Gönderen Konu: Tekne Üstündeki Kabarma Sorunu ? Çözüm :Macun-Boya-Elyaf  (Okunma sayısı 11504 defa)

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Osman büke
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1975
Ynt: Tekne üstündeki kabarma, macun, boya
« Yanıtla #15 : Mayıs 07, 2020, 12:00:10 ÖÖ »

tatlı su ahşapı çürütür diye biliyorum..
keçe elyaf+epoksi reçine, keçe elyaf silan baglayıcılı ise eger,bu maddeyi epoksi eritmiyor,iyi yapışma olmuyor,zamanla ayrılıyor...Ahmet üstad yukarda yazmış zaten..
İ.Karanlık ahşapa önce k.plak uygulaması yapılmalı demiş,buda dogru,ahşap çalışır zamanla elyaf ayrılır..
Ee, diyecen altı,üstü 3 metrelik kayık,ne yapacagız? :)
https://urun.n11.com/tekne-bakim-urunleri/200-grm2-dokuma-orgu-elyaf-P123162388?gclid=CjwKCAjwwMn1BRAUEiwAZ_jnEo3UaoIhY-nuoWUsOClc9YhMi2dAzBB179kxQILSpnPzBdjRtq7CoxoCPPkQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
5-6 Metre bu elyaftan al,kayıgın altını eski boya ve macunundan arındır,güneşte ahşap biraz kurusun,sonra elyafla,üstünede, macun ve boya..İki,üç yıl rahat götürür diye düşünüyorum,birde kışın karaya alacaksan daha da fazla götürür..Yalnız elyaf yapıştırma işçiligini iyi yap,hava kabarcıgı kalmasın..Örgü elyafın kaplaması daha iyi/kolay olur,azda reçine yer,keçeye göre daha da saglamdır..kolay gelsin. :)
Yok yok eee demiyorum. Zevkle yapıyorum. Emegimin karşılığını görmek beni daima sevindirmistir. Hazır kayık almak varken, biraz ucuz olsun birazda el emeğim değsin diye zevkle yapıyorum işlemleri. Tek sıkıntı pratik olamamak. Neyi nerede, nasıl kullanılacağını, arızalara en uygun tamir yöntemini bilememek. Yoksa dediğim gibi yaptigimdan zevk alıyorum.
Teknenin altı dediğin iç tabanından bahsediyorsun zannediyorum. Temizleyip olmazsa çıkartırım. Sanki alt tabanda çok deforme yok. Deforme kuyruk kısmında motor takılacak yerlerde olmadı ahşabı söküp yerlerine yeni ahşap monte de yaparım. Beni korkutan teknenin yanlarındaki açıklıklar. Bu açıklığı kapatmak. (orgu elyaf kullacagiz herhalde sizlerin dediği gibi) Ve teknenin içe doğru olan konyraplaklar. Temizleyip göreceğiz bakalım.
Ayrıca Servet bey o elyafın 300 Gr almıştım hatta aynı satıcıdan  hâlâ duruyor. Sıkıntı olmaz herhalde

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #16 : Mayıs 07, 2020, 12:08:03 ÖÖ »
sıkıntı olmaz o bir metreyi kullan pratik yaparsın..iç tarafı degil,suya gelen dış tarafından bahsediyorum..tekneyi ters cevirir öyle elyafa,macuna başlarsın..iç taraf yani oturacagın tarafa düzelttikten sonra,tamir,macun vb yaparsın..Bende hala bitmeyen bir filika ile ugraşıyorum..işle ilgili teorik bilgileri vardı,ama gerek marangozluk,gerek elyaf gerek donanım bulma,takma vbg her işi iyi yaptım diyebilirim (kendi yaptıgım iş dahil,kolay,kolay hakkıyla yapılmayan işi begenmem)..tek beceremediğim macun işi oldu,nasıl beceremedim? usta kadar iyi olsun diyorum,olmuyor :)..içime sinmeyen işede acımam gerek emek,gerek maliyet..kilolarca fazladan macun harcadım diyebilirim :)..muhtemelen daha önceden benim gibi tecrübeniz yoksa sizde beceremiyeceksiniz,yada çok uğrasacaksınız..epoksi,pu macun çekmek,boyacıların alçı cekmesine benzemez onu söyliyeyim..benim oldugum bölgede bu işlerle ugrasan yok,olsa cekinmeden yaptırırdım..o yüzden macun kısmını beceremiyecek el ve tecübe yoksa,yevmiyeli bir usta bulup ona yaptırın..

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #17 : Mayıs 07, 2020, 12:40:49 ÖÖ »
Teknenin dışı tamam dışı derken suya değen alt kismi yani delik vardı kapattım. Geriye kalan yerleri el ile yokladım gerek macunu, gerekse boyasında bir sıkıntı yok, el ile yoklamada ne bir göçme oldu nede bir ufalanma Tertemiz vaziyette.
Resimdeki zimparali yerin etrafı gibi teknenin alt kısmı.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #18 : Mayıs 07, 2020, 01:21:42 ÖÖ »
Bu durumda dıştan da,içten de elyaf yapmana gerek yok,yapılmaz da zaten..içten ufak,tefek yama yada zayıf gördüğün ek yerlerine yap sadece..göl yada gölette balık yada av için kullanacaksın sanırım..sorun çıktıkca lokal olarak tamir edersin.

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #19 : Mayıs 07, 2020, 02:54:41 ÖÖ »
Bu durumda dıştan da,içten de elyaf yapmana gerek yok,yapılmaz da zaten..içten ufak,tefek yama yada zayıf gördüğün ek yerlerine yap sadece..göl yada gölette balık yada av için kullanacaksın sanırım..sorun çıktıkca lokal olarak tamir edersin.
Ok. Şu zımpara olayını bitireyim bı. Çok başınızı agritacagim

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #20 : Mayıs 18, 2020, 03:16:15 ÖÖ »

Saygıdeğer ustatlar
Zımpara bitmek üzere %80-85 oranında bitti bir iki güne kaba zımpara bitecek ve inceden bir zımpara daha geçeceğim. Eskiye dair boya ve macunu tamamiyle temizledim sayılır.
Sorum şu;
Resimlerde görüldüğü gibi tekne üstü kenarlarında, küpeşte birleştiği yerlerde  macunu temizleyince açıklar çıktı.
Epoksi macun daha gelmedi gelene kadar bu açıklıkları kapatayım diyorum.
 şimdi ben epoksi yapıştırıcı ve ahşap talaşı ile bunların içini dolduralım diyorum. İçini derken bu görüntü yani açıklık kaybolsun anlamında. Bundan sonrada işkence ile sıkıştırıp iç ve dıştan sunta vidası atayım (üst kısım için diyorum)  olur mu?
Farklı veya daha iyi olur dediğiniz birşey varmı.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #21 : Mayıs 18, 2020, 03:36:34 ÖÖ »
epoksiye,ince talaş katarak macun kıvamına getir,sür mengenele..kuruduktan sonra zmparasını yap köşeleri hafif yuvarla..sonra 8-10 cm capında serit elyaf kes yarısı küpeşteye,yarısı da alta gelecek şekilde epoksiyle yapıştırıp,kuruduktan sonra macunla...bir daha ne açılma nede su alma yapar. oturak vb su alacak gözünün kestigi her birleşim köşesine bu serit elyaf olayını uygulayabilirsin..Eger elyaf yapmıyacaksan yapıştır,düzgünce vidala bırak.
Kırmızı renkle çizdin yapılacak olayı..

Resimleride bu kadar büyük ve fazla koymaya gerek yok..Volkan isyan edecek..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #22 : Mayıs 18, 2020, 06:42:50 ÖÖ »
Dik köşe ve yatay köşelerde koydugum videoyu izle ince tahtadan nasıl bir aparat yapıp,köşelere macun çekiyor..
Eger dik ve yatay birleşim yerlerini elyaflamaya kalkarsan önce bu şekilde macun çekki,elyaf macunun ovalleştirdiği satıha tutunsun...Elyaf çekmeyecek olsan bile köşelere,özellikle yataydaki köşelere bunu yapki,köşelerdeki ufak,tefek çatlaklardan,boşluklardan su yol bulmasın..

Birleşim yerlerinde serit elyaf kullanımı..Rulo degilde 2 numara fırça kullanırsanız daha basarıl olursunuz..Ruloyu en son hava almak için kullanabilirsiniz,fırça ilede boşluklar alabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=lT6MctoPP3c&feature=emb_rel_end

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #23 : Mayıs 18, 2020, 01:01:33 ÖS »
Tamamdır.
Hizliresim den yüklüyorum. Bir dahakine siteden küçük yükleyeyim.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #24 : Mayıs 18, 2020, 04:46:53 ÖS »
Koydugum iki videoyu izle..tamirat konusunda yapacagın işleri,nasıl yapman konusunda fikir verecektir..Gerisi mantıgına ve el yetenegine kalmış..Elyafladıgın yerleri çıplak bırakma,işlem sonrası (kuruduktan sonra)muhakkak macunla elyafların üstünü,sonrada boya...Bunlar polyester kullanıyor bu işlerde..Ya bunların polyesteri degişik,iyi yapışıyor tahtaya,Bizde üretilenler agaça bu kadar çabuk,etkili yapışmıyor ,elyafıda bu kadar kolay seffaflaştırmıyor..gerçi bir marka denedim,ona göre yorum yapıyorum..Bu işin hakkı epoksi reçinedir,daha pahalıdır ama daha iyi ve kuvvetli yapışır,emeginizi boş'a çıkartmaz...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #25 : Mayıs 18, 2020, 05:43:16 ÖS »
Koydugum iki videoyu izle..tamirat konusunda yapacagın işleri,nasıl yapman konusunda fikir verecektir..Gerisi mantıgına ve el yetenegine kalmış..Elyafladıgın yerleri çıplak bırakma,işlem sonrası (kuruduktan sonra)muhakkak macunla elyafların üstünü,sonrada boya...Bunlar polyester kullanıyor bu işlerde..Ya bunların polyesteri degişik,iyi yapışıyor tahtaya,Bizde üretilenler agaça bu kadar çabuk,etkili yapışmıyor ,elyafıda bu kadar kolay seffaflaştırmıyor..gerçi bir marka denedim,ona göre yorum yapıyorum..Bu işin hakkı epoksi reçinedir,daha pahalıdır ama daha iyi ve kuvvetli yapışır,emeginizi boş'a çıkartmaz...

Markadan markaya cok farkediyor. Ancak fiyati da o derece farkediyor. Yine de muhtemelen ucuz bir epoksi, pahali bir polyesterden daha iyidir.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #26 : Mayıs 18, 2020, 05:59:38 ÖS »

Markadan markaya cok farkediyor. Ancak fiyati da o derece farkediyor. Yine de muhtemelen ucuz bir epoksi, pahali bir polyesterden daha iyidir.

Dediğim gibi tek marka oda gereklilikten degil meraktan denemiştim..Cam elyafın demişti satıcı...tabana iki kat elyaf yapıştırdım denemek için..Deneyim ve gözlemim şunlar oldu..Epoksiden daha kalın çidar yapıyor kesinlikle,daha tok oluyor..Ama epoksiye göre daha çok hava kabarcıgı bırakıyor..(benimde tecrübesizligim olabilir,birde açık havada tamda öglen sıcagında denemiştim).Epoksinin vizkositesi daha düşük,o yüzden daha kolay elyaf ıslatılıyor.
Tavsiye ettigin marka varsa yaz polyesterde referans olarak kalsın..Birgün birilerinin işine yarayabilir.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #27 : Mayıs 18, 2020, 08:22:26 ÖS »

Dediğim gibi tek marka oda gereklilikten degil meraktan denemiştim..Cam elyafın demişti satıcı...tabana iki kat elyaf yapıştırdım denemek için..Deneyim ve gözlemim şunlar oldu..Epoksiden daha kalın çidar yapıyor kesinlikle,daha tok oluyor..Ama epoksiye göre daha çok hava kabarcıgı bırakıyor..(benimde tecrübesizligim olabilir,birde açık havada tamda öglen sıcagında denemiştim).Epoksinin vizkositesi daha düşük,o yüzden daha kolay elyaf ıslatılıyor.
Tavsiye ettigin marka varsa yaz polyesterde referans olarak kalsın..Birgün birilerinin işine yarayabilir.

Benim onerebilecegim bir marka yok. Konunun profesyoneli yada profesyonel bir polyester kullanicisi degilim. Yuzlerce model uretmekten kaynakli bir tecrubem var. Bu tecrubelerime gore, polyester'in kilosuna 5 lira verirsen usta 1 saat, 10 lira verirsen yarim saat ugrasiyor. Bunu diyebilirim. cikan isin kalitesi ise ayni oranda degisiyor.  Kotu polyesterle ugrasmak istemeyen usta, polyester'e basiyor stiren'i. Ustanin isi cok kolaylasiyor. Ama o da polyesteri iyice zayiflatiyor.

Gecmiste bir arkadasim vardi oyun makineleri yapan. O hep camelyaf polyester alirdi. Onla gecen konusmamizdan hatirliyorum, diger markalarin polyesterleri ucuz olsa da iscilikten zarar ettigiydi.

Polyesterin vizkositesi normalde epoksiden daha dusuktur. Yani epoksiye gore elyafi cok daha kolay islatabilmeliydiniz. Polyester rafta kaldi mi oldukca hizli sekilde bayatlayabiliyor. Muhtemelen bayat bir polyestere denk geldiginizi dusunuyorum. Zira bayat polyester, yogurt kivamindan kemik sertligine kadar cok cesitli viskositelere burunebiliyor.

Bayatlama ihtimali sebebi ile acik polyester almak oldukca riskli. Mumkunse kullanacak yer de varsa, ureticinin doldurdugu teneke ile, uretim ve varsa raf omru tarihlerine bakarak almak lazim. Yoksa saticinin tenekeyi ne zaman actigina, ne kadar atmosfere maruz kaldigina tenekenin acilmadan once ne kadar omru kaldigina gore cok degisik polyesterlerle karsilasmak mumkun.  :sar

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #28 : Mayıs 18, 2020, 08:32:15 ÖS »
Aslında bu bayatlama konusu elyaf kumaşta da gecerli..belli üretim ve kullanma,saklanma koşulları var..ama çok meraklı olmayan ne satıcı nede kullanıcılar biliyor bunu..
Benim gördüğüm dolaştıgım satıcılarda yaz,kış kapının önünde naylon içinde duruyor..
oysa güneş almayan yerde ,belli nem degerlerinde saklanması gerekiyormuş..Ve üretiden sonra belli bir sürede kullanılması gerekiyormus..Türkiye de herşey Allaha emanet gidiyor bir çok konu da oldugu gibi.

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #29 : Mayıs 19, 2020, 03:42:06 ÖÖ »
Bir sorum daha olacak.
Aseton almak zorunda mıyım. Zorundaysam alayım diyorum.
Birde bu epoksiyi uyguladıktan sonra (ilk başta deliği kapatırken iki uygulamada iki fırçayı yok ettim.) Fırça temizliği neyle yapılıyor. Yağlı boyaya tinerle oluyorda,  epoksi recineye ne kullanılır.