Gönderen Konu: Yelkenli Bot Tasarımı  (Okunma sayısı 6710 defa)

bahadırba

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Bahadır Başaran
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1972
Yelkenli Bot Tasarımı
« : Mart 19, 2015, 12:10:08 ÖS »

Sevgili deniz dostları,
Aluminyum rijit tabanlı 3.10 ebadındaki şişme bottan bir yelkenli yapmaya karar verdim, diğer fiber versiyonlarına göre hafif olacağını düşündüğüm botu hem kürek, hem motor hem de gerektiğinde 5m2 yelkenli olarak kullanmak amacındaydım, üzerinde bazı denemeler yaptım imalat resimlerini paylaşıyorum.
Deneme seyrine çıktığımda geniş apaz ve pupa performansı gayet iyi iken, orsaya girmekte zorlandığını hatta rüzgar altına doğru kaydığını farkettim, Yelkenlide salma tasarımı konusunda tecrübeli dostların fikirlerine ihtiyacım olacak ki; mevcut salma alüminyum 20x100cm ebadında, ama sadece 60cm lik kısmı suyla temas ediyor, bu salma yüksekliğini artırdığımda orsa seyrine bir katkısı olur mu? veya salma hesabı için bir hesap yöntemi var mıdır?

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
Ynt: yelkenli bot tasarımı
« Yanıtla #1 : Mart 19, 2015, 02:28:10 ÖS »
Merhaba;
Lars Larsson ve Rolf Eliasson'un Yat tasarımı ve Genel ilkeleri Sayfa 97- Tasarım oranları.

Kabaca salma derinliğini burdan LWL/T=>4 veya Bmax=1,6*T buradan çıkatabilirsiniz. Ayrıca kabaca salma alanını da Yelken alanının 3,5% si olarak alırsanız ortalama bişi çıkar.

Ama bahsettiğim kitabı edinirseniz daha faydalı olur umarım...

Ancak bu kadar küçük, üstelik te şişme bir bot için rüzgar üstüne gitmek sanırım salmadan daha farklı etkene bağlı olmalıdır.Kolay gelsin :)
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

bahadırba

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 19, 2015, 03:35:52 ÖS »
Bilgi için teşekkür ederim, bizim tekne ile orsaya rüzgarla yaklaşık 45derece açı ile girmek için bildiğiniz başka etkenler varsa paylaşırsanız sevinirim.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #3 : Mart 19, 2015, 04:29:15 ÖS »
Deniz sevdalısı arkadaşım: Heyecanını anlıyorum. Soru sormak bilgilenmenin temel unsurlarından biri olduğu kadar; okumak ve araştırmak ta diğer temel unsurlardan dır.

Bizzat kendim de henüz öğrenme aşamasında biri olarak size tavsiyem; tasarım konusunda kendinizi geliştirmek gibi bir amacınız varsa temel kaynaklara yönelmeniz olacaktır.

Bir tekne rüzgar etkisiyle veya dalga etkisiyle oluşan bayılma ve meyil açılarıyla bata çıka giden bir araç. Bu yük ve momentleri dengeleyecek ağırlık ve alan hesaplarından ayrı teknenin yüklü durumda ki ağırlık merkezi de oldukça önemli. Doğrultucu momentin en önemli ayağı G "ağırlık merkezi" nin konumudur. Ayrıca ıskaçanın durduğu yerde teknenin orsadaki davranışının nedenlerindendir.

Her ne ise size temel kaynaklardan birinin adını verdim. Özellikle 4. Bölümde hidrostatik ve stabilite konusunu inceleyiniz. Kolay gelsin...
M.Köstekçi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #4 : Mart 19, 2015, 10:00:38 ÖS »
Bilgi için teşekkür ederim, bizim tekne ile orsaya rüzgarla yaklaşık 45derece açı ile girmek için bildiğiniz başka etkenler varsa paylaşırsanız sevinirim.

Şişme bot ile uç performanslar beklemek biraz anlamsız olur,çünkü kullanım amacı çok farklı.Amacına uygun kullanıldığında bile en ufak rüzgarda maşallah bambaşka yerlere gidiyor :)
Ayrıca şişme botta salma opsiyonlarınızda sınırlı,sanıyorum ki iki yandan salıyorsunuz salmalarınızı.( değişik bir cümle oldu :D ).

Bence rüzgarın,denizin,dalgaların tadını çıkarın. Şişme botu nasıl yelkenliye çevirdiğinizi detaylı olarak bizlere de anlatın. Sonra gelin şöyle güzel orsaya giren bir tekne planı edinip,bu tekneyi yapın :D :P

Mehmet abi detayları verdiği detaylar konusunda birşey söylemedim.Yukarıdaki sözlerim işgüzarlık olarak algılanmasın lütfen.Gerçi onun kadar bilgi sahibide değilim de.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
Ynt: Yelkenli Bot Tasarımı
« Yanıtla #5 : Mart 20, 2015, 12:00:17 ÖÖ »
Volkan bu arkadaş bunu deneyen ne ilk ne de son olacaktır. :) Arkadaşın hevesi kırılmasın dedim;  :-\ ancak aslında ultra hafif bir bot ile bu iş çok can sıkıcı da olabilir. Geçenlerde haberi olmuştu: Bu arkadaş ta denemiş.

sonrada sıkıntı yaşamıştı. http://www.canakkalehedef.com/amator-balikciyi-batmaktan-sahil-guvenlik-kurtardi.html

Denizde deneme yanılma işler için bir kere daha düşünmeli derim.  :-X
M.Köstekçi

H@K@N

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: HAKAN HİLMİ KAVAKLIOĞLU
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #6 : Mart 20, 2015, 11:46:52 ÖÖ »
Bu arkadaş dört günde İstanbuldan Çanakkaleye gitti fakat fırtınada kötü anlar yaşadı.Sahil Güvenlik kurtardı.Salma işini iskeleden sarkıttığı kontrayla halletti diye hatırlıyorum.
Ben insanların hayallerin peşinden koşması taraftarıyım.Siz bu projeyi geliştirerek hayata geçirebilirsiniz bence.

bahadırba

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 20, 2015, 12:03:16 ÖS »
Sevgili dostlar sanırım beni tam anlamadılar, ben bu tekneyi uzun yol yapmak için dizayn etmedim, genel itibariyle üzerindeki motor ve küreğiyle zaten deniz, balık, dalış, gezi vs ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Buna ek olarak özellikle çocuklarıma yelken öğretmek ve zaman zaman yelken yapma ihtiyacını karşılamak için ek bir sistem monte etmeye çalıştım, salma meselesi de zannedilenin aksine iki yandan felan değil, diğer centerboardlarda olduğu gibi orta kısımdan, diğer resmi de paylaşıyorum.
Ayrıca fırtınaya yakalandığında birçok büyük ve dizaynı iyi yapılmış tekneler dahi zorluk çekebilirler, bu arkadaşı nazara verip bizimle dalga geçiliyor gibi yapılmasını da özellikle moderatör arkadaşa yakıştıramadım.
Bu hususta orsa işini de çözebilirsem ilgili videoları paylaşacağım, tecrübeli denizci arkadaşlara duyurulur.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Mart 20, 2015, 02:41:20 ÖS »
Sevgili dostlar sanırım beni tam anlamadılar, ben bu tekneyi uzun yol yapmak için dizayn etmedim, genel itibariyle üzerindeki motor ve küreğiyle zaten deniz, balık, dalış, gezi vs ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Buna ek olarak özellikle çocuklarıma yelken öğretmek ve zaman zaman yelken yapma ihtiyacını karşılamak için ek bir sistem monte etmeye çalıştım, salma meselesi de zannedilenin aksine iki yandan felan değil, diğer centerboardlarda olduğu gibi orta kısımdan, diğer resmi de paylaşıyorum.
Ayrıca fırtınaya yakalandığında birçok büyük ve dizaynı iyi yapılmış tekneler dahi zorluk çekebilirler, bu arkadaşı nazara verip bizimle dalga geçiliyor gibi yapılmasını da özellikle moderatör arkadaşa yakıştıramadım.
Bu hususta orsa işini de çözebilirsem ilgili videoları paylaşacağım, tecrübeli denizci arkadaşlara duyurulur.

Burada sizlerin hayalleri ile dalga geçmek,alaya almak hatta bırakın sizi başkasının hayalleri ile bu şekilde dalga geçmek ne benim nede başkasının haddine düşmez. Yukarıda ki yazımın altına zaten bu şekilde anlaşılacağını tahmin ettiğim için not ekleme gereği gördüm,ancak yinede bu şekilde anlaşıldığım için sizden özür dilerim

Aluminyum tabanlı bot dediğiniz için salmayı iki yandan saldığınızı düşündüm ancak fotoğrafını gönderdiğiniz bot fiber tabanlı gibi duruyor.

Orsaya girmeniz içinde sadece salmanızın uzun veya kısa olması değil ağırlığınında ona göre olması,hatta ve hatta altına torpil veya bot içerisine balast koymanız gerekir.Yukarıdaki tablodan ilgili hesaplamaları yaparak gerekli ağırlığı bulabilirsiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

bahadırba

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mart 20, 2015, 08:22:45 ÖS »
Hangi tablo, paylaşırsanız memnun olurum

bahadırba

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 28, 2015, 11:29:55 ÖS »
Yelkenli botun son halini paylaşıyorum

bahadırba

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mart 28, 2015, 11:31:51 ÖS »
Hem motor, hem yelken hem de kürekle birlikte 3 ü birarada

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #12 : Mart 28, 2015, 11:46:10 ÖS »
Yelkeniniz çok profesyonel görünüyor kendi yapımınızmı ?  Ayrıca yanlarda da salma eklerseniz bir nevi botunuzu trimarana dönüştürüp orsa için istediğiniz performansı yakalayabilirsiniz belki.
Ayrıca çok beğendiğimi eklemek isterim :) :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com