Gönderen Konu: Wa'apa yelkenli kano  (Okunma sayısı 1542 defa)

motorsuzgiden

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Haluk Haluk
  • Bulunduğu İl: Bodrum
Wa'apa yelkenli kano
« : Mayıs 15, 2021, 12:52:21 ÖS »

Merhabalar ben yeni üye oldum forumunuza. Wa'apa tipi yelkenli kano yapımına başladım Bodrum'da.

Yerimin ve vaktimin dar olması, ucuz ve basit bir proje olması, ilk defa bu boyutta bir yapı inşa edecek olmam dolayısıyla bu tipi seçtim. Motor istemiyorum. Çok fazla motor hırsızlığı duyuyorum çünkü. En son geçen yıl bir komşumun Honda motorunun bakımını yaptık ve gotürüp iki kişi tekneye monte ettik. Çelikten yapılma özel kilit sistemleri ile boltların olduğu kısımlara kilit taktı. Aynı gece tekne açığa çekilip kilitler kesilmiş. Motoru alıp tekneyi açıkta bırakıp gitmiş hırsızlar. Neyse ben kürek çekmeye razıyım. Motorla uğraşmak, onun pisliğini, kokusunu, masrafını çekmektense kürek çekerim daha sağlıklı. Bodrum'da rüzgarsız gün yok her daim yelken çalışır. Rüzgarın sıfır olduğu bir gün olursa o gün de denize çıkmayıveririm olur biter diye düşündüm. Aslında gönlümde hep bir dingi almak var fakat koyacak yerim yok. Bodrum'da evin altında ufak bir bodrum katı var yaptığım kano 3 parça olacağı için oraya rahat girecek ve senede 3-4 hafta tatil yaparsam 11 ay orada kuzu kuzu yatar tek kuruş masrafı olmaz diye düşündüm. Malesef o bodrum katına kapıdan bir dıngi girmez keşke girseydi ve 2. el bir dingi alıp direk keyfini sürseydim ama koyacak yerim yok.

Şimdi gelelim bizim elimizdeki projeye. Bu projede en luzumlu malzeme kontraplak. 4mm ve 6mm kontraplak gerekiyor. Bunları en hesaplı olacak şekilde yapı marketten temin ettim. Marin kontra değil fakat zaten bu tekne sürekli suda durmayacak bu da bir gerçek. 3-5 saat suda gezinir karaya çekerim. Malesef bu yerli kontraplakta ebatlar planlardaki 2.4 metre yerine 2.2 metre. Bu kano 2.4 metrelik 3 parça ile toplam uzunluğu 7.2 metre olması gerekirken benim kontraplak paneller 2.2 metre olduğundan 6.6 toplam uzunluğa sahip olacak. Bunu da dert etmiyorum zaten kano yeterince uzun. 0.6 metre kısa olması bence sorun değil. Bu benim ilk tekne imalatım sonuç ne derece tatmin edici olacak bilmiyorum o sebeple fazla para ve emek harcamadan bu modeli yapmak ve tecrube sahibi olmak istedim bakalım sonuç ne olacak. Zamanla fotoğrafları da paylaşırım.

Bu tekneyi yüzdürmenin kanuni tarafını bilmiyorum henüz. Fakat sonuçta alt tarafı motorsuz bir kano işte. Herhangi bir tescil veya evrak bulundurmak gerekir mi? Benim bir sertifika falan almam gerekir mi? Bu konuda bilgisi veya tecrubesi olan varsa ve yazarsa sevinirim.

Bir lınk koyayım tekneyi daha önceden duymayanlar için
http://outriggersailingcanoes.blogspot.com/2009/05/waapa-in-france.html

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Wa'apa yelkenli kano
« Yanıtla #1 : Mayıs 15, 2021, 02:39:00 ÖS »
Selamlar.
Aramıza hoşgeldiniz sefalar getirdiniz.
İhtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi net olarak belirleyip çok güzel bir yol belirlemişsiniz.

2.5 metre altında herhangi bir evrağa gerek duyulmuyor. Motorsuz olacağını söylediğiniz için Amatör Denzici Belgesi ihtiyacınızda yok.
Marmara'da olsanız bağlama kütüğü çıkarmasanız olur diyebilirdim ama oraların yolunu yordamını bilemiyorum. Sonuçta Yunan adalarına kaçakçılı vs söz konusu. Sorma durumları olabilir mi ? Neden olmasın.
Amatör yapım teknelere bağlama kütüğü almak çok kolay. Bol bol fotoğraf ve malzeme faturası yeterli oluyor. Ce belgesi vs istenmiyor. Liman başkanlığına kayıt ettirmenizi öneririm. Bu işlem dışında keyifle gezmek dışında bir şey kalmıyor.

Bizleri yapım esnasında fotoğraflardan ve haberlerden mahrum bırakmayın.

Şimdiden kolay gelsin. <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!