Gönderen Konu: Natalie 850 Yapmaya karar verdim  (Okunma sayısı 19933 defa)

cherhem

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Kerem
  • Bulunduğu İl: Adana
  • Doğum Yılı: 1989
Ynt: Natalie 850 Yapmaya karar verdim
« Yanıtla #15 : Nisan 09, 2020, 05:51:49 ÖS »

Su yalıtımında elyaf+epoksi evet. İç tarafta ahşaplar açıkta kalmasın istiyorum. En azından bir-iki kat polyester dönmek istiyorum. Elimden geldiğince dayanıklı birşeyler çıkartmaya çalışıyorum o yüzden bu uğraş.

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #16 : Nisan 09, 2020, 10:54:30 ÖS »
Su yalıtımında elyaf+epoksi evet. İç tarafta ahşaplar açıkta kalmasın istiyorum. En azından bir-iki kat polyester dönmek istiyorum. Elimden geldiğince dayanıklı birşeyler çıkartmaya çalışıyorum o yüzden bu uğraş.
yanlış anlamadımsa ahşap kısımları içten dıştan izole etmeyi planlıyorsunuz ağaç hava ile teması kesmemeli izole edildiği yerde havasızlıktan mantarlaşır rutubet bulduğu iğne ucu kadar yerden içeri nüfuz eder dışarı çıkmaz

cherhem

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #17 : Nisan 10, 2020, 12:27:43 ÖS »
yanlış anlamadımsa ahşap kısımları içten dıştan izole etmeyi planlıyorsunuz ağaç hava ile teması kesmemeli izole edildiği yerde havasızlıktan mantarlaşır rutubet bulduğu iğne ucu kadar yerden içeri nüfuz eder dışarı çıkmaz

Ne öneriyorsunuz peki? Sadece vernik veya boya bile atmak hava ile temasıni keser. Hic birsey sürmeyelim mi  :o

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #18 : Nisan 10, 2020, 08:50:59 ÖS »

Ne öneriyorsunuz peki? Sadece vernik veya boya bile atmak hava ile temasıni keser. Hic birsey sürmeyelim mi  :o
ben teknemin içerisini su bazlı bir boya ile boyadım beyaz hem hesaplı oldu beyaz renk güzel durdu

cherhem

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #19 : Haziran 06, 2020, 11:47:06 ÖS »
Devam devam.  :halay

Epoksi kaplama işinin büyük kısmını bitirdik. 2 kişi ile 18 saatlik aralıksız çalışma ile minimum yer 2 kat, su kesiminin alt tarafı 4 kat, burun 8 kat olacak şekilde ~35 kg epoksi, ~140 mt2 200gr/m2 lik elyaf kullanıldı. Epoksi sarfiyatı verimli kullanılmış gibi geldi siz ne dersiniz?

Bu kaplama yeterli midir?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #20 : Haziran 07, 2020, 01:56:59 ÖÖ »
Su hattı 4 kat,üstü 2 kat yeter bence..Ama k.plak birleşim yerlerindeki boşlukları macunla dolduradan mı,elyafladınız? Elyafın altında öyle boşluk kalmamalı..

cherhem

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #21 : Haziran 07, 2020, 02:19:08 ÖÖ »
Islak epoksi parlamış. Normal epoksi+talaş karışımlı macun ile kapattım. ince kalan yerlerede hazır epoksi macun çektim. rengi beyaza yakın pembe. Oralar hava boşluğu gibi görünüyor.

Bazı yerlerde ister istemez kaldı hava boşluğu oraları tamamen oyup yeniden epoksi+kırpılmış fiberden macun yapıp kapatacağım.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #22 : Haziran 07, 2020, 08:05:53 ÖÖ »
Polyester yerine epoksi kullanın, polyester iyi yapışmaz, 2-3 sene sonra tabaka tabaka ayrılabilir, epoksinin yapışması ise çok iyidir, polyestere göre biraz pahalıdır, maliyet konusunda sorun yaşıyorsanız, polyester yerine en azından vinilester kullanın, çalışması polyestere daha yakındır ama yapışması polyesterden çok daha iyidir. Yine de ben olsam epoksiden şaşmazdım.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #23 : Haziran 07, 2020, 09:58:51 ÖÖ »

Bir cok uygulama var ahsabin hem ici hem disi elyaf kaplanarak, ahsap sandvic cekirdegi olarak kullaniliyor. Bence bu daha ziyade ahsabin kalitesi, kurulugu ve elyaflama isinin kalitesi ile alakalidir diye dusunuyorum. Yani kurutulmus ahsap kullanilir, elyaflama isi titizlikle yapilir ise bir sorun olacagini sanmiyorum. Ancak fazla nemli bir agac kullanilirsa o zaman dediginiz oldukca mumkun tabi.

XX

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: hasan ilbay
  • Bulunduğu İl: mersin
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #24 : Haziran 07, 2020, 06:29:06 ÖS »
İyi çalışmalar. Albümdeki fotoğrafları inceledim ikiz salma yakışmış nataliye.
Fakat ikiz salma arasındaki çalışmanızı tam olarak anlayamadım. Demir örüp üzerine beton mu döktünüz.

cherhem

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #25 : Haziran 07, 2020, 06:39:05 ÖS »
Teşekkürler. Aynen öyle, demir örüp beton döktüm. Tek başına salmaların ağırlığı yeterli balast ağırlığını sağlayamıyordu. Hem sağlamlık hem ağırlık için bu şekilde yaptım. İki salmayı yapısal olarak birleştirmiş oluyor örgüler. Karaya onların üzerine indirdiğimde açılmasını bir nebze engellemek.

cherhem

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #26 : Ağustos 18, 2020, 12:13:06 ÖS »
Devam ediyoruz. Biraz yavaş ama napalım artık.

Epoksi üzerini zımpara sonrasında ince macun çektim, su altını tekrar zımparalayıp  epoksi astar attım, tekrar zımparalayıp zehirli astarı attım, sonrasında zehirli uyguladım. Bu işlemi şu aşamada yapmamın sebebi; dönderdikten sonra altına ulaşması zor olacağı için. Biraz erken olabilir, suya indirene kadar etkisini kaybedebilir mi bilmiyorum açıkçası. Çok kritik bir etki olmayacağını düşündüğüm için bu şekilde yaptım.

Su üstüne henüz işlem yapmadım. Sadece ince bir macun çekip bıraktım. Üst tarafı bitirip komple boyamayı yapacağım.

Şuanda dönderme planları yapıyorum. Malûm şuan 1 ton civarında (300kg civarı karina, 750 kg civarı salma).

Keşke ana konuyu düzenleyebilsek ama kapalı. Sinirlenip eski konularını silenler için anlıyorum :) ama bir çözüm olsa iyi olurdu.

XX

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: hasan ilbay
  • Bulunduğu İl: mersin
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #27 : Ağustos 18, 2020, 04:27:11 ÖS »
Kolay gelsin güzel görünüyor.
Bu arada salmanin bir planı varmi yoksa sizmi tasarladınız.

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #28 : Ağustos 18, 2020, 04:34:45 ÖS »

Merhaba Kerem bey;  Bende beton işine takılmıştım gövdeye vida ve tel şase ile mi bağladınız üzerini epoxy ile gövdeye birleştirdiniz mi?
Bu konuyu acıklar iseniz seviniriz.?

cherhem

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #29 : Ağustos 18, 2020, 06:40:28 ÖS »

Salma benim tasarımım. Solidworks yzerinden yerini tayin edip kaba bir çizim üzerine yapılmış örnekleri inceleyerek ölçülere ve açısına karar verdim. Performans olarak suya indirmeden birşey söyleyemem tabiki. Ben mekanik saglamlık üzerine gittim sadece.

Merhaba Kerem bey;  Bende beton işine takılmıştım gövdeye vida ve tel şase ile mi bağladınız üzerini epoxy ile gövdeye birleştirdiniz mi?
Bu konuyu acıklar iseniz seviniriz.?

İkiz salmaların metal govdesi 6'şar adet M14 civata ile gövdeye baglı, 8mm'lik inşaat demirlerinden şase salmaların gövdesine kaynaklı.  Beton dökmeden önce kontranin üzerini kısmi olarak epoksi ile kapladım, kontra betondaki suyu emmesin diye. Beton dökülecek olan yerin gövde üzerine yaklaşık 200 adet 4 mm çaplı 5 cm uzunlugunda vidalari yarısı havada yani betonun içerisinde kalacak şekilde vidaladim. Bazı vidaların tepesinede şaseyi puntaladım. Gövde ile betonun birbirine yapışmasını sağlayacak başka çözüm gelmedi aklıma. Dönderdikten sonra betona kadar gövdeyi bir çok yerden delip içerisine epoksi dökerek turunmayı arttırabilirim. Dönderince karar veririm ona.  :fiyu

Beton için 25 birim çimentoya 75 birim kum aldığı kadar su kullandım.