Gönderen Konu: Değişik İddialı Tekne-Hdpe Tekne  (Okunma sayısı 9022 defa)

Arslan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Arslan Altıntaş
  • Bulunduğu İl: Trabzon
  • Doğum Yılı: 01.04.1978
Değişik İddialı Tekne-Hdpe Tekne
« : Mart 07, 2016, 01:01:25 ÖÖ »

Selam bende 9.30 ahşap tekne var suya yatışı gidişi manevrası her şeyi güzel ama her sene bakım masrafları çok yorucu idi az fırtına çıkınca hep limanda yatma işi çok can sıkıcı idi şimdi kendime Htpe malzemeden tekne yaptım sıfır bakım batmaz kırılmaz çürümez kurtlanmaz ahşaba göre çok sağlam suya yatması güzel ilgilenen varsa yardımcı olunur. Bu arada ahşabı bakıma çekeceğim kaplama konusunda yardımcı olabilirmisiniz.

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
Ynt: Değişik iddialı tekne
« Yanıtla #1 : Mart 07, 2016, 04:56:24 ÖS »
htpe malzeme ne demek bilgilendirirmisiniz

Baykuş306

• Yeni Rehber
  • **
  • bende kendi Teknemi yapmak isdiyorum
  • Ad Soyad: Emin Yildirim
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 20.11.1955
  • Tekne Adı: Rota 6.60
Ynt: Değişik iddialı tekne
« Yanıtla #2 : Mayıs 24, 2016, 09:52:46 ÖS »
bende merak ettim HTP ne demek

mesela ben Katamaran  Tekne yaptım kesinlikle Batmaz,su almaz,çürümez. malzemesi Strafor,, dışına P V C kapladım
Büyük çekmecede Büyük çekmece Gölüne veya Denizde limana bağlama yeri varmı bilen varsa ilgilenen olursa memnun olurum

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Değişik İddialı Tekne-Hdpe Tekne
« Yanıtla #3 : Mayıs 24, 2016, 11:18:55 ÖS »

bende merak ettim HTP ne demek

mesela ben Katamaran  Tekne yaptım kesinlikle Batmaz,su almaz,çürümez. malzemesi Strafor,, dışına P V C kapladım
Büyük çekmecede Büyük çekmece Gölüne veya Denizde limana bağlama yeri varmı bilen varsa ilgilenen olursa memnun olurum

Öncelikle bu malzemenin doğru adını yazmak gerekicek. HDPE tekne. Bir nevi plastik.
'' HDPE, petrolden elde edilen, yüksek yoğunluklu polietilen malzemedir. İsmi İngilizce karşılığı olan "High Density Polyetylene" kelimelerinin kısaltmasından gelmektedir. Diğer polietilenlere oranla çok daha katı, güçlü ve LDPE ye (düşük yoğunluklu polietilen) oranla daha ağır olmasına karşın daha serttir.Sanayi ve imalat sektöründe genelde bu isim kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak, 1.75 kg. petrolden , 1 kg. HDPE hammadde elde edilir. HDPE sudan daha hafiftir. Döküm teknolojisi kullanılarak veya ekstruzyon yöntemiyle imal edilebilir, takım tezgahlarında işlenilebilir ve özel kaynak yöntemleri kullanılarak birleştirilebilir. Yapışkan kullanılarak birleştirilmesi oldukça zordur.

HDPE, görünüm olarak LDPE'e benzese de ondan çok daha sert, molekül kütlesi 150000-400000 dolaylarında bir polimerdir. Suya, kimyasal maddelere direnci iyidir. Işık ve açık hava koşullarına LDPE'de olduğu gibi dayanıklı olmamakla beraber özel katkılarla(carbon black) bu direnç artırılabilir. Mekanik özellikler çok iyi olup, özellikle darbe ve çekme dayanımları yüksektir. Bazı dolgu maddeleriyle de özellikler daha da iyileştirilir. Normalde çekme dayanımı 225-350 kgf/cm² civarındadır. Sıcaklık dayanımı 100°C'nin üzerindedir.

Geniş bir kullanım alanına sahip olan HDPE, basınçlı borular, gaz dağıtım boruları, şişe, bidon, varil, beyaz eşya ve makina parçaları, yalıtkan, oyuncak, elektrik ve elektronik eşya imalatında kullanılmaktadır. Son yıllarda özellikle suya dayanıklılığı sebebiyle tekne ve depo yapımında da HDPE'den yararlanılmaya başlanmıştır.

HDPE'nin tekne yapımında sağladığı avantajlar:

HDPE yaşlanmaya ve korozyona karşı son derece dayanıklı olduğundan (ölçülebilen ömrü minimum 50 yıl) özellikle denizde, tekne yapımında kullanılan tüm diğer malzemelere oranla daha uzun ömürlüdür.
Gerilim çatlağı ve çatlak ilerleme direnci yüksek olduğundan, darbeli kazalar minimum hasarla atlatılır.
PE malzeme esnek olduğundan, en kötü çalışma koşullarında bile kolaylık ve sağlamlık gösterirler. Öte yandan ağır deniz ve hava koşullarında, malzemenin elastikiyeti sönümleyici etkisiyle sürüş konforunu arttırır.
Çelik, ahşap, aluminyum veya kompozit malzemelere göre daha hafif ve kolay birleştirilebilir. İmalat aşamasında ve sonrasında birçok konstrüktif kolaylık sağlar.
Polietilenin anti-korozyon özelliği sayesinde her türlü çalışma koşulunda direncini ve performansını korur.
Darbe dayanımı oldukça yüksektir ve düşük sıcaklıklarda dahi kırılganlık göstermezler. İçine katılan katkılar sayesinde yüksek sıcaklıklarda da dayanımları korunur.
Kir ve su tutmaz, toksik madde içermez ve temizlemesi çok kolaydır.
Donmaya karşı direnci yüksektir. İçinde bulunduğu sıvının donmasından dahi etkilenmez.
Hammadde bazında , çelik, aluminyum ve ahşaba oranla daha hafif ve ekonomiktir. Teknelerin daha hafif olması sonucu işletme maliyetleri de düşer.
Boya ve bakım gibi ihtiyaçları yoktur, temizliği çok kolaydır.
Birçok uygulamada zehirli boya ya da başka bir koruyucu kaplamaya gerek duyulmaz
   ** Nektondan alıntıdır**
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #4 : Mayıs 25, 2016, 08:41:47 ÖÖ »
HDPE  malzemeden yapılmış  tonoz  şamandırası olarak kullanılan bidonlar var ve tamamının su altı  kekamozla kaplı. Zehili boyaya  gerek duyulmaz konusunu iyice  düşünmek gerekir, kaldı  ki HDPE boya da  tutmaz.   

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

uygark

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: UYGAR
  • Bulunduğu İl: K
  • Doğum Yılı: 1971
« Yanıtla #5 : Aralık 23, 2020, 03:29:57 ÖS »
Arkadaşlar merhaba,
ben hem CNC router hemde PE ( poliethilen ) veya başka bir değişle HDPE malzeme kaynak makinelerine sahip bir firmada yönetici olarak çalışıyorum.
firma olarak düşüncemiz AR-GE olarak HDPE den bir tekne yapmak. fakat bunun için gerekli çizimlere ulaşamadım.
6-7 metre boylarında olmaması yeterli. Ahşap tekne planını aynen uygulayıp uygulayamadığımız konusunda bilgim yok. HDPE nin özgül ağırlığı farklı. planlar konusunda destek olabilecek birileri var mıdır?

İyi günler.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #6 : Aralık 23, 2020, 04:15:30 ÖS »
satilik planlar daha ziyade amatorlere yoneliktir. HDPE'den tekne yapimi ise amator bir teknik sayilamaz. Ozel ekipman bilgi ve deneyim gerektiren bir malzeme. Dolayisi ile HDPE ile yapima uygun tekne plani bulabileceginizi dusunmuyorum.

Ancak tersine muhendislik ve simulasyonlarla var olan planlari hdpe'ye uygun hale getirmek mumkun olur. Bu da muhendislik calismasi gerektirir.