Gönderen Konu: Fiber 8m Lobster Yapımı İçin Yardım !  (Okunma sayısı 6163 defa)

zifir

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: yiğit yğit
  • Bulunduğu İl: kocaeli
  • Doğum Yılı: 1981
Fiber 8m Lobster Yapımı İçin Yardım !
« : Ekim 06, 2013, 12:06:11 ÖÖ »

Öncelikler herkese merhabalar ben Eren ;

iki gün sadece formu inceleme şansım oldu ama birbirinden güzel bir çok çalışmaya tanık oldum emeği geçen ve emek veren herkesin eline yüreğine sağlık.

bir firmanın orjinal 8 metre lobster boş kabuğu aldım ve kısmetse kişisel olarak bitirip suya indirme niyetindeyim.
araştırarak inceleyerek ve en uygun ve doğru bir yol haritası  ile ilerlemeye çalışıyorum.
Burada bir çok arkadaşın deneyim sahibi ve tecrübeli olduğunu düşünüyorum benden de yardım ve bilgilerinizi esirgememenizi temenni ediyorum

şuan teknemde motorum şanzumanım pyton driverim takılı.
şaft kovan pervane ve dümen palası için sipariş verdim sonrasında hidrolik dümen sistemini tamamlayıp sırasıyla diğer işlemlere başlamak istiyorum bu süreçte bana önerileriniz ne olabilir yardımlarınızı rica ediyorum.

iyi akşamlar

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Fiber 8m Lobster Yapımı İçin Yardım !
« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2013, 01:21:15 ÖÖ »
teknik işleri bitirmişin aslında..geriye kalan işleri vaktin ve biraz el becerin alet,edevatın varsa sende yapabilirin..güverte,kamara,kokpit vb gibi üst yapı ve estetik işlerin kalmış..yapmak istediğin işleri yazarsan herkes karınca kararınca bilgisi ölçüsünde yardımcı olur sana..

zifir

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: yiğit yğit
  • Bulunduğu İl: kocaeli
  • Doğum Yılı: 1981
« Yanıtla #2 : Ekim 06, 2013, 11:39:02 ÖÖ »
Merhaba Servet Bey ;

Öncelikle ilginize teşekkür ederim teknemi tamamen kendim yapamayacağım malum iş hayatı ve yer sorunu nedeniyle kısa zamanda bitirme planı yapıyorum bu aşamadan sonra alt tesisat , elektrik tesisatı ve mobilya işine başlama niyetindeyim sonrasında döşeme camlar boya ve gerekli diğer malzemeler ırgat vs. gibi işler bu süreçlerde uygun malzeme tedariğinden kullanılacak malzemeye kadar veya önemle üzerimde durmamı istediğin her konuda fikir ve görüşlerinizi rica ediyorum

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #3 : Kasım 07, 2013, 10:50:26 ÖÖ »
anladığım kadarı ile bir ustaya devredeceksin işi.
sıkı takip etmelisin bir çok usta piyasadan aldığı 3 liralık malzemeyi 5 lira ücretlendiriyor.
başına marine geldiğinde de bir çok malzeme 3 e katlıyor kendini.
örnek vereyim  tekneme musluk alacağım marine musluklar 50-80 tl..ama gidip su filtresi musluğu diye alırsan 12 tl.
duvara montajlı klozet yapı markette 200-250 tl iken  ucuz fayans kalebodur satan yerlerde 50-100 tl

en önemli konu marine kontraplak seçimi belki bu malzemelri ustan alacak ancak şunu belirteyim piyasada kombi denen kontraplaklar var.adama diyorsun ki kayın marine kontraplak alacağım adam tamam diyor verdiği kontraplağın dışı kayın iç katmanları kavak...ee noluyor 2 gün sonra kavak şişiyor bu sefer çatlıyor patlıyor.

katmanları beyaza yakın sarı renkte olan kontraplaktan uzak dur en iyiler kızılımsı kahve rengi olanlar
kamaranın içini suni deri kaplayabilirsin /güderi kir ve toz tutuyor. uygulaması çok basit  kendin bile yapabilirsin.en iyi suni derinin metresi 20 tl ölçüye göre al altına 0,5 cm kalınlığında  sünger  koyup kenarlarını kıvırıp zımbala ,zımbalar piyasada 50 tlye var.

elektrik tesisatı için maalesef çok paralar istiyorlar 15 metrelik bir tekne için 7000 tl istendiğini duydum. kendim elektrik zabiti olduğumdan kendim yaptım
DC voltaj biraz tehlikelidir o yüzden standart kablolama mesela aydınlatma için 2,5 mm den ince olmasın kabloların.
bir cihaz çalıştıracaksan akü ve cihaz arasındaki mesafe ne kadar uzarsa o kadar kalın kablo kullan.lobsterin 8 metre ise bir sintine pompası için 4 mm tavsiye ederim .akü kabloların en az 25 olsun
ırgatın olacaksa 6 -8 mm derim .
illa marine kablo alma dediğim kesitlerde standart kablolar işini çok rahat görür sıkıca sabitlendiğine emin ol  iki kabloyu birbirine sarıp üzerine bant saran ustadan uzak dur. teknede öyle olmaz mutlaka klemens ya da lehim kullandırt AKÜ voltajında en ufak bir gevşeklik direk ısınmaya ve yangına yol açar

akülerin mutlaka marş ve servis olarak iki tane  olsun.marş akülerini sadece motor içiin kullan diğerini aydınlatma vs.
sıkı pazarlık yap geniş düşün kullanacağın her mazlemede alternatiflerin olsun .illa marine kullanma aynısını standart olarak %75 ucuza alabilirsin

mobilya yapımında kendinden desenli mdfler var çift taraflıları ekonomik mdf suya neme karşı daha dayanıklı.
yapı markette hazır mutffaklar 250 tl iken adam benden 2 çekmeceli 2,5 kapaklı mutfak tezgahı için 600 tle istedi düşün

teknen hayırlı olsun  kafana takılan her konuda yardım ederim

pruvanız neta deniziniz sakin olsun