Gönderen Konu: Vagabond 18  (Okunma sayısı 8955 defa)

amberjack

• Yeni Üye
  • *
Vagabond 18
« : Mart 05, 2013, 06:01:29 ÖS »

Herkese selamlar,

Uzun süren araştırma ve kararsızlıkların akabinde karar kıldığım Vagabond 18 planlarım elime ulaştı.

http://www.bateau.com/studyplans/VG18_study.htm?prod=VG18

Bir mimar olarak söyleyebilirim ki çizimler son derece detaylı ve hiç bir kafa karışıklığına yer bırakmayacak şekilde yapılmış ve profesyonelce ölçülendirilmiş. Kafa karışıklığı ve kilitlenilen noktalar mutlaka olacaktır, o zaman tasarımcıların vereceği reaksyonu daha sonra paylaşırım.

Hemen malzeme aramaya başladım. Aldığım fiyatları sizinle de paylaşayım:
(Tüm fiyatlar Bodrum'daki tedarikçilerden alınmıştır)

Rina sertifikalı Okoume Su kontrası için aldığım en uygun fiyatlar: 6mm= 68TL   10mm=107TL 12mm=129TL  Kredi kartına 8 taksit

Epoksiye gelince:

50kg Teknomarin 1600TL
18kg Polisan 375TL
80kg Duratek 1950TL
15kg Moravia 440TL

Bana 70 Litre gerekiyor, onu 70 kg olarak düşündüm ancak yoğunluğunu bilemiyorum. Birim fiyata vurulduğunda polisan oldukça ucuza geliyor. Kullanan varsa yorum yapabilir mi?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Vagabond 18
« Yanıtla #1 : Mart 05, 2013, 09:30:14 ÖS »
Merhabalar.
Öncelikle hayırlı olmasını diliyorum :) İnşallah bir an önce üzerinde mangal yaparsınız :D :D

Polisan epoksiyi Aslan Abi http://www.denizrehberim.com/420-kendi-tasarimim-fs-14-t1132.0.html  bu teknesini yaparken kullanmıştı ve aşırı derecede memnun kaldığını belirtmişti. Yorumları okuyabilirsiniz.Bende hiçbir şekilde olumsuz bir yorum duymadım polisan hakkında. Bence gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

amberjack

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 27, 2013, 02:40:10 ÖS »
Parçaları kesmeye başladım. Bir yandanda sonraki aşamalar için kafa yoruyorum. Bazı şeyler kafamı karıştırdı. Bilenler lütfen yardım!

Açıklamalardan türkçeye çevirerek yazıyorum:

Epoksi tutkal (Epoxy glue)= epoksi reçine ile ahşap tozunun birleşimi   (Onun yerine koyu kıvamlı olan laminasyon için kullanılan tutkalı alsam daha iyi olmazmı?)

Epoksi Macun (Epoxy putty)= epoksi reçine ile silica&microballon birleşimi (Piyasada satılan epoksi macunlardan farkı var mı?)

Biaxial fabric ve woven fabric arasındaki fark nedir? Biaxial sanırım cam elyafı

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #3 : Mart 27, 2013, 03:09:21 ÖS »
Merhabalar. Baya ilerlemissiniz ama bizleri fotodan mahrum birakmissiniz :(
Sorulariniza bildigim kadari ile cevap vereyim.
Bir kac firmanin ozel urunleri disinda tum epoksi urunleri epoksi recineye ilave maddeler katilarak ve kivamlari ile oynayarak olusturuluyor. Yani aslinda laminasyon yapistiricisida,elyaf yapistiricisida macunuda temelde ayni.
Benim sahsi fikrimi sorarsaniz degisik urunler ile hem kafanizi hem butcenizi yormayin. Birkac denemeden sonra neye ihtiyaciniz varsa mikrofiber veya benzeri urunlerle siz onlari olusturabilirsiniz.
Mesela elyaf islatmak icin epoksi recineyi katkisiz kullanicakken bas bodoslamayi yaparken ahsaplari birlestireceginiz zaman bu recineye atiyorumki 2 yemek kasigi mikrofiber koyarsiniz recel kivaminda laminasyon recineniz olur. Hee yeri gelir yercekimine ters gelen bir ortam olur calistiginiz yer laminasyon recinem akmasin dersiniz 3 kasik koyarsiniz. Laminasyonu yaptiniz kenarlarina radius cekmek gerekti hemen 6 kasiga cikar mayonez kivamini yakalarsiniz size epoksi macun olur.
Bir tek tekne disi komple macun icin ayri urun kullanmanizi tavsiye ederim ben.

Diger bahsettiginiz konuda elyaf turleridir. ikiside dokuma turudur. Bieksiyal elyaf daha cesitli acilarda dokunmus ve daha karmasik bir elyaftir. Kisacasi daha kaliteli ve daha pahalidir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

cihan35

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: cihan pehlivan
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1972
  • Tekne Adı: henüz yok
« Yanıtla #4 : Mart 28, 2013, 03:03:49 ÖÖ »
bunları sıkı takip ediyorum ama kendim imalata başlayınca brnde tektek hepsini sorarım  gibime geliyor.:D
cep numaralarım 0532 7488775 tcel - 0531 6408251 vdfon

erolerdel

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Erol ERDEL
  • Tekne Adı: SU
« Yanıtla #5 : Mart 28, 2013, 09:54:25 ÖÖ »
bunları sıkı takip ediyorum ama kendim imalata başlayınca brnde tektek hepsini sorarım  gibime geliyor.:D
sana katılmamak elde değil  :D

amberjack

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 30, 2013, 11:41:31 ÖÖ »
Fotolar gelecek tabii ki. Biraz ortaya bir şeyler çıksın diye bekliyorum. Anladığım kadarıyla her şeyi mikro fiberle halledebiliyoruz. Ağaç tozu ya da silicaya gerek yok yani.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #7 : Mart 30, 2013, 12:11:36 ÖS »
Fotolar gelecek tabii ki. Biraz ortaya bir şeyler çıksın diye bekliyorum. Anladığım kadarıyla her şeyi mikro fiberle halledebiliyoruz. Ağaç tozu ya da silicaya gerek yok yani.

Agac tozuda olabilir ama cok cok ince zimpara tozu gibi olan toz lazim. Silica hakkindada bir bilgim yok malesef onun hakkinda birsey demeyeyim. Dis macun haricinde ben her sorunumu anlatigim yontem ile cozdum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Mart 30, 2013, 12:47:45 ÖS »
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

metintin

• Yeni Rehber
  • **
  • Merhaba.15 m. guletimin yapımına bu yıl başlıyorum
  • Bulunduğu İl: Eskişehir
  • Doğum Yılı: 1960
« Yanıtla #9 : Nisan 06, 2013, 11:40:27 ÖS »

Merhaba

Epoksi için bir öneri  :
    13 kg  (3/10 karışım için)  epoksiyi  (laminasyon) Polikem'den 170 TL  ye aldım.  (5 Nisan 2013)

Alman malı ve Türk Loyd'u onaylıdır. bir deneyin derim

POLİKEM  Tuzla 216 353  21 40

Kolay gelsin.

Metin.
Metin Aydemir

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #10 : Nisan 07, 2013, 08:41:27 ÖS »

Merhaba

Epoksi için bir öneri  :
    13 kg  (3/10 karışım için)  epoksiyi  (laminasyon) Polikem'den 170 TL  ye aldım.  (5 Nisan 2013)

Alman malı ve Türk Loyd'u onaylıdır. bir deneyin derim

POLİKEM  Tuzla 216 353  21 40

Kolay gelsin.

Metin.

fiya t süper,
ancak kullandıktan sonra kalite durumunu paylaşırsan iyi olur.
Ne mutlu Türküm diyene.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #11 : Ekim 25, 2013, 06:38:22 ÖS »
...

Sadece fotolar değil arkadaş isminden de mahrum bırakmış. Sayın adminim isim gibi, şehir gibi olmazsa olmaz kişisel bilgileri olmayan üyelere otomatik mesaj gönderilebiliyor mu?
Mesela üye mesaj yazmak istediğinde yada üye olurken zorunlu doldurulması gereken alanları boş bırakamama gibi kontroller yapılamıyor mu?

Kendisine Tekirdağdan bir arkadaşta Vagabon 28 var satıyor diye duyuracaktım olabilemedi Bu vesile ile ilgilenecek olanlara duyurulur
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #12 : Ekim 26, 2013, 09:40:24 ÖÖ »
...

Sadece fotolar değil arkadaş isminden de mahrum bırakmış. Sayın adminim isim gibi, şehir gibi olmazsa olmaz kişisel bilgileri olmayan üyelere otomatik mesaj gönderilebiliyor mu?
Mesela üye mesaj yazmak istediğinde yada üye olurken zorunlu doldurulması gereken alanları boş bırakamama gibi kontroller yapılamıyor mu?

Kendisine Tekirdağdan bir arkadaşta Vagabon 28 var satıyor diye duyuracaktım olabilemedi Bu vesile ile ilgilenecek olanlara duyurulur

Mehmet Abi kendisi 2012 senesinin ilk aylari uyelerimizden oldugu icin ozaman isim,sehir gibi zorunlu alanlar yoktu malesef :(

Bahsettigin gibi bir filtreleme yapilamiyor Mehmet Abi toplu mesaj olunca tüm üyelere gidiyor.Ama şuanda üye olunurken  Isim,şehir,dogum yili alanlarini boş gecmesine sistem izin vermiyor ancak o bölümlere sacma seyler yazanlarada yapilacak birsey olmuyor kendi takdirleri :(
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #13 : Kasım 01, 2013, 11:21:35 ÖÖ »
...

Mehmet Abi kendisi 2012 senesinin ilk aylari uyelerimizden oldugu icin ozaman isim,sehir gibi zorunlu alanlar yoktu malesef :(

Bahsettigin gibi bir filtreleme yapilamiyor Mehmet Abi toplu mesaj olunca tüm üyelere gidiyor.Ama şuanda üye olunurken  Isim,şehir,dogum yili alanlarini boş gecmesine sistem izin vermiyor ancak o bölümlere sacma seyler yazanlarada yapilacak birsey olmuyor kendi takdirleri :(

iyi günler .
yeni üyeyim filika olarak aldığım 8 metrelik teknemin modifikasyonu ile uğraşıyorum.
bu yüzden kendi teknemde de kullandığım  bir malzemeden bahsedeceğim belki birileri için faydalı olur.

sika ve kalekim üretmiş

kalekim elasticool
sika logaflex

ben kalekim aldım firça rula veya tabanca ile atılabiliyor. düzgün yüzeylerde macun-astar ve yalıtım görevini görüyor. yoğurt kıvamında ahşap üzerinde inanılmaz örtücü. spatula ile uygulandığında yoklama macunu olarak inanılmaz.

kendi teknemde çok memnunum tavsiye ederim
fiyat 20 kgsi 145 tl
pruvanız neta deniziniz sakin olsun