Gönderen Konu: Akıla ihtiyacım var!.. hemde çok!..  (Okunma sayısı 6083 defa)

highrock

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ALİ KAYA
  • Bulunduğu İl: İSTANBUL
  • Doğum Yılı: 1969
Akıla ihtiyacım var!.. hemde çok!..
« : Haziran 16, 2013, 03:42:31 ÖS »

Sevgili deniz severler, bende kendi teknemi yapmaya karar verdim nihayet... elimde herkesin bildiği şu kavalier 800 ile ilgili planlar mevcut... fakat geçen gün bir fiber tekne imalatçısından postaları nasıl ve nerede kestirebilirim diye bilgi rica ettiğimde bana boş ver uğraşma sana elimde ki hazır kabuklardan vereyim ona devam et dedi... elinde hazır 9,15 mt ve 12 mt kabuk var.... 9,15 : 3.000 euro... 12 mt 4.000 euro fiyat çekti...ardiyesinde baktım gayet sağlam ve iyi durumdalar...henüz alıcı gözle bakmadığım için bir şey demedim, sizce bu fiyata değer mi?.. avantajı çok olduğunu biliyorum en azından yolu bir hayli yarılamış olacağım fakat maliyet hesabı yapıp bir karşılaştırma yapabilmem için bu işe bulaşmış tecrübeli deniz severlerin tavsiyelerine ihtiyacım var... bilgi imecesi için yorum ve önerilerinizi bekleyeceğim... şimdiden teşekkürler....

highrock

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Akıla ihtiyacım var!.. hemde çok!..
« Yanıtla #1 : Haziran 16, 2013, 03:48:43 ÖS »
Kabuklar kalıpta dökülmüşler köşeli değiller..ben kabukları ardiyede ters çevrilmiş halde gördüm...9.15 mt olanı son kat boyası atılmış ve laciverte boyanmış olduğu halde atıl olması sebebiyle güneşin altında bazı yerleri pul pul kabarmış vaziyetteydi, bana kazıyıp tekrar boya atabileceğimi söyledi...12 mt olanı ise gri astar boyası vardı ve zımparası yapılmış vaziyetteydi...her ikisininde patlak ve çatlağına rastlamadım...12 mt olanı ; imalat aşamasındayken müşterisinin vaz geçtiğini söyledi bana o sebeple devam etmemişler sadece kabuk aşamasında kalmış...her iki seçenekte de kabukla birlikte tekne planlarını da verecek... hoşgörünüze sığınarak kabuktan kasıt; sadece borda ve karina, güverte, kasara ve havuzluk hariç... ne dersiniz bu işe?...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Haziran 16, 2013, 06:45:54 ÖS »
Merhaba aramiza hosgeldiniz sefa getirdiniz :) Bence kabuk icin kiyaslanacak sey fiyati eger uygun fiyatli ise sahsen ben alin derim. Ama 9 metre bir teknenin ters sekilde kabugunu iiyi sartlarda 6-8 bine cikarma sansiniz var.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #3 : Haziran 17, 2013, 11:20:10 ÖÖ »
Ali abi iyi günler. Kendimi senin yerine koyup olabildiğince empati yaparak ben olsam bu durumda ne yapardım diye düşünmeye çalıştım ve şunlar aklıma geldi ilk olarak.

Bu kabuğun gerisinin nasıl inşa edileceği ile ilgili plan , yapılmış örnek vs. gibi örnekler varmı acaba üreticinin elinde?

Var ise onları bir inceleyip kabuk harici devamında ortaya çıkacak maliyet ne oluyor acaba , arması , kamarası , wc'si güvertesi , havuzluğu bana ve isteklerime uygunmu acaba?

Diyelimki inceledik ve herşeyi ile beni tatmin edecek bir donanıma sahip bu tekne , o zaman kabuk üstü ne para harcayarak bu işi sonlandıracağım onu hesaplarım üç aşağı beş yukarı.

Kabuk fiber bir teknede üst güverte inşasını yine fiberlemi yapacam , yoksa kompozit imalatmı kullanırsam daha iyi olur bunu düşünürdüm sonra.

Baktım herşey yolunda ne olursa olsun iyi kötü bir ozmos kontrolü yapardım elimden geldiğince , malum tekne fiber , epoksi değil.

Parasal olarak 3.000 ile 4.000 euro arasında bir bedel kabuk için uygun veya değil diyemeyiz abi aslında , çünkü fiyatlar göründüğü kadarı ile uçuk değil ancak bu bedeli uygun veya pahalı yapacak şeyler senin işçilik katmadeğerin olacaktır. Çünkü bu miktarda paraya sen bizim genelde inşa ettiğimiz tarzda marin kontra , elyaf ve epoksi kompozisyonlu bir teknenin bırak kabuğunu kaba diye tabir edeceğimiz tüm kısımlarını inşa edersin ancak vaktin ve el becerin varsa işte abi , durum budur.

Saygılarımla.

highrock

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Haziran 18, 2013, 05:42:35 ÖS »
sevgili osmanuysal ve sevgili vlkanaydin lütfedip zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.... bahsettiğim kabuklar ege yat isimli bir firmada ve formları ege 35 - ege 45 olarak lanse ediliyor.. zahmet olmazsa sitesine girip bir bakma imkanınız olursa çok makbule geçer...çünkü orada bitmiş halleri var... imalatçı bana komple planlarını ve yönergelerini verecek.....istersen güverte kısmınında kalıbını dökerim dedi bana....yani alt üst boş bir kalıp sahibi olabilirim...sonrası iç mimari....bilmiyorum kafam çok karışık...bayağı bir kafa patlatmam lazım...komple marin kontra epoksi ve reçine kompozisyonu maliyet açısından daha cazip gibi görünüyor....yinede henüz karar verebilmiş değilim...  :-\

ozngms

• İleri Üye
  • Ad Soyad: ozan gümüş
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #5 : Haziran 18, 2013, 08:28:24 ÖS »
egeyat ın kalıplarını ben beğenyorum..Enleri biraz geniş güzel gezi tekneleri..Kabukların durumu konusunda yorum yapamam ama eğer kabuğu hazır bir tekneye başlarsanız denize çok daha çabuk kavuşursunuz..Her seçim bir vazgeçiştir..Çalışmalarınızı bizimlede paylaşın..Saygılar..
YAPIM MACERAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN www.facebook.com/RBMC31

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #6 : Haziran 19, 2013, 12:06:50 ÖÖ »
alt kabugun üstüne en az 10 katı kadar para harcarsınız o tekneyi denize indirene kadar..
zaman ve emegi katmıyorum..osmoz derdi yoktur kabugun çünkü osmoz oluşması için denizde olması gerekir.. fiber bir alt kabugun içi ve üstü genellikle polyesterden olusur,bunun için kalıp hazırlamanız gerekir..
ege yat piyasanın bilinen ve tutulan bir markası..alt üst kabuk olarak fiyat alın..modelin direk boyu,yelken,vinç,motor vb donanımlarının listesini alın fiyat arastırması yapın..emek ve zamanı katmadan kaça mal oluyor?