Gönderen Konu: İstanbul'da Tekne Yapmak İstenler İçin Süper Organizasyon  (Okunma sayısı 8816 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo

Sevgili Zafer Türkmen aşağıda detaylarını verdiğim bir proje düşünmekteymiş. Mehmet Abi'de bunu bana iletti ve Denizrehberim üyelerininde bu projeye katılabileceklerini söyledi. Arzu eden için çok güzel bir uyguluma.
Detaylar;

?Teknemizi Yapıyoruz?

Bir süredir kendi teknemizi (Çok sayıda tekne) yapabilirmiyiz diye araştırıp durdum. Birçok kişi ile görüştüm, bilgi topladım 12 yada 18 fiber tekne yapımı üzerinde duruyordum verimli olsun diye.

Aklıma yatan bir sonuç olmadı. Ama peşini bırakmış değilim.

Sonraları Metin Kardeş ve İsmail Oruç gibi korsanlarımızın çalışmaları ilgimi çekti. Onlar la ve tabiki Ömer Kırcal korsanımla da görüştüm. Yalnız başlarına güç koşullarda başardılar.

Olsaydı da: Birkaç kişi olup ortak giderler, ortak projelerle yapabilseydiler, harcadıkları zaman, para ve sonuçlar değişir miydi? Kesinlikle evet derim.

Sizlerde ?Evet? diyorsanız aşağıdaki yazılanları okumak hoş olacak. Buyurun.

Kendi teknemizi yapabilirmiyiz ? Neler gerekli ve gerekli olanların sağlanması ne kadar zor. Yöntemli olarak ve göreceli zorluklarına göre sıralıyorum.
Ayrıntıları sonradan irdeleyeceğiz.

Bana göre:

1- Bir tekne seçilecek(Sizin için en kolayı bu olacak)
     Nasıl bir tekne istiyoruz? Soruya akılcı, ?Ayakları yere basan?  bir yanıt verdiğimizde iş
     çok kolay.

Seçimi, daha doğrusu, kararımızı kolaylaştırmak için 1 tekne seçeneği olacak. Başkaca bir
     seçenek olmayacak.

Ön araştırmalarımız sırasında 5 metrelik ve 8 metrelik tekneleri  düşündük. 8 metre yüksek
     bedelli ve daha önemlisi düşündüğümüz koşullarda en az 3 yıl sürer deyip yalnızca 5
     metrelik ucuz ve kısa sürede bitirilebilecek tekneleri inceledik.

Yapılacak tekneyi de araştırmalarım sonucunda ben seçeceğim. (Bunu bir dayatma
     olarak algılamayalım. Sözüm koşullar üzerinde anlaşacağımız korsanlar içindir. Diğerleri 
     ?Ne oluyor burada? deyip okuyup geçebilirler.)

2- Para gerekecek(Bu da kolay bütçenizi en iyi siz bilirsiniz)
    Tekneyi yapmanın bir tümdeğer bedeli olacak ve bu başlangıçta hesaplanacak. Olası bedeli
    ve ödenme biçimi yapacağımız toplantılarda ayrıntılı ve bu başlık altında da kısaca
    anlatılacak.
    İsteklerimiz var ama gerçekler de var.
    ?Ne İstediğimize?  bağlı olarak tümdeğeri şu yada bu olacaktır.
    İş oraya kalsın.
    Hesap ortaya çıktığında kararı siz vereceksiniz.

3- Asgari donanımlı bir yer gerekecek (Göreceli olarak zor sayılır)
    Aklıma gelenleri saymaya başlayayım:
    Herkese, merkeze, yedek parçacılara yakın ve tekneyi yaparken yeterli rahatlığı sağlayacak 
    en az 2  teknenin aynı anda yapımına yetecek kadar bir kapalı alanı ve de ucuz olmalı.
    Şu anda var olarak düşünelim.

Diğer ayrıntılar var tabi ama şimdi onları yazmanın gereği yok. Ama böyle bir yerimizin 
    olmasının başka güzellikleri de olacak.
    Bu konuyu ve ayrıntıları bana bırakabilirsiniz, yüzümün akıyla çıkarım.

4- Zaman ayıracaksınız(Sizi zorlamaya başladık)
     Tekne yapmak istediğinize göre zaman ayırmayı düşünüyorsunuz demektir.
     Ayrılacak zaman kişiye göre değişir ama fazla zamanınız yoksa belli oranda onun da
     çözümü var.  Ayrıntı sonraya.
     Ama az da olsa zaman ayırmak işin ?ruhu? açısından olmalı koşulumuz var.
     Siz karar vereceksiniz.

5- Tekneyi nerede tutacağız(Yeterli bir yanıtınız yoksa bu kış TV izlemeye devam edeceğiz)
     En zor olanı bu. Öyle ya yukarıdakiler bir biçimde çözülür.
     Bazılarımıza göre kolay  olmakla birlikte çoğumuzu kara kara düşündürecektir.
     Çözümünüz varsa burada da sorun yok.
     Kesin söz vermemekle birlikte bu konuda bir şeyler yapabilirim belki, araştırıyorum.

Tasarımızı biraz ?Ballandıralım?:
Havalandırılması sağlanmış, ısıtılabilen, İstanbulun her iki yakasına da yakınca bir kapalı alanımız ve içinde tekne yapımı için elzem bazı araç-gereç olacak.
Tozlu boyalı çalışma ortamından bir bölme ile ayrılmış, çay-kahve içilebilen, bilgisayarı-interneti olan bir dinlenme-konuşma bölümü olacak. Korsanlar bir araya gelip görüş alış-verişi yapabilecek/yardımlaşabilecek.

Gereksinim varsa teknemizi taşımak için ?romörk? bile yapacağız.

Sonrasında gerekli bakım onarım işlemlerini burada yapabileceğiz.

Bütün bunların hangi koşullarda olabileceği düşünülüp yazılacak. Herhangi bir işleme başlamadan ayrıntılar ortaya konulacak.

İşin özü amatör denizciliğe bir ?katkım? olsundur. Şu anda kimseden maddi bir yardım beklemiyorum. Gerekeni gerektiği kadar başta ben yapacağım.

Beklentim:Tekne seçiminde yada tasarımızın tümdeğer hesabında veya ilgili herhangi bir konuda yardımcı olmak isteyecek korsanların buradan ya da özelden duyuru yapmaları.

Olur da ilgi görürse ayrıntıları(Aklımız erdiğince) burada duyuracağız. Olmasa da sorun değil bir parça çalışmış ortaya yine de bir şeyler çıkarmış oluruz. Şimdilik bu kadar.

Yapılabileceği aklıma yatıyor ve ilke olarak böyle bir oluşumda olmak isteyenlere soruyorum: Varmısınız?

Kayıtlar başlamıştır 

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: İstanbul'da Tekne Yapmak İstenler İçin Süper Organizasyon
« Yanıtla #1 : Ocak 01, 2013, 10:48:15 ÖS »
Bu konuda ciddi olarak düşünen kişilerin öncelikle sitemiz üyelerinden Metmeh Abi'ye( makgün43) ve Zafer Türkmen'e ulaşıp listeye adlarını yazdırmaları ve iletişimde olmaları gerekmektedir.

Ben sadece bu organizasyonu ileten bir elçiyim :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #2 : Ocak 01, 2013, 10:50:00 ÖS »
Ankara da olsa balıklama atlardım :(

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #3 : Ocak 01, 2013, 11:11:01 ÖS »
türkiye olmaz değil ama zor iş..türk insanının yaşam algısı ve disiplinine uymuyor toplu iş yapma..
12 arkadaş 14 yıl önce arsa alıp (sarozda) ev yapacaktık.. :)
arsayı aldık fakat topraga bir kazma dahi vuramadık..kiminin işi bozuldu ekonomik olarak tökezledi..kiminin ak dediğine kimi kara dedi..geçenlerde arsa bölüşülüp kapanış için (kooparatif) müracaat ettik,onun bile prosedürü uzun.. :)...türkiye gibi ülkelerde iş,para,zaman gibi konular stabil değil..

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #4 : Ocak 01, 2013, 11:24:02 ÖS »
türkiye olmaz değil ama zor iş..türk insanının yaşam algısı ve disiplinine uymuyor toplu iş yapma..
12 arkadaş 14 yıl önce arsa alıp (sarozda) ev yapacaktık.. :)
arsayı aldık fakat topraga bir kazma dahi vuramadık..kiminin işi bozuldu ekonomik olarak tökezledi..kiminin ak dediğine kimi kara dedi..geçenlerde arsa bölüşülüp kapanış için (kooparatif) müracaat ettik,onun bile prosedürü uzun.. :)...türkiye gibi ülkelerde iş,para,zaman gibi konular stabil değil..

Ortaklık kültürü zayıf dediğin gibi toplumumuz da ama ilerleme var ;)

nagrumuh

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: ahmet
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1977
  • Tekne Adı: Henüz adı yok
« Yanıtla #5 : Haziran 22, 2014, 11:09:17 ÖS »
Bence Türkiye de zor değil imkansız olmaz hele istanbulda zaman ve para çok zor.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #6 : Haziran 23, 2014, 11:18:21 ÖÖ »
o proje yattı sanırım...emekliyim yer var yurt var,dışardan bakarsan bol zamanda var..ama filikanın yanına gidemedim daha...kagıt üzerindeki bir proje nesnel yada öznel nedenlerden ötürü türkiyede hiç bir zaman istenildiği gibi gitmez...bu tarz projelerde baştan isteklisi ve gaz vereni çok olurda buyrun dediğin zaman ortada kimse kalmaz...iki haftadır bir gram dahlim ve sorumlulugum olmadıgı halde başkalarının bana verdiği zarar,ziyanla uğrasıyorum..türkiyede zaman,mekan,ekonomik koşullar hiç bir zaman stabil olmamıştır,birde üstüne insanların ego,kapris ve bencilikleri eklenince bu tarz toplu projelerin yol alması zor..

nagrumuh

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: ahmet
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1977
  • Tekne Adı: Henüz adı yok
« Yanıtla #7 : Haziran 23, 2014, 01:56:48 ÖS »
Doğru söz üzerine yorum yapılmaz aynen özetlemizsiniz.

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #8 : Haziran 24, 2014, 01:19:58 ÖÖ »
İnsanlarımız neden böyle anlamıyorum.zafer beyi diğer platformlardada takip etmekteydim sanki birden gaz verildi sonra birer birer motorlar su kaynattı.galiba biz milletçe böyleyiz.çok güzel ve ihtiyaç olan bir projeydi.google'a ingilizce yazdığımız zaman hep tekne yapım okullarının linkleri çıkıyor.bizde neden böyle birşey yok insan dönüyor bakıyor kendi haline,memleketine üzülüyor.adamlar okullarda tekne yapmaya uğraşıyor biz nelerle uğraşıyoruz.
Ersin İzci
1985/Armutlu

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
« Yanıtla #9 : Haziran 24, 2014, 11:57:06 ÖS »
 Burada yazılanları okuyunca benimde aklıma Acaba belediye ile işbirliği yapılabilrimi belki istanbul değil ama daha küçük yerlerde böyle bir projenin hayata geçirilmesi daha olası sanki. Sanırım Antalya ya dönünce ilk iş Belediye başkanlığına giderek bir öneri şeklinde görüşme yapmak. Böyle projelere gerçekten Türkiyem de çoook ama çoook ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Elin gevuru deriz ama seyrettiğim bir Alman kanalında baba oğul dede torun abi kardeş yada arkadaş bir ortam oluşturulmuş ve uygun bir zamanla belirlenmiş. Başlarında bir öğretmen usta insanlar tekne yapmayı öğreniyordu. Daha da önemlisi tekne yapıyorlar ve birlikte birşeyler paylaşıyorlardı. Ne kadar güzel di.