Gönderen Konu: Riptide CX 457 İlk Yapım Aşaması Görüntüleri  (Okunma sayısı 11412 defa)

FatihYavas

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Fatih Yavas
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1975
Ynt: Riptide CX 457 İlk Yapım Aşaması Görüntüleri
« Yanıtla #15 : Nisan 20, 2020, 11:30:26 ÖS »

7- 8 santim boşluğu epoksi macun da, PU macun da, ICE de doldurmaz. Ben yaparım olur dersen, sağlıklı olmaz. Biraz maliyetli olur ama, alttan kağıt bant yapıştırıp epoksi talaş karışımı ile doldurabilirsin. Diğer bir şekil çıtalara epoksi sürüp straforu bu bölgelere sıkıca sıkıstırırsan olur. Yine 0 payla alıştırılmış çıta parçasını epoksiyle bu bölgeye yapıştırırsan olur. Epoksi talaş karışımı ve strafor tarafımca denenmiş bir yöntem olup 5 yıldır su altında hiç bir sıkıntı yaratmamıştır. Dikkat edilmesi gereken konu elyafın altında en ufak bir boşluk kalmaması, boşluk olursa macun kalın bile olsa çatlama yapıyor.
Cok tesekkurler ancak sorum 7-8 cm degil 7-8 mm

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #16 : Nisan 21, 2020, 12:09:51 ÖÖ »
   7- 8 mm boşluğu hepsi doldurur, epoksi macun, PU macun, ICE, epoksi talaş karışımı hepsi olur sıkıntı olmaz. Yeterki elyafın altında en ufak bir boşluk kalmasın

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #17 : Nisan 21, 2020, 12:13:06 ÖÖ »
Kaç kat elyaf öneriyor yapımcı?

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #18 : Nisan 21, 2020, 02:21:34 ÖÖ »
Selam.
Aslında 7-8mm. boşluk çok ciddi yanlışlar yaptığınızı gösteriyor. Neyse olan olmuş artık. Linkini verdiğim modelci modellerini sizinkine benzer özensiz kapladıktan sonra deniz tutkalını fazla köpürmesine izin vermiyerek bir dolgu malzemesi gibi kullanıyor. Uygulama ardından sonuca bakarsak işe yarıyor gibi. Sizde benzer bir uygulamayı deneyerek hatanızı kısmen belki de büyük ölçüde giderebilirsiniz. Kolay gelsin...

https://www.youtube.com/watch?v=0jTwxgloSAw&list=PLi24mmk4QDNTnmXgEmA-nyvEYZ2UV-Nvv&index=14

M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #19 : Nisan 21, 2020, 02:54:47 ÖÖ »
Mehmet ikinci videoyu yarısına kadar izledim..
Modeldeki aradaki boşluklar 1-1.5mm arası,deniz tutkalı köpürür aradaki boşlugu doldurur..
7-8 mm boşluklarda çok iş görecegini sanmam..Gerçi kayıklarda kalafat filan yapıldıgını söylüyor ama..
Amatör için hem malzeme kullanımı kolay,hemde bizler tarafından defalarca denenmiş PU macun yada epoksi macun kullanması daha mantıklı..sarkma,şişme,çekme vb de yapmaz..
Derin boşlukları arkadan gecici destekleyip,spatula ile o boşlukları doldurur..Önden çekerken de salt derz aralarını boş bırakıp,diger kısımları bantlarsa,ön yüzeyde de çok zımpara,tesviye işçiligi çıkmaz..

FatihYavas

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #20 : Nisan 21, 2020, 09:34:19 ÖÖ »
  7- 8 santim boşluğu epoksi macun da, PU macun da, ICE de doldurmaz. Ben yaparım olur dersen, sağlıklı olmaz. Biraz maliyetli olur ama, alttan kağıt bant yapıştırıp epoksi talaş karışımı ile doldurabilirsin. Diğer bir şekil çıtalara epoksi sürüp straforu bu bölgelere sıkıca sıkıstırırsan olur. Yine 0 payla alıştırılmış çıta parçasını epoksiyle bu bölgeye yapıştırırsan olur. Epoksi talaş karışımı ve strafor tarafımca denenmiş bir yöntem olup 5 yıldır su altında hiç bir sıkıntı yaratmamıştır. Dikkat edilmesi gereken konu elyafın altında en ufak bir boşluk kalmaması, boşluk olursa macun kalın bile olsa çatlama yapıyor.
Çok teşekkürler Karanklık.Ancak soru şu ki çıtalar arası mesafe zaman zaman 7-8 mm (cm değil) buluyor.Bu mesafe Epoksi macun ile kapanırmı?
Epoksi macunun kapatabileceği mesafe maximum kaç mm'dir.
Ayrıca epoksi talaş karışımından bahsetmişsiniz.Zaten bu hazır macunların içerisinde reçine+sertleştici+yoğunluk artırıcı (bağlayıcı silica veya fiber toz türevi (Cabosil)) yokmudur?
Saygılarımla,Cevaplayabilirseniz sevinirim.

FatihYavas

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #21 : Nisan 21, 2020, 09:57:10 ÖÖ »
Kaç kat elyaf öneriyor yapımcı?
2 kat önderiyor400 gr/m2 olacak şekilde hem dış hem de içe.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #22 : Nisan 21, 2020, 02:29:19 ÖS »
   Ben, bu tür durumlarda epoksi talaş karışımını tercih ediyorum. Ahsapla bütünlük sağlıyor. Bu yöntemle bordanın üst kısmında isleleye vurmayla oluşan 10 cm çaplı bir alanı doldurdum

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #23 : Nisan 21, 2020, 06:14:24 ÖS »
Dayanıklılığı ve mukavemeti sağlacak olan elyaf. 7-8 mm boşluk bana göre orta seviye boşluk  :on Daha kötülerini de görmüştüm.
Kontrplak gibi öpüşme yerlerinde olsa bu boşluk hiç sorun değil derim doldurun geçin derim ama boylu boyunca uc uca eklemelerde bu boşluklar varsa dikkatli olmanız gerekecek. Açılan yerlerde iki çıtayı birbirine işkenceler ile sıkıp yapıştırmayı deniyor musunuz ?

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

FatihYavas

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #24 : Nisan 21, 2020, 08:19:42 ÖS »
Dayanıklılığı ve mukavemeti sağlacak olan elyaf. 7-8 mm boşluk bana göre orta seviye boşluk  :on Daha kötülerini de görmüştüm.
Kontrplak gibi öpüşme yerlerinde olsa bu boşluk hiç sorun değil derim doldurun geçin derim ama boylu boyunca uc uca eklemelerde bu boşluklar varsa dikkatli olmanız gerekecek. Açılan yerlerde iki çıtayı birbirine işkenceler ile sıkıp yapıştırmayı deniyor musunuz ?
Bosluk tolere edilebilirse diye sormustum aslinda.Ama elimden geleni yapip tavsiyenize uyup citalari birlestirerek yapistiracagim.Tesekkurler.

aydinsen

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: aydinsen
  • Doğum Yılı: 1974
« Yanıtla #25 : Nisan 21, 2020, 08:21:59 ÖS »
SN sessizsakin evet citalar once kurulacak daha sonra da aralari doldurulacak.aralarinda yaklasik 4 mm civarinda bosluk var.En sonunda da uzerine elyaf ile laminasyon yapilacak.

Çıta aralarını,MEGES İÇ PU 114/A macun ile doldurabilirsin,epoksiye göre daha esnek bir macundur..
Son durum bu sekilde.
Normalde cıtalar arası bosluk 4mm olmaliydi ancak bazi yerlerde 7-8mm .
Epoksi macun bunlari saglikli aekilde doldurumu?
Saygilarımla,
Hocam çıtalarınız hem çok kalın hemde uyumlaması düzgün olmamış sanki. ne dersiniz? daha ince çıtalar kullanmanızı öneririm. ustalar ne der bilemiyorum ama...

FatihYavas

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #26 : Nisan 21, 2020, 10:14:06 ÖS »
SN sessizsakin evet citalar once kurulacak daha sonra da aralari doldurulacak.aralarinda yaklasik 4 mm civarinda bosluk var.En sonunda da uzerine elyaf ile laminasyon yapilacak.

Çıta aralarını,MEGES İÇ PU 114/A macun ile doldurabilirsin,epoksiye göre daha esnek bir macundur..
Son durum bu sekilde.
Normalde cıtalar arası bosluk 4mm olmaliydi ancak bazi yerlerde 7-8mm .
Epoksi macun bunlari saglikli aekilde doldurumu?
Saygilarımla,
Hocam çıtalarınız hem çok kalın hemde uyumlaması düzgün olmamış sanki. ne dersiniz? daha ince çıtalar kullanmanızı öneririm. ustalar ne der bilemiyorum ama...
Plandaki cita detayi 25mmx10mm

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #27 : Nisan 22, 2020, 10:44:51 ÖÖ »
Tekneler denizdeyken değişik bir burulma yaşıyorlar. Biz gözle göremesekte başı sağa kıçı sola doğru adeta bir spiral gibi buruluyor.
Su üstünde kamara içinde benimde 7-8 mmbelki ,1 cmlik boşluğum vardı.
Yani söyle tarif edeyim baş bodoslama ile kamarayı ayıran duvar.
Bu duvardaki kontrplak birlesım yerleri boşluktu ve ben epoksi macunla doldurmuştum.
Yukarida bahsettigim burulma hareketi ilk denize çıkıp dalga gördüğümüz an bu doldurmaları boylu boyunca çatlatti ve macun bordalardan 1 mm civarinda ayrildi.
Şimdi bu olay su üstünde yaşandigi icin ve aslinda ben orayi kozmetik olarak doldurdugum icin pek önemli degil.
Ama bu islemi su altinda yaptiginizda böyle bir çatlamada hemen batmazsınız ama sürekli kullanımda o çatlak dahada büyür ve elyaf ile ahşap arasına su girmesi va gibi sebeplerle çürüme yapabilir veya yapısal olarak tekneniz zarar görebilir.

Şuan kolayca müdahale edebileceginiz aşamada oldugunuz icin şuan yaklaştırabildiginiz kadar yaklaştirin. :ofof

Bu söylediklerimiz çok ince detaylar. Benimde zamanında çok canımı sıkıyordu bu detaylar.
Ama yapıcak bişi yok. Hoşgeldinizzz :sad11 :tav :on

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

FatihYavas

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #28 : Nisan 22, 2020, 11:07:08 ÖÖ »
Tekneler denizdeyken değişik bir burulma yaşıyorlar. Biz gözle göremesekte başı sağa kıçı sola doğru adeta bir spiral gibi buruluyor.
Su üstünde kamara içinde benimde 7-8mm belki ,1 cm lik boşluğum vardı.
Yani söyle tarif edeyim baş bodoslama ile kamarayı ayıran duvar.
Bu duvardaki kontrplak birlesım yerleri boşluktu ve ben epoksi macunla doldurmuştum.
Yukarida bahsettigim burulma hareketi ilk denize çıkıp dalga gördüğümüz an bu doldurmaları boylu boyunca çatlatti ve macun bordalardan 1 mm civarinda ayrildi.
Şimdi bu olay su üstünde yaşandigi icin ve aslinda ben orayi kozmetik olarak doldurdugum icin pek önemli degil.
Ama bu islemi su altinda yaptiginizda böyle bir çatlamada hemen batmazsınız ama sürekli kullanımda o çatlak dahada büyür ve elyaf ile ahşap arasına su girmesi va gibi sebeplerle çürüme yapabilir veya yapısal olarak tekneniz zarar görebilir.

Şuan kolayca müdahale edebileceginiz aşamada oldugunuz icin şuan yaklaştırabildiginiz kadar yaklaştirin. :ofof

Bu söylediklerimiz çok ince detaylar. Benimde zamanında çok canımı sıkıyordu bu detaylar.
Ama yapıcak bişi yok. Hoşgeldinizzz :sad11 :tav :on
Cok tesekkur ederim.Haklisiniz ,daha titiz ve SABIRLI olmak gerekiyor.Sol taraf duzeltilmis halidir.Yorum rica ederim. Saygılarımla,

XX

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: hasan ilbay
  • Bulunduğu İl: mersin
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #29 : Nisan 22, 2020, 02:05:59 ÖS »
Kolay gelsin iyi çalışmalar.
Hangi ağaç türünü kullanıyorsunuz kaplamada.