Gönderen Konu: Tekne tasarım ve imalatı  (Okunma sayısı 2998 defa)

pinkfloyd

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Furkan Aksoy
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1996
Tekne tasarım ve imalatı
« : Ekim 06, 2020, 10:56:39 ÖS »

Abiler, merhabalar.

Bu siteye yeni üye oldum. Bir yat veya tekneyi tam kapsamlı tasarlamak ve imalatı için gerekli olan her şeyiyle hazırlamak istiyorum. Bunun için nelere ihtiyacım olur?

Sadece basit bir kabuk ve üst bina tasarımı,
kapsamlı sac açılımı
pis su ve boru devreleri
hvac ve iç yaşam mahalleri
Stabilite, direnç hesapları ve optimizasyonu
mukavemet hesapları

nasıl yapabilirim?

Teşekkürler.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
Ynt: Tekne tasarım ve imalatı
« Yanıtla #1 : Ekim 07, 2020, 09:11:13 ÖÖ »
Öncelikle hoş geldiniz.

Taze kan, taze heyecan deniz ve amatör denizcilik hayallerini diri tutan bir unsur. Gelelim sorularına: Daha ilk kalemde moralini bozmak, hızını yavaşlatmak gibi bir niyetim yok bilesin.

Önce amacın net olmalı. Amaç denize çıkmak mı; yoksa bir tekne tasarlayıp inşa edebildiğini kendine  kanıtlamak mı?

Eğer amacın denize çıkmaksa tüm herşeyi bir kenara bırak sevebileceğin bir ücretli ya da ücretsiz bir stok plan bul ve inşa etmeye başla. Zaten bu süreçte işin çoğunu öğrenirsin. Yoksa armudun sapı var, üzümün çöpü var diye oyalanıp bunca seneden sonra hâlâ karadan denize bakıp hâyâl kurarsın…

Yok amacın Tekne/Yat tasarımını öğrenmek ve bu yolda bir gelecek inşa etmekse! Usta/çırak yönteminden tut, eğitimini almaya kadar yolu var. Bu konuda yazılmış yabancı ve yerli birçok kitap, makale, eleştiri, tavsiye yazıları var İnternet bu konuda leb-i derya.
Örneğin: Lars Larsson ve Rolf Eliasso'un yazdığı; Tamer Yıldızın dilimize kazandırdığı "Yat tasarımı genel ilkeler" iyi bir başlangıç kaynağıdır.

Kendi tekneni inşa etmeye karar verip işe başladığında fikri olan-olmayan, bilgili-bilgisiz bir çok şey duyarsın eminim ki herbirinden uygun dozlarda karıştırıp kendi çorbanı yaratıp keyfine bakarsın. Selametle...
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #2 : Ekim 07, 2020, 07:23:56 ÖS »
     Amatör yapımcı için bu kadar teferruata gerek yok. Ücretli/ücretsiz bir plan edin, uygulamaya başla. Hesabını kitabını zaten mimar yapmıştır.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #3 : Ekim 07, 2020, 07:30:42 ÖS »
Abiler, merhabalar.

Bu siteye yeni üye oldum. Bir yat veya tekneyi tam kapsamlı tasarlamak ve imalatı için gerekli olan her şeyiyle hazırlamak istiyorum. Bunun için nelere ihtiyacım olur?

Sadece basit bir kabuk ve üst bina tasarımı,
kapsamlı sac açılımı
pis su ve boru devreleri
hvac ve iç yaşam mahalleri
Stabilite, direnç hesapları ve optimizasyonu
mukavemet hesapları

nasıl yapabilirim?

Teşekkürler.

Bu soylediginiz ise ozel Muhendislik fakulteleri var. Bi goz atabilirsiniz. Gemi insa muhendisligi, gemi mimarligi...
Eger amaciniz sadece kendinize tek bir tekne yapmaksa, Bu kadar derin muhendislik konularina girmenize gerek yok.
Ben de uzun zamandir tekne tasarimi ve matematigine kafa yoruyorum. Eninde sonunda var olan tekneler'e benziyor. Cunku var olan tekneler hesap kitapla zaten verimli olacak noktaya getirilmisler. Daha iyisini aramak yerine, bilginin evrimine guvenip, ihtiyaclariniza uyan bir tekne plani edinip gerekirse uzerinde ufak tefek oynamalar yapabilirsiniz.

lkaratas

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Levent Karataş
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #4 : Aralık 10, 2020, 02:04:12 ÖS »
Herkese merhaba. Bende yeni ve çok hevesli tasarım girişimcilerinden biriyim.  :halay  Meslek olarak makine ressamıyım. Çizim proje imalat konuları hakkında yaklaşık 25 yıllık bir birikimim var. Epeydir yorumları okuyorum. Yorumlar beni bu işin tarihçesine, ustaların tecrubelerine,  hazır projelere, tez yazılarına, proje satın almaya kadar götürdü.  Sonunda bende hazır projelere yönlendim. Fakat bütün projeler (benim araştırdığım lopster) nuhnebiden kalma. Yeni projelere bakayım desen maddi gücümüz yetmiyor. Yani anlıyacağınız arada derede kaldık.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #5 : Aralık 10, 2020, 10:04:09 ÖS »
Herkese merhaba. Bende yeni ve çok hevesli tasarım girişimcilerinden biriyim.  :halay  Meslek olarak makine ressamıyım. Çizim proje imalat konuları hakkında yaklaşık 25 yıllık bir birikimim var. Epeydir yorumları okuyorum. Yorumlar beni bu işin tarihçesine, ustaların tecrubelerine,  hazır projelere, tez yazılarına, proje satın almaya kadar götürdü.  Sonunda bende hazır projelere yönlendim. Fakat bütün projeler (benim araştırdığım lopster) nuhnebiden kalma. Yeni projelere bakayım desen maddi gücümüz yetmiyor. Yani anlıyacağınız arada derede kaldık.

Makine ressami oldugunuza gore 3 boyut gorusunuz yeterince gelismis olmali.
Gemi insa teknikleri sir degil. Imalatta da tecrubeliymissiniz. Sifirdan tekne tasarlamaniza gerek yok. Gercekte bir cok tekne imalatcisi hesap kitap bilmez. Hele Turkiye'deki fiber tekne imalatcilarinin cogunun yaptigi sey bir tekneyi alip kopyalamak. Size kopyalayin demiyorum tabi. Asla onermem bunu. Ancak tecrubeli gozler icin bir tasarimin neresinin neden o sekilde yapildigini gormek anlamak cok zor degil. Yani bedava planlarin ve begendiginiz yeni tarz tasarimlarin uzerine yeterince zaman harcarsaniz, eminim kendi yolunuzu bulmaniz mumkun.

lkaratas

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Levent Karataş
  • Bulunduğu İl: Ankara
« Yanıtla #6 : Aralık 12, 2020, 07:44:42 ÖS »

Makine ressami oldugunuza gore 3 boyut gorusunuz yeterince gelismis olmali.
Gemi insa teknikleri sir degil. Imalatta da tecrubeliymissiniz. Sifirdan tekne tasarlamaniza gerek yok. Gercekte bir cok tekne imalatcisi hesap kitap bilmez. Hele Turkiye'deki fiber tekne imalatcilarinin cogunun yaptigi sey bir tekneyi alip kopyalamak. Size kopyalayin demiyorum tabi. Asla onermem bunu. Ancak tecrubeli gozler icin bir tasarimin neresinin neden o sekilde yapildigini gormek anlamak cok zor degil. Yani bedava planlarin ve begendiginiz yeni tarz tasarimlarin uzerine yeterince zaman harcarsaniz, eminim kendi yolunuzu bulmaniz mumkun.
Kadir bey öncelikle merhaba. İmalat tecrübeme güvenirim. Hatta ilk alüminyum dan yapayım dedim ama malzeme beni öyle çok korkuttu ki tornistan yapıp fibere döndüm.  3d konusunda evet iyiyimdir.  :dedv Ama yaptığım işin kafamda tam olması gerekir. Eninde sonunda bir model yapacağım. Şimdiye kadarki çalışmalarım beni buna yönlendiriyor. Ama fiber li bir imalat yapmadım. Bu fiberli tekne imalat konusunda ki detayları çözmem gerekiyor.  Çok konu var. Önümde çok da uzun bir süreç var. Bu platformdan gelişmeleri paylaşacağım.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #7 : Aralık 12, 2020, 07:57:24 ÖS »
Fiber amatörler için iyi bir malzeme değildir. Önce bir kalıp yapacaksınız, fiberglas tekneyi bu kalıpla inşa edeceksiniz ve amatör olduğunuza göre bu kalıp başka bir işe yaramayacak, belki ikinci bir amatör kullanabilir.  Seri üretim yapıldığında kalıp maliyeti ihmal edilebilir ama tek bir teknede çok pahalıya gelir.

İmalatta en kolayı kontraplak çeneil teknedir. Küçük boylarda çelik çok ağır olduğu için kullanılmamalıdır. Alümünyum da ustalığınız yoksa çok kolay çalışılabilen bir malzeme değil. Lamine ahşap tekneler de hem ahşabın sıcaklığını taşır hem de fiber gibi ancak çok daha kolay yapılabilen teknelerdir.   

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #8 : Aralık 12, 2020, 10:07:10 ÖS »
Fiber amatörler için iyi bir malzeme değildir. Önce bir kalıp yapacaksınız, fiberglas tekneyi bu kalıpla inşa edeceksiniz ve amatör olduğunuza göre bu kalıp başka bir işe yaramayacak, belki ikinci bir amatör kullanabilir.  Seri üretim yapıldığında kalıp maliyeti ihmal edilebilir ama tek bir teknede çok pahalıya gelir.

İmalatta en kolayı kontraplak çeneil teknedir. Küçük boylarda çelik çok ağır olduğu için kullanılmamalıdır. Alümünyum da ustalığınız yoksa çok kolay çalışılabilen bir malzeme değil. Lamine ahşap tekneler de hem ahşabın sıcaklığını taşır hem de fiber gibi ancak çok daha kolay yapılabilen teknelerdir.

Celik kabuk konusunu hep merak etmisimdir ve bir turlu elle tutulur bilgilere de ulasamadim. Tamam malzeme agir. Ancak gordugum uzere cogunlukla 4mm den ince levha kullanilmadigi icin tekneler kuculdukce cok agir olmaya basliyor ve 4mm den ince tercih edilmemesinin baslica sebebi de kaynak zorlugu, levhalarin carpilmadan ve asiri isisal hasar gormeden kaynaginin zorlasmasi deniliyor.  Ben yillarca tig kaynagi yaptim ve 1mm kalinliginda levhalari da carpitmadan kaynatabiliyorum. Iyi kotu tig kaynagi yapabilen birisi de 2mm levhayi carpitmadan kaynatabilir. Elektrot kaynagina gore daha masrafli olsa da celigin ucuzlugu dusunuldugunde bence kaynak masrafi oldukca onemsizlesiyor.  Kaynak zorlugu disinda sizin soyleyebileceginiz ince levha kullanilmamasinin bariz bir sebebi var mi acaba?

Internette goruyorum, bir cok insan 1.5 - 2mm civari yumusak celik levhalardan 4 - 5 metrelik tekneler yapiyor.  Sizin buna yorumunuz nedir? Ornegin ben kompozit konusunda deneyimli bir insanim. Fiber tekne yapmakta sorun yasamam. Ama kaynak ve celik konusunda oldukca deneyimliyim ve bana cok daha basit/pratik geliyor. Engelin sadece kaynak zorlugu oldugunu bilsem cekinmeden celik teknelere yonelirim gibi. normalden biraz daha agir olsa da, neticede yapim kolayligini ve imkanlari dusununce benim icin cok cazip.

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
« Yanıtla #9 : Aralık 13, 2020, 04:25:30 ÖÖ »
Merhaba;

Sn; Varnalı Kadir, bey ile aynı şeyleri düşünmekteyim. Şu acıdan, iyi bir elektrot kaynagı ile amper ve voltu ayarlandıktan sonra çok sağlam ve düzgün işler yapılabilir. Yabancı kaynaklardan yaptığım incelem ve izlediğim videolarda benzin depolarından, temiz su tanklarından her şeyi kaynatıp ( tiğ ve argon kaynakları dahil) 4-5 metrelik botlar, dingiler, göl tekneleri, surat tekneleri her şeyi yapıyorlar.

Bende 4 mm saç konusu hakkında dış gövde için bir kısıtlama falan mı var? Veya tekne X boyda olursa şu mm. , Y boyda olursa şu mm. diye. Ağırlık oranı veya eski dilde yazayım... " Attınız taş ürküttüğünüz kuş misali yani" fazla olduğundan dolayımı saç, demir amatör tekne imalatı bizde yok. Amaç en ucuza en iyi ve kolay malzemeler ile iyi sonuçlar çıkarmak değil mi ?

Bu forumda daha önceki konuşmalarımız da konu bahsi geçmiş idi. Ben hat da betondan bile yapmayı düşünmüştüm. Dişi kalıp üzerine Erkek tekne kabuğu...

Saygılarımla...

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #10 : Aralık 13, 2020, 08:34:59 ÖÖ »
Bugünlerde kant yelken üzerinde çalışırken uçak kanatları ve ev yapımı uçak projelerini de görüyorum tabii. Çelik, alüminyum çalik alaşımı malzemeler kullanıyorlar. Tabii hemen hepsinde birleştirme yöntemi perçin.

Su sızdırmazlığı konusu olduğu için perçin tek başına yeterli olmayabilir ama yapıştırıcı + perçin bir seçenek olabilir mi?

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
« Yanıtla #11 : Aralık 15, 2020, 06:20:58 ÖS »
Merhaba;

Benimde ilk amacım evde ucak yapmak idi hazır kitlerden veya free projlerden. Ama NE YAZIK Kİ TÜRKİYE de kendi yaptığın uçağı ucuramıyorsun, hatt da light sınıf için bile sertifika alman lazım, normal pilot lisansından bahsetmiyorum.( aklıma bazı prosedürler geldikce çok sinirleniyorum hep kısıtlama havacılık, denizcilik, silahlanma....)

Havacılıkta percin cok kullanışlı basit, kolay ucuz, bulması kullanması amatörler veya pro. için bile kolay. üstüne astar ve boyayı vurur isen HAVA sızdırmazlıgı saglanabiliyor. Ama sıvı için benim düşüncem perçin  + kaynak olabilir. Percin ile parcalar birbirine tuttululup, sızdırmazlık kaynak ile olabilir düşüncesi içersindeyim. Lakin komple kaynak olduktan sonrada bu sefer percine gerek kalmıyor.

Mesela siz yelken için kanat formu kullanmak için ince saç veya aliminyum levhayı bir T profikle perçin ile sabitliyerek yapabilirsiniz.

Saygılarımla...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #12 : Aralık 15, 2020, 06:58:06 ÖS »
Bugünlerde kant yelken üzerinde çalışırken uçak kanatları ve ev yapımı uçak projelerini de görüyorum tabii. Çelik, alüminyum çalik alaşımı malzemeler kullanıyorlar. Tabii hemen hepsinde birleştirme yöntemi perçin.

Su sızdırmazlığı konusu olduğu için perçin tek başına yeterli olmayabilir ama yapıştırıcı + perçin bir seçenek olabilir mi?

Internette epeyce aluminyum tekne insasina denk geldim. Genellikle 10 metre alti tekneler ve cogunda bildigin akilli vida kullaniyorlar. Ek yerlerine genelde profil/lama geciyorlar.  ve butun bu birlesim yerlerine epoksi/poliuretan gibi birseyler oldugunu dusundugum bir yapistirici/yaliktan suruluyor.

Son yillarda aluminyum levhalari epoksi ve percin ile birlestiren otomobil ureticileri oldugunu da goruyorum. Yani son derece mumkun gorunuyor.

Celigi percinlemek bence kaynaktan daha zahmetli. Ayrica, aluminyum levhada, levhanin dayanikliligindan daha kuvvetli percin kullanarak toplam tutunmayi yeterince iyi yapabilirsin. Ancak celikte bu kadar ozel percin bulmak kolay midir? bu percin normal percin tabancasiyla basilabilir mi? Ozel ekipman alacaksan veya ozel percinleme yontemi kullanilacaksa bence celik icin her turlu kaynak daha mantikli.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #13 : Aralık 15, 2020, 07:46:06 ÖS »
Bildiğim kadarı ile Amerika'da da ke di yaptığın uöağa sertifika alman lazım. Zaten normal üretim uçaklar (mesela 737 Max gibi!) FAA onayı almak durumunda. Kendi yapılan haydi haydi almalı. Amerika'da bir Alman arkadaşım akrobasi uçağı yaptı. Uçak ve kendisi belli test ve aşamalardan geçtikten sonra uçuş izni verildi.

Benim perçin dememin nedeni kaynağı herkes yapamaz ama perçini yapabilir. Uçakta denizdeki kadar sorun olmayabilir su sızdırmazlık ama denizde hayati. Ben önce yapıştırma (sızdırmazlık) sonra perçin (sağlamlık) sırasında.

Benim kandı olabildiğince hafif yapmaya çalışıyorum. o nedenle metal değil kontrplak bile düşğnmüyorum. Bir de ille de katlanabilir olsun dediğim için kumaştan devam...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #14 : Aralık 15, 2020, 07:53:43 ÖS »

Internette epeyce aluminyum tekne insasina denk geldim. Genellikle 10 metre alti tekneler ve cogunda bildigin akilli vida kullaniyorlar. Ek yerlerine genelde profil/lama geciyorlar.  ve butun bu birlesim yerlerine epoksi/poliuretan gibi birseyler oldugunu dusundugum bir yapistirici/yaliktan suruluyor.

Son yillarda aluminyum levhalari epoksi ve percin ile birlestiren otomobil ureticileri oldugunu da goruyorum. Yani son derece mumkun gorunuyor.

Celigi percinlemek bence kaynaktan daha zahmetli. Ayrica, aluminyum levhada, levhanin dayanikliligindan daha kuvvetli percin kullanarak toplam tutunmayi yeterince iyi yapabilirsin. Ancak celikte bu kadar ozel percin bulmak kolay midir? bu percin normal percin tabancasiyla basilabilir mi? Ozel ekipman alacaksan veya ozel percinleme yontemi kullanilacaksa bence celik icin her turlu kaynak daha mantikli.

Çelik perçinlemek çelik kaynaktan daha zahmetlidir de daha zor değildir. Yani acemi adam perçini daha başarılı bir şekilde becerir de, kaynak öyle olmaz. Ya yakar atar, ya kaynak açılır atar.

Perçin el tabancası ile başa çıkmaz tabii. havalı perçin tabancaları var, paslanmaz çelik için falan kullanıyorlar.

Hala öyle mi bilnem ya eski savaş gemileri perçinle yapılıyordu. şimdi bambaşka teknikler var tabii.

yani pratik de olsa çelik ya da alüminyumu alternatif olarak düşünmem de; elyaf+epoksiden kaçmak için olabilecek  her türlü hazır. XXX-board türü malzeme kullanmaya hazırım. Şu plastik OSB denen malzemeler fena halde cazip görünüyor gözüme. zor tutuyorum kendimi...