Gönderen Konu: Salmasız Tekneye , Pupa ve Geniş Apaz Seyri İçin Küçük Yelken Direği Yapımı?  (Okunma sayısı 9690 defa)

Orfoz

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: yalcin gün
  • Bulunduğu İl: aydin
  • Doğum Yılı: 04/08/1988

merhaba arkadaşlar , herkese hayırlı günler . konuyla ilgili siteye baktım , eğer var ise böyle bir konu baştan özür dilerim . 6 ya 2 içten takmalı polyester bir teknem var . 2 3 ay sonra kısmet olursa yarım kamara yapmayı planlıyorum . sitemizde çok faydalı bilgiler var kafamda canlandı her şey . ama bir dürtüyüde ortaya cıkardı :) ben hiç yelkenli bir tekne kullanmadım nasıl olur ne yapılır bilmem . internette biraz araştırma yaptım pupa ve geniş apaz seyrinde salmanın görevini yitirdiği hakkında yazılar okudum . 6 metre bir yelkenliye uygun tekne olsa direği yüksek olmak zorunda okuduğum kadarıyla . kısa bir direk olsa ( 3 metre ) küçük bir yelken taksam tıs tıs ufak ufak yol alırmıyım sizce :) cenova yada flok hangi yelken olmalı fikirlerinizi söylemisiniz . şimdiden çok teşekkür ederim :)

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
Öncelikle iyi günler.

Yelkenli teknelerin , şu seyirde salmaları görevini yitiriyor diye kim söylüyorsa yanlış söylüyor , yada kastedilen başka birşeydir , biz yanlış anlamış olabiliriz.

Şöyleki ; Yelken ve salma ilişkisini açıklamak için basit anlatımla ; bunların ikisini uçağın sağ ve sol kanatları olarak değerlendirmeye almalıyız. Bir uçağa tek kanat ile ne olursa , bir yelkenliyede salma yok iken yelken yapmaya kalkarsanız üç aşağı beş yukarı o olacaktır.

Salma hesapları teknenin armasının ağırlığı , yelken alanı , direk boyu vs. gibi değerlerin ve değişkenlerin hepsi göz önüne alınarak yapılır. Sırf teknenin altında bir ağırlık olsun diye değildir salmalar. Mesela teknenin rüzgar ile yol alırken yanal hareketlerden kaçınıp ileri doğru gitmesini sağlayanda yine salmadır.

Örneğin 2,5 ile 3,5 metre arasında direkleri olabilen optimistlerin salması sadece bir kontraplaktan ibarettir.

Bu arada hava ile suyun akışkan dinamikleri ve dirençleri farklıdır. Bu nedenle salma bazı seyir türlerinde işlevsiz kalır demek , yalın hali ile bile olmaz birşeydir.

Sorunuza gelir isek , biz buradan ne dersek diyelim sizin kendiniz tecrübe etmelisiniz bu hususu. Yani bir salmanız olmalı , ve buna en uygun küçük olmasını istediğiniz kesin olan armayı dene yanıl doğruyu bul yöntemi ile ancak siz yapabilirsiniz. Çünkü bizim tekneniz hakkında bildiklerimiz bu yorumu yapmaya yetmez.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
internette biraz araştırma yaptım pupa ve geniş apaz seyrinde salmanın görevini yitirdiği hakkında yazılar okudum .

Doğrudur, pupa seyrinde rüzgar tam arkadan alındığı için salmanın kuvvet oluşturma özelliği kalmaz. O nedenler sürtünme kaybını azaltmak için (hareketli) salma kapatılır. Geniş apaz seyirde ise rüzgarla olan açı nedeniyle belli bir kuvvet üretmeye devam eder, bu seyirde de yine sürtünme kaybını azaltmak için salma (hareketli) yarım kapatılır.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
Bir yerde okumustum. Kiralik bir yelkenlinin bir carpma neticesinde salmasi komple düsüyor fakat düstüğü farkedilmiyor. Epey zaman sonra bir yelken hocasi tarafindan teknenin performans duşüklüğu nedeniyle şüphelenilip kontrol edilmesi sonucu anlaşılıyor. Yani epey bir zaman tekne salmasız kullanıliyor.
Sonuç olarak uygun rüzgarda evet...
Ne mutlu Türküm diyene.

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
Yalçın Bey kardeşim
3 metre direğe yatak çarşafı bile taksanız olur.
tıs tıs yol alırsınız.
salmanız olmadığı içn yanal kaymalar sizi daha çok kaydırır. apaz veya orsa derseniz çok yan yatarsınız. eğer uygun şiddette rüzgar olursa yan yan kaysanız bile orsa gidersiniz. tabi ki tıs tıs.
Fazla bir beklentiniz yoksa kesinlikle bir direk ve üstüne bir bez takınız.
Ana yelken olursa daha dengeli olur. flok veya cenova da daha zorlanırsınız.
Teknik veriler kesinlikle doğru olmakla beraber tıs tıs gitmek için size 4 mt 5x5 direk yeter. amaç yelken yapmaksa gerisi teferruat.

Orfoz

• Yeni Üye
  • *
Yorumlariniz icin cok tesekkurler , dusuncelerime tercuman oldunuz. Aydin didimde yasiyorum buranin kuzey ve kuzey bati ruzgarlari devamli eser . Lodos ve bati geldimi duramazsin deniz kenarinda cok sert eser . Burda iki avlagimiz var , bilenler belki vardir. Ya tas burnuna yahut fener koyuna . Tas burnundan donuste ruzgari arkama aliyorum , fenerede giderken arkama almis oluyorum . Aslinda bu dusuncemin temeli ufak ufak yelkeni ogrenmek , hemde denizin ortasinda kalmamak , yasayanlar bilirler o caresizligi :) ismail abi ana yelken dusunceniz cok guzel , okuduklarimdan edindigim bilgiye dayanara soyluyorum , kullanilacak malzemenin tefarruati da azaliyor sanirim .

bkgorkey

• Çırak Üye
  • Bulunduğu İl: istanbul /çanakkale
  • Doğum Yılı: 1949
  • Tekne Adı: BALA
düşündüğünüz şöyle bir şey olabilir belki, araştırmakta fayda var. bölgeniz rüzgar olarak bayağı iyidir sanırım.

makgun34

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: mehmet akgün
  • Bulunduğu İl: çanakkale
  • Doğum Yılı: 1950
  • Tekne Adı: DELGEÇ

Salmasız bir tekne 20 Knot ta orsa gidiyor.  Matt Hyden projesi PARADOX ;D
ARTIK SADECE DENİZ VE DENİZCİLİK VAR

ehitay

• İleri Rehber

Lakin 2 balast tankına deniz suyu doldurduğunu söylüyor. 17+35lt

makgun34

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: mehmet akgün
  • Bulunduğu İl: çanakkale
  • Doğum Yılı: 1950
  • Tekne Adı: DELGEÇ
Alıntı
Alıntı
Lakin 2 balast tankına deniz suyu doldurduğunu söylüyor. 17+35lt

Balast var salma yok :)

hatta tabanın yan taraflarında kurşun çubuklar balast olarak kullanılıyor ;)
ARTIK SADECE DENİZ VE DENİZCİLİK VAR

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Şimdi söze söylediğimi yap yaptığımı yapma derler ya ben öyle başlamak istiyorum :D

Ama ben olsaydım;

O tekneyi karaya bir güzel çekerdim.Yarım kamara yapacağım zaman baştan yaklaşık 2 metre sonra bir kontraplak hareketli salma eklerdim 70 cm lik kasası ile beraber.O salmanın başladığı bölüme 5-6 mt lik veya biraz daha yüksek bir yelken direği eklerdim tertemiz bir modifiye yapmış olurdum. Performansmış,şuymuş buymuş umrumda olmazdı ve açardım yelkenimi bakardım keyfime :D Müthiş bir performans beklemek yanlış olur ancak iş görürmü evet görür.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Orfoz

• Yeni Üye
  • *
motoru yerleştirirken dahi saplama kullanmadık . sıkıştırma yaptık . çok dengeli ve su kesimi derin artı yalpalıklarda var . volkan bey kesinlikle delmeye karşıyım :) fotoğraf yüklemeye çalışacağım insallah becerebilirim

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
motoru yerleştirirken dahi saplama kullanmadık . sıkıştırma yaptık . çok dengeli ve su kesimi derin artı yalpalıklarda var . volkan bey kesinlikle delmeye karşıyım :) fotoğraf yüklemeye çalışacağım insallah becerebilirim

Bizim yapımızda delme,kesme, biçme olduğu için o tarafa doğru kaymışım kusuruma bakmayın :D :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Orfoz

• Yeni Üye
  • *
fotoğrafı nasıl yüklemem gerekiyor yardım edermisiniz ? dosya boyutu yüksek diyor ?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
https://picasaweb.google.com/

fotoğrafı buraya yükleyerek link verirseniz foto görünecektir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com