Gönderen Konu: Bilgisayarda Yelken Tasarımı ve Dikimi Denemesi  (Okunma sayısı 5794 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Bilgisayarda Yelken Tasarımı ve Dikimi Denemesi
« : Mart 19, 2019, 12:44:10 ÖS »

Volkan'ın teknesi yelken dikimini bekliyorsa kabahat bende olmasın diye şu ie bir el atayım dedim, yine haddimde olmayarak...  :D

SailCut kullanım kılavuzuna baktım; nasıl hesaplıyor ne yapıyor diye. Öyle ahım şahım birşey de değilmiş. Bakmayın bir sürü parametre olduğuna ama, iki üç parametre ile işi bitiriyor. Vardır belki fazlası, ama benim sadece geometri ve bilgisayar bilgimle anlayabildiğim bir tane yelken profili (ben kanat profili desem de olur sanırım) ile işi bitiriyor.

En altta bumbada bir profil belirliyorsunuz. Aynı profili ortalarda bir yerde ve tepede küçülterek kullanıyor. Sonra ara değerleri hesaplayıp, işte bu yelken diyor.

Ben de iyi o zaman, şöyle yapayım dedim.

Bumbada aynı formülle bir profil belirliyorum. Aynı formülle diklemesine bir profil daha üretiyorum, bunu direğin ucuna doğru yatırıyorum. Yani ikinci profil eğik duruyor. Yelkenin güngörmez yakası mı ne, o işte. Boşta kalan dış kenarı. Bu profili küçülte küçülte bir kaç kez tekrarlayarak bumbanın direğe bağlandığı yere geliyorum. Sanırım 4 ya da 5 parça yaptım, resimlerde belli. Yani yelken çapraz dikiliyor.

Birkaç resim bastırdım; yelkenin iç ve dış taraflarından. Önden arkadan, yandan falan.

Yelken beyaz renkli. Dikişler noktalı çizgi gibi görülüyor.

Sonra bu noktalı çizgili dikiş yerlerinden ayırıp paröaları düzleme açıyorum. 4-5 parça her neyse düz kumaş çıkıyor. Bunları dikince, resimde görünen profili verecek yelken çıkıyor.

Volkan, bu mudur senin istediğin? Uygun mu? Devam edeyim mi?

Yelkenin dışından:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/cRceD81WFqVJUuQD9

Yelkenin içinden:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/CMvZCRBktTQsXb1E7

Önden:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/vFiiw4ciSzpSyv1N6

Arkadan:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/9wAR9WQDNZaEoT8q9

Yandan:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/UEbu6xdxG1fd5DNt8

Kumaş kesimi - Kırmızı, mor çizgiler arasında şerit gibi parçalar. Hepsi üst üste çizili durumda.

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/N8punrJfQMXJTCz77

Yani yelken olarak doğru mudur, bilmem. Yelkeni açınca potluk yapar mı, bilmem. Rüzgarda dikişler kasar mı bilmem. Resimler olacak gibi duruyor ama, olup olmayacağına sizler karar verin.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Bilgisayarda Yelken Tasarımı ve Dikimi Denemesi
« Yanıtla #1 : Mart 19, 2019, 01:23:40 ÖS »
Tobe yarabbim.

Abi bi de CFD isine el atsan ortaya tam tesekkullu tekne tasarim programi cikcak.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #2 : Mart 19, 2019, 01:34:34 ÖS »
O da var da, açık etmiyorum şimdilik ;)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #3 : Mart 19, 2019, 01:41:16 ÖS »
 :banana :banana :banana

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #4 : Mart 21, 2019, 09:26:20 ÖÖ »
Dün bir de şöyle bir profil üzerine çalıştım. Bu biraz daha karmaşık.

Öncelikle adamın kullandığı formülü kullanmadım profil yaratmak için. Sonradan aklıma geldi; geçen sene Hydrofoil tasarımı için NACA kanat profillerini kullanmıştım. Yelkeni düşük hızlı kanat gibi düşünürsek, düşük hızlı/yüksek performanslı (yani yüksek kaldırma gücü sağlayan - yelken için yüksek itme diye yorumlayabileceğimiz) tombul, kalın kanat profillerini kullanabiliriz. Bir tane kalın profil seçip yarısını alıyorum.

Onu dikine başaşağı direk boyunca ve güngörmez boyunca aşağı uzatıyorum.

Bu iki profilin maksimumlarının olduğu hizaya, yatayda asıl profili çiziyorum. Sonra bu profili küçülterek yukarı doğru; ve büyüterek aşağı doğru yeni profiller ekliyorum. Böylece kafes şeklinde yelken çizimi çıkıyor.

Tabii ben istediğim kadar artırabilirim kafesteki tel sayısını, ama bu bir anlamda dikiş sayısını da artırmak demek; siz onu istemezsiniz. Arada bir yerde durmak lazım.

Bu tasarımın bir farkı da, profil bumbada sıfırlanıyor. Yani eski tip ya da basit yelkenlerde yelken bumabının başından sonundan tutturulup arada bombe kalıyordu; ama sanırım yeni ve büyük yelkenlerde artık yelken bumbaya tam tutunuyor. Neyse, o da bir tercih olabilir. Her iki durumda da profil tam sııfırlanabilir veya kalabilir yapılabilir. BUrada sıfırladım.

Tam bitirmedim, çünkü aslında epey iş var. Fikir vermek bakımından kafes şeklinde birkaç çizim aldım, bir bakın bakalım dedim. Yine önden yandan arkadan üç resim.

Önden:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/Jo7p1LTGhBS1qd8HA

Yandan:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/ZuQgg1anTrupDc7j8

ve arkadan:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/ddZgZ9GvZMaG1NW77

Yav biz bu yelkenlere güvenemeyiz, ne olduğu meçhul diye düşünüyorsunuz ise, onu da söyleyin ki ben de kendi kendime boş yere uğraşmayayım.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #5 : Mart 21, 2019, 10:00:04 ÖÖ »
Abi mesela benim yelken planim asagidaki gibi. Anladigim ve kurcaladigim kadari ile bu program bize dikine parcalar cikaracak bizde dikisleri dikine yapcagiz. Benim yelkenimi goz onunde bulundurursak dikine olmasi daha fazla işgücü ve hata payı olur gibi gorunuyor.Bu dikisleri yataya aldigimizda gerekli bombeyi verebiliyormuyuz? Benim yelkenimde de bumbaya sifirlancak yelken abi boylu boyunca onuda örnek olarak söyleyeyim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #6 : Mart 21, 2019, 10:12:17 ÖÖ »
Bu son tasarımda dikişler yatay olacak. Dikine gerek yok. Onları ben  kullanacağım.

Bumba'da sıfır olmasında sorun yok. Hatta, o profili oluşturmak için ek iş yapmam gerekiyor; ondan kurtulmuş oluyorum.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #7 : Mart 21, 2019, 10:13:21 ÖÖ »
Bu yelkenlerdeki ölçüler bitmiş - kesim ölçüleri mi? Geriye ne kalmış?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Mart 21, 2019, 12:03:26 ÖS »
Bu yelkenlerdeki ölçüler bitmiş - kesim ölçüleri mi? Geriye ne kalmış?

Tekne planinin verdigi olculer bunlar abi.Benim direğim normalden 50 cm kisa oldugu icin ben sifirdan ölcü alip kendi diregim ve profilime gore kesim dikim yapacagim benim teknemin yelkenleri farkli yani ama örnek olarak benimde alacağım ölculer,ölçecegim mesafeler bunlar olacak.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #9 : Mart 21, 2019, 02:30:30 ÖS »
Şiimdi mesela floka bakalım. Yelken planlarında tabanda bombe dışa doğru. Tekne resmine baktığında flokun tabanı düz hatta içe eğimli. Bundan benim çıkarımım şu. Yelken rüzgar dolduğunda oluşacak yanlamasına bombeyi karşılamak üzere altta fazladan bombe verilmiş, ki, dolu yelkenin tabanı olabildiğince düz görünsün. Yani o zaman o plandaki çizimler kesim çizimi anlamına geliyor. Tabii dikiş payı vs hariç. Yani bunlar son resimler. Senin ayrıca yelkeni tasarlamana gerek yok gibi anlıyorum.

Ana yelkenin yüksekliği belli. Direk boyu. Genişliği belli. Bumba boyu. Zaten buralarda bombe olmayacak, direğe de bumbaya da tam tutunacak. Geriye kaldı güngörmez yakası. Orası da yine dışa bombeli, yani paylı. Hatta ne olduğunu anlamadığım - bilmediğim iki sıra birşeyler var, ipler sarkıyor gibi. Yeklen inince ona mı sarılacak, ona kadar hazır gibi görünüyor bana. Geriye ne kaldı dediğim o. Geriye birşey kalmamış gibi.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #10 : Mart 21, 2019, 11:00:11 ÖS »
Yelkenin dik kenarlarını 7350 ve 2925 olarak verdiğimde dikim için çıkan parçalar mor renkli olup yerde yatanlar. Boyutlarını da yazdırdım, bir kısmı okunmayabilir. Ama sonuçta, tam dik üçgen için hesaplatığım parçalı alanlar hipotenüsü dışa bombeli bir şekil alıyor.  Yani planda verilen yelken gibi demek istiyorum.

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/tbTtcDcwhfrQELrs7

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Mart 22, 2019, 12:02:05 ÖÖ »
Peki abi simdi;
1-bu son cikan mor parcalarda dikim fire ve mesela kalin olmasi gereken yerlerin paylarının mevcut olma sansi varmi?

2- kenarlarin bombeleri tamam ama birde yelkenin 3 boyutlu formu var onada torr deniyor galiba bu verilen mor parcalarla o torrda ortaya cikiyorsa benim icin is bitmistir. Benim istedigim tam olarak mor parcalari bana vermesiydi.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #12 : Mart 22, 2019, 08:57:49 ÖÖ »
Bu çıkarttığım çizimler bitmiş dikiş çizimleri diyebiliriz. Bunların kenarına istediğin kadar ilave pay ekleyebiliriz, sorun yok.

Üç boyutlu formu sarı kafes çizgilerde görebilirsin. Zaten yelken için en önemli şey o. Performansını belirleyen şey o profil. Onun için de bir kanat profili kullandım.

Burada önemli olan en uygun profil hangisi? Bu kullandığım profil uygun mu? Düşük rüzgarda sarkıp potluk yapacak mı? Sizlerde de mutlaka benzeri / daha iyisi vardır ama; şöyle bir kitap buldum akşam.

Performans için ne nasıl olmalıyı anlatıyor. Profil için söyledikleri de var. En kolayı, profilin kamburu ne kadar olmalı ölçütü. yüzde olarak, maksimum % 15 olsun demiş. Benim şu an kullandığım profil % 18. Onu biraz inceltmem lazım.

Bir de ben yelkeni tam dik üçgen üzerinden hesaplamıştım. Yani bumba direğe tam 90 derece dik geliyor diye düşünmüştüm. Çıkan parçaların boylarını topladığımda hipotenüs 7.994 çıkıyor. Planda 7740 görünüyor. Ve orada normal dik üçgen olsa idi hipotenüs 7910 gibi olmalı idi. Yani o açı her ne ise ona göre hesap yapmal lazım. Bumba direğe dik değilmiş.

yk34

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: yusuf koçak
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1969
« Yanıtla #13 : Mart 24, 2019, 12:29:15 ÖS »
Çalıma gayret güzel gidiyor. Peki bu yelkeni dikmek için kumas lazım.  Bu kumaş dakron nerede bulunur. Bir satıcısı varmı Istanbulda.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #14 : Mart 24, 2019, 01:45:50 ÖS »
Internette bu kumasci sitesinde çeşitli kumaşlar var. Dacron da var listede. Bu da paraşüt kumaşı. Daha hafif ve ince olur, ama yelkene uyar mı bilmem. Diğer menülerde dacron da var. Kalite/fiyat/tekniğinden anlamam. Volkan araştırmştır. O piyasa araştırmasını çok iyi yapıyor.

https://www.kumasci.com/liste/parasut-kumasi