Gönderen Konu: Kompozit Sandviç Panel Yapımı  (Okunma sayısı 8785 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Kompozit Sandviç Panel Yapımı
« : Temmuz 17, 2020, 05:22:57 ÖS »

Yakında kompozit imalathanesi açacağım da, şimdiden bilgi topluyorum ;)

Derdim şu. Katamaranın platformu yani trambolin istediğim gibi olmadı. İlk başta adama HappyCat in kuruluş videosunu gösterdim. Bunun gibi olacak dedim. Bana türlü başarı hikayeleri anlattı sonuçta bir dar bir bol iki şey yaptı verdi. İkinci yaz eve yakın bir başkasına düzelttirdim. Şimdi ikisi de dar. Fitilleri çıkardım kablo koydum falan ama olmadı.

Niyetim sabit katı bir platform yapmak. Hazır kompozit deck dedikleri malzemeyi düşündüm. metrekaresi 17 kg. 6 m2 yer var 100 kg. Çok fazla ağır.

İki çerçeve var. Büyüğü 180 x 130 cm. Bu alana, olmaz ya, en çok dört kişi koyduk diyelim. 4 x 80 = 320. 350 olsun. 350 kg taşıyacak bir yapı lazım.

Benzerini daha önce sormuştum ya, yine sorayım.

Mesela 4 mmlik iki plaka kontrplak arasına yine mesela 2 cm eps köpük koyup 4 kat 200 gr elyaf ile sarıp epoksi yapsam, dediğim çerçeve o kadar yükü taşır mı?

Tek parça olması şart değil 30 40 cm genişlikte parçalar olabilir. Amacım m2 si 17 kilodan az birşeyler yapmak.

Mümkün mü? Araya çerçeve çıta vs mi gerekir?

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Kompozit Sandviç Panel Yapımı
« Yanıtla #1 : Temmuz 17, 2020, 06:43:51 ÖS »
Abi kolay gelsin :).. Kompozit imalathaneleri sana feda olsun. Keske memleket bu konuda cok daha donanimli olsa da kimse boyle ugrasmak zorunda kalmasa.

Ilk aklindan cikarman gereken malzeme EPS. EPS hem iyi yuk tasimaz, hem de sivi gecirgendir. Kotu bir malzemedir kompozit cekirdegi olarak. Yuke dayansa bile zamanla icinde nem biriktirir. Bu da hem mantar, bakteri vs olusumuna sebep olur hem de kompoziti hic yoksa yari yariya zayiflatir.
EPS yerine XPS kullanmayi dusun mutlaka. XPS'ler tam kapali hucrelerden olusur, sivi gecirmez ve EPS ye gore cok daha iyi yuk tasir.

Kompozit dek malzemeler her ne kadar uzerinde yurunmeye yonelik olsa da, bir konstruksiyon malzemesi degildir. Asla onu kullanma. Bu malzemeler kabaca ahsap lifleri yada cam lifleri basilmis plastik profiller. Agirligina gore dayanimi bir kontraplaga gore yari yariya bile degildir.

Ben de hep merak etmisimdir. Elyaf + Kontraplak + Kopuk + Kontraplak + Elyaf nasil bir kompozit olurdu diye. O yuzden kesin birsey diyemiyorum. Bazen saglam olurmus gibi dusundugumuz seyler hic oyle davranmayabiliyor. Yine de bana bu denklem hem ekonomik, hem kolay hem de guclu bir kompozit yaparmis gibi geliyor. Hic yapan gormedim.

Normal sartlarda herkes Elyaf + kopuk + Elyaf yapiyor. Ancak Elyaf'i guzel uygulamak lazim ve en azindan 3 - 5 kat elyaf lazim.

Metrekaresi 10kg den asagi bir malzeme elde etmen zor.  elyaf+4mm kontraplak+ 2cm kopuk+ 4mm kontraplak+elyaf ile kabaca 12kg/m2 malzeme elde edeceksin.
Buna alternatif 20mm solid kontraplak kullansan rahatlikla benzer bir rijitlik elde edersin. Agirligi ise kabaca 15kg/m2 yapar.

kompozit yaparak 6m2 de anca 20 kg civari bir agirlik kazanman mumkun.  Ideal sartlarda kompozit daha saglam olacak olsa da, gercekte bu ancak infuzyon ile mumkun. Elle yapacagin kompozit'in o derece saglam olmasi mumkun degil. Bana sorarsan el yatirmasi ile yapacagin kompozit solid kontraplaktan daha zayif olacaktir. Ustune dunya kadar emek sarfedip m2'de ancak 3kg tasarruf edeceksin. Hic degmez derim.

20mm solid kontraplak da esneyecektir. Esnekligi almak icin de kalinlik lazim. Bu sebeple de su yontem kolaylik/agirlik/saglamlik bakimindan bence en iyi denge :

Elyaf + 12mm kontraplak + elyaf + budaksiz ahsap stringer + elyaf 12 - 13kg/m2 olacaktir. Buna ragmen hem isciligi kolay, hem de yeterince saglam olacaktir diye dusunuyorum.

Bunun icin, kontraplagin bir tarafini elyaflayip, sonra bu elyafladigin yuzeye ahsap stringer'leri yapistirabilirsin. Stringer'leri kontraplagin elyafsiz yuzunden ahsap citalara vidalayarak isini kolaylastirabilirsin. Daha sonra stringer'lerin uzerinden elyaf seritler gecerek kontraplaga yapistirip guclendirirsin.

En son da kontraplagin diger yuzunu ( uzerine basacagin ) elyaflayip isi bitirirsin.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #2 : Temmuz 17, 2020, 09:51:00 ÖS »
Ahşap tekne teknolojisi, daha doğrusu ahşap tekne imal teknikleri istediğiniz sağlamlıkta bir yüzey sağlar, hesapları siz yapacaksınız ama eğriler üzerine yapıştırılmış veya vidalanmış kontraplak sağlam olacaktır. Seçeceğiniz kontraplak kalınlığına göre altını eğriler ile destekleyeceksiniz, kontraplak ne kadar kalın olursa eğriler arasındaki mesafe o kadar az olacaktır. İnşaatlarda beton kalıplarının 8 x8 dikmelere 5x10 ahşap bağlanıp üstüne eskiden tahta çakarlardı şimdi ise değişik levhalar kullanılıyor. Aynı sistemi kompozit yerine uygulayabilirsiniz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #3 : Temmuz 17, 2020, 11:24:30 ÖS »
Mrb düz bir yüzey lazım ise standart soğuk hava deposu paneli öneririm. Hatta üstündeki plastik yapışkan koruyucuyu çıkarma altında beyaz plastik statik elektrik ile atılmış boya var. Aliminyum, köpük aliminyum. içindeki köpük , tam bilmiyorum sarı ve gözeneksiz olan.  Yatay güçde soğuk hava depolarının iç ünitelerini taşıyorlar. Dikey güçde tavan da , odaların tavanında ne koyulursaki 100 kg fazla mal koyuluyor.

Eger doğru anladıysam teknene taban istiyorsun. Bir tarafı oluklu seşil diğer yüzeyidüz, ve bir tarafı gene oluklu yüzey diğer tarafı paslanmaz olanları var.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #4 : Temmuz 17, 2020, 11:36:50 ÖS »
Kompozit Deck'de de, benzer taşıyıcı yapı elemanlarında da ızgara kesiti kullanıyorlar ki, "kalın" ama bir anlamda içi boş parçalar elde edebiliyorlar. Eski delikli tuğla veya asmolen tuğla gibi.

Ben çıtalar koymadan (stringerlar veya eğriler) işin kolayına kaçıp, "boşluğu" köpük ile sağlamayı düşünmüştüm. Ben de kabaca 10 kg hesapladım. 17ye göre 10 oldukça iyi. yükü taşırsa tabii ama iki kış önce Denizli'de Polikarbonat - Kontrplak karşılaştırması yaprken kontrplakın oldukça güçlü olduğunu görmüştüm.

Yani taşır diye düşünüyorum.

Çok katmanlı polikarbonat levhalar var. Kendi başına o haliyle bile yetebilecek belki ama benim bulduğum hurda malzemeden yapılmış, kabarcıklı ve yumuşak. Yoksa 6 kat ızgara 5 cm kalınlık oldukça iyi.

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: A. Selçuk YILDIRIM
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 18.11.1954
« Yanıtla #5 : Temmuz 17, 2020, 11:45:37 ÖS »
Kadir Bey,
Hafif ve sağlam bir platform istiyorsanız iki tarafı fiber levha arasında oldukça hafif bir çekirdek malzeme kullanmalısınız. Bunların dışında yapıya ekleyeceğiniz her türlü malzeme ağırlığın artmasına sebep olacaktır.
Yapacağınız platformda kullanılacak sandviç yapıda alt ve üst yüzeyde kontraplak kullandığınızda (üstü cam kumaş kaplanarak) platformun altı çekmeye çalışacak, üstü ise basmaya çalışacaktır (Sandviç yapının özelliğinden). Platformun altında yeterli sayıda iki yönlü kumaş kullanıp platformun üstünde keçe elyaf (epoksi uyumlu) ya da daha ince kumaş kullanabilirsiniz. Zira platformun üstü çekmeye çalışmayacaktır. Alt ve üstte sadece cam kumaş kullanırsanız çok çok hafif bir platform olacaktır. Çekirdek kalınlaştıkça sert ve eğilmeye mukavim bir yapı olacaktır. Mukavemeti sağlayan yüzeylerde kullanacağınız cam kumaşlar olacaktır.
Bilgilerinize…

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #6 : Temmuz 18, 2020, 03:02:04 ÖÖ »
Kadir Bey,
Hafif ve sağlam bir platform istiyorsanız iki tarafı fiber levha arasında oldukça hafif bir çekirdek malzeme kullanmalısınız. Bunların dışında yapıya ekleyeceğiniz her türlü malzeme ağırlığın artmasına sebep olacaktır.
Yapacağınız platformda kullanılacak sandviç yapıda alt ve üst yüzeyde kontraplak kullandığınızda (üstü cam kumaş kaplanarak) platformun altı çekmeye çalışacak, üstü ise basmaya çalışacaktır (Sandviç yapının özelliğinden). Platformun altında yeterli sayıda iki yönlü kumaş kullanıp platformun üstünde keçe elyaf (epoksi uyumlu) ya da daha ince kumaş kullanabilirsiniz. Zira platformun üstü çekmeye çalışmayacaktır. Alt ve üstte sadece cam kumaş kullanırsanız çok çok hafif bir platform olacaktır. Çekirdek kalınlaştıkça sert ve eğilmeye mukavim bir yapı olacaktır. Mukavemeti sağlayan yüzeylerde kullanacağınız cam kumaşlar olacaktır.
Bilgilerinize…

Evet normalde sandviç yapıda daha çok elyaf + çekirdek (mesela köpük veya kontrplak) + elyaf kullanılır. Ama yerine göre. Yük binmeyecek yük taşımayacak yerler için (mesela borda) bu uygun. Ama zemin gibi üzerine basılıp yük binecek yerlerde köpük tek başına yeterli olamıyor. Araya yük taşıyacak ahşap vb koymak gerekiyor.

Ben onun yerine yük taşıyıcı olarak altta üstte kontrplak, kalınlık sağlamak için de köpük kullansak nasıl olur diye düşündüm.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #7 : Temmuz 18, 2020, 03:18:15 ÖÖ »
Mrb düz bir yüzey lazım ise standart soğuk hava deposu paneli öneririm. Hatta üstündeki plastik yapışkan koruyucuyu çıkarma altında beyaz plastik statik elektrik ile atılmış boya var. Aliminyum, köpük aliminyum. içindeki köpük , tam bilmiyorum sarı ve gözeneksiz olan.  Yatay güçde soğuk hava depolarının iç ünitelerini taşıyorlar. Dikey güçde tavan da , odaların tavanında ne koyulursaki 100 kg fazla mal koyuluyor.

Eger doğru anladıysam teknene taban istiyorsun. Bir tarafı oluklu seşil diğer yüzeyidüz, ve bir tarafı gene oluklu yüzey diğer tarafı paslanmaz olanları var.

Bu da düşündüğüm seçeneklerden biri aslında. Sandviç Panel. Genelde sac + PU köpük + sac olarak çatı kaplama vb işlerde kullanılıyor. Özel amaçlı kullanımlarda sacın yerini alüminyum alıyor.

Ama genelde yükü taşıyan panel değil zemin oluyor. Karkas planına bakmak gerek.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #8 : Temmuz 18, 2020, 05:01:34 ÖÖ »
Şu bağlantı sac/alüminyum kalınlığı, köpük kalınlığı, köpük yoğunluğu ve kiriş aralığına bağlı olarak panelin m2 başına taşıma kapasitesini veriyor ve değerler oldukça umut verici.

Alüminyum panel için en incesine 2m açıklık için 100 kg/m2 veriyor ki benim için yeterli. Panelin kendi ağırlığı 4 kg/m2. Fiyatı da oldukça makul. Elle yapsam daha ucuza gelmez sanırım.

Benim dediğim de aslında bir tür sandviç panel. Alüminyum ya da sac yerine kontrplak var. Aslında elyafa da pek gerek yok çünkü kontrplak gerekli yük dağıtımını gayet güzel sağlıyor. Ama bir tür ambalaj, sarıp sarmalama gerekli. Epoksi ile köpüğü kontrplağa yapıştırsak yeter mi bilmem. İlk kesme darbede köpük cırt diye ayrılır yapıştığı yerin dibinden.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #9 : Temmuz 18, 2020, 05:03:07 ÖÖ »
çok laf edince bağlantıyı vermeyi unutmuşum  :Kzz

http://www.atermit.com/Urunler/sandvic-teknik-ozellikleri

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #10 : Temmuz 18, 2020, 07:36:54 ÖÖ »
Epoksi uyumlu keçe elyaf var mı? Nerede satılıyor? Normal koşullarda keçe elyaf yapabilmek için polyester reçine içinde eriyen bir yapışkan kullanılır bu nedenle epoksi için uygun değildir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #11 : Temmuz 18, 2020, 10:19:48 ÖÖ »
Kadir Bey,
Bilgilerinize…

Kece elyaf yagirligina gore oldukca dusuk gucte bir yapi malzemesidir. Ana yapi malzemesi olarak dusunulmemelidir. Bilginiz yanlis. Sizin bahsettiginiz yerde ayni agirlikta orgu elyaf kullansa, elde edecegi dayaniklilik cok daha fazla olur.

çok laf edince bağlantıyı vermeyi unutmuşum  :Kzz

http://www.atermit.com/Urunler/sandvic-teknik-ozellikleri

Abi bu paneller tamamen statik yuklere gore uretiliyor. Yani denizde bir dalga vurdugunda senin platforma yukledigin agirlik 2 - 3 katina cikacak ve bu bir anda olacak. Bu tarz dinamik yuklerin oldugu yerlerde guvenilir bir malzeme olacagini dusunmuyorum. Bunlarin poliuretandan yapilan turunde, uretiminde cogunlukla isi yalitimina yonelik poliuretan kopuk kullaniliyor. Bu tarz kopuklerin yuk tasima gucu epeyce dusuktur. Bagli oldugu malzemeden de kolay ayrilir. Ornegin, bu malzemenin kenarindan sacin altina bicagi sok, biraz zorla, sac gelir. sonra sac'i elinle cekerek biraz zorlansan da ayirabilirsin. Bunun rigid polyurethane denen malzemeden yapilmisini bulabilirsen ne ala, ama sanmiyorum bulabilecegini.
XPS bunlara gore cok daha saglam.  XPS'ye yapistiracagin kontraplagi oyle cekerek filan sokemezsin. XPS parcalanir, ama yuzeyi oyle kolay birakmaz. Ustelik bu levhanin kendini salmamasi icin en az basina ve sonuna birer stringer koyman gerek. Onun Panelin karsiladigi yukun en az yarisini karsilamasi gerek ki, panel is yapsin ve dagilmasin. Yoksa zamanla salar kendini.

:// Her halti da kullanmisim. Ben bu panellerle de calistim. Yapi malzemesi olarak guvenmemeyi tercih ederim. Metal bir iskeletle beraber kullanmadikca, yada dikine duvar olarak kullanmadikca pek de ciddi bir yuk yukleyemezsin ustune.

Evet normalde sandviç yapıda daha çok elyaf + çekirdek (mesela köpük veya kontrplak) + elyaf kullanılır. Ama yerine göre. Yük binmeyecek yük taşımayacak yerler için (mesela borda) bu uygun. Ama zemin gibi üzerine basılıp yük binecek yerlerde köpük tek başına yeterli olamıyor. Araya yük taşıyacak ahşap vb koymak gerekiyor.

Ben onun yerine yük taşıyıcı olarak altta üstte kontrplak, kalınlık sağlamak için de köpük kullansak nasıl olur diye düşündüm.

Bu yazindan kompozit kavramini tam kavraamdigini dusunuyorum.  Kopuk, bu levhada yuk tasima degil, yuku dagitma gorevi goruyor. Bu levhanin uzerine ciktiginda yuku asil tasiyan malzeme alt kabuk.  Sen ust kabuga bastiginda, ayaginin aktardigi agirligi ust kabuk cok daha genis bir yuzeyden kopuge aktariyor. Normalde kopuge ayaginla yuklensen iz yapacakken, en az 4 - 5 kat daha genis alana yayildigi icin kopuk bu agirligi fazlasiyla rahat karsiliyor. Daha sonra  kopuk bu agirligi altindaki kabuga iletiyor. Bu kabugun uzerine binen yuk, sandvic'in geometrisi bakimindan alt kabugu uzatmaya ve koparmaya calisiyor. Fiberler kopmaya karsi celiklerden daha direnclidir. Dolayisi ile kolay kolay kopmaz ve yuku karsilar. Yani Senin sandvic'te agirlik tasiyan ana eleman alt kabuk. O da agirligin sebep oldugu koparma kuvvetine karsi son derece dayanikli.
Bu malzemede ihtiyac olan sey, ayaginla aktardigin agirligi yeterince genis yuzeye dagitarak kopuge iletebilecek olan bir ust kabuk malzemesi. Bunun icin de malzemenin kalin olmasi gerek. 4mm kontraplak bu kalinligi veren bir malzeme. Eger fiberle de yeterince kalin bir yuzey olusturursan, sadece elyaf kopuk elyaf da son derece rijit olur, ki bu sekilde deck'lere sahip yuzlerce tekne var.  Buradaki sorun, yuku yeterince dagitacak kalinliktaki bir fiber, senin ihtiyacin kadar kucuk alanlarda onemli bir agirlik avantaji saglamiyor. Ayni kalinliktaki fiber kabugu kabaca 8 metrelik bir teknenin govdesinde de kullanabilrsin. Iste o zaman ciddi bir agirlik avantaji olur.

Ben hala senin icin en iyisinin, stringer'le desteklenmis duz kontraplak oldugu dusuncesindeyim :). Ama Endustriyel sandvic panellere sans vermek istiyorsan sen bilirsin. Onlarda kullanilan sac genelde 1mm bile olmuyor. Yani uzerinde hoplamaya ziplamaya, ani darbelere gore fiber yada  kontraplaktan cok daha zayif. Uzerine elyaf yaptigin kontraplaga tekme atabilirsin. Ama bu levhalara tekme atarsan gocer, altindaki kopugu salar. Bilemedim yani.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #12 : Temmuz 18, 2020, 10:24:35 ÖÖ »
Kadir Bey,
Bilgilerinize…

Bir onceki yazimda yanlis anlasilacak sekilde yazmisim. Ben daha ziyade, Boyle bir sandvic malzemede amac hafiflik iken ve kece elyaf guvenilir bir yapi malzemesi degilken kullanilmasinin dogru olmadigini dile getirmek istemistim. Yoksa diger yazdiklariniz son derece dogru. Lutfen  kusuruma bakmayin.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #13 : Temmuz 18, 2020, 02:23:52 ÖS »
...

Abi bu paneller tamamen statik yuklere gore uretiliyor. Yani denizde bir dalga vurdugunda senin platforma yukledigin agirlik 2 - 3 katina cikacak ve bu bir anda olacak. Bu tarz dinamik yuklerin oldugu yerlerde guvenilir bir malzeme olacagini dusunmuyorum.

....

Evet bu hazır panellerle ilgili en büyük sorun bu. Hele bir de benim teknenin kendisi de "esnek". Her türlü yamulma burulma katlanma olacak. Poliüretan köpükler de genelde leblebi tozu gibi oluyor. Hiç gelmez öyle ani değişken yüklere.

Ama benim panel imalat düşüncesi hala geçerli yalnız sadece elyaf köpük konusunda pek emin değilim.

Bu projenin en en en başındaki en çılgın aşamasında her tarafın elyaf + köpük panellerle kaplanması vardı. Sert tabanlı catabot gibi birşey olacaktı.

Forumdali arkadaşlar elyaf + köpük yapusının yeterli olmayacapına ikna etmişlerdi.

Bir de bunlardan çok çok önce bir arkadaşım kompozit katlanabilir trimaran yapmıştı Yeni Zelanda firmasının planları ile. Bir süre onu yanında bulunmuş bu kompozit olayını ilk orada görmüştüm. Köpük elyaf olayını orada gördüm. Benim aklımda her yeri öyle yaptığı kalmıştı.

Forumdaki arkadaşlar olmaz deyince kendisini arayıp sormuştum. Zeminde sadece köpük + elyafın yetmeyeceğini araya ahşap destekler koyduğunu anlatmıştı. Sonra gördüklerimi hatırladım. Yan duvarlar ve borda neredeyse tamamen köpük idi ama zemin kafes gibi ahşap destekli köpük idi.

Benim kontrplak + köpük yapıda köpük aslında boşluk koyarak kalınlık yaratmak için. Yani dediğin gibi kontrplak artı çıtalarla da ara boşluklu "kalın" malzeme elde edersin. Su geçirmezlik için yşne epoksi yaoacaksın herhalde mecburen. Ben çıta koymak yerine basit alt üst kontrplak arada köpük sandviç panel düşündüm.

Hatta bu panel hazırlardan çok daha sağlam olabilir. Sac veya alüminyum, kalınlıkları 0.5 mm. ben 4mm kontrplak düşünüyorum. Tamam metal ama 0.5 mm jilet gibi. Artı kontrplak 3 katman örgü. yani yükü iki yöne dağıtıyor. Aradaki köpüğü de XPS yaparsak, o da dedipin gibi parçalnmaz sağlam kalırsa daha gğçlü bir panel olur. Elyaf da cabası.

Daha ne olsun.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #14 : Temmuz 18, 2020, 04:18:23 ÖS »
Beklenen saglamlikta olmasi icin iyi iscilik cikarman lazim. Onun disinda bence de zaten olumsuz bir tarafi yok.

Dikkat etmen gereken en onemli  sey, XPS ile kontraplak arasinda hava boslugu kalmamasi. Cunku kompozitte en onemli fonksiyon yuklerin dagitilabilmesi. Hava bosluklari minik minik bile olsa yuk iletimini zorlastirir ve kompozitin dayanikliligi ciddi sekilde dusebilir. Epoksi bosluk dolduran bir yapistirici oldugundan birazcik bol kullandigin takdirde bir sorun yasamazsin diye dusunuyorum.

Duz yapmak daha kolay. Ancak daha once bir arkadasin da dedigi gibi, kompozit levhayi da hafif bombe yapabilirsen, dayaniklilik bakimindan epeyce kazanc saglayabilirsin.

Ornegin koprunun tam ortasi, koprunun genisliginin %5'i yukarda olacak sekilde, kopruyu bir yay seklinde yapabilirsen, elyaf gramajindan rahatlikla calabilirsin. Bu sartlarda 150gr elyaf kullansan bile bence fazlasiyla yeterli olur.

Xps kolay bukulen bir malzeme degil. bukmeye kalksan kirarsin. Ancak ekledigim resimdeki gibi, xps uzerine yariklar acarak kolay bukulur hale getirebilirsin.

Taban kontraplagini, tam ortasinda altina uygun yukseklikte bir kutuk gelecek sekilde zemine sabitleyip, uzerine xps'yi boyle yariklar acarak uzerine yapistirabilirsin.
Yariklarin icini epoksiyle doldurup, uzerini de epoksiyle kaplayip ust kontraplagi da bunlarin uzerine gerersin. Mis gibi bombe kompozit koprun olur :)

Yan acikliklar dayaniklilikta sorun olusturacaktir.  Duz yapsan buralara xps ile ayni yukseklikte ahsap yapistirip cozebilirsin. Ancak bombeli yapacak olursan, ahsap'i bukmeye calismak yerine, bu yanlara 4 - 5 kat gramajli elyaf dolasarak son derece saglam hale getirebilirsin.

Arkadasinin yaptigi trimaran'da muhtemelen zemin dedigin yerler suya batan karin kisimlari. Teknenin agirligi tekneyi ortasindan asagi batirmaya calisirken, teknenin kici ve burnu tekneyi yukari kaldirmaya calisir. Dolayisi ile, suya batan bir tekne karninin tabanina tekne agirliginin kabaca 2 kati kadar cekme kuvveti biner. Bunlarin karsilanmasi gerekir. Ancak senin koprude boyle bir durum soz konusu degil.

Yine de, bence de elyaf + kontraplak+ xps + kontraplak + elyaf en garanti yontem.

Valla bunu uygularsan ve dayanikliligini gorursek, ben de kafamdaki neden coklu malzeme kompozit pek gormuyoruz sorusunu silmis olurum :). Zira bence kontraplak xps kompoziti fiyat/performans bakimindan iyi fikir gibi gorunuyor.