Gönderen Konu: Tekne yapmaya karar verdim. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.  (Okunma sayısı 32053 defa)

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Tolga
Ynt: Tekne yapmaya karar verdim. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.
« Yanıtla #60 : Mart 04, 2019, 11:55:29 ÖS »

Tamam anladım.

Onu, o köşelerde Tip 3 seçerek yapabilmen gerekir.

Ama denedim. Sol tarafta açı ters, bir de oyuntu fazla içerlek duruyor. Ben üç tipi de tek formülle halletmeye çalışıyorum. Sanıırm ayırıp tek tek halledeceğim. Şimdilik Tip 2 kullan. Asıl plana tekrar baktım, evet Tip 3 kullanmış. Bir ara düzeltirim.
Evet abi alt sağ sol oyuntulu çıkıyo soldaki dediğin gibi açı ters.bende şu anda tip 0 olarak kullanıyorum altları.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Yalçın yılık
  • Bulunduğu İl: Balikesir
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #61 : Mart 04, 2019, 11:58:13 ÖS »
Kadir bey elinize sağlık hepsi çok güzel olmuş. Postaların çıktılarını aldım. Anlayamadığımız bazi yerler oldu.
Postaların hepsinde mavi çizgili alan iç kısmı siyah ise dış çevreyi gösteriyor sanirim. Ancak 13. Postada mavi çizgi diğerinin altında kalmış bu postada nasıl kesim yapılacak çözemedim.

Diğer bir konu daha önce göndermiş olduğunuz pdf formatındaki postalarda şekiller U şeklindeydi . Benim aldığım çıktıları ise içi boş  dikdörtgen şeklinde yani her tarafı kapalı. İçerideki boşluk 6 7 cm civarında normal ölçeğe geldiğinde 70 cm civarı olacaga benziyor.  O boşlukta ne olacak. Yoksa aldığım çıktıların üste gelen tarafları kesilip U şekline mi dönecek.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #62 : Mart 05, 2019, 12:02:51 ÖÖ »
Bir diğer sorunda bazı postalarda alt kısımda yana doğru U şekli olmuş bu sekildemi yoksa ölçülerde mi yanlışlık olmuş

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #63 : Mart 05, 2019, 09:55:42 ÖÖ »
Bir diğer sorunda bazı postalarda alt kısımda yana doğru U şekli olmuş bu sekildemi yoksa ölçülerde mi yanlışlık olmuş
Merhaba kolay gelsin.
Kadir abi bakana kadar yardımcı olmaya çalışayım.
13. posta değil omurga 12.de bitiyo  postlar.
U şekli içinde evet dediğiniz gibi üst taraftan kesip U şekline getirebilirsiniz.
Postların alt tarafında çizgiler simetrik fazla çıkmış onlarıda kesebilirsiniz.
Teknenin kendi projesinde alt tarafı bu sekilde değil resimdeki gibi veriyor.
Kadir abi bu tekne için bunu müsait olduğunda düzelteceğini söyledi. İyi günler

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #64 : Mart 05, 2019, 10:04:40 ÖÖ »
Ben şu anda post ların alt tarafını tip 0 olarak kullanıyorum.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #65 : Mart 05, 2019, 10:08:37 ÖÖ »
Son postada mavinin dışarda olmasının asıl nedeni orada öyle bir işlem yapılmaması gerektiği. Orada son posta dediğimiz şey omurganın kendisi; ya da o kadar dar bir parça. Programın genişlik kontrolu yapıp onu atlaması gerekrdi. Düzelttim, şimdi sorun yok.

Postaların ağzının açık mı (U) kapalı mı (dikdörtgen) olacağı aslında kullanım yerine bağlı. Hele bu teknenin postaları çok karmaşık. Açık güverte kısmında açık olacak sonuçta. Ama bazıları da postaları dizip kabuğu yapıp ters çevirene kadar en azından orada geçici bir parça kulllanıyor, sonra çıkarıp atıyor; ya da o kısmı sonradan kesiyor. Ben zaten ileride daha karmaşık geometrik şekil ekleme  çıkarma işlemleri sağlamayı düşündüğümden (örneğin kabin bölmesinin kapı pencere deliklerini açmak gibi), şimdilik postaları bütün (dikdörtgen, altıgen, her ne ise) çizip, sonra da basit CUT Station işlemi ile (tepesini uçurup) açık hale getirmeyi sağlayıp bırakmıştım.

Bu teknenin üst tarafı ile hiç ilgilenmediğimden alt taraf tabii güverte hizasında düz oldu. Kes desem hepsi uçar gider. Olmazsa şimdilik CUT menüsüne basit bir U-Yap diye bir seçenek ekleyeyim. Kesme işini bir anlamda yatay değil dikey yapsın, kesitin ağzını açsın, U olsun. İsteyen istediği gibi kullansın.

Köşelerdeki problemin iki sebebi var. Ben köşelere, bazı yayınlarda gördüğüm "kurala göre" tip ataması yapıp zorluyorum. Tip 1,2,3 için seçilmesi uygun görülen yerler var. Bun aters davranınca sonuç iyi olmuyor.  Ama bu teknede, benim Tip 2 dediğim yere adam Tip 3 uygulamış. Onu yapayım deyince de benim program mantığına ters geliyor. Bu tekne için onu sağlayacak duruma getirdim, ama başka yerlerde çok acaip sonuçlar veriyor, geri aldım. Bir de üçünü tek formülle halletmeye çalışıyorum, esneklik azalıyor.

Belki zorlama yerine seçme şansı versem daha iyi olacak. Yani Kullanıcı her köşe için önünde çizilmiş üç seçenek görecek. En uygununu seçecek. Tabii bu kullancıyı biraz daha fazla yoracak, ama istediği gbi bir çizim çıkacak. O zaman böyle çapaklı çizimler de çıkmayacak. Daha temiz kesim olacak.

Düzeltmeler şu an yüklü değil. Biraz da omurga üzerine çalışıyorum. Belki bu akşam belki yarın yüklerim.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #66 : Mart 05, 2019, 10:10:35 ÖÖ »
Tolga bu işi kaptı, benden önce davranmış, neredeyse benim yazdıklarımı yazmış. Olacak bu iş.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #67 : Mart 05, 2019, 11:34:54 ÖÖ »
Su an için model olmasından dolayı problem değil ama mantığını öğrenmeye çalışıyorum. Bu postalarin kalınlığı hakkında bilgi varmidir planda.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #68 : Mart 05, 2019, 12:05:13 ÖS »
2. sayfada 16 numaralı mesajda verilen planda bir liste var. Rusça, ne dediği anlaşılmıyor ama, parça numaralarına göre ölçüler var. Bakmak lazım, hangisi neye karşılık geliyor. Bir de ara sıra detay kesit ve planlar veriyor, oralarda da ölçüler oluyor. Rusça olduğu için bezdirici ama, başka çare yok. Bakmak lazım.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #69 : Mart 05, 2019, 10:32:25 ÖS »
Tolga bu işi kaptı, benden önce davranmış, neredeyse benim yazdıklarımı yazmış. Olacak bu iş.
Sağol abi teşekkür ederim.
Abi bende yazıcı olmadığından dışarıdan çıktı aldım ya ben pdf yaparken bir seyleri yanlış yaptım yada çıktı aldığım yerde bi değişiklik oldu.Resimleri yükledim. Offset tablosu ile programdaki offset tablosu aynı bi problem yok ama çıktı aldığım kağıtları kontrol ettim offset te verilen değerlerden farklı buldum.
Önceki yazışmalarda ben kontrol ettim birini bi sorun yoktu dediydiniz.Çıktı alırken veya pdf yaparken yapmamız gereken önemli bi nokta varmı abi.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #70 : Mart 06, 2019, 11:46:50 ÖÖ »
Önce hangisi doğru, ya da daha doğru, önce ona bir karar vermek lazım. Doğrusu ne? Asıl ölçüler ne?

Asıl ölçüler, yani olması gerekenler tabloda verili. Bu tekne için oldukça kolay. Resim basit.

Sıfırıncı Postayı ele alalım. A, B, C, D, E, F, Z neyi gösteriyor?

Bu tablo aslında gemiciler tarafından gemiciler için hazırlanmış. Ben azcık değiştirip mühendislerin anlayacağı hale getirmeye çalıştım. Yani bildiğimiz X-Y kartezyen Koordinat sistemi.

Profiller noktalardan oluşuyor. Profil dediğim, daha posta olmamış, çentikleri kesilip içi oyulmamış en dış çizgi. Tepede ortadan başlıyor. Saat yönünün tersine soldan dönerek devam ediyor. Resme bakınca profilde görünür 5 nokta var, ama ben tepe noktası (orta, üst) da ilave edince 6 nokta oluyor. Önemli değil. Bu noktaların X, Y koordinatları şöyle:

0:  0, A
1:  E, F
2:  C, D
3:  0, B
4: -C, D
5: -E, F

Bütün profiller için bu geçerli. Sıfırıncı profilde A=1270, E=-1290, F=1270,...
En geniş aralık 1 - 5 noktaları arası, yani 1290 - (-1290) = 2580. 0.1 ölçekte 258mm.

Yani bizim çentiksiz çizimde, uçtan uca 258mm ölçmemiz gerek. Doğru olan bu. Karşılaştırmayı buna göre yapmamı zgerek.

Birkaç farklı şekilde çıktı alıp ölçtüm. Sıfırıncı posta için ölçüm yaptım. Ben herhangi bir ölçekleme yapmıyorum ama, sayfalama yaptığım zaman 254mm ölçüyorum. Bu tekneden 0.1 ölçekte çizimler  tek sayfaya sığdığı için sorun değil, sayfalama yapmadan tek sayfada alabilrisin doğru resmi ama, benim de bakmam lazım fark nereden geliyor diye.

Bir ara baktım yazıcı ayarları "Sayfaya Sığdır" seçeneğinde kalmış. O da farketiriyor.

PDF yapıp denemedim. Yapmana da gerek yok. resmi SVG olarak sakla. Yazıcıdan almak istediğinde SVGdosyasını doğrudan tarayıcda görüntüle, yani printPages3 kullanmana da gerek yok. Tıkla ekranda görünür. Yazıcıdan bastır. Doğru ölçüde çıkıyor. En kolayı bu.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #71 : Mart 06, 2019, 11:51:14 ÖÖ »
Yazmayı unutmuşum:

Uygulamayı kullanırken yazıcı yanında ise; Posta Yap ile çizimi aldıktan sonra :

Drawings >> PrintPreview  >> Print ile de doğru ölçüde çizim alıyorsun.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #72 : Mart 06, 2019, 01:09:04 ÖS »
Programı güncelledim.

Öncelikle çentiklerin delikleri konusunu epeyce halettim. Yalnız Tip kavramının anlamı biraz değişti. Amaç esneklik sağlamak. Refrenas aldığım dökümanda gövdeye dik olacak yerlerde (daha çok alt kesim) Tip 1 kullan diyor. Halen yine öyle. Üstlere doğru çıktıkça aşağı bakan yerlerde Tip 3, Yukarı/yana bakan yerlerde Tip 2 kullanın diyor. Asıl felsefe yine aynı ama sağ-sol simetrisini kolayca yakalamak için ben şöyle değiştirdim:

Noktaların tepeden aşağı, saatin aksi yönde geldiğini hatırlayın.

Tip 2: Çentik köşeden önceki kenara paralel
Tip 3: Çentik köşeden sonraki kenara paralel.

Bu nedenle mesela 1 numaralı köşede Tip 3 kullanırsak, onun simetriği olan 5 numaralı karşı köşede artık Tip 3 değil, Tip 2 kullanılyor.
Hazır tabloları da ona göre güncelledim.

Son postada mavi çizgi problemi olmaması için kontrol ekledim. Aslında en temizi son postayı listeden çıkarmak. Belki sonra.

İlkel durumda bir omurga var. Posta yapma seçeneğinin başında o var. Şimdilik kalınlık eşit değil. Biraz çalışmam lazım.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #73 : Mart 06, 2019, 03:21:56 ÖS »
Önce hangisi doğru, ya da daha doğru, önce ona bir karar vermek lazım. Doğrusu ne? Asıl ölçüler ne?

Asıl ölçüler, yani olması gerekenler tabloda verili. Bu tekne için oldukça kolay. Resim basit.

Sıfırıncı Postayı ele alalım. A, B, C, D, E, F, Z neyi gösteriyor?

Bu tablo aslında gemiciler tarafından gemiciler için hazırlanmış. Ben azcık değiştirip mühendislerin anlayacağı hale getirmeye çalıştım. Yani bildiğimiz X-Y kartezyen Koordinat sistemi.

Profiller noktalardan oluşuyor. Profil dediğim, daha posta olmamış, çentikleri kesilip içi oyulmamış en dış çizgi. Tepede ortadan başlıyor. Saat yönünün tersine soldan dönerek devam ediyor. Resme bakınca profilde görünür 5 nokta var, ama ben tepe noktası (orta, üst) da ilave edince 6 nokta oluyor. Önemli değil. Bu noktaların X, Y koordinatları şöyle:

0:  0, A
1:  E, F
2:  C, D
3:  0, B
4: -C, D
5: -E, F

Bütün profiller için bu geçerli. Sıfırıncı profilde A=1270, E=-1290, F=1270,...
En geniş aralık 1 - 5 noktaları arası, yani 1290 - (-1290) = 2580. 0.1 ölçekte 258mm.

Yani bizim çentiksiz çizimde, uçtan uca 258mm ölçmemiz gerek. Doğru olan bu. Karşılaştırmayı buna göre yapmamı zgerek.

Birkaç farklı şekilde çıktı alıp ölçtüm. Sıfırıncı posta için ölçüm yaptım. Ben herhangi bir ölçekleme yapmıyorum ama, sayfalama yaptığım zaman 254mm ölçüyorum. Bu tekneden 0.1 ölçekte çizimler  tek sayfaya sığdığı için sorun değil, sayfalama yapmadan tek sayfada alabilrisin doğru resmi ama, benim de bakmam lazım fark nereden geliyor diye.

Bir ara baktım yazıcı ayarları "Sayfaya Sığdır" seçeneğinde kalmış. O da farketiriyor.

PDF yapıp denemedim. Yapmana da gerek yok. resmi SVG olarak sakla. Yazıcıdan almak istediğinde SVGdosyasını doğrudan tarayıcda görüntüle, yani printPages3 kullanmana da gerek yok. Tıkla ekranda görünür. Yazıcıdan bastır. Doğru ölçüde çıkıyor. En kolayı bu.
Dediğin gibi abi büyük ihtimalle yazıcıdan çıktı alırken sorun yaşadım.
Birde A,B,C,D,E,F,Z den bahsetmişşin burada ben programda Z de ki değerleri nasıl bulduğunu anlamadım abi hersey yavaş yavaş otururken Z yi bir türlü çıkaramadım.
Biraz yoruyorum seni abi ama bir şeyi yaparkende ilk baş temeli sağlam tutmak istiyorum gerisi zaten kendiliğinden gelecek nasip olursa.
Teşekkür ederim kolay gelsin abi.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #74 : Mart 06, 2019, 03:42:47 ÖS »
Z derinlik. Yani teknenin boylamasına olan eksen.

Z değerleri kesitlerin alındığı yerler.

İlk başlangıçta prensip tekne boyunu 10'a bölüp eşit aralıklı kesitler almakmış. Planlar öyle yapılırmış. Yani 8.50 tekne olacaksa 85 cm aralıklı 11 kesit tekneyi tanımlarmış. Sonra herkes kafasına göre takılmaya başlamış. Şurada özel bir durum var, ekle bir kesit. Burası çok farklı ekle bir kesit. O prensip bozulmuş. Zaten artık herşey AutoCAD'den çıktığı için istediğin yerden istediğin kadar kesit alırsın. Bu tabloları kullanan kaldı mı bilmiyorum.

Planda bakarsan 15 numaralı notta, senin bana gönderdiğin ilk plan sayfasında, o garip çeviride, İlk tablo notlar bölümünde 5. notta Aralığı 630 yazıyor. Yani 63 cm. Sanırım 10 aralık 63 cm. Başta omurga kısmını ayrı çizip vermiş 94 cm orası. Arad bir yerde de kısa bir bölüm, ek profil var. Hepsini toplayınca 8.50 ediyor.