA MÜCO

Kıymetli ağabeylerime teşekkür ediyorum  :) bu şekilde şeytan kamarasını da öğrenmiş olduk ve tecrübelerimize bir tecrübe daha kattık:) bu arada bu ayın 7'sinde Büyükçekmece körfez açıklarında felaket bir deniz yedim. Yanımda bacanağım vardı yüzme bile bilmiyordu. Ama hiç korkmadı. Ben beynimi 5 bölmüş ve her parmağım ayrı bir iş yaparken sigara yakma derdindeydi. Meğer askerde gemideymiş bayağı fırtınalar görmüş bizimki  :D
Neyse ben bu hafta içi bir çok yere uğrama imkanım oldu ve çoğu kişinin tanıdığı eskilerden bir tekne ustasıyla da tanıştım. kendisiyle de bir çay içtim. Tonton bir amcaydı çok verimli bir muhabbet oldu. Kamara durumunu da sorduğumda ise şunları konuştuk. Eski tekneler yani karpuz kıçlar yüzde doksan dokuzu kamarasız yapılmış zamanında. Kendisi de bu teknelerden 50 küsür tane yapmış. Daha sonra özellikle 2010 yılları zamanında yeni moda diye tabir ettiği ayna kıçların çoğu direk olarak kamaralı üretilince o döneme kadar her ne kadar tek tük kamara yaptıran karpuz kıçlar olsa da hepsi yaptırmaya başlamış. Zaten çoğu da kayıtsız teknelermiş. Resmi anlamda hiç bir sıkıntı olmuyormuş. Kayıt affı gelince de o şekilde işlenmişler liman başkanlıklarına. Hatta bir abimizin de dediği gibi bir dönem İstanbul, Silivri, Ambarlı gibi limanlar artık kayıt affını bitirmeye yüz tutunca Şile liman hiç bakmadan onaylıyormuş. Dediğine göre o dönem Şile limanda yüzlerce tekne kayıt olmuş  ;D neyse direk kamaralı olan karpuz kıç tekneler neredeyse yokmuş İstanbul'da. Hepsi sonradan yapılmaymış. Ama dedi ki bir de bence uğraşma memnun olup olmama derdi var bunun dedi. Bizim bu işleri yapan herkes yamyam bir tane düzgün adam yoktur dedi.  :) yeni olanlardan ayna kıç kamaralı al bunu sat dedi. Uğraşma boşver falan dedi. E tabi bey amcam haklı mı haklı ama maddiyat her zaman sıkıntı.  ;D Ne yalan söyleyeyim. Tek maaş, ev kredisi iki çocuk okul masrafı, hayat şartları derken elimizden gelen bu kadar. Yine bunu yapamayan da var Allah nazarlardan saklasın yeni tanıştığım insanlar şaşırıyor tekneyi görünce ;D hemen bu derenin suyu nereden geliyor diye soruyorlar ;D bakalım artık karar aşamasındayım. Ya önümüzdeki sezon (maddi durumlara bağlı tabi :)) satıp kamaralıya geçeceğim. Ya da bu emektarla devam edeceğiz, para olsa tabi gönül sulu 25 beygir bir marin motor istiyor ama olsun pat pat tam memur işi  ;D ;D ;D herkese sevgiler saygılar tekrardan  :okey