Gönderen Konu: Amatör Denizciğin Sorunları Hakkında Tespit ve Çözüm Önerileri  (Okunma sayısı 14883 defa)

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2

Ülkemiz de Amatör denizcilik hakkında bazı tespitler yaparak başlamak istiyorum.

Toplam 67000 adet tekneye sahibiz. Bu teknelerin 26000 i 5 metreden küçük, 30000 adedi 5-9 mt arası ve kalan 11000 adedi de 10 metre ve daha üzeri boyda(Yabancı bayraklı tekneler hariç). Toplam içindeki Balıkçı teknelerinin sayısı da yaklaşık 12000 adet.

İç sulardakilerde dahil 341 adet balıkçı barınağı mevcut ve kapasitesleri 37000 tekne civarında. Marinaların toplam kapasitesi de yaklaşık 15000 civarı. Marinalarda bağlanan teknelerin büyük bir çoğunluğunu uyguladıkları fiyat politikasıyla doğru orantılı olarak ya yabancı bayraklı tekneler ya da boyu 10 metrenin üzerinde tekneler oluşturmakta.

Öncelikle bu rakkamları vermemin nedeni en büyük sorunun teknelerin barınma sıkıntısı olmasından dır. Bunun dışında mavi kart uygulamasından tutun barınak ve marinalardaki bağlama ücretleri, tekne satınalmalardaki banka kredisi zorluklarına kadar irili ufaklı yüzlerce sorunla karşı karşıyayız. Denize ilgisi olan ve tekne sahibi olmak isteyen vatandaşımızın hayallerini ertelemesine  bu sıkıntıların  en büyüğü olan barınma yeri sıkıntısı neden olmaktadır.İkinci el bir otomobil fiyatına küçük te olsa bir tekne sahibi olabilme imkanı olan onbinlerce kişi, neredeyse tekne fiyatını bulan yıllık marina bağlanma ücretleriyle karşılaşınca hayallerini ertelemek hatta vazgeçmek zorunda kalıyorlar.

Bu sorunları hemen her dost meclisinde, forumlarda  daima konuşmamıza rağmen kısa vadede bir çözüm olasılığı yok. Çünkü sorunun çözümü devletten gelmek zorunda. Barınma yerlerini inşa etmek devletin işi. Bu arada devlet bağlama kütüğü harcı olarak bizlerden yılda yaklaşık 18 milyon(eski parayla 18 trilyon) gelir elde etmekte ve bunun karşılığında da bizlere herhangi bir hizmet veriyormu?  ben görmedim.

Biz, kısıtlı imkanları olan vatandaşlar olarak ne yapmalıyız? Denizle ilgili hayallerimizden vaz mı geçelim? Sesimizi de duyan pek yok. Bu işleri yoluna koymak devleti yönetenlerin insiyatifinde olduğuna göre sesimizi onlara nasıl duyuralım?

Benim nazicazene önerim bu sıkıntıyı yaşayanların kendi ilinde ilçesinde beldesine Amatör Denizci Dernekleri kurarak kurulan bu derneklerle  mevcut Amatör Denizcilik Federasyonuna katılarak (ADF kabul etmez ise başka bir federasyon oluşturarark)  baskı gurubu oluşturmaktır.

Dernek, Kaydı kuydu,yönetimi, üye ve yöneticilerin egoları uğraşılması hem kendi içinde hem de yasal yükümlülükleri açısından zor iş. Ancak doğru planlanırsa ve adımlar en baştan doğru atılırsa yapılmayacak bir iş de değil. Zaten doğru ve planlı çalışmayan bir sivil toplum kuruluşundan da baskı gurubu oluşturması pek beklenemez.

Bu dernekler taşın altına herkesin elini koyması şartıyla ,aynı zamanda özlenen, olmadığından dem vurduğumuz deniz kültürünün oluşturulması ve gelişmesinde de büyük rol üstlenebilir ve bunu pekala da başarabilirler, yeterki planlı, doğru ve özveriyle çalıştırılabilsinler.

ehitay

• İleri Rehber
Ynt: Amatör Denizciğin Sorunları Hakkında Tespit ve Çözüm Önerileri
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2014, 01:16:02 ÖÖ »
Denize olan kıyısının yüzölçümüne oranı dünyada en yüksek ülkeyiz. Denize dair bir türküsü, bir meçhul denizci anıtı bile olmayan denize sırtı dönük bunca kara insanı içinde bu konunun dikkate alınarak çözülmesi denizcilik bakanlığı kurulması ile mümkün olabilir ancak umarım bir gün olur. Bir baskı unsuru oluşturmak, parasal dayanağı ve yaptırım gücü olan bir kuruluşla yapılabilir ancak fukara milletimin mecali ve niyeti varmola bilinmez.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2014, 02:10:20 ÖS »
Değerli arkadaşlar.
Amatör Denizciğin Sorunları Hakkında Tespit ve Çözüm Önerileri başlığında yazdıklarımı bu gurup dışındaki bazı gruplarla paylaşmış ve sorunların tespiti ve çözüm önerileri ile ilgili görüşlerini paylaşmalarını rica etmiştim.

Piri Reis Denizcilik Derneği Sn. Celal Üstünbaş ın yolladığı maili sizlerle paylaşıyorum. Başka gelen öneri mailleri oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Ayrıca PRDD ne bu konuyu diğer guruplarla paylaştığı için telekkür ederim.

Kime: Piri Reis
Bilgi: alacatiyelkencileri, cruisingclubturkey@yahoogroups.com, Denizciler Denizciler, Denizlerimiz, Yelkenciler Lokali Yelkenciler Lokali
celal.ustunbas@deu.edu.tr kişisinin resmi

Degerli Deniz Dostları,
Sayin Ismail ORUC’un PRDD mail gurubuna gonderdigi cok onemli olan yaziyi
uyesi oldugum tum denizcilik haberlesme guruplarina gondererek cevap
vermeyi uygun gordum.

Bes sene once amator Denizcilerin mutevazi teknelerini karaya cekip park
edebilecekleri, denizde baglayabilecekleri, otopark gibi “Tekne Park”lari
Belediyelerin yapip isletmesini oneren hazirlik toplantilarini yaptik.
Cizim ve resimlerle desteklenen dosyalar Izmir Buyuksehir Belediye
Baskanligi’na iletildi. Izmir’deki denizcilik fuarinda “Tekne Park”
istiyoruz imza kampanyasi baslattik ve 800’un ustunde imza toplandi. Izmir
Buyuksehir Belediye Genel Sekreterinden randevu alarak ziyaret ettik ve
konuyu bir kez daha ilettik. Genel Sekreter; Belediyelerin kiyi bolgeleri
ile ilgili yetkileri yok. Bizlerde planlama da sikinti cekiyoruz, bu
konuda bir kanunun cikmasini bekliyoruz” demisti.

Ardindan Istanbul Belediyesi ISPARK firmasi bizim projemizin adina sahip
cikip, Bogaz da “Tekne Park” yapıyoruz dediler ama marinalardan daha
yuksek baglama bedelli yerler olustu. Bizim onerdigimiz projenin amacının
tamamen disinda bir uygulamaya donustu.

Balikci Barinaklarina ozel tekneler yer varsa baglayabiliyorlar.
Bakanlıgın belirledigi tarife marina fiyatlari ile ayni. Bu durum da
“Denizci Toplum, Mavi Vatan” dusuncesine ters uygulama.

Bizim bir diger onerimiz de; Yelken ve Denizcilik kuluplerinin baglama
imkanlarinin olmasi, amatorler teknelerini yelken kuluplerinin limanlarina
baglamasi idi. Ornek olarak; Bostanli Balikci Barinaginin bir bolumu
Karsiyaka Yelken Kulubunun isletmesinde olmasi, Cesme Yildizburnu
barinaginin bir bolumunun Cesme Yelken Kulubunun kullanmasi gibi.
Amatorler; basit baglama imkanlari karsiliginde kulup/derneklere kucuk
bedeller odeyecekler, dernek/kulupler de bu bedellerle hem bakim ve
temizligi, emniyeti saglayacak, hem de asil isi olan “Denizci Genclik”
yetistirmek icin kaynak saglamis olacak.

Sayin ORUC’un fikrine katiliyorum. Denizcilikle ilgili sivil toplum
orgutlerine katilmaliyiz/katki koymaliyiz ve guc birligi olusturarak
sesimizi duyurmaliyiz. Yat limanları tabi ki olacaktir, denizci bir toplum
olabilmemiz icin amator denizcilerin teknelerini baglayabilecegi/park
edebilecegi uygun yerlere ihtiyac oldugunu duyurmaliyiz. Bu orgutlenme ADF
catisi altinda yuruyebilir. Kurulus amacina uygundur.
Saygilarimla
Celal Ustunbas

Piri Reis Denizcilik Derneği
prdd@prdd.org
www.prdd.org
Sent: Monday, January 20, 2014 8:18 AM
To: gurup reis
Subject: [prdd] Amatör Denizcilerin/Denizciliğin Sorunları

http://ismailoruc.org/ sayfasından alıntıdır. Teşekkürler Amatör Denizci
İsmail Oruç
Amatör Denizciğin Sorunları Hakkında Tespit ve Çözüm Önerileri

Ülkemiz de Amatör denizcilik hakkında bazı tespitler yaparak başlamak
istiyorum.
Toplam 67000 adet tekneye sahibiz. Bu teknelerin 26000 i 5 metreden küçük,
30000 adedi 5-9 mt arası ve kalan 11000 adedi de 10 metre ve daha üzeri
boyda(Yabancı bayraklı tekneler hariç). Toplam içindeki Balıkçı
teknelerinin sayısı da yaklaşık 12000 adet.
İç sulardakilerde dahil 341 adet balıkçı barınağı mevcut ve kapasitesleri
37000 tekne civarında. Marinaların toplam kapasitesi de yaklaşık 15000
civarı. Marinalarda bağlanan teknelerin büyük bir çoğunluğunu
uyguladıkları fiyat politikasıyla doğru orantılı olarak ya yabancı
bayraklı tekneler ya da boyu 10 metrenin üzerinde tekneler oluşturmakta.
Öncelikle bu rakkamları vermemin nedeni en büyük sorunun teknelerin
barınma sıkıntısı olmasından dır. Bunun dışında mavi kart uygulamasından
tutun barınak ve marinalardaki bağlama ücretleri, tekne satınalmalardaki
banka kredisi zorluklarına kadar irili ufaklı yüzlerce sorunla karşı
karşıyayız. Denize ilgisi olan ve tekne sahibi olmak isteyen
vatandaşımızın hayallerini ertelemesine  bu sıkıntıların  en büyüğü olan
barınma yeri sıkıntısı neden olmaktadır.İkinci el bir otomobil fiyatına
küçük te olsa bir tekne sahibi olabilme imkanı olan onbinlerce kişi,
neredeyse tekne fiyatını bulan yıllık marina bağlanma ücretleriyle
karşılaşınca hayallerini ertelemek hatta vazgeçmek zorunda kalıyorlar.
Bu sorunları hemen her dost meclisinde, forumlarda  daima konuşmamıza
rağmen kısa vadede bir çözüm olasılığı yok. Çünkü sorunun çözümü devletten
gelmek zorunda. Barınma yerlerini inşa etmek devletin işi. Bu arada devlet
bağlama kütüğü harcı olarak bizlerden yılda yaklaşık 18 milyon(eski
parayla 18 trilyon) gelir elde etmekte ve bunun karşılığında da bizlere
herhangi bir hizmet veriyormu?  ben görmedim.
 Biz, kısıtlı imkanları olan vatandaşlar olarak ne yapmalıyız? Denizle
ilgili hayallerimizden vaz mı geçelim? Sesimizi de duyan pek yok. Bu
işleri yoluna koymak devleti yönetenlerin insiyatifinde olduğuna göre
sesimizi onlara nasıl duyuralım?
Benim nazicazene önerim bu sıkıntıyı yaşayanların kendi ilinde ilçesinde
beldesine Amatör Denizci Dernekleri kurarak kurulan bu derneklerle  mevcut
Amatör Denizcilik Federasyonuna katılarak (ADF kabul etmez ise başka bir
federasyon oluşturarark)  baskı gurubu oluşturmaktır.
Dernek, Kaydı kuydu,yönetimi, üye ve yöneticilerin egoları uğraşılması hem
kendi içinde hem de yasal yükümlülükleri açısından zor iş. Ancak doğru
planlanırsa ve adımlar en baştan doğru atılırsa yapılmayacak bir iş de
değil. Zaten doğru ve planlı çalışmayan bir sivil toplum kuruluşundan da
baskı gurubu oluşturması pek beklenemez.
Bu dernekler taşın altına herkesin elini koyması şartıyla ,aynı zamanda
özlenen, olmadığından dem vurduğumuz deniz kültürünün oluşturulması ve
gelişmesinde de büyük rol üstlenebilir ve bunu pekala da başarabilirler,
yeterki planlı, doğru ve özveriyle çalıştırılabilsinler.
Devam edecek.
tespit ve önerilerinizi
https://www.facebook.com/groups/denizkokansohbetler/  de yapabilir veya
ismailoruc5@hotmail.com a mail olarak gönderebilirsiniz. sizlerden gelen
tespit ve öneriler ışığında konuya devam edeceğiz.
Selamlar
İsmail Oruç

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Ocak 22, 2014, 01:54:36 ÖS »
Ben bu konuda hem biraz sesli düşünmek hemde düşüncelerimi dile getirmek istiyorum..

Bence bizlerin en büyük sorunu birlik olamama. Herkes çok dağınık ve 'deniz' konusunda ortada anlamsız bir rütbeler dizini var. Herkes birbirinden çok kopuk.
Ben daha iyi denizciyim,hayır ben daha iyi denizciyim,ben yelkeni senden daha iyi biliyorum,ben senden daha iyi tekne yaparım,ben büyüğüm hayır ben büyüğüm gibi kısır bir çiş yarışı mevcut ne yazıkki.. Bu işin kanaat önderleri dahi kendi arasında çirkin ve düzeysiz çekişme içerisinde
Bizler kendi aramızdaki bu yüksek egoları bırakmadıkça ve bu rütbeler sistemine devam ettikçe kimse kusura bakmasın ama hiç bir b*k yiyemeyiz..

Ne hakkımızı arayabiliriz ne kalın ses olup ilgili yerlere baskı kurabiliriz. İlk önceliğimiz kendi aramızda sevgiyi,dayanışmayı,kardeşliği sağlayıp tüm egoları ve egolu insanları düzeltmemiz eğer düzeltemiyorsak aramızdan elememiz gerekir.

Bu birliği sağladıktan sonra bence neler yapabileceğimizi konuşabiliriz.

Yani kısacası şunu söylemek istiyorum.
Ben 5 metre teknemi bağlamaya,barındırmaya her tarafımı sıkarak yer bulmaya çalışıyor isem,binbir güçlükle denizde olmaya çalışıyor isem 10 + metre teknesi olan,hali vakti yerinde olan arkadaş bana 'deniz iyice ayağa düştü' demeyecek! 'Abi bu işi herkes yapmasın ya denizler bari bizlere kalsın' demeyecek.Bu işin maddi anlamda bukadar üst seviyeye çıkmasına katkı sağlamayacak.

Size 2 gün önce yaşadığım birşeyi anlatmak istiyorum;
Bursa'da yaşayanlar veya kıyısından geçenler Korupark Avm sini bilirler. İstanbul İstinye Park tarzı bir yerdir. 2 gün önce akşam saati Bursa sosyetesi abilerimiz,ablalarımız korupark'ta Magazinci gazeteci abilerimiz ile birlikte 'çocuk gelinler'i siyah bant satarak kurtarmaya çalışıyorlardı.
Ama kameralara röportajlar vererek,yüzlerce fotoğraf çektirerek,belediye başkanları ile kanepe yiyerek,çıkarttıkları ufacık çocuklara şiir okutarak kurtarıyorlardı dikkatinizi çekerim!! Ne kurtarma ama. Doğu'da köylerde kızlarımız ... Neyse..

Sözün özü bizde bence tam bu noktadayız,

Birileri birşeyler yapıyor ama acaba gerçekten mi yapıyor yoksa yapıyor görünerek büyük denizci,usta yelkenci mi,şahane teknecimi oluyor ? Kendi egosunumu tatmin ediyor ?

Ben,sen,o veya bir başkası.. Dernekte kurarız,çabalarız,herşeyi üstümüzede alırız yapabildiğimiz kadarıyla ama o marinadaki adam 'üff geldi yine it kopuk' yerine bana,tekneme ve haklarıma sahip çıktığı gün,süper egosunu tatmin etmek ve cüzdandaki yeşillerin varlığını kanıtlamak için marinalara kamyonla para dökmediği zaman,bu işten nemalanan insanlara para yedirmediği zaman,mangal denizcisi,karı kız denizcisi olmadığı zaman biz hertü mücadelemizi kazanırız..

Aksi halde biz yine mücadele ederiz ama ben,İsmail abiyi duyarım odabeni duyar birbirimize anlatır dururuz.. :(
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #4 : Ocak 22, 2014, 02:16:04 ÖS »
Volkan Kardeşim yazdıklarına birebir katılıyorum.
Amatör denizciliği sadece gelir seviyesi yüksek insanların tekelinde olmasını isteyen guruha karşı mücadelemiz.
Yabancı bayraklı tekneler hariç Türkiye deki 60 kusur bin teknenin 50 bini 0-9 metre arasında bir anlamda 10 bin 50 bini eziyo.
10 binin derdi barınma yeri değil. barınmaya ne kadar az para veririrm derdi.

bir şekilde ses duyurululacak volkan başka yolu yok.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #5 : Ocak 23, 2014, 02:35:07 ÖS »
Amatör Denizciğin Sorunları Hakkında Tespit ve Çözüm Önerileri ile ilgili
Sıkıntılar, Öneri ve Bezginlikler:

Birlik olamama. Herkes çok dağınık ve 'deniz' konusunda ortada anlamsız bir rütbeler dizini var. Herkes birbirinden çok kopuk.
./.
Ben 5 metre teknemi bağlamaya,barındırmaya her tarafımı sıkarak yer bulmaya çalışıyor isem,binbir güçlükle denizde olmaya çalışıyor isem 10 + metre teknesi olan,hali vakti yerinde olan arkadaş bana 'deniz iyice ayağa düştü' demeyecek! 'Abi bu işi herkes yapmasın ya denizler bari bizlere kalsın' demeyecek.Bu işin maddi anlamda bukadar üst seviyeye çıkmasına katkı sağlamayacak.
./.
Bir baskı unsuru oluşturmak, parasal dayanağı ve yaptırım gücü olan bir kuruluşla yapılabilir ancak fukara milletimin mecali ve niyeti varmola bilinmez.
./.

1    en cok hangi bolgede tekne varsa tesbit edilmeli ve ilk olarak o bolgede baglama yeri tesisi ve veya marina tesisi kurmanin yollarini arastirmali.( encok teknenin varoldugu   bolgeden kastim  , ege , guney ege , akdeniz ,diye bolunebilir.) ( ankara da diyesim geliyo diyemiyorum bi turlu )
( marina tesis etmeyi gozunuzde buyutmeyin lutfen sadece izinleri dert olabilir onuda ankarada bagli olan teknelerin icinde yasayan kardeslerimiz cozerler artik )
2    daha makul bir eylem olan bu fikrim soyle ,  guneyde tum  cok gezdigi yerlerde ve veya koylarda sadece yaz aylari icin ve veya kislamak icin yerler tesbit edip yerel idarelerle gorusup bu yerlerde tesisler kurmaktir . bu tesislerde bedelsiz olarak yer icer banyo yapar camasir yikar ,veya yatar uyur , diger teknelere bedelli bir hizmet verilir ve bu hizmet ust seviyede namuslu temiz ve diger isletmelere ornek olabilecek sinifta olur .
./.
Acil eylem planı olarak, mevcut tesislerde Gezgin Korsan gurubu toplu hareket ederek pazarlık gücünü devreye sokabilir.
./.

Tek çözüm resmi olarak örgütlenmektir.  Bu sadece bir yerleşimde başlayabileceği gibi türkiye'de birçok yerde aynı anda da başlayabilir.  Sanırım burada asıl sorun bizim "zengin" olmamızdan kaynaklanıyor. Çözümü para ile buluyoruz. Marinalarda barınmaktan bahsetmiyorum.  Bu konuda şimdilik bir çözüm üretemeyebiliriz ama örneğin yaz sezonunda gezerken, günübirlik bağlanmalarımızı ücretsiz yerlere kaydırabiliriz, alargada kalabiliriz, bu küçük de olsa ses getirir. Yeter ki resmi hüviyeti olan çatılar altında örgütlenelim, karar alalım ve üyelerimize bu kararları uygulatabilelim.
./.
Bu nedenle isteklerimizi bir veya birkaç metinde toparlayıp, imzalatabildiğimiz kadar çok sayıda ADF ye iletebilirsek kısa yoldan başlangıcı yapmış oluruz diye düşünüyorum.
./.
Değiştirmek istediğimiz konularda Change.org üzerinden imza toplayabiliriz mesela? Olamaz mı?
./.

bir yandan bu cabalarimiz devam ederken  unutulmamasi gereken en onemli durum
tuzel kisilik ve veya devlet nezdinde kabul edilir bir sivil toplum orgutu  haline gelmemiz lazim .
./.

Demek istediğim; amatör denizcilikle ilgili her sorunun çözümünde en doğru adres ADF'dir. ADF üye olmak için dernek olmak gereklidir ancak ADF çalışmalarına katkıda bulunmak için herhangi bir şey gerekmemektedir. Arzu edilirse yeni kulüpler kurulabilir ve bence kurulmalıdır da... Bu kadar çok tekne sahibi varken esas hedefi yarışmak olmayan yat kulüplerinin sayısının bu kadar az olması düşündürücüdür. Bence artık sesimizi çıkarmalı, yalnızca birbirimize söylenmekten vazgeçmeliyiz.
./.
ADF aslında tabanı olmayan bir kuruluştur.  Bizi temsil etmeyen ve söylendiği gibi sporcu (yelkenci) yetiştirmeye çalışan kulüpler tarafından oluşturulmuştur. Tabanı olmamasına rağmen oldukça iyi ve büyük işler başarmıştır. Amatör denizciliği Türkiye'de sesini duyurabilir hale getirmenin çaresi örgütlenmektir. Yat kulupleri, denizci kulüpleri kurulmalıdır. Bu kulüpler kendi federasyonlarını  oluşturabilirler veya ADF çatısında birleşebilirler.
./.

Denizcilikle ilgili sivil toplum
orgutlerine katilmaliyiz/katki koymaliyiz ve guc birligi olusturarak
sesimizi duyurmaliyiz. Yat limanları tabi ki olacaktir, denizci bir toplum
olabilmemiz icin amator denizcilerin teknelerini baglayabilecegi/park
edebilecegi uygun yerlere ihtiyac oldugunu duyurmaliyiz. Bu orgutlenme ADF
catisi altinda yuruyebilir. Kurulus amacina uygundur.
./.
Yelken ve Denizcilik kuluplerinin baglama
imkanlarinin olmasi, amatorler teknelerini yelken kuluplerinin limanlarina
baglamasi
./.

Bu kıyı ve açığındaki ummana sahip çıkmamız için, Sahil Güvenliğin dışında, biz amatör ve sivillerin başını açık denize vermesi ve ayaklarını suya sokması ve yelyeperek yelken kürek olabildiğince açık denizlere ulaşmamız gerekiyor.

Denizlerin sivilleşmesi için ilk sorun ve ihtiyaç BARINMAKTIR. Adının ne olduğu patentinin kimde olduğu önemli değil.
    2. Tüm yasalar ve tüm fiatlar TÜM PARTİLERCE ORTAK BELİRLENİYOR. Bu sebeple sorunun  çözümü de SİYASİ DEĞİLDİR.
    3. Bizim sorunumuzun çözümü için devletten YATIRIM BEKLEMEMİZ DE GEREKMEZ. Kurulu kapasite bizim amatör/sivil kesimimize yeter de artar bile.
    4. Sadece ANLAYIŞA ihtiyacımız var. İdare edenlerimiz bizim söğüşlenecek değil kollanılacak bir sektör olduğumuza karar vermeli. Bu kollanma karşılığı denizlerin umman verimliliği üretime katkı olarak ekonomiye dönüşecektir.
    5. Destek isteyen EMEKLİLERİMİZDİR. Bağlanmayı fatura ile ödeyenler bu talepte bulunmamaktadır. Zira GİDER YAZABİLMEKTELER.
    6. Şu halde emekliler idare edenlerden, amatör/sivil BAĞLANMA  desteği/ayrıcalığı istemeliler. Mertbesi SADECE VE AYNEN BALIKÇILAR OLMALI VE BU YETER.
    7. Ve bunu tekrar pahalı yol özellikle dernekleşerek değil, mevcut olanak ve hizmet ve yollarla yapmalılar.
    Amatörler, dertlerini, meramlarını, muhtara, siyasiye, belediyelere, bakanlığa, başbakanlığa, cumhurbaşkanlığına bireysel olarak birer mektupla aktarmalılar.
    Bu kadar basit. Bir defa, bir kaç defa, duyulmuyorsa hep.
    Tek cümle;

Kayığıma Barınak !

Kayığımla Barınmak. Talebim budur.
    Bu ses demokrasılerde illaki duyulacaktır.
    Zira bedelini OY ,ile ödeyeceksiniz.
    Ve 15 yıldır bu feryadım, yeteri kadar siyasi bulunmadığı, kategorize edilmediği edilemediği için hiç makes bulmadı. Karşılık bumadı.
    Bir tek üyemiz dahi ihtiyacını BİMER'e bildirmedi.
    Ve onbeş yıl sonra aynı noktadayız.
    Bu gruptan 5000 muhterem BİMER'e "Kayığıma Barınak" demiş olsa idi, ne yeniden yelken kulübü kurmamıza gerek kalmaz idi.

./.
   .Amatör Denizcilik ve Deniz Kültürü kavramlarının gelişimi için bir baskı grubu oluşturulmalıdır
Deniz kültürü kavramının daha uzun soluklu bir sürece ihtiyaç duyması nedeniyle öncelikle Amatör Denizcilik ve sorunları üzerine eylem planı oluşturulmalıdır.
  Derneklerin hukuki gereklilikleri ve işgücü ihtiyacı düşünüldüğünde öncelikle bir platform olarak eylem planı gerçekleştirilmesi ve kurumsal yapının bu platformla birlikte gelişmesi, olgunlaşması tartışıldı.
   Olası yapının manifestosu olabildiğince geniş bir katılım ve geniş bir perspektifle hazırlanmalıdır.
  Yapılacak eylemlerde Denizcilik Bakanlığı, Büyükşehir Belediyeleri, sahile kıyısı olan belediyeler vb kamu kurumları hedef alınmalıdır.
  Eylemler planlanırken hedef ve beklentilerin basit, net ve ulaşılabilir olmasına dikkat edilecek, aynı zamanda medya ilgisi de göz önünde bulundurulacaktır.
  Medya kanalıyla daha geniş kitlelere ulaşılmasına, kamuoyu yaratılmasına çalışılacaktır.
  Söz konusu platformu temsilen bir sözcü belirlenecek, sözcü platform manifestosu doğrultusunda talepleri dile getirecektir.
  Geniş katılımlı eylemler planlanmasına çalışılacak, örneğin en az 50 teknelik bir filoyla gerçekleştirilecek eylemlerin görsel açıdan da ilgi çekici olmasına gayret edilecektir.
  Söz konusu platform ve eylemleri İstanbulla sınırlı kalmayacak, gerekli katılımın sağlanması durumunda Türkiye'nin her köşesine yayılmasına çalışılacaktır.
  Yerel yönetimden halen devam etmekte olan iki yakada mevcut dolgu alanları başta olmak üzere sahil şeridi boyunca amatör denizcilerin kullanımı için rampa, çekek vb altyapının sağlanması talep edilecek, bu konuda baskı grubu oluşturulmasına çalışılacaktır.
  Söz konusu oluşum için bir haberleşme grubu oluşturulması, iletişimin bu grup üzerinden sağlanması; ayrıca paylaşımların Denizci Kahvesi Facebook grubu üzerinden yapılması dünden aklımda kalanlar...
./.

Buraya kadar değişik gurup ve kişilerden gelen yazılardan alıntıları paylaştım. Bu fikirlerinde ışığı altında başta da belirttiğim gibi; Benim şahsi fikrim hemen herkesin ortaya koyduğu gibi,
  Kesinlikle 0-9 metre teknesi olan veya edinmeyi hayal eden Deniz Fakirlerinin haklarını şiddetle savunabilecek sivil toplum kuruluşları halinde örgütlenmektir.
  Bu örgütlenme nasıl olur bunu tartışmalı ve mümkün olan en kısa zamanda planlı bir şekilde çalışmaya başlamalıyız.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #6 : Ocak 31, 2014, 02:36:39 ÖS »
Amatör Denizciğin Sorunları Hakkında Tespit ve Çözüm Önerileri ile ilgili Sıkıntılarla ilgili Bakanlık raporu

Ulaştırma Bakanlığının yanınladığı sektörel rapordan Amatör Denizcilikle ilgili derlediğim alıntılar:

Denizcilik sektöründe 2023 hedefleri;

•        Türk sahipli deniz ticaret filosunun tonaj bazında 50 mil­yon DWT'e ulaşması ve dünyada ilk 10 ülke arasında yer alması,

•        Denizcilikte; 100 bin zabit, 350 bin tayfa, 1 milyon amatör denizci sayısına erişilerek uluslararası denizcilik istihda­mına katkı sağlanması,

•        Ulaştırma Kıyı Yapıları Master Planı ile Bütünleşik Kıyı Alanları Planlamasının birbiri ile uyumlu hale getirilmesi ve vatandaşlarımızın deniz ile buluşmasının sağlanması,

•        Ülkemizdeki kıyı tesislerinin birleştirilerek ihtisas liman­ları kurulması ve sıvı yük için mevcut şamandıra sistem­lerinin kaldırılarak dolfen terminal sistemine dönüştürül­mesi,

•        Mevcut olan tersanelerin teknoloji, finans ve işletmeci­lik modeli ile birleşmelerinin teşvik edilerek daha etkin, rasyonel ve büyük kapasiteli tersaneler haline dönüştü­rülmesi,

•        Gemi İnşa Sektöründe, elektronik ekipmanlar, teçhizat ve diğer ekipmanlar dahil en az %70yerli katkı payı ile gemi üretimi yapılmasının sağlanması,

•        Yüksek, orta ve düşük devirli gemi makinalarının yerli olarak imal edilmesi, üretim tesislerinin kurulması ve dünya pazarlarına ihraç edilmesi,

•        Teknolojik afet kapsamına giren deniz kirliliklerine hızlı ve etkin müdahale edebilmek için Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezinin faaliyete geçmesinin sağ­lanması,

•        Ülkemizde denizlerin kullanımının özendirilerek tekne bağlama, barınma ve denize iniş rampalarıyla ilgili alt yapının tamamlanıp her 75 kişiden 1 kişinin tekne sa­hibi olmasını sağlayacak gerekli teşvik tedbirlerinin alınması,

•        Türkiye kıyılarında tüm gemi trafiğinin izlenmesini sağ­layacak sistem ve yazılımın yerli imkânlarla geliştirilip kullanılmaya başlanması,

•        Türk P&I Koruma ve Tazmin Sigorta Şirketinin kurulması ve orta vadede Uluslararası Grup Kulüpleri arasına gi­rilmesi

şeklinde sıralanmaktadır.

Tekne-Park Projesi

Halkının büyük bir bölümü deniz kıyısında veya kıyıya yakın bölgelerde yaşayan ülkemizde amatör denizcilik istenilen öl­çüde gelişme sağlayamamıştır. Amatör denizcilik halkımızın gözünde maddi gelirinin çok üzerinde olan lüks bir denizcilik faaliyetidir. Tekne veya yat sahibi olan vatandaşlarımızın da en büyük sorunu güvenli ve uygun maliyetli barınaktır. Eko­nomik ve çevre koşullarının iyileştirilerek, halkımızın amatör denizciliğe teşvik edilmesi gerekmektedir.

Özellikle tekne hareketlerinin yoğun olduğu bölgelerde se­yir, can, mal ve çevre güvenliği ile teknelerin barınma/de­mirleme alanlarına ihtiyaç duyulmakta olup, kıyılarımızın seyir emniyeti ve deniz güvenliğinin sağlanmasına yönelik daha etkin kullanılarak disiplin altına alınması, denizcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve amatör denizciliğin geliştirilmesi amacıyla "Tekne Park Projesi" çalışmaları Temmuz 2012'de başlatılmıştır.

Tekne Park Projesinin hedefleri;

•         Tekne hareketlerinin yoğun olduğu bölgelerde seyir, can, mal ve çevre güvenliğine yönelik katkı sağlamak,

•         Tekne veya yatlarıyla bölge dışından gelen insanlara tek­nelerini güvenli park etme imkânı sağlaması sayesinde bölge turizmine ve ekonomisine olumlu yönde bir katkı sağlamak,

•         Teknelerin daha düzenli bağlanmasını sağlayarak kıyı şeritlerinin düzensiz bir görüntü içermesine engel olmak ve tekne/yat kullanıcılarına ait atıkların düzenli bir şe­kilde toplanması sayesinde deniz kirliliğinin önlenmesine katkı sağlamak,

•         Teknelere daha ekonomik ve güvenli bir şekilde barınma imkânı sağlayarak, amatör denizcilik faaliyetlerinin ge­lişmesini sağlamak, denizciliği sevdirmek, tekne sahibi olmayı teşvik etmek, mevcut talebi karşılamak ve vatan­daşlara sunulacak hizmet kalitesini arttırmaktır.

Bu sayede, deniz ve koylarımızın gelişi güzel kullanımının önüne geçilecek, düzenli atık alımı ile çevre ve deniz kirlili­ği önlenecek, teknelerin hâlihazırdaki yetersiz kapasitedeki barınma ihtiyaçlarına cevap verilecek ve halkın denizden daha fazla yararlanması sağlanacaktır.

Raporun 33. cü sayfasından itibaren başlayan  ÜLKEMİZ KIYI YAPILARINA YÖNELİK DÜZENLEMELER adlı bölümde

./.

Benzer bir çalışma ülkemizdeki turizm tesisleri için de ya­pılmıştır. "Turizm Kıyı Yapıları Master Planı" çalışması ülke bütünündeki ihtiyaca göre, birçok yat limanı planlaması ve yapımı için öncülük etmiştir.

Diğer taraftan ülkemizdeki balıkçı barınaklarına yönelik durum tespiti ve balıkçı barınaklarımızın ihtiyaç duydukları teknik eksikliklerin tamamlanması amacıyla "Balıkçı Barı­nakları İhtiyaç Analizi Çalışması" Bakanlığımızca gerçekleş­tirilerek, balıkçı barınaklarımız için bir envanter çıkarılması sağlanmıştır.

./.

Özellikle tatil bölgelerimizde görülen otel önü güneşlenme ve denize girme iskelelerinin otel işletmecisinin zevkleri doğrultusunda yapılması yerine belli bir düzen içerisinde kıyının kamu yararına kullanımını engellemeyecek şekilde minimum kıyı yapılaşması ile sağlanması prensip edilmiş­tir. Bu prensip doğrultusunda otel önü iskelelere ilişkin imar plan teklifleri revize ettirilmekte ve belli bir disiplin altına alınmaya çalışılmaktadır.

Ülkemiz insanına denizi daha çok sevdirmek ve insanımızın denizden daha fazla faydalanmasını sağlamak amacıyla, özellikle yat limanları doluluk oranlarının fazla olduğu Ege ve Akdeniz kıyılarında ve devamında ülkemizin tamamına yönelik olarak "Türk Kıyılarında Yüzer Bağlama Uygulama­ları" çalışmaları yapılmakta ve bu çalışma sonucunda özel tekne sahiplerinin en büyük sorunu olan bağlama sorunu­nun çözülmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmaya ilave olarak, özellikle belediyeler tarafında hazırlanan rekreasyon amaçlı kıyı düzenlemelerinde halkın denizde sportif, eğlence ve gezi amacıyla, amatör ve özel teknelerini, römork kullanarak de­nize indirip, denizden çekebilecekleri, yol ile bağlantısı olan ve geri sahasında taşıt ve römork otopark yeri bulunan denize iniş rampaları yapılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. (sh 35 )

Amatör Denizcilik Faaliyetleri

Toplumda deniz sevgisini yerleştirmek ve deniz kültürünü yaygınlaştırmak için; yurt genelinde amatör denizciliği özen­dirici sosyal-kültürel etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Ba­kanlığımızca, amatör denizciler ve amatör denizci adayları için "Denizcinin El Kitabı" isimli kitap bastırılarak Kabotaj ve Denizcilik Bayramı etkinlikleri çerçevesinde ücretsiz dağıtıl­mıştır.

Ulusal mevzuatta kolaylaştırıcı düzenlemeler yapılarak, 2002 yılından önce toplam yaklaşık 42.673 adet Amatör De­nizci Belgesi verilmiş olmakla birlikte, 2002 yılından 2013 Ekim ayı sonuna kadar yaklaşık 130.000 kişiye sınavla ama­tör denizci belgesi verilmiştir. Amacımız bu sayının kısa sü­rede milyonlar ile ifade edilebilir olmasını sağlamaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlığımız işbirliğinde, toplumda deniz sevgisini yaygınlaştırmak amacıyla, Halk Eğitim Mer­kezlerinde amatör denizci kursları ve sınavları, imzalanan protokol çerçevesinde yapılmaktadır. Bu kapsamda Halk Eğitim Merkezlerinde Amatör Denizci Kursunu tamamlayan vatandaşlara düzenlenen sınav neticesinde başarılı olanlara belgeleri verilmektedir.  (Sh 59)

raporun tamamına http://www.udhb.gov.tr/ dan

ulaşabilir ve PDF olarak indirebilirsiniz.

Ayrıca

Ulaştırma Kıyı yapıları Master Plan Çalışmaları  na  

Turizm Kıyı Yapıları Master Plan Çalışmaları  na   den ulaşabilir ve PDF olarak indirebilirsiniz.

Şimdi Bizler Ne yapmalıyız?

ismailoruc

• İleri Rehber
Ynt: Amatör Denizciğin Sorunları Hakkında Çözüm Önerisi
« Yanıtla #7 : Şubat 02, 2014, 12:27:31 ÖÖ »
Amatör Denizciğin Sorunları Hakkında Çözüm Önerim

Amatör Denizciğin önündeki en büyük engel bizlerin yıllardır söylediği, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının da nihayet sitesinde yayınladığı Sektörel raporun( )  29 uncu sayfasında dile getirdiği 

‘’ Tekne veya yat sahibi olan vatandaşlarımızın da en büyük sorunu güvenli ve uygun maliyetli barınaktır. Eko­nomik ve çevre koşullarının iyileştirilerek, halkımızın amatör denizciliğe teşvik edilmesi gerekmektedir.’’

Ve 3ncü sayfasında Denizcilik Sektöründe 2023 hedefleri arasına bahsederek hedeflere eklediği

‘’ Ülkemizde denizlerin kullanımının özendirilerek tekne bağlama, barınma ve denize iniş rampalarıyla ilgili alt yapının tamamlanıp her 75 kişiden 1 kişinin tekne sa­hibi olmasını sağlayacak gerekli teşvik tedbirlerinin alınması,’’

Cümleleri her 75 kişiden 1 inin tekne sahibi olması yani mevcut 50 bin civarında olan tekne sayısının 1 milyon tekneye çıkacağı ve 950 bin teknelik barınma yeri yapılması gerektiği anlamını çıkarıyor ve seviniyorum. Üç yıl önce bahsettiğim Her Mahalleye bir tekne projem de tam olarak bunu hedeflemekteydi. (Boşa sevinme diyenleri duyar gibiyim ama Devlet yalan söyler mi? Arkadaşlar)

Tabi dir ki bu olumlu gelişme akşamdan sabaha gerçekleşmeyecek ve biz Amatör Denizciler de bu gelişmeye katkıda bulunmak zorundayız. Bu katkıyı nasıl yapmalıyız? Bizler neler yapabiliriz? Bu sorumu değişik platformlarda paylaştığım dostların yazdıklarından anladığım  tüzel kişilik ve/veya devlet nezdinde kabul edilir bir sivil toplum örgütü haline gelmemiz lazım geldiğidir.

Kısaca: Türkiye nin her yerideki Amatör Denizciler (amatör balıkçılar da bu kapsamdadır)  bulundukları il, ilçe ve beldelerde ''Amatör Denizcilik Dernekleri'' kurmalıdırlar. Kurulan bu dernekler daha sonra federasyon çatısı altında birleşmelidirler. Mevcut ADF aslında bu çatı olmak gerekir ve öncelikle bu kurulan dernekler ADF ye üye olmak için müracaatta bulunmalıdır. Ancak ADF bizleri arasına kabul etmez ise farklı bir federasyon çatısı oluşturmak zor iş değildir. Bu sayede bakanlığın 2023 hedeflerine ulaşmasında katkıda bulunmuş oluruz. ( bir anlamda bu da vatandaşlık görevimizdir)

Bu dernekler neler yapabilirler?

Bölgelerindeki Deniz sevdalılarını bir araya getirerek kaynaşma ortamı yaratabilir,

İktisadi işletmeler kurarak ekonomik güç kazanıp bu sayede bulundukları yerlerdeki gençler için denizcilik kursları açabilir, hep olmadığından yakındığımız denizcilik kültürünün aşılanması için büyük roller oynayabilirler,

Buna ilave olarak bölgelerindeki yerel yönetimlerle irtibata geçerek (gerektiğinde baskı gurubu oluşturarak)  yerel yönetimlerce örneğin rampa yapılmasını, kendilerine mekan tahsis edilmesini, bölgelerindeki barınılabilecek yerlerin derneğe tahsisini isteyebilirler.Tüm derneklerin bir çatı altında toplanması sayesinde ise şu anda hayal ettiğimiz birçok şeyin devlet tarafından yapılmasına neden olabilirler.

Kısaca önerim budur.

Dernek tüzüğü ve dernek kurulması işlemleri de düşünüldüğü kadar zor değildir. Yeter ki başka amaçlara saptırılmasına fırsat verilmeden yönetilsin. Tüzük ve işlemler herkesin ulaşabileceği bilgiler olmasına rağmen örnek tüzük, işlem sırası ve maliyet hakkında bilgileri bir hukukçuyla beraber hazırlayıp sizlerle paylaşacağım.

Zamanlama olarak yerel seçimler öncesi derneklerin kurulmuş olması yeni seçilecek yerel idarelere kendimizi tanıtabilmek adına önemlidir. Resmi kuruluş tamamlanmasa bile dernek kuruluşu için bir araya gelmiş kurucu heyeti ortak söylem ve eylemleriye etki yaratabilirler.

Konu ile ilgili örnek dernek tüzüğü ve işlem prosedürü için ismailoruc5@hotmail.com dan irtibata geçebilir; soru, öneri ve eleştirilerinizi  buradan ve https://www.facebook.com/groups/denizkokansohbetler/ de öneri başlığı atında yapabilirsiniz.

Selamlar
İsmail Oruç

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #8 : Şubat 02, 2014, 12:38:29 ÖÖ »
Abi adf'nin bizlerin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayabilecek bir federasyon olduğunu düşünmüyorum.O çatı altında birleşme bence yanlış bir seçim olur. Bizler yine yukarıda bahsetmiş olduğumuz sınıfların altında ezilmiş oluruz zamanla ve boşuna debelenmiş oluruz. Bizler kendi oluşumumuzu çıkartıp kendi oluşumumuzu büyütmeliyiz.İlk etapta illa bir üst yapıya katılmamız gerekmez.
Diğer bir açıdan il,ilçe gibi ağ şeklinde bir yapı şuan mümkün olmayabilir çünkü bu sorumlulukları ve uğraşları karşılayabilecek kişi sayısı zaten sınırlı bunu her ilçede aramak biraz yorucu olur. Şahsi fikrim hedefe ulaşmak için tek bir güçlü çatı altında birleşilmeli bu çatıdan il ve ilçe organizasyonları kişilere çok yük bindirmeden ve olaydan kaçırmadan kurulmalı.
Benim görüşlerim bu şekilde. Böyle bir çatı kurulumunda aktif olarak görev de alırım,kurulumunda da elimi taşın altına sokarım,riskte alırım,kavgada ederim. Buraya not düşeyim.Ama tekrar ediyorum bizler kendi göbek bağımızı kendimiz kesemez ve bu işe yukarıda bahsettiğim sınıflarıda katarsak büyük resimde yine kayboluruz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Amatör Denizciğin Sorunları Hakkında Çözüm Önerisi
« Yanıtla #9 : Şubat 02, 2014, 01:38:25 ÖÖ »
Amatör Denizciğin Sorunları Hakkında Çözüm Önerim

Amatör Denizciğin önündeki en büyük engel bizlerin yıllardır söylediği, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının da nihayet sitesinde yayınladığı Sektörel raporun( )  29 uncu sayfasında dile getirdiği 

‘’ Tekne veya yat sahibi olan vatandaşlarımızın da en büyük sorunu güvenli ve uygun maliyetli barınaktır. Eko­nomik ve çevre koşullarının iyileştirilerek, halkımızın amatör denizciliğe teşvik edilmesi gerekmektedir.’’

Ve 3ncü sayfasında Denizcilik Sektöründe 2023 hedefleri arasına bahsederek hedeflere eklediği

‘’ Ülkemizde denizlerin kullanımının özendirilerek tekne bağlama, barınma ve denize iniş rampalarıyla ilgili alt yapının tamamlanıp her 75 kişiden 1 kişinin tekne sa­hibi olmasını sağlayacak gerekli teşvik tedbirlerinin alınması,’’

Cümleleri her 75 kişiden 1 inin tekne sahibi olması yani mevcut 50 bin civarında olan tekne sayısının 1 milyon tekneye çıkacağı ve 950 bin teknelik barınma yeri yapılması gerektiği anlamını çıkarıyor ve seviniyorum. Üç yıl önce bahsettiğim Her Mahalleye bir tekne projem de tam olarak bunu hedeflemekteydi. (Boşa sevinme diyenleri duyar gibiyim ama Devlet yalan söyler mi? Arkadaşlar)
:) :) :)Ahir ömrümde devletin vatandaşına çok az doğru söylediğine şahit oldum ismail,kuşkusuz sende..!
Acı ama gerçek bu güzel ülkemizde.! Hükümet yada bakanlıkların vaad ve programları olur,herşey bol keseden yazılır,çizilir...Kendileride,halkta bilir bunların coğunun gerçekleşmeyecegini ama halk için ''umut''fakirin ekmeği,vaadlerse politikacının oy avcılıgıdır...Ömrüm beş yıllık kalkınma programları ile geçti :) ..90 yılda 50.000 tekneye ancak barınak sağlayan bir ülke 10 yılda 950.000 tekneye barınak vaad ediyor(?!)..

Çabalarına ve emegine saygı duyuyorum ama hak arama mücadelesi uzun erimli,mesakkatli yorucu bir şürectir..Zaman ister,yola çıkan insanların birbirini yeteri kadar tanımasını ister,ekonomi ister,uzun ve yorucu tartışmalardan çıkan fikirlerin sentezlenmesini ister,en geniş katılım ister...Diğer balıkçı,denizci platform,dernek,kooperatif,birliklerle ortak bir güç birliği içinde zamana yayarak gidin derim..

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #10 : Şubat 02, 2014, 04:07:55 ÖÖ »
Volkan kardeşim.
ADF hakkındaki görüşüne katılmamak elde değil. Ancak benim önerimde gerekirse ayrı çatı altında toplanmak ta var ki zaten bizleri ADF nin kabul etmeyeceğine inanıyorum.

Güçlü çatı konusuna gelince; alt yapıyı oluşturmadan yani dernekleri kurmadan federasyon yada başka bir üst yapı kurmak hukuken imkansız.

Servet birazda sana çimkireyim . yazının tamamına katılmakla beraber son cümlenin son iki kelimesine kırıldım. :)
 bize '' gidelim'' değil de ''gidin'' diyorsun.
 ki sen yıllarca sivil toplum örgütlerinde çalışmış bir arkadaşımızsın ve senin tecrübelerinin bu konuda ne kadar önemli ,değerli ve yolgösterici olacağını biliyorsun.

şimdi neden önümüzde bir fuar organizasyonu varken ve birçoğumuz da fuara gitme niyetindeyken oturup bir kahvaltı veya başka bir organizasyon yaparak bir araya gelip hem hasret gidermiyor hemde bu konuyu ana hatlarıyla yüzyüze  tartışmıyoruz?
Volkan sanırım bu toplantıyı organize etmek te sana düşüyor.

Bu arada İstanbula gelemeyecek illlerdeki  arkadaşlarımız da fikir ve önerilerini o zamana kadar bildirirlerse toplantıya katkıda bulunmuş olurlar  ve aynı şekilde toplantıya katılan arkadaşlarda olan biteni gelemiyenlerle paylaşarak bilgi verirler.

selamlar

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #11 : Şubat 07, 2014, 08:23:51 ÖS »
Lütfen okuyarak eğer katılıyor ve size ters gelen birşey yoksa metnin tamamını imkanınız olan face tweeter veya başka platformlarda paylaşın ki aynı sıkıntıyı yaşayan amatör denizcilere ulaşabilelim.

Kayığımla Barınmak
2012 istatistiklerine göre Türkiye de deniz ticaret filosu haricinde özel ve balıkçı teknelerinin sayısı 63367. Bu teknelerin 26040 tanesi beş metreden küçük, 30686 tanesi beş ila dokuz metre arası geri kalan 6641 adedi de dokuz metreden büyük tekneler. Bu toplam içindeki yaklaşık 18 bin adet balıkçı teknesini düştüğümüzde 45 bin adet amatör tekne olduğunu tespit etmekteyiz. Yaklaşık 30 bin civarında dokuz metreden küçük amatör özel tekne mevcudumuz bulunmakta.

Birçok ülke ile kıyasladığımızda mevcut sayının neredeyse devede kulak bile olamayacağını görmekteyiz ki Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı hazırladığı sektörel raporda 2023 hedeflerinde bu sayının bir milyon özel tekneye çıkması konusunda çalışmalar yapılması gerektiğinden bahsetmektedir.

Bu gelişme ülke nüfusunun yüzde beşlik bölümünü oluşturan gelir seviyesine sahip gurup esas alınarak mı olacak yoksa tüm yurttaşların bu gelişimden faydalanması yolunda bir program gerçekleşecek bundan emin değilim ve bu konuda ciddi endişelerim olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Amatör denizciğin gelişmesi milyon dolarlık büyük ve pahalı teknelere sahip olmakla gerçekleşmeyecektir. Denizi seven ama hala denize karadan bakan büyük bir çoğunluğun sınırlı bütçeleriyle edindikleri küçük tekneleriyle denizde olmalarını sağlamak bu gelişim için şarttır. Kürek yelken kullanılabilen küçük tekneler başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere Dünyanın birçok ülkesinde özendirilip teşvik edilmektedir. Bugün ikinci el bir otomobil parasına rahatça ikinci el bir tekne alınabilir veya yapılabilir. Ancak edinilecek teknenin nereye bağlanarak barındırılacağı sıkıntısı yüz binlerce istekliyi bu isteklerinden vazgeçirmekte en azından hayallerine ulaşmayı ertelemelerine neden olmaktadır.

Bağlanma ve barınma için mevcut durumda iki seçeneğimiz den biri olan marinalar asgari yıllık iki üç bin euro dan başlayan bağlama fiyatlarıyla küçük teknelere adeta gelmeyin biz büyük ve pahalı tekneleri kabul ederiz demektedir. Turizm Bakanlığına bağlı olarak işletilen yat limanları ''marinalar'' verdikleri beş yıldızlı hizmetler karşılığı fiyat politikaları üretmekte ve karlarını maksimize etmekte haklıdırlar. Nede olsa Deniz fakiri Sevmez diye yanlış bir tabir ülkemizde kullanılmakta.

Yat limanlarının ''marinaların'' talep ettiği ücretleri karşılayamayan Amatör Denizcilerden bir bölümü, aslında balıkçılık mesleğini icra edenler için yapılmış Balıkçı barınaklarında bağlanma seçeneğini kullanmaktan başka bir yol bulunmamaktadır. Balıkçı barınaklarının bir kısmında balıkçılar için dahi yer bulunmazken birde özel teknelerin oralarda barınması birçok zorluğu da yanında getirmektedir. Balıkçı barınaklarının neden özel teknelere bağlanma imkanı sağladıkları, balıkçılık kooperatiflerinin durumu ve Ülkemizde balıkçılığın sıkıntıları tartışılması gereken ayrı bir konudur. Balıkçılıkta yeterli gelişmeler olursa balıkçı barınakların da da barınabilmek hayal olacaktır.

Bir seçenek olarak ortaya atılarak, İstanbul da uygulamaya geçen tekne parkların fiyatları ''marinaları'' arattığından bu konuya şimdilik girmek istemiyorum.

Şimdi ben emekli, memur, işçi kısacası ülkemin %90 ı olarak beş metre boyunda kayığıma barınak,

KAYIĞIMLA BARINMAK istiyorum.

Talebim budur.

Devlet 30 bin civarında dokuz metreden küçük amatör özel tekne den 2013 yılı rakamlarına göre yaklaşık 13 milyon Tl (13 trilyon) vergi (bağlama kütüğü harcı) topladı. En alt rakamı olan yıllık 313.25 tl bağlama kütüğü harcı ödeyen bizlerin maalesef denizde bağlanacak üç kuruşluk bir kütüğü bile yok.

Her liman başkanlığında bağlı kaç adet tekne olduğu, bunların boyları, sahiplerinin tüm bilgileri mevcut olmasına rağmen nedense amatör denizciler bir anlamda hep göz ardı edilmektedir.

İhtiyacımız beş yıldız hizmet veren yerler kesinlikle değil. Kayığımızı karaya alacak bir rampa ve karada park alanı, çevreyi koruyan malzemelerden yapılmış kıyıda bağlanabileceğimiz yerler. Bağlanılacak yerlerin illaki mendirek içinde olmasına da gerek yok korunaklı coğrafi yapılar içine yerleştirilebilecek yüzer pantonlar dahi olabilir. Bu yörenin imkan ve şartlarına göre belirlenecektir.

Bunların dahi gerçekleşebilmesi için biz birilerin dediği deniz tarafından sevilmeyen fakir Amatör Denizcilerin sivil toplum kuruluşları olarak örgütlenmemiz şarttır. Bu örgütlenme en kolay dernekleşmek şeklinde olabilecektir. Derneklerin amaçlarına akşamdan sabaha ulaşmaları imkansız olduğundan uzun soluklu, sabır ve meşakkat gerektiren bir çalışma olmasına rağmen tek çıkar yoldur.

ismailoruc5@hotmail.com

0533 362 55 26
http://www.ismailoruc.org/

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #12 : Şubat 09, 2014, 10:58:12 ÖS »

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #13 : Şubat 10, 2014, 01:36:15 ÖS »
PRDD nin başlattığı güzel bir çalışma. Destek vermek isteyenler için linki.
http://www.prdd.org/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=73

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #14 : Şubat 14, 2014, 06:34:22 ÖS »
Neredeyse tüm belediye başkan adaylarının tweeter hesabı var. sağ üstteki arama kısmına belediye başkan adayı yazarak taratırsanız ulaşabilirsiniz. Hepimiz başta bölgemiz olmak üzere siyasi parti ayırdetmeden tüm değerli adaylara
Amatör denizcilerin Barınma sorunu ile ilgili tweet atarak konuya ilgilerini çekelim.

Kayığımla barınmak. Kayığımla barınmak istiyorum. Lütfen biz Amatör denizcilerin sesine kulak verin.yardımcı olun.

Selamlar
http://www.ismailoruc.org/