Gönderen Konu: Tekne Temizliği Nasıl Yapılır?  (Okunma sayısı 27267 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Tekne Temizliği Nasıl Yapılır?
« : Ağustos 10, 2011, 04:05:06 ÖS »

Bu başlığımızın altında sizlere teknenizi nasıl temizleyebilceğiniz konusunda fikirler vermeye çalışacağız.Tüm insanlar bir seviye temizliği severler ve yaparlar.Sevmeseler dahi bir şekilde yapmak zorundadırlar :).Fakat tekne sahipleri tüm bu katagorilerin üstündede bir titizlik anlayışına sahiptirler.Bot olsun,ahşap tekne olsun,fiber tekne olsun,metrelik yelkenliler ve motor yatlar olsun deniz üzerinde yüzen herşeyin temizliğinin yapılması gerekir.Bu temizlik tekne çeşidine göre değişsede temeli aynı şeye dayalıdır.Bulunduğumuz ortamın temizliği ve düzenliliği bizede olumlu bir enerji verir ve mutlu olmamızı sağlar.

Küçük Tekne ve Bot Temizliği
Küçük tekne ve botları temizlemek nispeten büyüklerine göre daha kolaydır.Tekne temizliğinde yapılacak en önemli ve ilk sey teknemiz eğer suda duruyorsa su kesiminden üstteki bölümlerini eğer karada duruyorsada tamamını tatlı su ile tuzundan arındırmalıyız(Tekne ve bot tatlı suda kullanılıyorsa bu işleme tuzundan arındırma açısından ihtiyaç yoktur).Botlar nispeten teknelere göre tuzlu suya ve güneşe teknelere göre daha az dayanıklıdır.Kullanımımız sonucunda teknemiz ve botumuz üzerinde tuzlu sular kalır ve burdaki sular buharlaştığında tuzları teknemiz veya botumuz ile başbaşa bırakmış oluruz.Tuzun deniz taşıtları için zararını ise anlatmamıza gerek olmadığını düşünüyorum.Tekne temizlikleri için özel kimyasallar bulunmakta fakat fiber tekneler için bir adet sünger,çok az miktarda cif ve bolca tatlı su teknenizi temizlemeniz için yeterlidir.Bot için cif kullanmak sakıncalıdır içinde aşındırıcılar bulunduğundan bot kumaşına zarar verebilir.Bot için özel olarak satılan temizleyici kimyasallar bulunmaktadır onları kullanmanızı tavsiye ederiz.
Büyük Kamaralı Tekne ve Yelkenli Temizliği
Küçük teknelerde temizlik işi daha pas geçilebiliyor veya denizden alınan çeşmeden alınan bir kova su ile bu işlem çoğu zaman yapılabiliyor.Fakat teknelerimizin boyu büyüdükçe temizlik işleri dahada ciddileşmekte.Kamaralı teknelerde temizlik işini 2 parçalı olarak düşünebiliriz.Kamara içi ve kamara dışı. Kamara içi yaşam alanımız olduğu için evimizde yapabilceğimiz temizlik şeklini burdada uygulayabiliriz.Varsa döşemelerimizi süpürebilir,tozlu yerlerin tozunu alabilir aklımıza gelebilicek şeyleri yapabiliriz.Tek dikkat etmemiz gereken konu tuzruhu vb gibi tehlikeli kimyasalları kullanmamamızdır.Tekne boyası ve yapısına zarar verebilirler.Tuvalet temizliği teknede en önemli konulardan biridir bence.Evlerimizde tuvalet kapalı ve başka bir alandadır.Fakat teknelerimizde alan sınırlı olduğu için ya yatağımızın altındadır,ya mutfağımızın karşısındadır yada kanepelerimizin altındadır.Gider borularının koku geçirmemesi çok önemlidir.
Kamara dışında ise tatlı su ile bolca yıkamak kamara içine su girmeyecek şekilde yeterli gelebilir.Oluşmuşsa şayet pas lekeleri,kauçuk lekeleri vb gibi lekeler cif yardımı veya profesyonel marin temizlik kimyasalları ile hafif bir bezveya sünger ile temizlenebilir.Kesinlikle bulaşık teli vs gibi sert ve aşındırıcı cisimler kullanmayınız.Bunların kısa vadede etkileri görülmeyebilir fakat uzun vadede olumsuz sonuçlar yaratacağı aşikardır.
Biz teknelerimizi böyle temizlemekteyiz yanlış bildiğimiz konular olabilir lütfen bizi düzeltiniz ve sizde tecrübelerinizi paylaşınız
.

DENİZREHBERİM.COM
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

yunuskaptan

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Tekne Temizliği Nasıl Yapılır?
« Yanıtla #1 : Şubat 03, 2012, 11:50:32 ÖÖ »
Öncelikle böyle bir site kurduğunuz için teşekkürler. Bizim Fairline Targa 34 markalı bir teknemiz var ve kaptansız kullanıyoruz. Bununla ilgili detaylı bir temizlik hizmeti almak istiyoruz. Fakat bu işi gündelikçi tarzı yapan insanlara yada kaptanlara vermek istemiyoruz. Kısacası bu sektörde bu işi profesyonel bir anlayışla yapan bir firmaya vermek istiyoruz. Sizin ve site üyelerinin bildiği veya önerebileceği bir tekne bakım firması varsa öğrenmek isteriz. 

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #2 : Şubat 03, 2012, 12:16:08 ÖS »
Teknenizin bağlı olduğu liman neresi acaba ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

yunuskaptan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Şubat 03, 2012, 12:42:54 ÖS »
Teknemiz kalamış marinaya bağlı.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

yunuskaptan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Şubat 03, 2012, 01:34:58 ÖS »
İlginize teşekkür ederim ancak bu firmalarda şöyle bir sıkıntı söz konusu olabiliyor. Bunlar aslında tekneler üzerine özle eğitimli bir ekibe sahip değiller sadece teknelerin iç kısımları da evlerimiz, ofislerimiz gibi oldukları için bu hizmeti ek hizmet olarak verebileceklerini düşünüyorlar. Eğer sadece yacht care adı altında yapan bir firma varsa bildiğiniz tercihim ondan yana olacaktır. Ben bunlarıda bir araştırayım. Tekrardan teşekkür ederim.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #6 : Şubat 03, 2012, 02:41:45 ÖS »
Tekne temizliğinin önemli bir parçası da sintine temizliğidir. Farşlar üzerinde yapacağınız temizlik genellikle sintinenin de kirlenmesine yol açar. Bunun dışında sintineyi kirletecek motor yağı ve yakıt da dikkate alınmalıdır. Özellikle tekneniz bir yerden su alıyorsa, çalıştırdığınız sintine pompasının çok kısa bir sürede bozulacağını eğer sintinenizi temizlemiyorsanız şimdiden kabul edin. Simntinede birken pislik ve sular teknenin sallanması ile daha yüksek yerlere çıkar ve buralarda sakladığınız malzemeleri de kirletir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Ziya_gundogdu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Şubat 08, 2012, 11:00:12 ÖÖ »
İyi günler.Sitenize kayıt olmamın nedeni deniz sevenlere yardımcı olmak ve bilgi alışverişidir.Bu konuda da ilk dikkatimi çeken Tekne Temizliği başlığı olmuştur.Ben Ataköy Marina da tekne sahibiyim ve deniz aşığıyım.Teknemin benim kişiliğimi yansıttığımı düşünüyorum.Bu yüzdende temizliğe önem veriyorum. Ataköy Marina tekne sahipleri ve kaptanların çok bilinçsiz olduğunu düşünüyorum bunun nedeni yüksek değerli teknelerini Cif,Pril,adı bilinmeyen,denize zarar verip vermediği belli olmayan vb. ürünler ile temizlemeleri.Ben de bu konudaki hassaslığımdan yola çıkarak bu işi profesyonelce yapan firmaları araştırmaya başladım.Tam bu noktada aslında bana komşu olan Ataköy Marina Çekek Sahasında bulunan sadece tekne temizliği yapan Venedi Marine firmasını buldum.Temizlik işimde çözüm ortağım oldular.Sonrasında da beni üzmeyen makul fiyatlar sundular.İtalyan Mafra adlı firmanın marin ürünlerini kullanmaktalar.Sonuç olarak memnun kaldım, tek kusurları temizlik işlemlerinin uzun olmasıydı.Firmayı tavsiye ederim.

yunuskaptan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Şubat 28, 2012, 01:50:44 ÖS »
Ziya bey söylemiş olduğunuz Venedi Marine firmasıyla tüyap boat showda karşılaştım muhtemelen aynı firmadan söz ettiniz. Teknelerini dolaşmak amacıyla girdiğim 3 tane firmanında teknelerinin tümünün temizlik ve kuaför bakımlarını yapmışlar telefon numaralarını aldım kısmetse 1-2 hafta içinde kendileriyle çalışmayı düşünüyorum. İlginize teşekkürler.