Gönderen Konu: Plan Destek  (Okunma sayısı 2045 defa)

tonguch03

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ömer Görgülü
  • Bulunduğu İl: Bodrum
  • Doğum Yılı: 02/03/1983
Plan Destek
« : Mart 02, 2021, 03:23:18 ÖS »

Değerli Kaptanlarım, Ustadlarım;

İkici el piyasası uçtu gitti ve el yakıyor. Bu nedenden dolayıdır ki kendi teknemi kendim yapmaya karar verdim. Sizlere bir kaç sorum olacak.

1) Amatör Belgemi aldım, daha önce Cruiselarda çok çalıştım ve tatbikat sıralarında flika kullandım. 3 Tekne arasında kararsız kaldım. bunlar Sztrandek-750 / Natalie 800 ve Kaliver 800. sizce hangisi başlangıç için daha iyi olur.

2) Yeke kontrol yerine bu planlardan herhangi birisine dümen kontrol yapabilirmiyim?

3) Plan dışına çıkmış olursam ruhsat alma işlemlerinde herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım?

4) Yukarıda belirttiğim teknelerin malzeme listesini nereden bulabilirim? (Biliyorsunuz ham madde maliyetleride çok yüksek, bende babamdan destek alarak malzeme işini geliş fiyatına bir arkadaşından almayı planlıyorum)

Yardımlarınız ve anlayışınız için teşekkür ederim.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Plan Destek
« Yanıtla #1 : Mart 02, 2021, 07:41:09 ÖS »

2) Yeke kontrol yerine bu planlardan herhangi birisine dümen kontrol yapabilirmiyim?
Sizi engelleyen birsey yok. Isterseniz uzaktan kumanda ile evden bile kontrol edersiniz  :tav

3) Plan dışına çıkmış olursam ruhsat alma işlemlerinde herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım?
Amator yapim teknelerde plan proje, yetki, imza, muhendis vs sormuyorlar. Dolayisi ile plan disina cikmaniz ruhsat islemleri acisindan sorun yaratmaz. Hatta 100% plana uygun yapilani da yoktur herhalde. Fakat plan disina cok fazla cikarsaniz teknenin dinamiklerini bozabilirsiniz. Bazi kritik bolgelerde modifikasyonlara gitmek de tekne govdesini zayiflatabilir. Dikkatli olmak lazim.

4) Yukarıda belirttiğim teknelerin malzeme listesini nereden bulabilirim? (Biliyorsunuz ham madde maliyetleride çok yüksek, bende babamdan destek alarak malzeme işini geliş fiyatına bir arkadaşından almayı planlıyorum)
Planlari temin ettiginizde planla birlikge geliyor bu listeler.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
Ynt: Plan Destek
« Yanıtla #2 : Mart 05, 2021, 12:31:14 ÖS »
Değerli Kaptanlarım, Ustadlarım;

İkici el piyasası uçtu gitti ve el yakıyor. Bu nedenden dolayıdır ki kendi teknemi kendim yapmaya karar verdim. Sizlere bir kaç sorum olacak.

1) Amatör Belgemi aldım, daha önce Cruiselarda çok çalıştım ve tatbikat sıralarında flika kullandım. 3 Tekne arasında kararsız kaldım. bunlar Sztrandek-750 / Natalie 800 ve Kaliver 800. sizce hangisi başlangıç için daha iyi olur.

Yardımlarınız ve anlayışınız için teşekkür ederim.

Selam. Ben de bu planları araştırıp, incelemiş ve sonunda S750 demiştim. Ancak armudun sapı, üzümün çöpü derken zaman geçti ve hâlâ bakıp duruyorum. Vaktiniz ve paranız varsa vakit kaybetmeden bir şekilde başlayın. Ya da tercihiniz kavalierden yana ise; kavalieri daha önce yapan M. Ünsalan satıyor. Makul bir pazarlıkla alırsınız sanırım. Daha yeni A Kategori 28 feet bir tekne için maliyet çıkardım malzeme fiyatları da hiç hesaplı sayılmaz. Kolay gelsin...
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-satilik-yelkenli-tekne-905613886/detay
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28