Gönderen Konu: Bitirme Çalışması  (Okunma sayısı 3786 defa)

Heinekener

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Emre Ediz
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1990
Bitirme Çalışması
« : Mart 27, 2013, 02:21:38 ÖÖ »

Mesajımı okuyan tüm deniz sevdalılarına buradan merhabalar diliyorum.

Kocaeli Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisiyim. Bitirme çalışması adı altında 'fiberglass' teknelere dair; yapım, bakım, onarım, karşılaşılan problemler, kullanılan malzemelerin seçimi, kullanılış yerleri vs. gibi birçok açıdan inceleme yapmamı gerektiren bir konum var  ;D

Tüm bu hususlar ile ilgili bilgilerim sadece malzeme konusu dahilinde. Yani, cam elyafı veya epoksiyi isim olarak biliyor; fakat tekne yapımında nasıl kullanılır, ne tarz uygulamalar gerektirir gibi daha teknik konularda da tam olarak bilgi sahibi olmam gerekiyor.

Kısacası işin ehli kişilerden bilgi almak, benim için çok sevindirici olacaktır. Dilerseniz bu başlık altında, dilerseniz mail yoluyla veya Kocaeli civarında birebir pratik yaparak (çırak görevini üstlenebilirim) anlatabilecek kişilerin yardımını bekliyorum.

Şimdiden herkese çokça teşekkür ederim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Bitirme Çalışması
« Yanıtla #1 : Mart 27, 2013, 11:31:41 ÖS »
Merhabalar.
Konunuzla ilgilenilmiyor sanmayın diye bunu yazma ihtiyacı hissettim :(  Bizler amatörleriz.. Akademik anlamda bilgi sağlamak bir anlamda boyumuzu aşar. O sebeple herkes çekingen durmakta.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Heinekener

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 28, 2013, 01:18:45 ÖS »
Emin olun bu konuda ben daha amatör durumdayım. Araştırma yaparken siteyi bulmuş olmam çok sevindirdi beni. İlk mesajımda biraz teknik bilgi ister gibi dileklerde bulunmuşum fakat asıl amacım o değil. Daha uygun ve anlaşılır olarak şöyle diyeyim; birkaç video izledim tekne yapımına dair ve yapılan olaylarda tam bağlantı kuramıyorum. O tarz konularda yardımlarınızı isterim, soru-cevap tarzında. Sizler için de, benim için de böylesi iyi olur  :)

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #3 : Mart 28, 2013, 03:27:33 ÖS »
Sitede yapımda kullanılan malzemeler hakkında bilgi olduğu gibi, yapım aşamaları da incelendiğinde oldukça fikir sahibi olacağınızı zannediyorum. Genel ve geniş anlamlı soru yerine; kısa, spesifik sorular sorarsanız zannediyorum daha faydalı olabiliriz.
Başarılar dileğiyle.
Ne mutlu Türküm diyene.

Heinekener

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 29, 2013, 02:06:00 ÖS »
Şöyle birkaç soru ile başlayabilirim.

Fiberglass teknelerin kalıbı için sanırım öncesinde ahşap bir model kullanılıyor. Yani ahşabın üzeri kompozit malzeme ile kaplanıyor ve sonra bu ikisi birbirinden ayrılıyor? Yanılıyor muyum?

İkinci olarak da teknenin alt ve üst kısımları farklı malzemelerden mi yapılıyor? Yoksa gövdesinden tutun, iç dizayna kadar hepsi aynı malzeme mi? Alt kısım sürekli deniz suyuna maruz kaldığı ya da kayalık tehlikesine karşı daha kalın veya farklı şekilde üretiliyor olabilir mi?