Gönderen Konu: Tekne Üstündeki Kabarma Sorunu ? Çözüm :Macun-Boya-Elyaf  (Okunma sayısı 11836 defa)

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
Ynt: Tekne üstündeki kabarma, macun, boya
« Yanıtla #30 : Mayıs 19, 2020, 09:15:02 ÖÖ »

Aseton ile fırçayı temizleyebilirsin
Ne mutlu Türküm diyene.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #31 : Mayıs 19, 2020, 01:19:18 ÖS »
     Sunay beyin dediği doğru olmakla birlikte, epokside kullanılan fırçayı asetonla temizlemek ekonomik olmaz. Ucuz, adi fırçalardan bir miktar al, kullan at.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #32 : Mayıs 19, 2020, 03:06:55 ÖS »
Selam. Herkes kendince doğru olduğunu düşündüğü şeyi söylüyor. Kim bilir aralarında işe yarayanı da vardır. Bence hepsi hikaye. Burada defalarca yazdım. Epoksi bulaşmış fırça v.b. şeyleri en iyi beyaz sirke çözüyor. Marketlerde 2-2,5Lt. petlerde 5-6Tl.ye satılıyor. Ben nerdeyse iki yıldır aynı fırçayı kullanıyorum. Bunun tanıkları dahi var. Ha! bunu ben keşfetmedim. Azıcık zahmet edip araştıran biri internette leb-i derya olmuş bilgi havuzundan biraz filtrasyonla kana kana içebilir. Bunu yıllar önce Red Barn amca'nın "ki kendisi youtube da dik yapıştır tekneler yapar ve çalışmalarını paylaşır" ondan öğrendim.
Gençlere ve hevesli yeni arkadaşlara tavsiyem işe koyulmadan önce az biraz araştırıp, okumaları...

https://www.youtube.com/channel/UChIFy7xwuKhkOuFNeWHCjyQ

Teşekkürler Red amca.
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #33 : Mayıs 19, 2020, 03:39:52 ÖS »
Selam. Herkes kendince doğru olduğunu düşündüğü şeyi söylüyor. Kim bilir aralarında işe yarayanı da vardır. Bence hepsi hikaye. Burada defalarca yazdım. Epoksi bulaşmış fırça v.b. şeyleri en iyi beyaz sirke çözüyor. Marketlerde 2-2,5Lt. petlerde 5-6Tl.ye satılıyor. Ben nerdeyse iki yıldır aynı fırçayı kullanıyorum. Bunun tanıkları dahi var. Ha! bunu ben keşfetmedim. Azıcık zahmet edip araştıran biri internette leb-i derya olmuş bilgi havuzundan biraz filtrasyonla kana kana içebilir. Bunu yıllar önce Red Barn amca'nın "ki kendisi youtube da dik yapıştır tekneler yapar ve çalışmalarını paylaşır" ondan öğrendim.
Gençlere ve hevesli yeni arkadaşlara tavsiyem işe koyulmadan önce az biraz araştırıp, okumaları...

Teşekkürler Red amca.

Teşekkürler Red amca.

Yuksek tevazunuz icin kendi adima tesekkur ederim.
Keske herkes sizin gibi, kim oldugunu net sekilde ortaya koyabilse de kim nasil bir insan diye dusunmemiz hic gerekmese :fiyu

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #34 : Mayıs 19, 2020, 04:39:46 ÖS »
Bende yazayım bari :fiyu
Zımpara sonrası epoksi macunulu yüzeyi en iyi temizleyen solüsyon aseton,pürüzsüz bir şekilde tozu alıyor..
Tinerle de yaptım temizligi,olmasına oluyor,ama aseton kadar seri temizlemiyor..okuduklarıdan tinerde az miktarda yag oluyormus nedeni buymuş..
Asetonda sorun eczanelerde satılan kadınların oje temizligi için kullandıgı, az miktarlı ve pahalı..Kimyasal satan yerlerde litre olarak almak lazım,bunlarda anadoluda filan kolay bulunmuyor..istanbulda olanlar perşembe pazarı ve tahtakalede litre olarak satılan yerler var..
Fırça temizliginde asetonda, beyaz sirke (ben dolapta elma sirkesi bulup kullanmıstım) ikiside basarılı ama pahalı hele aseton nadirde bulunuyor,fırça için harcamak bana akılcı gelmiyor..
Ben de İbrahimin taktigini kullanıyorum ucuz sarı kıl fırçalardan al,kullan,at yapıyorum..aynı gün parca,parça elyaf işim oldugunda ancak fırçayı temizliyorum..Her şeçim bir vaz geçiştir demişler :)..

Özellikle son bir yılda,elyaf,macun,reçine,k.plak,paslanmaz vida,vbg gibi temel malzemeler de,fiyatlar %50-100 arası  artmış,motor vbg donanımlara girmiyorum bile :)..Kapsamlı bir tadilat,tamirat yada yeni tekne projesi olanlara kolaylık diliyorum.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #35 : Mayıs 19, 2020, 06:18:20 ÖS »
Yuksek tevazunuz icin kendi adima tesekkur ederim.
Keske herkes sizin gibi, kim oldugunu net sekilde ortaya koyabilse de kim nasil bir insan diye dusunmemiz hic gerekmese :fiyu

:-X Ney se lâ havle dedim; sustum...

M.Köstekçi

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #36 : Mayıs 19, 2020, 06:38:42 ÖS »
Temizlik için önce tiner arkasından aseton kullanmak daha doğrudur. Tiner aseton kadar hızlı uçmadığı için temizlikte ıslak kalır ve neredehyse tüm pisliği temizler yani yüzeydeki pislik tiner marifetiyle beze geçer. Yağlı yüzeyi ise en iyi aseton temizler.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #37 : Mayıs 19, 2020, 09:19:52 ÖS »
     Sunay beyin dediği doğru olmakla birlikte, epokside kullanılan fırçayı asetonla temizlemek ekonomik olmaz. Ucuz, adi fırçalardan bir miktar al, kullan at.
Doğru, ancak asetonu fırçanın sığabilecegi kapaklı bir kavanoz vs içine koyup fıçaları da içinde bırakırsanız aseton ziyan olmuyor,
1 lt aseton kargo dahil 23 tl şu anda. ucuz fırçanın tüy döküşü ile uğraşmak sıkıcı oluyor,
Ne mutlu Türküm diyene.

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Osman büke
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #38 : Mayıs 19, 2020, 11:07:34 ÖS »
Yanıtlar için teşekkür ederim.
Aseton alayım.
Ayrıca sirkeyide temizlik için deneyeyim, 3-5 liralık birşey

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #39 : Mayıs 19, 2020, 11:16:12 ÖS »
Selam. Fırçayı sirkeli kabın içinde eze eze çevirdikten sonra su ile durulamayı unutmayın. Sonra sümüksü bir sıvıya dönüşüyor. Kolay gelsin.

Ben aşağıdaki gibi 1,5 litrelik bir pet şişeyi ortadan kesip öyle kullanıyorum. Sonra parçaları iç içe geçirince kalan sirkeyi muhafaza etmek kolay oluyor. Zamanla tortu tabana çöküyor; süzüp yeniden kullanabiliyorsunuz.

https://lh3.googleusercontent.com/lDzCXmET0sN-NkA62fm00eyq7lt1u_GZIwBOy8xBIuTKAJs7dyRkHT6u0YJfRlikkQjqrKmFzrlrlp7Scze9kQmKGIigOBz_vjJjtFKz95QamFdf1e4IHoYNf4vUB59b6RkGi72KeH0nGSbDgIonzbCePeDGkV3HIBwzDGF3NXXPJCEuQpN6-P4rEFiWsdm7bt9GJFNCJyA9Lw9E60D8cWzsxmpI8q6M0ag1LgiOhi_iYaiAepYB5A9P3jG2hDAUnEpxDXSH7_0irJ_3v8lvvYQZ16ANUwDsXeC0WIzg7arZNJKwv74mvq49EdlCF0opgphH0gQNaQgCg8DI_GoX9POCNkXy7WYGL2LWsS_DCkuDJ67KxE1QHtpM7_jQFZdjSy7GYlAH0Vxc6B3Q73kDaeaw0ztBCLi8zs9SQhEUJm4fDYdVGC2-You2WjKf8BDca01yx7SU-eyCIuHZB5iM5s-UPsaBGqI9KSwC0aeK3pw9dvWzwM-o86Bsi8OPJ2f3K1WQtRoCoBoKdM0PKfxhD8VohrIZbcz1fcKHbZJMY5xmZLYAJRpsh4ntdFTznAH41Xb0sKcDGc5hQKhjdWc9UsRfP-Bp07W7n0UZps-z4KKmqlc9E00Ic8sAJSgkMZF9k7VY_9sPPV3evjG74YzQBwEaylq5X5fa6kxPgaFxL8-H70YhR8xA3LGjNee8=w1120-h630-no?authuser=0

https://lh3.googleusercontent.com/hKNie6A8RUEzF6nlkYPHcxiIu2vaczmE3aT-toh4q4N5GTwbaLwKxJl4tbWjhpLFn-vwjtqpG1kGj6T7U0cdF49khGJIValSof7jD1no-R2BH_Zsb-x_Gm4NJ-UrfKINx2d745YmKCr4fyQnPekF2cSIwNhe15a9z1wbuygimQGQxBizaAaAsWWta5SMJJsdJw3eOS3UKRrPOoPWfoAVe7VFJMAOWFOaybITnfw9WGvmAHBE5sBM787WpkQSCRycTN6RM68e_Su9ZdT9HfWh7M4PHhhpE3jovpzmfu3ZGdj_4hwTjeVAnveFqlXD5YFqvPuJdI8vBiF1BQsJo0BCJg2NA78naiFzsar6d-_9cQz4MOgBER4nJbjjnqYSeh8Fh3D8a_cvl-I5XMxLSk5wP-z-Dja0Q8NyW_IQJp7EIvwja5X-p8wNjSi199E17iQMUxVxyKvwIeWE7Ic0MrBoDDJuCEvXVMBoL6nXRMX-gbIKGrzXsNi2v8kPA0pFHfXVf1zLlHQYUrdVKTkwftyDIFEdSlVWyZVdf0UvJRy2bk1y2sRO0DLdXAexfbI4x6GOG9k-Wy3KJtvMDTUgz1ihfHapzsTlP4_DIYEXFzF3ejvLZXkwkRd-qoYDEqlAdqF2QO13w7oZpS1AuLOOjOq8KEv747PPYbFavyUvWM87uy8npFwFvFlIBprbePLP=w355-h630-no?authuser=0

Bir hatırlatma giysilerinize bulaşan epoksiyi de henüz taze iken sirke ile temizleyebiliyorsunuz. Yoksa benim gibi birkaç pantolon ve tişörte veda etmeniz işten bile değil.
M.Köstekçi

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #40 : Mayıs 21, 2020, 02:43:29 ÖÖ »
İlk önce şunu söylemek istiyorum. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum ve Volkan kardes büyük resim diye kizma, çünkü her resmin altına yazı yazma gereği duydum bu şekilde yapabildim.

Kupestenin üstünde yer alan açıklıkları epoksi reçine ve ahşap talaşı ile yapıştırıp işkence ile sıkıştırdım. Gayet güzel oldu bence tabi sizler daha iyi bilirsiniz.
Servet bey siz şerit elyaf kesip epoksileyin demiştiniz. Ancak elyaf olayını çok iyi beceremedigimden bu şekilde kalması benim için daha iyi olacak. Şimdi bunun yanlarından sunta vidası atıp macunlamak istiyorum.

Bu resimlerde küpeşte ile alt polyester in birleştiği yerler. Buradaki açıklıkları da yine epoksi ve ahşap talaşı ile yapıştırdım. Burada zımparalayıp üstüne servet beyin attigi videodaki gibi macun çekip, yeniden zımparalayıp kayığın bu kısmını boydan boya şerit elyaf ile epoksilemeyi düşünüyorum. Çünkü su kısmında kalan yer ve buradan su direk kayığın iç bölmesine gidecek diye düşünüyorum. Elyaf keçe bana daha uygun basit ama tutma, olayı ile mukavemeti iyi değil dediniz bunu eledim. Ama yinede sorayım dedim.

İlk üç resimdeki bölgelerin bir veya iki tanesini dekopaj testere veya el testeresi ile kesip malzeme koymak için bölme yapmak istiyorum. İleride benim için sıkıntı olurmu bu şekilde birşey yapsam.
Birde macun olayında kenar yan , dik köşeler tamam oralar macunlanacak ancak kayığın içini 4. Resim ve alt taraf komple macun çekmem daha mı iyi olur. .Sonuçta rüzgar çıkacak, kayığın içine su girecek, yuzecegiz ve kayığın içine su girecek bu su olayından kayığı korumak için sadece boya olur mu?, komple kayığın içi mi a dan Z ye mi macun çekilecek. İzlediğim videolarda köşelere de çekenler var. Komple macunda çekenler var. Aklım bulandı.
(Ayrıca kayığın ön, alt ve arka kısmına uygun kesilmiş kalın kertikli bir plastik malzeme var onuda bu bölgelere yapisticagim. Uygun olur mu? Sahi bunu ne ile yapistiracagim epoksi mi)

Buda son resim. Kuyruk kısmı motor bölümü. Burası biraz yıpranmış ve çürüme var. Çürük yerleri iskarpela ile temizleyip boşlukları ya bir ahşap parçası, yada epoksi talaş ile kapatıp sonrasında macun, zımparalamak istiyorum.(komple ahşabı çıkartmak yerine)  Olur mu?  Ayrıca en arka kısma motorun takılacağı yere demirci de geniş bir U demir yaptırıp somunlu vida ile sabitleme dusuncesindeyim. Hatta içe bakan tarafın yan taraflarında demini biraz genişletip iç kenarlara da vida atsam epey sağlam olur düşüncesindeyim.
Sizce daha önceki yorumlarınızdan çıkarımlarim yanlış mı olmus. mantıklı mı düşünüyorum.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #41 : Mayıs 21, 2020, 06:37:52 ÖS »
Kapak acmak icin delikleri kenarlarsan en az 10 - 15cm icerden ac. Boylece duvar mukavemetini komple kaybetmez. Normalde, kapak cevresine cita dolasman lazim ki kapak etrafini burulmalara karsi guclendiresin. Ancak bu yapimi kolay olmayan birsey. Ustelik sizinki boy bir teknede kritik nir sonuca yol acmaz.

Kapaklari dikdortgen gibi dusunursek, koseleri mumkun oldugunca yuvarlak donun. Keskin koseler kuvvet bindiginde catlama egilimi gosterirler. Yuvarlak donersen catlamayacagindan emin olursun. Panç denen capli matkap uclariyla koselere genis delik acip aralarini birlestirebilirsin.

Macun olayi:
Macun koruyucu katmandan ziyade, yuzey puruzlerini duzeltmeliktir. Yani butun yuzeyi macun kaplamanin tek amaci daha duzgun bir yuzey elde etme istegi olabilir. Siz sadece girinti cikinti ve problemli yerleri macunlayip duzeltseniz bence yeter.

Koruma boyanin isi. Ureticisinin onerdigi sekilde astar, sonkat ve barsa koruyucu son kat at. Tamamdir.  Onemli olan boyadan once iyi zimparalanmis temiz yuzey.

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #42 : Mayıs 22, 2020, 12:54:54 ÖÖ »
Anladim. Malzemeleri koymak için bu sene için hiç ugrasmayayim. Bu sene böyle idare tesin olmazsa.
Macunda anladım.
Demekkili bütün iş çok güzel pruzsuz bir zımpara ve çukurları kapatacak macun olayı.
Peki, resimde görünen küpeşte ile alt polyester rin birleştiği yere komple boydan boya şerit elyaf kaplama olayı olurmu?

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #43 : Mayıs 22, 2020, 12:57:35 ÖS »
Peki, resimde görünen küpeşte ile alt polyester rin birleştiği yere komple boydan boya şerit elyaf kaplama olayı olurmu?

Bence yapmalisiniz. Elyaf'i biraz hurda malzemelerde calisip pratik yapabilirsiniz. Birkac youtube videosu izleyip birkac da deneme yapinca bence tekne uzerine rahatlikla uygulayabilirsiniz.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #44 : Mayıs 22, 2020, 05:47:21 ÖS »
  Bu tekne ahşapmı, polyestermi