Gönderen Konu: 2 d resimden taslak çıkarmak  (Okunma sayısı 6399 defa)

poseidon556

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: arda aras
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1985
2 d resimden taslak çıkarmak
« : Aralık 19, 2016, 08:00:28 ÖS »

Herkeze selam başlıktada yazdığım gibi  2d resimler var  gördüğümüzde  bunu yapmalıyız dedirtti bize  tam aradığım  model , ancak  ortada 1 plan yok ölçüler yok taslak yok , 2d  bu resimlerden  kendi ölçülerimizi  hesaplamamız gerekiyor gerçek hayata getirmek için bu tekneyi  ve  bu model bir oyundan :)      sorum şu bunu   uzunluk genişlik dışında  nasıl hesaplarız  nasıl ölçülendiririz  mühendis olmak lazım  birkaç program  geldi  ama çizmek çok zor ,  ben resimleri koymaya çalışıcam ilk denememde koyamadım

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
Ynt: 2 d resimden taslak çıkarmak
« Yanıtla #2 : Aralık 19, 2016, 08:50:58 ÖS »
tekne güzel fakat bu resimlerden plan çıkarmak zor hele de tekne yapımıyla uğraşmayan biri için daha zor ben olsam düşündüğünüz ölçülere göre bir maket üzerinde çalışırım yüzdüğünden emin olunca da ölçekli olarak büyütür plan çizerim

poseidon556

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #3 : Aralık 19, 2016, 09:03:28 ÖS »
Programlar zaten çok zor  10 dakika deniyorum  sabrım kaçıyo :)  , tekne tamir onarım işleri yapıyoruz  ancak  0 dan  yapmak adına ilk deneme  olucak becerebilirsek , usta ekibimiz var  ben  iskelet çıktıktan sonra aktif olabilirim ancak   ,ve  ustalar çok tehlikeli   resmi gösterdim onlara   çizmeye gerek yok yaparız dedi nevar ki falan dedi   ;D  yıllardır tanıyorum  balıkçı tekneleri de yapıyolar  çizim falan yok  bir keser  bir testere  random giriyolar :) ama tabi öyle risk alacak deiğiliz çizim denemelerine devam  , buna mini bir baş kamara  birde vc sığdırabilirsek  mükemmel bişey olabilir 

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #4 : Aralık 19, 2016, 10:27:50 ÖS »
arda bey kardeşim madem tekne yapan ustalar var onlara güvenin size nacizane önerim çizim programlarının kullanılmasını iyice öğrenmeden bir tekne çizemezsiniz hangi program üzerinde çalışıyorsunuz tekne tasarımı için uygun program KATYA onuda kullanmak zor ve uzun süreli eğitim gerekiyor daha kolay bir program SOLİD WORKS oda bir tekne tasarımı için çok tavsiye edilmez

poseidon556

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Aralık 19, 2016, 10:54:06 ÖS »
SOLID WORKS  ta denemeler yapıyoruz ama  kısa sürede değil tekne bir kalem çizmek  bile zor  sanırım  kullanmasını öğrenmek konusunda %100 haklısın ,  3d orca varmış onu önerenler var denemedim henüz oda mutlaka zordur bir  tecrübe ister sonuçta , yazdığınız programada bakıcam ,  elimizde bir çizim taslak ölçüler vs olursa   parlak bir iş olur  acelemiz yok bakalım  zaman göstericek 

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #6 : Aralık 19, 2016, 11:03:39 ÖS »
sold woks üç değişik amaç için yazılmış bir programdır birincisi üç boyutlu olarak çizilen model parçanın talaşlı imalatı için kullanılır ikicisi makine tasarlamak da kullanılır son amacı da yapmaya çalıştığınız model tasarlamak dır türkçe menü olan sürümlerini bulun fakat dedim ya ben 15 yıldır kullanıyorum programı model tasarlama kısmını bilmiyorum

poseidon556

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #7 : Aralık 19, 2016, 11:15:31 ÖS »
solid bu iş için seçilecek 1. program olmayabilir o halde , aslında ben elimizde bu resimlerin olmasını  bir avantaj olarak düşünmüştüm , hani sıfırdan değilde   bir görüntüden yola çıkılacak mantığıydı , resimdeki teknede insalarda var boyut olarak   ve ölçü alma açısından  bilmiyorum bir fikir avantajı olurmu  olmaz mı ama  sonuç itibari ile  kendimiz çizeceksek  kullanmayı denediğimiz programları iyi öğrenmek gerek ilk etapta.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #8 : Aralık 20, 2016, 08:35:25 ÖÖ »
Herkeze selam başlıktada yazdığım gibi  2d resimler var  gördüğümüzde  bunu yapmalıyız dedirtti bize  tam aradığım  model , ancak  ortada 1 plan yok ölçüler yok taslak yok , 2d  bu resimlerden  kendi ölçülerimizi  hesaplamamız gerekiyor gerçek hayata getirmek için bu tekneyi  ve  bu model bir oyundan :)      sorum şu bunu   uzunluk genişlik dışında  nasıl hesaplarız  nasıl ölçülendiririz  mühendis olmak lazım  birkaç program  geldi  ama çizmek çok zor ,  ben resimleri koymaya çalışıcam ilk denememde koyamadım

Yat tasarımı genel ilkeler (Lars Larsson- Rolf Eliasson) Çeviri Tamer yılmaz Birsen yayınevi. Nerdeyse aradığın tüm bilgileri bulabilirsin. Kolay gelsin. :)
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

poseidon556

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #9 : Aralık 21, 2016, 09:22:23 ÖS »
Lars Larsson- Rolf Eliasson Önerdiğiniz bu  kitabı ilk fırsatta alıcam   

poseidon556

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Aralık 22, 2016, 10:20:02 ÖS »
Peki bu işi  bilen  birileri  vardır  elbet  ve bunu nasıl bi fiyata çizerler boyutlandırırlar acaba 

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #11 : Aralık 23, 2016, 11:27:42 ÖÖ »
Peki bu işi  bilen  birileri  vardır  elbet  ve bunu nasıl bi fiyata çizerler boyutlandırırlar acaba 

Bence standart gemi muhendislerinin aldigi fiyatlara cikar sonucta resim olmasi veya olmamasi onemli olmaz.Cok yakin tanidiginiz bir gemi muhendisi yoksa genel maliyetiniz icinde hatiri sayilir miktar tutar.Bende sahsen sizin durumunuzda dijital ilerlemektense manuel ilerlemenizi oneririm.Maket uzerinde istediginiz tasarimi cikardinizmi onu olceklendirip buyutmek en mantiklisi olur.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

poseidon556

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #12 : Aralık 23, 2016, 12:34:04 ÖS »
Zaten  bir tek gemi mühendisimiz  yokmuş , bunu  bu proje için ihtiyaç duyunca hissettik :p manuel konusu tabiki seçeneklerden biri , birçok konuda ilk çalışma olsun ilk proje olsun  genelde hatalı yada eksik olabiliyor  istisnalar haricinde , benim tırsığım çekindiğim konuda bu manuel de :)  dijital  bir kalıbımız olsa sanki daha garanti olabilir gibime geliyo tabi tecrübesi olan benden daha iyi bilir  kimisi teknik bir gözle  harika bir işte çıkartabilir ,kısacası  kolay olmayacağı belli ama bu işi seviyoruz Denizi seviyoruz denizciğili seviyoruz  bunlar benim için araştırması öğrenmesi keyifli konular .