Gönderen Konu: İstanbul Romanya Tuna Nehri Oradan Kuzeybatıya Kuzey denizine  (Okunma sayısı 6926 defa)

Ali Bozman

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ali Bozman
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1955

Merhaba , Tuna nehrini kuzeybatıya doğru aşmak istiyorum , bunu yelkenli bir kano ile yapmak istiyorum , tuna nehrinde geçişlerde vize gerekiyor mu yoksa uluslararası su olarak mı görünüyor ?

Ali

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: İstanbul Romanya Tuna Nehri Oradan Kuzeybatıya Kuzey denizine
« Yanıtla #1 : Mart 04, 2020, 01:47:03 ÖS »
Karadenizden kuzey denizine ulasabilmek icin once Tuna nehrinde sonra da Ren nehrinde ilerlemelisin.
Ne Tuna nehri, ne de Ren nehrinde uluslararasi su bulunmuyor. Bir ulkenin icinden gecen parcasi tamamen ulkeye ait. Dolayisi ile schengen vizesi ve bir iki ekstra vize alman gerek.

Bulgaristan ve romanya tuna nehrini sinir seridi olarak kullaniyorlar. Dolayisi ile, bulgaristan ve romanya hattindan gecerken nehrin bir tarafi Bulgaristan, Diger tarafi romanya oluyor. Buradan gecerken isler tam olarak nasil yuruyor bilmiyorum. Ancak 400 - 500km lik bir kisim oldugu dusunulunce, hic karaya cikmadan burayi gecemezsin. Dolayisiyla illa bir tarafa yanasacaksin. Burada sansli oldugun taraf iki ulke de avrupa birligi ulkesi oldugundan, Cok girisli Schengen vizesi ile bu ulkelere girebiliyor olusun.

Nehirlerin gectigi ulkelerden sadece Sirbistan avrupa birligi uyesi degil. Ancak Sirbistan'a da Turkler icin vize gerekmiyor diye biliyorum.
Dolayisi ile boyle bir seyahat icin Schengen vizesi almak zorundasin ve sadece Schengen vizesi de yeterli gorunuyor.

Bulgaristan ve Romanya'ya Schengen vizesi ile girilebiliyor olsa da, Schengen sartlari surekli guncelleniyor. Bir ara baska ulke icin aldigin schengen vizesi ile avrupaya o ulkeden giris yapman gerektigi gibi kurallar vardi diye hatirliyorum.

Durum genel hatlari ile boyle.
Schengen vizesi her turlu lazim. Onu zaten alacaksin.
Bunun disinda da bence, seyahate cikmadan 3 - 4 ay once Iki nehrin de gectigi ulkelerin konsolosluklarina tek tek email yaz. Tahminen ne zaman nehir uzerinden ulkeye giris yapacagini, ulke sinirlari icinde yaklasik ne kadar gecirecegini, ne zaman cikis yapacagini ve schengen vizesi de alacagini belirt. Mutlaka seyahat icin kullanacagin teknenin ozelliklerini belirt. Bu seyahatte sorunsuz giris cikislar icin baska bir evrak gerekip gerekmedigini sor. Sana gonderilen cevaplari telefonunda email olarak tut. Bu tarz giris cikislar olagan olmadigi icin, pasaport kontrol memurlari da ne yapacaklarini bilemeyebiliyor. Resmi yerden gelmis bir email gosterdiginde senin de onlarin da isi cok kolaylasiyor. Bunu mutlaka yap derim.

En son hatirladigim, schengen bolgesindeki ulkelerin, ulkede bulunacagin her gun icin, kisi basina 45 EURO paran olmasi gerektigi sarti vardi. Bunun anlami, kullanmayacak olsan bile, boyle bir yolculuk icin hatiri sayilir bir miktar para belgelemen gerekebilir. Ne yazikki Ulkemizin icinde bulundugu durum ve muhtemel gelecegi dusunuldugunde, bunlardan daha kolay bir prosedur beklemek mantikli olmaz diye dusunuyorum.

Yelkenli kano ise ayri bir mesele. Tuna nehrinin yer yer siddetli akintilari oldugu biliniyor. Uygun mevsim ve hava kosullarini arastirmak bence vize konusundan daha onemli.
Ayrica muhtemelen hattin cogu yerinde yelkeni verimli kullanabileceginden supheliyim.
Yelkeni kullanamayacagin zamanlar, siddetli akintiyla da karsilasirsan ( bunun cok nadir olacagini sanmiyorum ) bazen kurek veya pedalla ilerleyemeyecegin ve motor gucune ihtiyac duyacagini soyleyebilirim.

Ayni seyahati ben de dusundum, aslinda hala da dusunuyorum. Ancak dogru tekne tipine cok kafa yormadim. Buna o zaman geldiginde kafa yormayi daha mantikli buldum kendimce :).

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #2 : Mart 04, 2020, 01:48:52 ÖS »
Ayrica Tuna ve Ren nehri birbirine Insan yapimi bir kanal ile bagli. O kanal ve kanaldan gecis hakkinda pek birsey bilmiyorum.
Ucretli mi, ticari olmayan kullanima izin veriliyor mu vs gibi sorulari netlestirmek isteyebilirsin. Muhtemelen bir otoritesi, mail atabilecegin bir kurumu vardir.
Tuna - Rhine channel diye ararsan eminim bir suru bilgi bulabilirsin.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #3 : Mart 04, 2020, 10:01:40 ÖS »
Gezgin korsan forumuna avrupa su yolları,kanal ve nehirlerden geçip karadenize çıkan 1-2 gezginin notları vardı,bir oraya bakın,yararı olur.