Gönderen Konu: Bateau Maia 24 Ne Dersiniz ?  (Okunma sayısı 10116 defa)

ssb

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Barış
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1984
Bateau Maia 24 Ne Dersiniz ?
« : Haziran 27, 2013, 04:49:50 ÖÖ »

Herkese Merhabalar  ,

Öncelikle site ve içerik müthiş . Emek verip kuran ve paylaşan herkese teşekkür ederim . İlk yapım denememizi çok önceleri fiber 3 metrelik bir tekne ile denemiştik .Sonra şartlar vs derken birkaç dıştan motorlu tekne aldık , sattık vs . Tabi o zaman zaten kendin yap meselesi ortalarda yok zaten öyle çok amatör denizcilikte yaygınlaşmış değil ... Dolayısıyla millet deli gözüyle bakıyordu . Neyse Sonuçta bu denli meraklı ve bilgili insanın bir araya geldiği bir ortam bulduğuma çok sevindim .

Bir süredir hem siteyi okuyorum hem başka kaynakları ve planları araştırıyorum . Hem eğlenceli hem ürünü güzel bir aile uğraşı olarak tekne yapma macerasına atılma niyetimiz var . Gönlüm Yelkenlileden yana olsa da diğer bireylerinde isteklerini de göz önüne alarak başlangıç olarak bir motor sailor yada içten motorlu plan arayışındayım . Litl Coot mesela güzel plan ama az daha büyük olsa diye diye araştırmaya devam ettim . Sonuçta aşağıda ki planla karşılaştım . Açıkcası boyutu , yerleşimi , motor yapısı ve trawler a benzemesi hoşumuza gitti . Motorda mütevazi görünüyor 10Hp içten dizel ile 6-7 knot hızdan bahsediyor .

İlk aklıma gelen Cad çizimi var mıdır oldu ama sitede öyle bir açıklama göremedim , mail atacağım bakalım . En olmadı çizeriz , tekne yapıoruz madem cad de posta da çizeriz heralde  :)

İkincisi Acaba motor hariç maliyet ne civarda olur  ? Tabi biliyorum göreceli bir kavram ama mesela kabuk maliyeti üzerine yorum yapabiliriz sanırım .

Üçüncüsü , acaba üstadlar,dostlar bu tasarıma ne der ?  :) Gerekli gereksiz gördükleri yada iyidir kötüdür diyebilecekleri neler olabilir konusu .

http://www.bateau.com/studyplans/MT24_study.htm?prod=MT24#list

http://gallery.bateau2.com/thumbnails.php?album=145

Saygı ve sevgilerimle ...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Bateau Maia 24 Ne Dersiniz ?
« Yanıtla #1 : Haziran 27, 2013, 09:50:30 ÖÖ »
Merhabalar aramıza hoşgeldiniz :)

Ben seçmiş olduğunuz planı çok beğendim. 7.2 metre yapım tekniğide öyle zor görülmüyor 2 linkteki fotoğraflardan anlaşıldığı üzre. Dik yapıştırın birazcık büyük versiyonu.
Maliyet açısından tamamen tahmini olarak söylemek isterim çünkü kaç mm kontraplak kullanılacak vs gibi detay bilgilere sahip değiliz. Ama iyi bir çalışma ile kabuk olarak max 5 bine kadar bitebileceğini düşünüyorum.Tabikide bu sizin yeteneğiniz ve sabrınızla artar veya azalır.

Bence gereksiz ve kötü görülen bir nokta olamaz çünkü siz ihtiyaçlarınızı çok başarılı bir şekilde belirlemişsiniz. İhtiyaçlarınıza yönelik tekneyide aynı şekilde.Bence kafanızı hiç bulandırmayın her tekne kişinin ihtiyaçlarına özeldir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #2 : Haziran 27, 2013, 03:56:04 ÖS »
genel bir malzem listesi vermiş aslında..
40 tane kontraplak kayın kullanırsan 70 tl civarı okume kullanırsan 120-150 arası..
150 kg epoksi 3000tl..
470 metre fiber bant,
65 metre fiber kumaş bunların fiyatını netten araştırdınmı,vida,ıvır,zıvır nakliyeyede 1000tl koydunmu kabaca kabuk fiyatı çıkar..tahmini 7-8 arası çıkıyor kabuğu...
teknenin formu çok hoş.sıfır marin motor kullanacaksan 25.000 altına düşmez donanımı,ıvırı,zıvırı,boyası teknenin bitmiş hali...

ozngms

• İleri Üye
  • Ad Soyad: ozan gümüş
  • Bulunduğu İl: Aydın
« Yanıtla #3 : Haziran 27, 2013, 07:17:57 ÖS »
Vallahi motor yatı amatör yapımcılar için boyu 10-12 metreden kısaysa pahalıya gelen bir uğraş olur bence.... Yelkenli tekneler amatör yapıma maliyet açısından ideal geliyor bana. Mesela sahibinden.com sitesinden düzce de 9 metrelik tamamen maundan yapılmış sıfır bir tekne vardı 14 000 tl ye sanırım satıldı ilanı görmüyorum artık... Bence motoryat için 2. el araştırma daha mantıklı gelyor...Gerçi bunu bu siteden söylemek ne kadar doğrudur bilemedim... :D . Ama yelkenli derseniz süper planlar var bence yelkenli tekne yapın hele ki işin içene aile giriyorsa görev paylaşımı ekip çalışması ile kaliteli zaman geçirmek mümkün.. :D Unutmadan her seçim bir vazgeçiştir...Kolay gelsin
YAPIM MACERAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN www.facebook.com/RBMC31

ssb

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Haziran 28, 2013, 03:27:27 ÖÖ »
Öncelikle , yorum yapan herkese teşekkür ederim .

Volkan hocam güzel ifadeleriniz için teşekkür ederim . Yapım fotoğraflarını inceledikçe yapımı bana da çok zormuş gibi görünmedi .Bakalım araştırmaya devam ediyorum .

Servet Hocam , yorumlarınız için teşekkür ederim . Şuan malzeme de araştırıyorum yavaş yavaş , iyi bir alım süreci planlanır iyi araştırılırsa 5-6 bin gibi kabuğun bitirilebileceğini zannediyorum . Tabi bu konuda araştırma ve hesaplarım devam ediyor . Kuşkusuz , fire oranımız el becerimiz de etkili olacak bu maliyette . Motor konusunda o dönem durum neyi gösterir bilemiyorum ama en kötüsünü düşünürsek (maddi olarak) 2000 tl ye katana 14 HP dizeller var  ki şanz. üstünde . Direksiyon tertibatı , şaft , pervane vs dediğinizde toplamda 4 bin civarına içinden çıkılabilir ama şartlar müsade ederse tabi başka bir motorda gündeme alınabilir . Tabi bu motor hava soğutmalı ve planda motor alt bölmeden kapalı alanda yani bu durumları göden geçirip bir ormül üretmek yada su soğutmalı ikinci el yada duruma göre sıfır makinalara yönelinebilir .

Ozan Hocam yorumunuz için teşekkür ederim . Yelkenli için söylediklerinize aynen katılıyorum . Bakarsınız plan araştırmaları sonucu ikna ederim yada olmadı sonraki projemiz bir yelkenli olur  :) Maliyet konusunda ise emin değilim . Motor dahil 25 bine bittiğini düşünelim . Sıfır böyle bir tekneyi 25 bine alabilir miyiz türkiye şartlarında ... Zor görünüyor üstelik her noktasını bildiğim , özelleştirebileceğim bir tekne olmuş olacak . Tabi birde kendinizin ortaya çıkarttığı bir tekneyle denize çıkma meselesi var ki o başka konu zaten  :)

Son durum itibariyle firmaya mail attım bakalım CAD çizimleri konusunda ne cevap gelecek bekliyoruz . Şuan maia 24 liste başı durumda tabi plan araştırmaya devam ediyorum . Bunun yerine geçecek başka bir plan çıkmazsa plan alma faaliyetlerine geçeceğiz demektir . Bakalım neler olacak  :)

ozngms

• İleri Üye
« Yanıtla #5 : Haziran 28, 2013, 12:56:28 ÖS »
http://www.bandbyachtdesigns.com/ob24.htm

Bence buda değerlendirmeye alınmalı......

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #6 : Haziran 28, 2013, 02:17:49 ÖS »
paralı adam işi ozan bu tekne..kabuk maliyeti çok tutmazda motora baktım 50-90 beygir arası dıştan takma,motor ve benzin adamı çökertir :)...düşük güçte içten takma motor takmaya kalksan seyir konforu sağlanmaz sanırım..alt kabuk sürat için tasarlanmış..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 28, 2013, 02:22:54 ÖS »
http://www.bandbyachtdesigns.com/ob24.htm

Bence buda değerlendirmeye alınmalı......

aküleri besleyecek güçte alternatörü olan bir motor bakmalısın havalı yada sulu..çünkü o teknede illa elektrik gereksinimi olan araç,gereçler kullanacan..barışın yazısına yazmıştım ama yanlış alıntı yapmışım :)

ozngms

• İleri Üye
« Yanıtla #8 : Haziran 28, 2013, 03:46:05 ÖS »
Servet abi haklısın. Ben de bu yüzden motor yat amatör yapımcı için uygun değil diyorum... Muadili bir çok tekne uygun fiyata var... bence 25000tl ye müthiş  bir pop 25 yapılır... Bence çanakkaleli kardeşim pop 25 yelkenliyi düşünsün hem boğazda ne güzel seyir yapar.. :D

http://www.yachtdesign.com.br/02_ingles/plans/pp25/desc41-2.html

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 28, 2013, 04:54:58 ÖS »
Servet abi haklısın. Ben de bu yüzden motor yat amatör yapımcı için uygun değil diyorum... Muadili bir çok tekne uygun fiyata var... bence 25000tl ye müthiş  bir pop 25 yapılır... Bence çanakkaleli kardeşim pop 25 yelkenliyi düşünsün hem boğazda ne güzel seyir yapar.. :D

http://www.yachtdesign.com.br/02_ingles/plans/pp25/desc41-2.html

aslında benim ilk ve uzunca süren fikrim balıkçı tarzı bir tekneydi..düşük güçte içten takma bir  dieselele...sonra kendi kendime ülen dedim yelkenlide aynı işi görür,malum deplesman tekneler düşük güçte motorlarla stabil bir şekilde gidiyorlar..kötü mötü birde yelken uydururum,motor arıza anında garanti olur...fikrim böyle değişti :)..sürat istemeyen arkadaşlar için balıkçı yada gezi için 6.5 metre yelkenli planını ufak bir tadille içten takma motor için ters omurga,birde karina altına iki yalpalık tamam..takarsın bir pancar,katana tak,tak gidersin :)..

ssb

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Haziran 29, 2013, 03:32:41 ÖÖ »
   Ozan hocam tekne güzelde motor gece rüyama girecek cinsten . Daha evvel 40 HP bir yamaha vardı iki zamanlı ve sağlıklı saati hayli düşük bir motordu ama yakıtı içiyor meret . dört zamanlı 50 bg demek yakıt demek çok ciddi maliyet demek vs vs anlatırken bile gözüm korktu  :) Yelkenli konusunda daha baskıcı olmalıyım belki  :D Şu ara en büyük argümanım "güney marmara - ege gibi bir yerde yelkensiz tekne kullanmamak işmi ? Tanrı estiriyorda estiriyor bas yelkeni gürültüsüz , sarsıntısız , emisyonsuz , yakıtsız , beleşe git hereye diye  :)  " Tutar mı bu söylem göreceğiz  :)

Servet hocam , hakılısın alternatör önemli böyle bir tekne de ki benim gibi elektrik-elektronik konusunda meraklı biri için çok daha önemli  :) Sizin fikir güzel aslında motor sailor tipi tam bu amaç için gibi geliyor . Beni bu planda cezbeden birazda bu konuydu . Çünkü yelkenli olarak kullanmakta mümkün zati aslen motorsailor olarak geçiyor.