Gönderen Konu: Balıkçı Teknesi  (Okunma sayısı 43691 defa)

driftkilla

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: oguz gülenç
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 09051990
Ynt: Balıkçı Teknesi
« Yanıtla #75 : Ağustos 24, 2014, 09:13:37 ÖS »

tekneyi birleştirdim ve baldızıma hediye ettim .bugün çözdüm ama birleşimini.

birleşmemesinin nedeni içe oturacak parçaların çentiklerinin olmamasıymış diye düşünüyorum biraz tıraşladım çok güzel oturdu yerine yüzüşüde gayet güzel emeklerinize saglık

H@K@N

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: HAKAN HİLMİ KAVAKLIOĞLU
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #76 : Ağustos 24, 2014, 09:36:13 ÖS »
Eline saglik Oguz.Ice oturacak parcalar dedigin basustu ve kıcustu parcalari diye dusunuyorum.Onu daha once Erol abiyle görusmelerimizde ahsap kalinliklarindaki farkliliklardan dolayi cnc kesim yerine ölcusune gore postalarin gelecegi yere sonradan ölcu alarak centik acmanin daha mantikli olacagini soylemisti ben de oyle yapacagim.Su anda planlamamiz gereken saft ve kovanin cikacagi yeri belirlemek.Saftin acisi önemli oldugu kadar pervane ile dumen arasina bosluk hesaplamak da hesap isi..

driftkilla

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: oguz gülenç
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 09051990
« Yanıtla #77 : Ağustos 24, 2014, 10:13:22 ÖS »
Suan pc imde ariza oldugundan dolayi solid kullanimi anca is yerine kaldi yarin kovan icin bi kac calisma denicem bende alternatif olarak biseyler yapabilirmiyim denemek istiyorum malum cizim kolayda bu tekne isinde cok yeniyim ben o bakimdan hesap konusunda neleri baz almaliyim biraz eksik kaliyorum

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #78 : Ağustos 24, 2014, 10:21:08 ÖS »
Motor ölçülerini istedim göndermediğiniz için detay veremedim, motor, şaft, kovan, uskur seçiminize göre mevcut parçalara resimlerdekine benzer işlemler yapacaksınız.
Bu örneklere bakarak kafamda birşeyler belirdi .Sende kendi çalışmanı yap Cillop Mehmet abiye gösterir bir karar veririz.Kırk yıldır yat ve tekne imalatı yapıyor kendisini aradığımda kolayca halledebileceğimizi söyledi.Muhtemelen yarın yanına uğrayacağım.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #79 : Ağustos 24, 2014, 10:26:01 ÖS »
Eline saglik Oguz.Ice oturacak parcalar dedigin basustu ve kıcustu parcalari diye dusunuyorum.Onu daha once Erol abiyle görusmelerimizde ahsap kalinliklarindaki farkliliklardan dolayi cnc kesim yerine ölcusune gore postalarin gelecegi yere sonradan ölcu alarak centik acmanin daha mantikli olacagini soylemisti ben de oyle yapacagim.Su anda planlamamiz gereken saft ve kovanin cikacagi yeri belirlemek.Saftin acisi önemli oldugu kadar pervane ile dumen arasina bosluk hesaplamak da hesap isi..
saft ve kovanın cıkacagı yeri belirlerken..teknede kullanacağın motorun ölçülerini baz al..motorda eğim olacaksa, üreticinin verdiği eğimi asmasın
http://denizdekiler.com/tr/bal%C4%B1kc%C4%B1-brk/makina/515-teknede-k%C4%B1%C3%A7-pervane-%C3%B6l%C3%A7%C3%BCleri.html

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #80 : Ağustos 28, 2014, 03:22:05 ÖS »
Anladığım kadarıyla Erol abi siteden ayrılmış ve tüm iletilerini de silmiş.
Bu projenin çizimi kendisine ait olmakla birlikte daha ilk mesajımda  tüm forum üyelerinin tartışmasına açmış ve böylelikle şekillenmesini beklemiştim.Erol abi de  günün 24 saati destekleyeceğini söylemişti ama artık kendisi yok.
Yaptığım model çalışmasında birçok aksaklıkla karşılaştım ve Erol abiyle birlikte tekrardan düzenleriz diye düşünüyordum.
Kendisi forumda olmadığına göre bu projeden vazgeçmiş bulunmaktayım.Kendisininde müsadesiyle sonradan üzerinde küçük düzeltmeler yaptığım postaları yeni projemde kullanacağım.Bu projenin aksine tekneyi aynen yelkenli yapar gibi ters bir şekilde omurgaları hizalayıp aralarına strenger atarak sabitlemeyi  ve daha sonra kaplamayı yapmayı son olarak şaft yatagına göre masif ağaçtan omurga eklemeyi düşünüyorum.Az evvel görüştüm ve bugün postaları CNC de kestirip işe başlıyorum.8 mm olan posta kalınlıklarını vidayla yan kaplamayı oturtmanın mumkun olmadığını düşünerek 20 mm ye çıkarttım.Kenarlarına masif çıta lamine edeceğim.
Bundan sonraki gelişmeleri başka başlık altında anlatacağım.
Proje kapandığı ve aksaklıklar giderilemediği için planın buraya kadar geldiği haliyle yapmak isteyenlerimağdur etmemek adına bence konu silinebilir.

Ahmet94

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ahmet
  • Bulunduğu İl: kocaeli
  • Doğum Yılı: 1994
« Yanıtla #81 : Ağustos 28, 2014, 05:25:33 ÖS »
güzel projeydi. merakla takip ediyordum. hayırlısı olsun abi. yeni projelerinizde başarılar. bitmiş halini görmek isterdim

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #82 : Ağustos 28, 2014, 10:39:19 ÖS »
Yaklasik 6 saattir Avrupa ve ABD ye yelkenli dumeni imal eden bir arkadasin yaninda bu projeden kalanlarla birseyler ortaya cikarmak icin 40 yildir yat imalati yapan bir abimizde aramizda olmak uzere jafa patlatiyoruz kardesim..Omurga bas kic guverte postalar herseyi  elden gecirdik.Ortada plan olmadigi icin cad uzerinde baya bir mesai garcadik.Cok zor ama saglam olacak birsryde karar kildik.Dun kestirdigim postalari bile birakip yenisini istedik.Strenger kupesta ve pistalarin cevresine lamine etmek ivin masif maun aldik..Biraz ugrasacagiz ama guzel birsey ortaya cikacak Allah ın izniyle..

Ahmet94

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ahmet
  • Bulunduğu İl: kocaeli
  • Doğum Yılı: 1994
« Yanıtla #83 : Ağustos 28, 2014, 11:47:20 ÖS »
Allah kolaylık versin abi. emeğinize sağlık :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #84 : Ağustos 29, 2014, 12:28:33 ÖÖ »
Yaklasik 6 saattir Avrupa ve ABD ye yelkenli dumeni imal eden bir arkadasin yaninda bu projeden kalanlarla birseyler ortaya cikarmak icin 40 yildir yat imalati yapan bir abimizde aramizda olmak uzere jafa patlatiyoruz kardesim..Omurga bas kic guverte postalar herseyi  elden gecirdik.Ortada plan olmadigi icin cad uzerinde baya bir mesai garcadik.Cok zor ama saglam olacak birsryde karar kildik.Dun kestirdigim postalari bile birakip yenisini istedik.Strenger kupesta ve pistalarin cevresine lamine etmek ivin masif maun aldik..Biraz ugrasacagiz ama guzel birsey ortaya cikacak Allah ın izniyle..

Hakan Bey merhabalar,

Öncelikle talihsizliğiniz için sizden çok çok özür dilerim. Bir daha hiç bir üyemizin bu tip durumlarla karşılaşma ihtimali dahi olmayacağından emin olabilirsiniz.

Benimde yapabileceğim,elimden gelen birşey olursa seve seve size yardımcı olmaya hazırım. Lütfen bir sorun olduğunda bana yazın. Bu projeyi ayağa kaldırmak boynumuzun borcu.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #85 : Ağustos 29, 2014, 09:42:31 ÖS »
Özür dileyecek birsey yok Volkan kardeşim.Seninle alakalı hiçbir durum yok.Ayrıca bundan sonra da butür şeyler olabilir.
Zaten Planı uzman yapımcılara incelettim ve yapılmasının imkansız olduğunu söylediler.Saatlerce ve günler süren çalışmalarımızdan sonra hiç plan olmadan onların deneyimlerine güvenerek başka bir projeye başlıyorum.Yine yaklaşık 5 metre kik kayık olacak fakat bütün malzemler yapım teknikleri değişecek.Bu plandan sadece postaları baz aldık.Onda da birçok değişiklik yaptık.
Uzmanlar başka bir tekne yapmamı önersede ben vazgeçmedim ve projeyi kendimiz şekillendirdik..
Ortada plan olmayınca ben birhayli zor durumda kaldım tabiki.Yapım süresi uzayacak ama ben bu işi yapacağımı çevreme ilan ettim.Öyle de olsa böyle de olsa yapacağım.
Desteğiniz için teşekkür ederim..

alperserkan01

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: serkan sezgin
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
« Yanıtla #86 : Ağustos 30, 2014, 01:30:40 ÖÖ »
azminizin kırılmadan başarılarınızı diliyorum
Serkan SEZGİN
ace boat projemizi burdan takip edebilirsiniz
https://www.facebook.com/pages/SANDE-ACE/1528841117334190

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #87 : Ağustos 31, 2014, 10:57:35 ÖS »
erol abinin bu yaptıgını cocukca buldum.
bu plana baslayanların sucu neki projeleri yarım kalsın?

forumda bu kadar emegi varken cekip gitmek yakısmadı erol abiye.
serdar sayin
Alanya/antalya

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #88 : Eylül 11, 2014, 10:51:01 ÖS »
Erol abiye emekleri için teşekkür ediyorum.Bu proje Erol abi olmadığı için bitti ama kik kayık yapımına başladım.
Yapım aşamalarını merak edenler için link veriyorum.
http://www.denizrehberim.com/cillop-un-yapimina-basladik-t2425.0.html