Gönderen Konu: Yelken Direği İle İlgili Bir Sıkıntı....  (Okunma sayısı 8238 defa)

abitbüküceler

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: abit büküceler
  • Bulunduğu İl: muğla marmaris bozburun
  • Doğum Yılı: 1975
  • Tekne Adı: KUZUM
Yelken Direği İle İlgili Bir Sıkıntı....
« : Nisan 18, 2013, 06:45:52 ÖS »

Selam arkadaşlar,üzerinde çalıştığım teknem için yelken direği ile alakalı bir konu var ... daha doğrusu merak ettiğim bir şey (ucuza mal etmek için )  malumunuz tekne malzemeleri satan yerlerde direk olayı oldukça pahalı ve benim yaşadığım yerde (bozburun) birçok şeye ulaşmak oldukça zor .... Alüminyum profil satan bir dükkanda dış çap 50mm et kalınlığı 3mm boy 6 mt olan bir boru buldum bu borunun 5   5.5 mt si benim kayık için uygun olur diye düşünüyorum ama  borunun içinde hiç bir bağlantı yok mukavemet açısından standart  yelken direği gibi bir kesit yok dümdüz bir boru.. sıkıntı yaşamadan kullanabilirmiyim acaba...  ( donanım meselesi ayrı bir konu) görüşlerinizi bekliyorum  saygılar.....

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
Ynt: Yelken direği iel ilgili bir sıkıntı....
« Yanıtla #1 : Nisan 18, 2013, 06:49:46 ÖS »
İyi günler , kuvvetle ihtimal bukulecektir o , aslında 3 mm et kalınlığı iyi bir ölçü ama destek hükümleri yoksa eğer durum iyi olmaz. İçten bir şeylerle dağlamlaştırabilirseniz neden olmasın.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #2 : Nisan 18, 2013, 07:04:54 ÖS »
5-5.5 metre boy için 6 metre direk yeterli..cidar kalınlıgı uygunmu bir fikrim yok...teller için gerekli olan malzemeleri aleminyum malzemeden direge kaynak edebilirsiniz..bazen balıkçı barınaklarında ufak yelkenlilerde paslanmaz borudan yapılmış direkler görüyorum,birde onları arastırın..3mm et kalınlıgı sanki biraz az gibi zorlanma karşısında bükülebilir..

abitbüküceler

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #3 : Nisan 18, 2013, 08:54:20 ÖS »
Deniz dükkanı adlı sitede et kalınlığı 2 mm ama içten takviyesi var tabii.. Balıkçı barınağı gibi bir şey maalesef Bozburun da yok olsada burada insanlar ilginç !!!  dün bir otelin hurdaları arasında 5.5 mt boy 50mm dış çap 2mm et kalınlığı olan bir direk vardı gittim sordum 500 tl dan bir kuruş aşağıya inmedi zaten bu ölçülerde yeni direk 650 tl... Cidar meselesini nasıl halletmeye çalıştığımı kısaca anlatayım ...  Tek cidar  ama kalın bir yapısı var,direği monte edeceğim  yere gövdenin şeklinde bir ayak ve üzerinde direğin içine girip sabitleneceği bir boru ve bunlar paslanmaz olacak... Teknenin altından içine 4 yada 6 cıvata ile conta ve slikon takviyesi ile  monte edilecek...

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #4 : Nisan 18, 2013, 09:04:30 ÖS »
Yapılmış örnekler bölümünden "kendi tasarımım FS 14"ü incelemenizi tavsiye ederim.
Ne mutlu Türküm diyene.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
Ne mutlu Türküm diyene.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #6 : Nisan 18, 2013, 09:22:54 ÖS »
Deniz dükkanı adlı sitede et kalınlığı 2 mm ama içten takviyesi var tabii.. Balıkçı barınağı gibi bir şey maalesef Bozburun da yok olsada burada insanlar ilginç !!!  dün bir otelin hurdaları arasında 5.5 mt boy 50mm dış çap 2mm et kalınlığı olan bir direk vardı gittim sordum 500 tl dan bir kuruş aşağıya inmedi zaten bu ölçülerde yeni direk 650 tl... Cidar meselesini nasıl halletmeye çalıştığımı kısaca anlatayım ...  Tek cidar  ama kalın bir yapısı var,direği monte edeceğim  yere gövdenin şeklinde bir ayak ve üzerinde direğin içine girip sabitleneceği bir boru ve bunlar paslanmaz olacak... Teknenin altından içine 4 yada 6 cıvata ile conta ve slikon takviyesi ile  monte edilecek...

Kurnazlıkta 1 numarayız malesef..
Hurdacıya 20 tl'ye verecekleri boruyu,sen talip oldun diye500 tl isterler..
Malesef bu anlayış ülkenin her yerinde var.!

abitbüküceler

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #7 : Nisan 18, 2013, 09:33:24 ÖS »
Aynen öyle oldu kaptan..  Ben iki yıldır burada yaşıyorum ve o direk hep oradaydı ben talip oldum yerinden çıkardık kıymete bindi ..   Neyse artık yarın Marmaris te araştırma yapıcam biraz bakalım ne çıkacak  :S

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Yelken Direği İle İlgili Bir Sıkıntı....
« Yanıtla #8 : Nisan 18, 2013, 10:01:05 ÖS »
Bulduğunuz direk et kalınlığı olarak yeterlidir. Ancak bu tür malzemeleri almak için gerçekten ucuz olmaları gerekir. Aksi taktirde ana yelken rayı vs gibi ekleri yaptığınızda çok pahalıya gelir. 

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

abitbüküceler

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #9 : Nisan 18, 2013, 10:35:26 ÖS »
Anlıyorum.. Telefonda yanlış bilgi verilmediyse 6mt 75Tl. yarın bir süprizle karşıma çıkmazlarsa.. :) Ana yelken rayı monte etmeyi düşünmüyorum şimdilik... Ray yerine en tepe ve altta iki liftinle 4mm. çelik halat germeyi düşünüyorum (burada benzer bir örneğini gördüm) buda masraflı bir donanım değil.. Ama tabii olarak direğin üstte şapkası makaralar ve teller her şekilde olacak...

abitbüküceler

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Nisan 19, 2013, 09:09:58 ÖS »
Sorun olman direk sıkıntısı Marmaris gibi marinaları !! olan bir yerde maalesef hallolmadı... :(  Tek çare İzmir den Otomat alüminyum adında daha önce görüştüğüm bir firma vardı oradan 500 tl verip buraya getirtmek.. Başka bir fikri olan varsa, paylaşırsa sevinirim :-\

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #11 : Nisan 19, 2013, 09:26:14 ÖS »
Sorun olman direk sıkıntısı Marmaris gibi marinaları !! olan bir yerde maalesef hallolmadı... :(  Tek çare İzmir den Otomat alüminyum adında daha önce görüştüğüm bir firma vardı oradan 500 tl verip buraya getirtmek.. Başka bir fikri olan varsa, paylaşırsa sevinirim :-\

Bende bugün otomat aliminyum  ile konuştum 6 metre direk içnmi 500 tl vereceksiniz anlamadım ?

Ben 7.50 için 400 + Kdv fiyat aldım.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

abitbüküceler

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #12 : Nisan 19, 2013, 09:46:13 ÖS »
benim sorduğum üründe 350 + KDV + nakliye ortalama 500 ü bulur 3410 kod numaralı ürün 60 / 90 ürün.. Yakın zamanda farklı bir alternatif bulamazsam onu almak durumundayım.. Ama buraya yani Bozburun a kadar getirecek bir ambar olmadığından aktarmalı şekilde getirebilirim e  buda maliyeti arttıracak ..:(

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #13 : Nisan 19, 2013, 09:49:23 ÖS »
Hııı anladım arada pek fiyat farkı yokmuş aslında 1,5 metre az bir fark değil.
Ambar fiyatları hakkında bilginiz varmı ?Bende Bursa için sordumda pek bir bilgileri yokmuş.
 Denizrehberim olarak otomat aliminyuma ufak bir çıkarma yapmak ve fiyatı biraz oynatmak lazım gibi görünüyor :D 30 ,40 kişi denizrehberimden arıyorum teknemi yapıyorum direk almak istiyorum dese fiyatların yelkenleri suya iner ;)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

abitbüküceler

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #14 : Nisan 19, 2013, 10:03:13 ÖS »
Haklısın kaptan. .ancak ben notlarımı teknede unutmuşum benim bahsettiğim direk 6.5 mt de olabilir inan bu gün kafam kazan gibi oldu :) Marmaris te bu işlerle uğraşan her esnaf gerçekten esnaf değil sıkıntı yaşatıyorlar ...   Ama Denizrehberim olarak ben siz ve direk almak isteyen arkadaşlar tek tek değil ama toptan bir alışveriş için fiyatlarda değişiklik olması muhtemel..  Birde dediğin gibi olmaz değil malum bir çok kişi farklı şehirlerde  hele ben T.C nin bittiği yerdeyim :D kurumsal olarak fiyatta oynama olması kuvvetle muhtemel.. Bu konuyu siz diğer arkadaşlara duyurursanız kısa zamanda harekete geçebiliriz:)