Gönderen Konu: Yelken Direği Trimini Doğru Yapmak  (Okunma sayısı 11846 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Yelken Direği Trimini Doğru Yapmak
« Yanıtla #15 : Ekim 31, 2019, 01:31:45 ÖS »

Foto ekleyelim.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #16 : Ekim 31, 2019, 01:49:35 ÖS »
Kadir abi,
ben daha ziyade ekteki gibi demistim,
Tabandaki cemberi doner birsey yapsan, kanat kendi basina rijit olabilir gibisinden ama, ne kadar mantikli olur bilemedim tabi.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #17 : Ekim 31, 2019, 03:35:32 ÖS »
Kıça dogru fazla yatık direk,gözlerim yanıltmıyorsa..
Yelken direginin,kıça kıça yatık baglanması gerektiğini söyler yelkenciler,ama seninki fazla kaçmış sanırım.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #18 : Ekim 31, 2019, 03:55:33 ÖS »
    Direği çok yatırmışsın, kıç istralyayı da çok germişsin direk bel vermiş

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #19 : Ekim 31, 2019, 07:41:12 ÖS »
Kadir abi,
ben daha ziyade ekteki gibi demistim,
Tabandaki cemberi doner birsey yapsan, kanat kendi basina rijit olabilir gibisinden ama, ne kadar mantikli olur bilemedim tabi.

Döner tabla pek sabit referans sistemi olamayacağı için çok fazla farketmez sanırım.

Bugün kanadı 90 derece çevirmek istedim. 60 70 derecede çarmık kanada engel oldu.

Yani aslında gerdirmesiz düşünmek lazım ama güven vermiyor. Sanırım yine dörtlü çözümü düşüneceğim ve katamaranın üzerinde kurduktan sonra karar vereceğim. Tepede tek noktaya değil yine o uzun parçaya bağlanacak. Ön daha kolay, daha kısa bşr uzatma ile hallolacak, arka taraf düşündürüyor hala.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #20 : Ekim 31, 2019, 07:47:14 ÖS »
      Yalçın, aynen bu parça. Baş ve kıç istralyalar,  varsa telsiz anteni,  rüzgar gülü, mandar makaraları (ben yan yana üç makara taktım) bu parçaya bağlanıyor. Volkan ve Kadir beyin sorunlarının çözümü de bu parça.

O parça bende şekli biraz (biraz?!) değişik olarak var. Paslanmaz çelik Te boru. Farkı: Cıvata ile sabitlemiyorum, aksine daha rahat dönsün diye yataklıyorum. malum benim direk dönmek zorunda. tasarım öyle. ikincisi de o kadar kısa değil, epeyce uzun. o da kanadın ucu yelkenin ucu gibi sivri değil ve tek noktada bitmiyor.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #21 : Kasım 05, 2019, 05:33:13 ÖS »
Yelken direğimi ayarsız olarak acele ile diktigimiz icin böyle bir goruntu ortaya çikmiş. İsin özeti bu şekilde. iskele carmihlari sancak carmihlarindan daha gergin olmus direk S cizmis, direk baş istralyada fazla gergin oldugu için diregin tepesi pruvaya doğru giderek teknenin önüne dogru egilmis. Bunlarin hepsi tabikide dikkatsizlik ve aceleden oldu  :crying simdilik bu sekilde yelken yapmadigimiz icin bir sikinti yaratmiyor ancak sezonla birlikte zaten tüm klemensler kromları ile degisecegi icin ozaman tam bir ayarlama yapacağız.Ama diregin sagligi,teknenin sagligi,teknede seyir yapan kisilerin sagligi ve son olarak yelken performansi icin yelken diregi trimi çok önemliymis. Şu sekilde bir kaynaga ulastim buraya koyayim bir sekilde hepimize faydasi dokunur.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #22 : Kasım 05, 2019, 07:23:11 ÖS »
Ben de kendi direğimle ilgili bir özet yapayım.

Normalde pek aynı anda biren fazla değişiklik yapmam ama, direği tak-sök, indir kaldır pek kolay olmadığı için bu son seferde 5-6 değişiklik birden yapmıştım Bir-ikisi pek ilgiendirmez ama, hangisi veya hangileri sebep olduysa, benim direk de bükülmüş, S değil ama C olmuş.

Vinç bir türlü yelkeni (profilleri) yukarı çekemiyor, bir kasılma var. Baktım direk geri doğru yamulmuş. Tepedeki allamenin arka tarafı uzun olduğu için direğin ağrılık merkezi direğin dışına, arkaya doğru kaymış oldu. eklem yeri de oynak olduğu için, ben geriyorum diye kastıkça, aslında direk eğilip, ters yöne yatmış olmuş sanırım.

Ön tarafa ağırlık ekleyip dengelemeye çalıştım. Kurtarmadı. Herşeyi söktüm baktım. Direk yamulmuş. Herhalde ters beklerse düzelir de, tam sebebini bulup, onu yapmadan olayı çözebilirsem yelken faslı tamam olacak.

Gerdirme tellerini dört köşeye aldım. Tepedeki allameyi kullanabilirsem tam 5 metre sınırları içinde kalıp, kanada pek engel olmadan gerekli gedirmeyi sağlamış oluyorum. Dün denedim, direği, yani kanadı, yani yelkeni 150 derece kadar sağa sola döndürebiliyorum. "Kanat Yelken Kullanım Referansı" olarak kullandığım OmerSail Pupa Seyri için 135 derece öneriyor. Yani artık onu da yapabileceğim. Tabi sorunu çözersem.

Son bir dip not. Karada direk trim ayarı yapmak pek akıl karı bir iş değil. Yer tam yatay değilse direği dik yapacağım diye uğraşmak sadece yanlış iş yapmanıza neden oluyor. Ama ben mecburum. Ona göre tedbir almam lazım.

ssb

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Barış
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #23 : Kasım 05, 2019, 09:16:34 ÖS »
Selamlar,
 Yelken ekipmanı ile ilgili bilgim kısıtlı. Ancak metal malzemede sürekli stresten korkarım. Direk "S" çiziyor gibi görünmekte. Sürekli yük altında kalan metaller mikroskobik stress çatlakları oluşturabilir. Aynı durum çelik halatlar için de geçerlidir. Sürekli yüksek tansiyon mukavemeti düşürür. Dediğim gibi yelken direği ve gergilerin yük hesaplamaları ve metal niteliklerini bilmiyorum. Acaba çok zaman geçirmeden, en azından burulmayı ortadan kaldıracak kadar tansiyonu azaltsanız iyi olmaz mı diye düşündüm.
 Bir zaman, gezdiğim bir imalatçı yelken direğinin gergilerini ayarlarken halat tansiyonmetresi kullanıyordu.

Saygı ve sevgilerimle.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #24 : Kasım 06, 2019, 12:16:39 ÖS »
    İstralyaların, ne çok gergin nede gevşek olması gerekir aynı V kayışlarda olduğu gibi. Tutup salladığınızda bir esneme payı olmalı. Zaten seyir esnasında rüzgar üstü gerilir, rüzgar altı gevşer,  istralya ayarlarının rüzgarsız bir havada yapılması gerekir. Volkanın istralyaları biraz gevşetip kışı öyle geçirip baharda ayar yapması direğin selameti için uygun olur. Direk S yapmış durumda.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #25 : Kasım 07, 2019, 05:08:14 ÖÖ »
Volkan,

Senin direğin kesit profil resmi, et kalınlığı, malzemesi (6360, 5082, vb), ağırlığı (kg/m) gibi bilgiler var mı?

Yok yok. Senin direk ile ilgili yorum yapmayacağım. Benim direk ile karşılaştıracağım. Daha iyi bir profil ne olabilir diye düşüneceğim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #26 : Kasım 07, 2019, 12:09:50 ÖS »
Volkan,

Senin direğin kesit profil resmi, et kalınlığı, malzemesi (6360, 5082, vb), ağırlığı (kg/m) gibi bilgiler var mı?

Yok yok. Senin direk ile ilgili yorum yapmayacağım. Benim direk ile karşılaştıracağım. Daha iyi bir profil ne olabilir diye düşüneceğim.

Abi ben 2. el aldığım için bu tür bilgilere hiç bakmamıştım. Sadece planda verilen ölçülere uygun veya yakın olması ( en-boy-yükseklik) gibi kriterimdi. Malzemesinden falan hiç anlamam ama et kalınlığını gittiğimde ölçebilirim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #27 : Kasım 07, 2019, 06:30:36 ÖS »
Tamam, sağol.

Varsa diye sordum. Dert etme.

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #28 : Kasım 07, 2019, 08:50:23 ÖS »
kadir bey volkan bu direk profilini kullandı

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #29 : Kasım 07, 2019, 09:45:50 ÖS »
Evet çok teşekkürler. Sanırım et kalınlığı 2 mm dolayında. Benim 50 x 50 x 4 mm kare profil 1.98 kg / m gibi.. Yani 50 x 100 x 2mm olsa aynı ağırlık olacak. 74 x 110 (dikdörtgen değil oval tabi) profil 2.5 kg / m ise kalınlık da yine 2mm dolayındadır. Yani küçük çaplı kalın profil yerine daha büyük çaplı ince profil kullansam olurmuş.