Gönderen Konu: Tekne Kaplama için (macun / zımpara yerine) Polyurea ??  (Okunma sayısı 3715 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Tekne Kaplama için (macun / zımpara yerine) Polyurea ??
« : Aralık 23, 2019, 06:01:17 ÖÖ »

Polyurea kullanma konusunu Servet birkaç kez gündeme getirmişti. Ama daha çok su sızdırmazlık / tamir amaçlı idi.

Benzer amaçlı abartılmış bir örnek de şu videoda (adam kızları görünce kürek çekmeyi falan şaşırmış ya da denizle, tekneylen kürekle alakası olmayan biri ya neyse)

Benim derdim bu soruda tamir değil de, meşhur macun / zımpara döngüsünü yok etmekte kullanılabilir mi?

- Pürüzsüz yüzey elde edilebilir mi? Sanırım boyanabiliyor ama polisaj tipi bir işlem mümkün olmayabilir mi? videodaki en son kırmızı boyanın üzerine beyaz boya dökmenin anlamı yüzey parlaklığını, kayganlığını göstermek m?

- Macundan belli bir "sağlamlık" bekleniyor mu? Bunun da öyle bir sağlamlığı olması gerekir mi? Çünkü bu amacı farklı esnek yumuşak bir kaplama.

- Macunun başka bir işlevi var mı?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Tekne Kaplama için (macun / zımpara yerine) Polyurea ??
« Yanıtla #1 : Aralık 23, 2019, 08:24:30 ÖÖ »
Yüzey işlemlerini bitirip zımpara vb,ondan sonra attırmak lazım..sanırım boya tutar,zaten mecburen zehirli atmak lazım...macun hem yüzeyi pürüzsüz hale getirip,boya için estetik bir zemin yaratmaya hemde ilk darbelerde belirli bir mukavemet saglamaya,ve sızdırmazlık örtüsü yaratmayı saglar..
Bu madde de videlardan izlediğim kadar sızdırmazlık ve darbelere karşı dirençli..bir videoda balyozlarla girmişlerdi kaplı materyallere..zımpara yapılırmı kaplandıktan sonra? bence yapılmaması lazım diye düşünüyorum..Teknesi olan bir kaç kişi yaptıracaktı ,ama sonradan çeşitli nedenlerden yaptırmadılar..Yani üreticinin hazırladıgı videolar dışında,pratik bir kaynak yok ürün hakkın da bilgi verecek..

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #2 : Aralık 23, 2019, 09:43:40 ÖÖ »
Benim bütün derdim zımpara / macun / zımpara / macun.... derdinden kurtulmak. Hadi ilk bi kat zımpara, belki. Ama amacım onlardan tamamen kurtulmak.

Bi parça kontrplak üstüne epoksi-elyaf sarıp denemek lazım sanırım.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 23, 2019, 09:47:06 ÖÖ »
Benim bütün derdim zımpara / macun / zımpara / macun.... derdinden kurtulmak. Hadi ilk bi kat zımpara, belki. Ama amacım onlardan tamamen kurtulmak.

Bi parça kontrplak üstüne epoksi-elyaf sarıp denemek lazım sanırım.

Bir parça ve teknenin geneli yanıltıcı olur peşinen söyliyeyim :)..
Profosyenel bir boyacı bulup,macun işlemini yaptırabilirsiniz..
Oto sanayiden bir boyacı kalfası/çıragı bu işi halleder..

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #4 : Aralık 23, 2019, 10:12:44 ÖÖ »
...ille de macun / zımpara yani ?!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #5 : Aralık 23, 2019, 09:28:32 ÖS »
...ille de macun / zımpara yani ?!
Nalet olsun,başka yolu yok:))

ssb

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Barış
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #6 : Aralık 23, 2019, 10:12:40 ÖS »
Merhabalar ,
 Zımpara macun konusu hep korkulu rüya. Birde macunu acemi işi çekince,kırk gün kırk gece zımpara şenlikleri kaçınılmaz oluyor. Henüz tekne yapımına başlamadım ama araba boyamada ve model teknede sprey macun kullanmaya başladım. Tabancayla katlar halinde atılabiliyor. Epoksi esaslı iki komponentli bir macun. Bulmak bazen zor olabiliyor. İnce ve tek seferlik bir zımpara ile mükemmel yüzey düzgünlüğü elde ediliyor. Yakın zamanda satın almadığım için güncel fiyatını bilmiyorum ama zımparadan kurtulmak için değerlendirilebilir diye düşününüyorum.

Saygı ve sevgilerimle.
Barış

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #7 : Aralık 26, 2019, 04:17:33 ÖS »
Abi zimpara, her turlu boyali ve recineli isin ana kalemidir. zimparasiz yaparsan, sonuca lanet olsun deyip, iki kat zimpara yapip hem onceki isi temizlemek hem de yeni ise dogru duzgun hazirlanmak gerekir.

Her turlu zimpara. Ama onceki mesajlarda dendigi gibi, bul bi kaportaci ciragi, ver gunluk yevmiye, yardirsin zimparayi senin yerine. Her turlu ucuza gelir. Hem eli de yatkindir senden iyi yapar.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #8 : Aralık 26, 2019, 05:33:43 ÖS »
Evet, bu iş böyle, biliyorum. Ama en tembel üyeniz olarak acaba yeni malzemelerle, yeni tekniklerle bunu değiştirme şansımız olabilir mi diye bakınıyorum.  Ben işi başkasına devrederek değil de, ortadan kaldırarak kurtulmaya çalışıyorum.

Malzeme esnek. Basınçlı tabanca ile atıldığı için oldukça homojen dağılıyor. İstenilen kalınlıkta atılabiliyor. Kalınlaştıkça dalgalanmalar, tepe-çukurlar azalacaktır. Pürüzler de öyle. Sağlamlığı konusunda da anlaşıyoruz sanırım, sorun yok.

Gerçi sanırım tekne alüminyum ama, şu teknede macun olsa ne olur, zımpara olsa ne olur?

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #9 : Aralık 27, 2019, 12:36:54 ÖS »
Abi yapisma, kimyasal bir olay. degisik fizik kimya olaylarinin sonucu olusuyor. yapismanin iyi olmasi icin de yuzey alaninin mumkun oldugunca fazla, mikro olcekte ve homojen sekilde puruzlu olmasi gerekir. Boylece yapistirici malzemenin tutunabilecek daha fazla yuzeyi olur ve tasima gucu katlanir. zimparasiz uyguladigin yuzeye yapisma gucu 1 iken, iyi zimparalanmis yuzeye yapisma gucu 10 olur.

Ayrica zimparadan once, yuzeyde mikroplar ve bakteriler de dahil, dokundugumuzda bulasan vucut yaglarindan, havadan bulasan mikro toz ve partikuller gibi tonlarca malzeme olur.

Yapisitirici madde, asil bizim istedigimiz yuzeylere degil, bu malzemelere yapisir. Bunlar da gozle gormesek de, ana malzemenin 50%sini bile kaplamis olabilir rahatlikla. Bunun disinda, ana malzemeden daha zayif olan oksit tabakasi, dis etkenlerle zayiflamis mikro kalinlikta dis katman gibi bir cok olumsuz etki, yapisma isini ciddi sekilde zayiflatir.

Iyi yapilmis zimpara, bu olumsuzluklarin %99'unu ortadan kaldirarak yapismanin mumkun oldugunca orjinal malzemeler arasinda ve mumkun oldugunca genis bir yuzey alani ile olmasini saglar.

Recine veya boyayi zimparasiz atarsan, ana malzeme ile yapisitirici arasinda kalmis olan ve basparmagindan bulasacak bir yag tabakasi, sicak soguk degisimlerinde genlesip daralarak yapisma alaninda ayrilmaya sebep olur ve pul pul dokulmeye veya delamine olmaya baslar. Sonra butun sorunlu yuzeyi, ana malzemeye kadar zimpara yapmak, guzelce zimparalanmis sekilde yeniden baslamak gerekir.

Zimpara, sonradan basina dert olmasini istemeyecegin her turlu boyali recineli is icin elimine edemeyecegin bir adim.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #10 : Aralık 27, 2019, 12:43:25 ÖS »
Bu arada, macunun amaci duzgun yuzey elde etmek. Yuzeydeki girintileri macun ile doldurarak ve fazlaliklari zimparalayarak puruzsuz yuzey elde edilir. Eger yuzey kalitesi ve duzgunlugu ile cok ilgilenmiyorsan, macuna cok kafa yormayabilirsin.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #11 : Aralık 27, 2019, 01:33:23 ÖS »
Bu arada, macunun amaci duzgun yuzey elde etmek. Yuzeydeki girintileri macun ile doldurarak ve fazlaliklari zimparalayarak puruzsuz yuzey elde edilir. Eger yuzey kalitesi ve duzgunlugu ile cok ilgilenmiyorsan, macuna cok kafa yormayabilirsin.

Eh, orta yolda anlaşabileceğiz gibi :)

Baştan ikinci mesajımda zaten " Hadi ilk bi kat zımpara, belki." deyip kapıyı aralamıştım. Orada benim düşündüğüm bir önceki işlemden (kaplama?) kalan kir, çapak, artık malzeme vs temizlemekti. Sen oksit, mikrop, bakteri vs de eklemişsin, daha temiz olmuş.

Macun konusunda da yüzey kalitesine gerçekten kafamı pek takmam ve bu polyurea ile de kaplandığı zaman bir miktar kusurun kaybolacağını düşünüyorum.

Kaldı gene bi zımpara işi...