Gönderen Konu: CST585 Yelkenli Kayık  (Okunma sayısı 11392 defa)

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
CST585 Yelkenli Kayık
« : Haziran 17, 2016, 09:27:48 ÖS »

Evet arkadaşlar yaklaşık üç yıl süren tırmalama sonucu; önceleri denizde büyükte küçüktür deyişinden yola çıkarak 7,5 yetmez 9 Metre O da yetmez 12 olsun hayalleri kurmayı bırakıp ayakları yere basan bir kararla 5.85 Metrede karar kıldım.

Özgün tasarımdır efeem. Sunumumdur... :C

Bu profilde karar kıldım. Kasara temsili olarak kondu yakışıklı önerilere açığız efeem. :)

Ofset tablosu bitince bu kesit çıktı ortaya

Ön bilgileri bunlar. Iskaça yaklaşık %38-39 LWL sinde olacak. Muhtemelen ıslak yüzeyden referansla hesaplanan yelken alanını yakalayabilmek için gaff cuter "randa" arma olacak.

Bir hesaplama proğramına göre de ortaya çıkacak kayığın hesaplanan verileri bunlar.

Üstelik iki tona yakın bir deplasmanla.
Su safrasını "water balast" atarak ki yaklaşık 400 litre olacak ve yelken alanını maksimuma artırarak sınıfında hızlı bir tekne çıkacak gibi gözüküyor.

An itibarı ilede kıl testerenin bütün kıllıklarına sabredip; 1/10 maketini kurup, küpeştesini ve yalancı formalarını attım. Görünüşe göre formalar yerine cuk diye oturdu bir sıkıntı yok gibi.

Bir iki resim koyayım; gerisini albümden bakarsınız  :P

Albüm linki   https://goo.gl/photos/NSNGm7ewmoGDj6th8

Geldik zurnanın zort dediği yere. Salma hareketli mi olsun sabit mi? Her ikisinin de kendine göre artıları ve eksileri var elbette
bir türlü karar veremiyorum. Hadi bana yardımcı olun.

LWL boyuna ya da BMAX'a göre yakşalık 125 Cm. su çekeri görünüyor. Bu da gocca yatlarla aynı derinlikte kalma fikri canımı sıkıyor. Sahile yanaşmak için hareketli salma ama onunda handikapları var. Üstelik salma kutusunun varlığı ciddi rahatsızlık veriici...

Offfff. hadi birazda siz kafa yorunda şu işi çözelim.
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: CST585 Yelkenli Kayık
« Yanıtla #1 : Haziran 17, 2016, 10:39:29 ÖS »
Abi şimdi hareketli salma kullanman için ;

1-Tekneyi bol bol römorka alma ihtiyacı hissetmen ( ki bu durumda pala da hareketli olmak zorunda paket program bunlar)

2-Sığ sulara girme isteği

3-Pek detayına henüz hakim olamadığım yelken performansı zamazingoları.

Şimdi 3. maddeyi en baştan eledim. Biz yarışçı değiliz,saniyelerin seyir esnasında bizim için önemi yok bildiğim kadarıyla.

2.maddeye gelir isek.Sığ sulara girme isteği ?? Kendimi senin yerine koyaraktan düşündüğümde çok gereklimidir ? Bence hayır. Bir gezi esnasında tekneyi kumsala oturtmak ile 15-20 metre uzaklıkta demirleyip kıyıya bot vs benzerleri ile ulaşımı sağlamak daha mantıklı olur. Hıı ben emekli adamım birde bota para veremem der isen,servis botu olarak kullanabileceğin çok ekonomik bot çeşitleride mevcuttur. Yani sahile çıkma olasılığını senin için mantıksız buluyorum.
Tehlike anında kapatır salmayı sahile sürerim diyebilirsin,bunuda anlarım ancak yüzde olarak düşünürsek aslı astarını geçer.

1.maddeye geldiğimde römorka alma gereksinimin olduğunuda şuanlık gerek olmadığını biliyorum.

Ben hareketli salma yaptım ama gerçekten yapımı çok zor kaldı ki kullanılışını daha deneyemedik. Benim hareketli salmayı tercih etmem deki tek neden römorka alıp evimizin garajına veyahut kışları römork üzerinde kışlama isteğimdir. Kışın tekneye ulaşmam hem işim sebebi ile zor hemde farklı şehirlerde olmam sebebi ile aklımın kalmasını istemem.Ama senin elin hep tekne üzerinde olacağından bu seçenekleride eleyebiliriz.

Ben kesinlikle sabit salma yap derim. Hesaplama kısımlarını bilemem tabikide ancak şartların göz önüne alındığında sabit salma benim açımdan en mantıklısı geliyor.

En en mantıklısı ise bence aşağıdaki resimdeki,

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

harunm

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Harun M.
  • Bulunduğu İl: Fethiye/Muğla
  • Doğum Yılı: 1962
  • Tekne Adı: HAYLAZ
« Yanıtla #2 : Haziran 17, 2016, 10:59:57 ÖS »
Sabit salma, long keel yakışır :)

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #3 : Haziran 17, 2016, 11:06:49 ÖS »
Söylediklerinde haklısın Volkan. Ama ben de römorkta kışlamayı düşünüyorum ancak senede bir at çek yaparım. Emekli adamım elbette birde servis botu belası sarma başıma. Zaten hepi topu 5 metre kayık. sahile de insin diye geçiyor gönlümden. İkiz salma bir seçenek evet; ama yelken performansı kötü diyorlardı...
M.Köstekçi

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #4 : Haziran 17, 2016, 11:13:44 ÖS »
Sabit salma, long keel yakışır :)

Oooo siz kolaylamışsınız artık. Tez zamanda suda görürüz inş. Long keel düşünmüyorum;  :-[ bu formu tamamen değiştirmeme neden olur ki artık usandım.  :// Bir an önce denize inmek istiyorum. :)
M.Köstekçi

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #5 : Haziran 18, 2016, 02:18:52 ÖS »
Mehmet bey selamlar
çalışmalarınızı takip etmekle birlikte bir türlü başlayamadığınız çalışmanız için üzülüyorum.. bu üzüntümle beraber birikişey söylemek istiyorum
bence detaylara fazla kafa yoruyorsunuz.sizin için önemli olan tekne tasarlamakmı yoksa denizde olmakmı. bence denizde olmak daha önemlidir
belirli bir aşamaya gelmişsiniz.bence artık detaylarda takılmadan inşaya geçin.daha önceki konularınız vardı takip ettiğim hakikaten uzun zaman oldu ince eleyip sık dokunacak zamanıda geçtiniz sayılır.
tekneyi yapmaya başlayın salmasına daha sonra karar verirsiniz. fikrimi söylemek gerekirse sizi detaylarla ugraştırmıcak en az sürenizi alacak en kolay monte edeceğiniz bir salma seçin.
bu arada cst585 nedir ?
Ersin İzci
1985/Armutlu

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #6 : Haziran 18, 2016, 03:17:48 ÖS »
Hareketli salma karaya inip çıkmak için iyi alternatiftir ancak tekne suda uzun süre kalacaksa kekamoz yüzünden salma açık veya kapalı halinde kalabilir ve düzeltmesi de çok kolay olmaz. Fin salma ise genellikle çok derin olur bu nedenle romörk üzerine almak zorlaşır. Omurga salma (long keel) en uygunu  görünüyor, omurga boyunca tekneye fazla derinlik kazandırmayan bir salma hem teknenin denizde düz gitmesine yadımcı olur hem de derinliği az olduğundan romörke  kolaylıkla alınabilir. Omurga salma için değişiklik yapmanıza gerek yok diye dşünüyorum.  Omurgaya oturacak genişlikte bir salma yapacaksınız ve saplama iletekne gövdesini delip geçeceksiniz.Bağlantı  yerlerine üstten saplamaları çıkacak   genişlikte  bir ahşaptan iki  veya üçyatak yapacaksınız.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #7 : Haziran 20, 2016, 07:03:15 ÖS »
Sevgili arkadaşlar; değerli fikirleriniz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Görüş bildiren kardeşlerim'in elbette ki gözlemleri ve kendi kabulleri doğrultusunda vardığı sonuçlar dikkate değer. Ancak kendi teknemi yapacağım diye hevesle ortaya atıldığım yaklaşık üç yıldan bu yana olay döndü dolaştı kendi teknemi tasarlayacağım noktasına geldi.
Elbette bir takım yanlışlıklar, geleneklere uymayan çizgiler, genel kabullerin dışına taşan düşüncelerim olmuş olabilir. Malum herşeyiyle kendine müstesna insanların yönettiği istisna bir ülkede yaşıyoruz; bu haseble bunu çıraklık döneminin alıştırması olarak kabul edin. :)  İmamın kayığı gelmekte acele etmezse daha sırada kalfalık ve ustalık dönemi de olabilir. ;)

Neyse işin şakası bir tarafa;  anafikir şu: Şayet kendimi beş metre bir kayıkla test edersem daha büyüğünde büyük hayal kırıklıkları yaşamamak adına sonucuna duygusal felaketler yaşamadan katlanabileceğim eğrisi ile, doğrusu ile özgün bir çalışma yapmak istedim.

Her tarafı eğri, büğrü, nerdeyse düz bir hattı bulunmayan bir kayık için tek bir doğru bakış açısı olması zaten imkansız iken, kararsız kaldığım bir noktada tavsiyelerinize başvurma ihtiyacı hissetmiştim. Önerilen değerli fikirler yardımıyla da kararımı verdim. Katkı sunmaktan imtina etmeyen siz dostlarıma teşekkür ederim.

Güncel CST585

Salması sabit "longkeel" olacak. Her ne kadar HarunM ye düşünmüyorum dediysem de :D Su çekeri DWL ye tam oturursa 85 Cm. Motor kuyu içine oturacak
Arması muhtemelen " gaff cutter " olacak. Sevgili armadorum Cem Gür'e verdiği, vereceği tüm destek için buradan erken bir teşekkür ederim.

Bu arada CST kendimi emekliye ayırmadan önceki şirketimin logosu idi. Kimbilir bu vesile ile marka olabilir.  :Si

Kamara konusu halen belirsizliğini koruyor.  Aslında boy itibarı ile tamamen açık bir kayık olması fikrinden yola çıkmıştım. Ancak bazı dostların tavsiyeleri doğrultusunda ufakta olsa bir kapalı alana ihtiyaç olabileceğini kabul ettim. Yakışıklı önerilere hâlâ açığız :)

Mersin kereste açısından hayal kırıklığı yaratacak kadar kısır bir bölgeymiş. Üzülerek müşahade etmiş olduk. Postalar ve omurga için TürkLoyd amcamın da çok itiraz etmiyeceği bütçemi zorlamayacak yaklaşık 250-300 desi bir malzeme arıyorum. "Kestane, AkMeşe, Dut" olabilir. Kaplama çam olacağından bir sıkıntı yok. Girdik bir yola bakalım... ::)

Saygılar...
M.Köstekçi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #8 : Haziran 20, 2016, 07:05:04 ÖS »
Resim görülmüyor abi.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #9 : Haziran 20, 2016, 07:38:33 ÖS »

söyle 2.5 metre bir kamara olur sana..

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #10 : Haziran 22, 2016, 06:28:21 ÖS »
haydi kolay gelsin :)

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #11 : Haziran 22, 2016, 07:41:00 ÖS »
Mehmet abi , senin ihtiyaçların ve kullanım alanın elbet önemli , fakat denizinde şartlarını iyi düşünmen lazım. Abi ben İskenderun hattından , Antalya Gökovaya kadar sahilden gitmiş bir adamım inan bizim Akdenizin bu bölgelerinde dalga nedeni ile şu sahile çekeyim tekneyi , bu sahile çekeyim demen pek mümkün değil. Bu biraz sanal bir aldatmaca aslında bizler için , en önemli olan şey tekneni kışlamak için biryerlede bırakıp paşa paşa milyarları dökecekmisin yoksa tekneni yanında tutup barınmaya harcayacağın parayı seyir finansmanındamı kullanacaksın... Ben hareketli salma yapacağım bu konudaki tek tetikleyicim römork abi. Tabi ben senin kadar profesyonel değilim abi o nedenle son derece basit bir iş yaptım ama sen olumsuzlıkları giderecek farklı yollara sapabilirsin , hatta başlamışsın.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #12 : Haziran 23, 2016, 12:34:02 ÖÖ »
Osman kereste için Adana nasıl? 200 desi kadar kestane lazım postalar için. Omurga için meşe yada daha uygun bişey bulamazsam bir 150 desi kadar daha ilave edicez.

Bu arada yelken planıda çıktı. Bu ikisinden biri olacak ama hangisi... :)

Bence kesirli arma daha uygun gibi. Siz ne dersiniz?

Şiyeri biraz daha düşürdük; şimdi tam oldu sanırım

M.Köstekçi

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #13 : Haziran 23, 2016, 01:23:00 ÖS »
resimleri görsek bişey diyeceğiz de ;D