Gönderen Konu: Samoa 28 Tekne Yapımı-Selim LOKUMCU  (Okunma sayısı 65833 defa)

Hopa

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Selim LOKUMCU
  • Bulunduğu İl: Samsun
  • Doğum Yılı: 1963
Ynt: Samoa 28 Tekne Yapımı-Selim LOKUMCU
« Yanıtla #60 : Mayıs 18, 2015, 12:15:23 ÖS »

Şu anda geçici postalarını hazırlıyorum. Resimlerini  çekiyorum. hepsi bittiğinde resimleri atacağım. Hem nasıl yaptığımla ilgili açıklamalarda bulunacağım.  Bir videoda izlemiştim ve çok işime yaradı bayağı maliyeti azalttı. cnc ile kestirseydim 1.200 tl yi buluyordu. Şablon kullanarak malzeme artı şablon dahil 450 tl ye hallerttim. Selamlar.

serdaraysun

• Çırak Rehber
  • umut güzel bir şeydir belkide en güzel şey
  • Ad Soyad: Aysun serdar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 84
« Yanıtla #61 : Mayıs 18, 2015, 07:59:34 ÖS »
üstat cnc daha garantili olmazmı geçen gün bir maket çalişmasına giriştim postlarda 1 er 2 şer milimlik hatalar oluşmuş maket bıçagi ile keserken okadar büyük sıkıntılar çikardıki anlatamam ozman kafamda direk şu geçti egerki gerçek tekneyi yapmaya başlarsam ne olursa olsun cnc de kestirecem dedim kendi kendime sıfır hata olsun diye aslında kendime güvenemedim bu kesim mevzusunda böyle düşünüyorum .. sizin yerinizde olsam kesinlikle cnc tercih ederdim zamandan çok kara geçerdiniz birde sifir hatayı garantilerdiniz benim gözüm bu kesim işinden çok korktu.. samoa çok harika bir model umarım en kısa zamanda bitirirsiniz ve deneyimlerinizi burdan paylaşirsiniz saygılar üstat

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #62 : Mayıs 21, 2015, 09:45:00 ÖÖ »
üstat cnc daha garantili olmazmı geçen gün bir maket çalişmasına giriştim postlarda 1 er 2 şer milimlik hatalar oluşmuş maket bıçagi ile keserken okadar büyük sıkıntılar çikardıki anlatamam ozman kafamda direk şu geçti egerki gerçek tekneyi yapmaya başlarsam ne olursa olsun cnc de kestirecem dedim kendi kendime sıfır hata olsun diye aslında kendime güvenemedim bu kesim mevzusunda böyle düşünüyorum .. sizin yerinizde olsam kesinlikle cnc tercih ederdim zamandan çok kara geçerdiniz birde sifir hatayı garantilerdiniz benim gözüm bu kesim işinden çok korktu.. samoa çok harika bir model umarım en kısa zamanda bitirirsiniz ve deneyimlerinizi burdan paylaşirsiniz saygılar üstat

Hocam iyi diyorsun , titiz çalışma yapmak elbette önemli , herhangi bir yerde herhangi bir tersaneye uğrayabilirsen eğer gerçeğin çokta öyle olmadığını , elinde tüm işçilerin kumpasla gezip milimetrik hata yapmadan tüm işlerini halletmediklerini görebilirsiniz. Görüştüğüm bir tersane çalışanı günümüzdeki son modern teknolojiler yaygınlaşmadan önce ortalama bir sac teknede % 1,5 hata ile çalışmakta olduklarını , lazer kesim , lazer hizalama , 3 boyutlu teknik çizimler falan bunların hepsine kavuştuktan sonra bu hata payını % 0,5 e indirebildiklerini söylüyordu. Demek istemem o ki bu kadar endişeli olmanız umarım iş yönünden sizi demoralize etmez. Çokta milimetrik hataları umursamayın derim ben. Tekne formunu koruyun , posta hizalamayı tam yapın , en ve boy kontrolü için kendinize bir iki nokta belirleyin ve belirli bir hata payı ile inşaanızı yapın dilerim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #63 : Mayıs 21, 2015, 10:41:08 ÖÖ »

Hocam iyi diyorsun , titiz çalışma yapmak elbette önemli , herhangi bir yerde herhangi bir tersaneye uğrayabilirsen eğer gerçeğin çokta öyle olmadığını , elinde tüm işçilerin kumpasla gezip milimetrik hata yapmadan tüm işlerini halletmediklerini görebilirsiniz. Görüştüğüm bir tersane çalışanı günümüzdeki son modern teknolojiler yaygınlaşmadan önce ortalama bir sac teknede % 1,5 hata ile çalışmakta olduklarını , lazer kesim , lazer hizalama , 3 boyutlu teknik çizimler falan bunların hepsine kavuştuktan sonra bu hata payını % 0,5 e indirebildiklerini söylüyordu. Demek istemem o ki bu kadar endişeli olmanız umarım iş yönünden sizi demoralize etmez. Çokta milimetrik hataları umursamayın derim ben. Tekne formunu koruyun , posta hizalamayı tam yapın , en ve boy kontrolü için kendinize bir iki nokta belirleyin ve belirli bir hata payı ile inşaanızı yapın dilerim.

mm mi ? :D Benim kıç son iki postamda 3 cmlik hata payım var :D :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #64 : Mayıs 21, 2015, 10:55:21 ÖÖ »
Brezilyada bir arkadaş Sirius(Samoa 28) adlı tekneyi yapmış. Geçici postaları şablon çıkararak dekopajla  kesmiş ve geçici postaları oluşturmuş. Şu anda tekne kullanımda. Beş tane postayı oluşturdum ve  şablona yatırdım. Hiş bir sorun çıkmadı. İnşallah bundan sonrada çıkmaz. Şablonu keserken çelik telden yararlandım. Çizgi boyunca çelik teli esneterek eğdim ve sabitledim daha sonra maket bıçağı ile tel boyunca tele ucu yaslayarak kestim. Şablonlar düzgün bir biçimde kesildikten sonra üç parçaya ayırarak parçaları 30 cm genişliğindeki suntaya yatırıp çizdim ve dekopajla kestim. Sonra parçaları birleştirdim.

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #65 : Mayıs 21, 2015, 06:16:59 ÖS »
SUNTA üstünden birleşim saglıyorsunuz anladıgım kadarıyla üstat resim linklerin varsa çok harika olur çelik tel mevzunu anlamadım tam olarak herkesin postadan çikarırken farklı farklı yöntemleri var hepsini bilmekte fayda var sizinkinin görsellerini görmeyi çok isterim

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #66 : Mayıs 21, 2015, 06:37:07 ÖS »
okan üstat sizin pilgrim 590 nın resimlerine bakıyorum şu an ve bir şeyi çok merak ettim acaba postları cnc demi kestirdiniz yoksa tek tek kendinizmi kestiniz İÇİMDEN ŞU AN DİYORUMKİ BÖYLE EL OLMAZ okadar güzel kesilmişki kesinlikle cnc ????yani cncdemi kesilmiş diye iddaya girilse ben paramı cnc ye yatırırdım sizin teknenin postları için ama bazı insanlarda varki el merekesi çok ama çok iyi ben bu konuda kendime güvenemedim için cncsi tercih ederim kişisel yani tamamen tabiki diyer şekildede mükemmel bir sonuç alinabilir dedigim gibi el merekesiyle alakalı

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #67 : Mayıs 25, 2015, 09:31:27 ÖÖ »
okan üstat sizin pilgrim 590 nın resimlerine bakıyorum şu an ve bir şeyi çok merak ettim acaba postları cnc demi kestirdiniz yoksa tek tek kendinizmi kestiniz İÇİMDEN ŞU AN DİYORUMKİ BÖYLE EL OLMAZ okadar güzel kesilmişki kesinlikle cnc ????yani cncdemi kesilmiş diye iddaya girilse ben paramı cnc ye yatırırdım sizin teknenin postları için ama bazı insanlarda varki el merekesi çok ama çok iyi ben bu konuda kendime güvenemedim için cncsi tercih ederim kişisel yani tamamen tabiki diyer şekildede mükemmel bir sonuç alinabilir dedigim gibi el merekesiyle alakalı

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim , ben kesimlerimi elde yaptım ancak tekne postalarının auto cad çizimleri mevcut idi , onların tam boy çıktılarını alarak şablon niyetine kullanmamın çok büyük artısını gördüm. Ben fikir olarak CNC kesime asla karşı değilim bunun faydalı olacağı kanısındayım da o nedenle size kolay gelen ne ise bu şekilde başlamanız en iyi olur. Umarım biran önce inşa sayfanızı formumuzda görürüz , bu bizleri çok mutlu eder.

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #68 : Mayıs 25, 2015, 10:06:36 ÖS »
mütişsin üstat yani resimlere baktıgımda kesin cnc demiştim ama yanıldım sanırım .... inş en kısa zamanda başlicam önce istanbuldan kurtulmam lazım gün sayıyorum 15 hazırandan sonra tayinler açiliyor bende şöyle bahçeli bir evde yaşiyabilecegim memlekete taşinmayı düşünüyorum tabiki kıyıda bütün umutlarım haziranda  maket yapmaktan bıktım :) başlayınca yapıma sizin gibi degerli ustaların bilgisine ve yardımını bekliyorum   

re_pause

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: erdinc
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #69 : Mayıs 26, 2015, 07:02:55 ÖS »
selamlar öncelikle kolay gelsin. güzel bir tekne güzel işçilik. ben multichine 31 postalarını cad de 15 adet plakaya yerleştirdim cnc için fiyat aldıgımda 20 tl plaka başına demişlerdi. mail atıp cizimleri gösterdigimde 30 tl ye cektiler fiyatı.  Buda 450 tl yapıyor  cizimleri 1/1 ölcekte basmak istedigimde 300 tl fiyat istemişlerdi. bende cnc de kestirmeyi düşünüyorum..

hbicerer

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Hüseyin BİÇERER
  • Bulunduğu İl: Balıkesir
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #70 : Mayıs 26, 2015, 07:12:43 ÖS »
Erdinç bey sizde bir başlık açsanız olur sanırım .Sizide takip etmek isteriz.

re_pause

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: erdinc
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #71 : Mayıs 26, 2015, 07:25:05 ÖS »
şuanda herşey kağıt üzerinde malzeme tedarik aşamasındayım.  bir arkadaşım baş bodoslama nın  soliddrive de 3 boyutlu modellemesini yapıyor muhtemelen onuda cncrootor da kestiriceğim. yani işe başlar başlamaz sizlerle elbette paylaşıp fikirlerinize danışmayı planlıyorum. birde sormak istediğim bölme cıtaları için larex kullanamaz mıyız. sitede larex için bilgi bulamadım. teşekkürler.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #72 : Mayıs 26, 2015, 09:10:35 ÖS »
Planlarda önerilen ahşabı kullanmanız en doğrusudur. Larex ise kullanılabilir bir ağaç olarak görünüyor.  Çıtaların  meşe veya kestane olması daha uygun olur. 

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #73 : Mayıs 27, 2015, 10:13:08 ÖS »
  Errdinç bey Multicihine tekneler ile Samoa 28 in yapım tekniği tamamen farklı. Multicihine de Postalar geçici olmadığından cns kararınıza katılıyorum. Samoa nın cns cizimleri var fakat sunta lamlarla birlikte 1.600 tl. Fakat ben kendi yöntemimle 1 postayı 3 parçaya ayırdım ve dekopajla kestim ve birleştirdim  450 tl maliyet çıkardım.1 tanesinin yapım aşamalarını foto ile yakında patlaşıcam. selamlar.

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #74 : Mayıs 27, 2015, 10:29:14 ÖS »
  larex kestaneye göre öz kütle bakımından ağır bir ağaç. Hem Larex reçineli bir ağaç olduğundan Epox ile uyumu  Kestaneye göre daha hassas olduğunu düşünüyorum. Ha ağırlık önemli değil diyorsanız o başka. Ben  suyu çıkarılmış  ve kesimden sonra 3 sene bekletilmiş kestaneden çıta yaptırdım 10 numara oldu. Genelde Plan hazırlıyanların önerdikleri bir kereste cinsi oluyor. Ancak özkütlesi önerdikleri keresteye yakın veya daha hafif olan ve yörede kullanılan ağaçlarıda kullanabilirsiniz diyorlar. Benim Planımda Sedir veya pvc köpük öneriliyordu. Planı hazırlayan arkadaşa (Luis) Kestane olurmu diye sordum .Biraz ağırlığı artar ama bir sakıncanın olmadığını söyledi. Sadece ağır reçineli ağaçları kesinlikle önermedi. Selamlar