Gönderen Konu: İzmir çevresi fiber kayık tamir ve bakımı  (Okunma sayısı 10109 defa)

AALUS

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ALPER ALUŞ
  • Bulunduğu İl: MANİSA
  • Doğum Yılı: 1974
İzmir çevresi fiber kayık tamir ve bakımı
« : Aralık 22, 2014, 06:18:59 ÖS »

Yönetime ve Deniz sevdalısı arkadaşlara selamlar 4 Metre civarı bakıma ihtiyacı olan Fiber teknem var İzmir çevresinde tekneme tamir uygulaması yapabilecek usta arkadaşlar arıyorum. Zıpkın ile alakalı bir başka siteden siteden tanıştığım Egemen'in yönlendirmesi ile Kaklıç köy yolunda bir çok imalatçı ve tamircinin olabildiği fakat benim bir şekilde teknemi 100-150 km yol götürmeden WhatsApp ile foto önderim fiyat bilgi almam ve karar vermem gerekiyor yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler.
Alper ALUŞ
Beden Eğitimi Öğretmeni
Salihli/MANİSA

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: İzmir çevresi fiber kayık tamir ve bakımı
« Yanıtla #1 : Aralık 22, 2014, 06:30:20 ÖS »
teknenin sorunu nedir??kırık mı var,patlak mı var? eger ufak tefek bir şeyse kendiniz de yapabilirsiniz..olmadı sanayide fiberglas depo vb tamiri ile uğrasan ustalarada yaptırabilirsiniz..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Aralık 22, 2014, 06:45:48 ÖS »
Teknenin sorunlari nedir ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

AALUS

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 22, 2014, 06:56:25 ÖS »
İlginize teşekkürler söylediğim gibi 4 metre fiber bir kayık önemli tamir olması gereken kısmı tekne iç taraf ve yanlarda kürek takılan iskarmoz yerlerine 20 cm ye kadar çift kat üst taraf tek kat fiberden imal edilmiş bu iskarmoz takılan yerler tek kat olduğu için kompile çevresi ahşap ile çevrilmiş aldığım kişinin bakımsız bırakması sonucu ahşap kısmında çürümeler olmuş 1. düşüncem ahşap ı değiştirmek yenilemek 2. düşüncem bozulmuş ahşap'ını üzerine epoksi macun ile kaplamak 3. düşüncem ahşap'ın üzerini polyester kaplamak. Bu arada söylemeden geçmek istemiyorum fiber tekne ile ilgili teknik bilgim pek yok yeni üye olduğum bir süredir takip ettiğim Denizrehberim vb. sitelerden araştırmalarım sonucu bir şeyler yapmaya çalışıyorum 
Alper ALUŞ
Beden Eğitimi Öğretmeni
Salihli/MANİSA

AALUS

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 22, 2014, 07:00:02 ÖS »
Teknenin ön tarafından bir foto eklemeye çalışayım daha iyi anlaşılabilir
Alper ALUŞ
Beden Eğitimi Öğretmeni
Salihli/MANİSA

AALUS

• Yeni Üye
  • *
Alper ALUŞ
Beden Eğitimi Öğretmeni
Salihli/MANİSA

AALUS

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Aralık 22, 2014, 07:13:41 ÖS »
Alper ALUŞ
Beden Eğitimi Öğretmeni
Salihli/MANİSA

AALUS

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Aralık 22, 2014, 07:20:47 ÖS »
Teknenin bu kısımları gibi çevresi aynen bu sistem ahşap tabiiki arka tarafları biraz daha kötü ve bakımsız durumda tekrar sormak istesem ahşap kısımları yenilemek mi? epoksi macun ile kaplamak mı? polyester kaplamak mı? Ustalarım ne dersiniz?
Alper ALUŞ
Beden Eğitimi Öğretmeni
Salihli/MANİSA

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #8 : Aralık 22, 2014, 07:33:08 ÖS »
ahşapta çürüme varsa-baslamıssa her halukarda macun,elyaf vb yapmadan o kısımları yenilemen  lazım..çürüme yoksa ahşapta iyice zımparalayıp elyafla sarıp macun,boya yapabilirsin..yada macunlayabilirsin sadece..

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #9 : Aralık 22, 2014, 07:37:42 ÖS »
Teknenin bu kısımları gibi çevresi aynen bu sistem ahşap tabiiki arka tarafları biraz daha kötü ve bakımsız durumda tekrar sormak istesem ahşap kısımları yenilemek mi? epoksi macun ile kaplamak mı? polyester kaplamak mı? Ustalarım ne dersiniz?

usta işi olursa usta işi fiyat isterler :D, 4m tekne için ustaya para vereceğine yenisini almak daha iyi(tabi bu benim şahsi düşüncem, elimden az buçuk iş gelir diyorsanız, işçiliği kendinizin yapmasını öneririm. ahşap kısmı çürümemiş ise, idare ederi varsa , ahşabın üzerinde boya vernik vs. varsa temizleyin, çift komponentli vernik atın(bu tarz teknede çok gerekli değil ama faydasını görürsünüz) ,  boşlukları epoksi macun ile doldurun (büyük boşlukları tahta ile destekleyip epoksi mocaun ile doldurun , yoksa çok macun gider), macunun üzerine yoklama yaparsınız sonrası boya vs.
polyester işine girmenizi önermem
birde fiber kısımlara bakın, osmos , çürük vs.  varsa tamir yapmakta fayda var.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

AALUS

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Aralık 22, 2014, 08:01:42 ÖS »
A z önce bir arkadaşım dan haber bekliyordum oda polyesterci bir arkadaşını almış beni aradı bir bakalım dedi bende akşam tam göremez falan desem de ben anlarım demiş ve geldi baktı ahşap'ın her zaman çürüyebileceğini polyester ile kaplarsak birde polyestercilerin bir tozundan bahsetti macun oluyormuş üzerine de polyester kaplar en son bir araba boyacısı öğrencime zımpara boya attırır bitiririz dedi bakalım bu arada bir kaç gün önce marangoz bir arkadaşımda ben aynen ahşap yapabilirim dedi. Fiyatları ve sağlamlığı değerlendirmeye kaldı.
Alper ALUŞ
Beden Eğitimi Öğretmeni
Salihli/MANİSA

AALUS

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Aralık 22, 2014, 08:19:46 ÖS »

usta işi olursa usta işi fiyat isterler :D, 4m tekne için ustaya para vereceğine yenisini almak daha iyi(tabi bu benim şahsi düşüncem, elimden az buçuk iş gelir diyorsanız, işçiliği kendinizin yapmasını öneririm. ahşap kısmı çürümemiş ise, idare ederi varsa , ahşabın üzerinde boya vernik vs. varsa temizleyin, çift komponentli vernik atın(bu tarz teknede çok gerekli değil ama faydasını görürsünüz) ,  boşlukları epoksi macun ile doldurun (büyük boşlukları tahta ile destekleyip epoksi mocaun ile doldurun , yoksa çok macun gider), macunun üzerine yoklama yaparsınız sonrası boya vs.
polyester işine girmenizi önermem
birde fiber kısımlara bakın, osmos , çürük vs.  varsa tamir yapmakta fayda var.
Teşekkürler Arda faydalı yardımsever bilgi paylaşımın için. Bu arada arda macun düşünürsem tabiiki benim can ciğer arkadaşım araba boyacısı ona döve döve yaptırırız :) direk macun ile kaplasak şekil versek sonra makine ile zımpara üzerine boya düşünsek. Arda birde malzeme temini hakkında bir site önersen özelden de olabilir:) 
Alper ALUŞ
Beden Eğitimi Öğretmeni
Salihli/MANİSA

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #12 : Aralık 22, 2014, 09:30:45 ÖS »
A z önce bir arkadaşım dan haber bekliyordum oda polyesterci bir arkadaşını almış beni aradı bir bakalım dedi bende akşam tam göremez falan desem de ben anlarım demiş ve geldi baktı ahşap'ın her zaman çürüyebileceğini polyester ile kaplarsak birde polyestercilerin bir tozundan bahsetti macun oluyormuş üzerine de polyester kaplar en son bir araba boyacısı öğrencime zımpara boya attırır bitiririz dedi bakalım bu arada bir kaç gün önce marangoz bir arkadaşımda ben aynen ahşap yapabilirim dedi. Fiyatları ve sağlamlığı değerlendirmeye kaldı.

Peki polyester ile kaplarsanız ve alttaki ahşap cürükse o polyester oraya nasıl tutunacak ? Tutunsa bile mukavemeti nasıl sağlayacak ? Ben derimki çürüyen ahşapları pas geçmeyin,çürüyen bölümler var ise uygun kalınlıktaki kontrplak ile değiştirin.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

AALUS

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Aralık 23, 2014, 06:22:31 ÖS »
Tamirat işini bir şekilde çözdüm iş malzeme temini ve uygulamaya kaldı peki iç ve dış boyama olarak dışının zehirli olmasına gerek yok diye düşünüyorum römork kullanıyorum ve fazla denizde kalmıyor astar boya malzemesi ve uygulama olarak Ustaların görüşlerini bekliyorum.
Alper ALUŞ
Beden Eğitimi Öğretmeni
Salihli/MANİSA

AALUS

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Aralık 23, 2014, 06:25:51 ÖS »
Tamirat işini bir şekilde çözdüm iş malzeme temini ve uygulamaya kaldı peki iç ve dış boyama olarak dışının zehirli olmasına gerek yok diye düşünüyorum römork kullanıyorum ve fazla denizde kalmıyor astar boya malzemesi ve uygulama olarak Ustaların görüşlerini bekliyorum.

İç ve dış renk veya model nasıl olabilir?
Alper ALUŞ
Beden Eğitimi Öğretmeni
Salihli/MANİSA