Gönderen Konu: Balıkçı Teknesi  (Okunma sayısı 44076 defa)

H@K@N

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: HAKAN HİLMİ KAVAKLIOĞLU
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1973
Balıkçı Teknesi
« : Ağustos 02, 2014, 06:15:11 ÖS »

Öncelikle herkeze merhaba..
Önümüzdeki bahar kısmetse bende yelkenliye soyunma niyetindeyim.Forumda inceleme yaparken Erol abinin birçok projeye nefes verdiğini gördüm.Baş ve kıç kısmı sivriye yakın bir proje yapabilirmiyiz diye sorduğumda sağolsun beni kırmadı ve tekneyle ilgili fotoğraf ve ölçüleri istedi.
Bu tip tekneler küreküstü tabir edilen balık avlarında çapa atmadan genelde batıkların üzerinde yapılan avlanma yöntemine çok uygundur.Benim teknelerimin herikisi de aynakıç olduğundan bu tür avlarda fazlasıyla efor sarfetmeme neden oluyordu.
Erol abinin gayretleriyle oluşacak projeye kendisinin isim vermesi daha uygun olur düşüncesiyle tamamen forumumuzda şekillenecek projeyi fikirlerinize açmak istiyorum.
Maliyeti düşük bu projenin daha önce tekne inşa etmemiş ama içinde istek olan deniz sevdalıları için iyi bir başlangıç olacağı kanaatindeyim.
Resimleri görünen teknenin boyu  5 metrenin biraz üzerinde.Bizim maksimum 4.80 veya 4.90 gibi tamamlayıp vergi teferruatına takılmamamız çok daha mantıklı olur.Ayrıca resimdeki tekne İstanbul usulü yapıldığı için kıç tarafı sivri gelmiyor ama tamamen aynakıç da değil.Yapım kolaylığı açısından hangisi daha uygun olursa o şekilde yapabiliriz düşüncesindeyim.
Başta Erol abi olmak üzere tartışmaya katılarak projeye katkı sağlayacak herkeze şimdiden teşekkür ederim..

H@K@N

• Çırak Rehber
Ynt: Balıkçı Teknesi
« Yanıtla #1 : Ağustos 02, 2014, 07:11:12 ÖS »
Uygun Erol abi.Yalnız boyunu biraz küçültmek gerekecek.4.80 ideal gibi.Birde küçük karina olsa daha dengeli olur.10x10 kereste yeterli olurmu acaba diye düşünüyorum.

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #2 : Ağustos 02, 2014, 07:42:53 ÖS »
Uygun Erol abi.Yalnız boyunu biraz küçültmek gerekecek.4.80 ideal gibi.Birde küçük karina olsa daha dengeli olur.10x10 kereste yeterli olurmu acaba diye düşünüyorum.
Vergi mevzuatına uygun ebatta çizilir, yapım yöntemi olarak, dik yapıştır kontrplak+elyafmı yoksa masif ahşapmı çalışacaksınız? Karinadan kasıt omurgamı? Kesitleri cevaplarınıza göre hesaplarız.
Dik yapıştır yöntemi daha kolay gibi görünüyor gözüme abi.
Karinadan kasıt teknenin en alt kısmına derinlik vererek daha az oynak bir yapıda olmasını sağlamak.Bir arkadaşımın sürat teknesinin altına iki tane 10x10 kalası üstüste monte ederek burun kısmına gerekli eğimi vererek nispeten oynaklığını önlemiştik.
Sizin önerinize göre 6-9 hb arası Kama marka içten takma motor kullanmayı düşünüyorum.

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #3 : Ağustos 02, 2014, 07:47:39 ÖS »
Erol abi birde ortadaki oturma tahtasının altına livar düşünüyorum.Örnegini koyduğum fotoğraflarda sağ taraftaki mavi sandık şeklindeki yaşatmayı ben oturma tahtasının altına düşünüyorum.Hem posta gibi mukavemet de sağlar..

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #4 : Ağustos 02, 2014, 07:58:06 ÖS »
Erol abi birde ortadaki oturma tahtasının altına livar düşünüyorum.Örnegini koyduğum fotoğraflarda sağ taraftaki mavi sandık şeklindeki yaşatmayı ben oturma tahtasının altına düşünüyorum.Hem posta gibi mukavemet de sağlar..
Genel yapıyı bir oluşturalım, detayları daha sonra geliştiririz.

Abi oburgadan sonra kayığın dış kısmına 10x10 kalas ilave edersek altta salma gibi yani daha oturaklı durur suda..

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #5 : Ağustos 02, 2014, 08:34:59 ÖS »
Kolay gelsin abi.
Plan oluşur oluşmaz başlayacağım kısmetse.
Bu arada isim babası sizsiniz.Bir yandan onuda düşünün.
Bu tarz teknelerle yapılan balık avı ayrı bir tarzdır ve kullanıcısı çoktur.Aynı plandan birçok kişinin yapacağına emin olun.

alperserkan01

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: serkan sezgin
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
« Yanıtla #6 : Ağustos 03, 2014, 12:17:44 ÖÖ »
proje güzel başarılar diliyorum
Serkan SEZGİN
ace boat projemizi burdan takip edebilirsiniz
https://www.facebook.com/pages/SANDE-ACE/1528841117334190

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #7 : Ağustos 03, 2014, 12:22:21 ÖÖ »
Kolay gelsin abi.
Plan oluşur oluşmaz başlayacağım kısmetse.
Bu arada isim babası sizsiniz.Bir yandan onuda düşünün.
Bu tarz teknelerle yapılan balık avı ayrı bir tarzdır ve kullanıcısı çoktur.Aynı plandan birçok kişinin yapacağına emin olun.
Plan için elimde sona yaklaşan bir proje var, yayınlayınca başlarız. Sadece sizin işinize bile yarasa benim için yeterli, isim koymak en kolay tarafı işin. ;)
Tamam abi.Ben dört gözle beklemedeyim.Size kolay gelsin.

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #8 : Ağustos 03, 2014, 08:47:59 ÖÖ »
kolay gelsin kesinlikle guzel olucak basarilar

Ahmet94

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ahmet
  • Bulunduğu İl: kocaeli
  • Doğum Yılı: 1994
« Yanıtla #9 : Ağustos 03, 2014, 11:49:14 ÖÖ »
projeyi dört gözle bekliyorum. içten takmalı motor hariç geri kalan kısmı bana hitap ediyor  :)

Ahmet94

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ahmet
  • Bulunduğu İl: kocaeli
  • Doğum Yılı: 1994
« Yanıtla #10 : Ağustos 03, 2014, 02:59:06 ÖS »
erol abi genç bir kardeşiniz olarak merak saldım denize. motor fiyatları el yaktığı için düşünmüyorum. kendime balığa çıkıp dolaşabileceğim tarzda bir sandal düşünüyorum şuanlık. yapımı ne zaman olur bilmiyorum  :) :) projelerinizi ve tecrübelerinizi merakla takip ediyorum :) kondisyon zamanla gelişecek  :) :)

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #11 : Ağustos 03, 2014, 07:33:44 ÖS »
Ahmet bey dıştan motor pahalı olduğu gibi kurekustu avlarda ileri geri hareketi azda olsa engelliyor.
Bu tip kayıklar özellikle levrek ,granyoz ve minekop avları icin idealdir.Kalamar avında isterseniz akış yöntemi isterseniz kurekustu yonteminde minimum eforla keyifli bir gun gecirmenizi saglar.Bulundugum limanda ticari av yapanlarin tamaminda bu tarz kayiklar var.Ben hernekadar ticari av yapmasamda kendi teknelerim(iki arkadas ortak oldugumuz icin iki tekne) bizim performansımizi cok zorluyor.Bu sebeple bu tekneye karar verdim.Ayrıca kıçtan takma motorlarin calinma riskinden dolayi tekne uzerinde birakamiyorsunuz.Bence tekrar dusunun

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #12 : Ağustos 03, 2014, 09:49:35 ÖS »
kolay gelsin kesinlikle guzel olucak basarilar
Teşekürler Cenk bey..Bence de çok güzel bir proje olacak

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #13 : Ağustos 03, 2014, 10:59:08 ÖS »
Hakan Bey, proje taslakları gönderdim, görüş bildirirsiniz. :-X
Abi az önce eve geldim.size hemen cevap yazdım.Bir kontrol edin isterseniz.Sorun varsa buradan bildireyim.

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #14 : Ağustos 05, 2014, 12:14:39 ÖS »
Keske dun mesajlasirken soyleseydiniz..Sağlık olsun sıramızı bekleriz..Bu kadar zahmet etmeniz bile incelik.
Su anda ameliyathanedeyim.Kısaca bakabildim.Sanki eni 145 yapsak daha mi iyi olur acaba.Birde boy olcusu dumen takiliyken ki hali sanirim.Aksi halde 5 metreyi gecer abi.