Gönderen Konu: Bir Dory Yapmak-Erol Hitay  (Okunma sayısı 53112 defa)

ehitay

• İleri Rehber
Ynt: Bir Dory Yapmak-Erol Hitay
« Yanıtla #135 : Temmuz 10, 2014, 03:48:35 ÖS »

Hakan Bey;
Boy: 8.74mt En:3,12mt Ağırlık: 2,5 ton bir tekneden bahsediyoruz Teknenin draftı yani suçekimi 1,47mt, projesinin fiyatı 440 usd yanılmıyorsam. Bu amatör yapımcı çıtasını bir gömlek yukarı taşıyarak amatör yapım grubu noktasına getiriyor. Yapımda bütçe ve işgücü olarak yanınızda sağlam cebi dolu ortaklarınız olması gerekir. Tekne yapısal olarak cruising teknesi iç konfor adına gövde yapısı oldukça zorlanmış, çok iyi yelkenci olması gereken kullanıcısının performans beklentilerine cevap vermesi güç. Özellikleri nedeniyle barınmasını liman benzeri alanlarda yapması gerekir. Yapım sonrası 5 yıl nikahınızda kalacağını da düşünürseniz, marina bedellerinin toplamını kabaca bir hesaplayın derim. Bu saydıklarımda eksik olan ayak varsa hedef küçültmeniz de yarar görürüm.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #136 : Temmuz 10, 2014, 04:35:11 ÖS »
Erol bey iskarmozları yaptınızmı??eğer yapmadıysanız ve metal düşünürseniz benim filikdan çıkma size özel bir çift iskarmoz ve yuvası var..iki adet civata ile monte ediliyor...yuvalara çelik tel ile baglı,çıkartılıp takılabilen şirin,sağlam ve pratik birsey..eğer isterseniz adresinizi bana yazın kargo ile yollıyayım...(teklif sadece Erol bey'edir kimse sulanmasın ıskarmozlara :)
Servet Bey;
Iskarmozlar bana ulaştı, dövme çelik, glvnize, gerçekten çok mutlu oldum, tekraren teşekkür ediyorum. :D

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #137 : Temmuz 10, 2014, 05:30:52 ÖS »
güle güle kullanın...adamlar gerçekten yaptıkları işin hakkını vermiş...teknede kullanılan bütün metal akşam ufak yelken direği,yeke,iç bölme saçları vb her şey galvaniz yapılmış..filikada şişirme ,böylede ''olur'' tarzı hiç birsey görmedim..ne malzemeye nede işçiliğe acımışlar..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #138 : Temmuz 10, 2014, 06:41:43 ÖS »
Abi kucuk yelken direginede benmi talip olsam :D :D Ihtiyacim yok ama insan hevesleniyor :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #139 : Temmuz 10, 2014, 11:42:31 ÖS »
volkan ben takacam onu,yoksa  ihtiyaçı olana verirdim.. evde turşusunu kuracak degilim :).

H@K@N

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: HAKAN HİLMİ KAVAKLIOĞLU
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #140 : Temmuz 11, 2014, 11:33:48 ÖÖ »
Hakan Bey;
Boy: 8.74mt En:3,12mt Ağırlık: 2,5 ton bir tekneden bahsediyoruz Teknenin draftı yani suçekimi 1,47mt, projesinin fiyatı 440 usd yanılmıyorsam. Bu amatör yapımcı çıtasını bir gömlek yukarı taşıyarak amatör yapım grubu noktasına getiriyor. Yapımda bütçe ve işgücü olarak yanınızda sağlam cebi dolu ortaklarınız olması gerekir. Tekne yapısal olarak cruising teknesi iç konfor adına gövde yapısı oldukça zorlanmış, çok iyi yelkenci olması gereken kullanıcısının performans beklentilerine cevap vermesi güç. Özellikleri nedeniyle barınmasını liman benzeri alanlarda yapması gerekir. Yapım sonrası 5 yıl nikahınızda kalacağını da düşünürseniz, marina bedellerinin toplamını kabaca bir hesaplayın derim. Bu saydıklarımda eksik olan ayak varsa hedef küçültmeniz de yarar görürüm.
Tekrardan merhaba Erol bey.
Uzun araştırma süremin başlıca nedeni bu bahsettiğiniz konular nedeniyle aslında.Marina konusu başlıbaşına bir dert ve mali yükü gerçekten ağır.Ha dediğinizde istediğiniz bölgeden yer bulamadığınız gibi bedeli de külliyetli.O konuyu enine boyuna ayrıca araştıracağım.Aslında benim balıkçı barınağında 4.50 kaya marin polyester ve 4.90 ahşap olmak üzere iki tane teknem var ama kıymetli bir tekneyi oraya koyarken düşünmek lazım tabiki..
Teknenin büyüklüğüne gelince:
Benim yelkenli düşünmemdeki ana neden emeklilikte içinde uzun mesafeler katedebileceğim ve aylarca yaşayabileceğim bir deniz aracı sahibi olabilmek.Anlayacağınız eşimle birlikte denizde yaşamak gibi bir hayalim var.İçinde yaşamak için bu tekne küçük ölçekli bile sayılabilir.Ama iki yada tek kişiyle daha büyük bir yelkenliyi yönetebilmek sizin de dediğiniz gibi ustalık ve efor gerektirdiği için 26C yi düşünüyorum.
Maddi konuya gelirsek hiçbirzaman kenarıda parası olan biri olamadım.Evimi arabamı teknemi ne aldıysam borçlanıp ödeme yöntemiyle alabildim.Anlayacağınız bende para yok:).
Yapılan muadillerinden 26C nin 50-60 000 TL maliyetlerinde bittiğini gördüm.Tabiki hiçbir yapılan teknede üst limit sınırı yoktur.Bahsettiğim rakamlar ortalama olarak bugüne kadar yapılanların maliyetleri.2-3 seneye yayarsak yıllık 20 000 TL gibi bir tutar ortaya çıkıyor.Küçümsenecek bir rakam değil fakat teknik ve konfor açıdan hayalime uygun bir şey ortaya çıkacağına emin olabilirsem dişimi sıkar harcamalarımı ona göre ayarlayabilirim diye umuyorum.
Teknik destek ve ekip konusunda:
Ben birkaç senedir Radio Conrol model uçak ve teknelerle uğraşıyorum.Evimin bir odasını hobi atelyesi yaptım ve orada keyifli zamanlar geçirdim.Elekrik elektronik açısından çok sağlam destek göreceğime eminim(birçok arkadaşımdan).Torna freze ve sanayi tipi aletlere sahip birçok dostum olduğu gibi marangoz ve mobilya işleri yapan arkadaşlarım da birhayli fazla.Projemden bahsettiğimde heyecanlanan ve hertürlü amelelik işlerinde destek olmayı taahhüt eden arkadaşlarımında  sözlerinde duracağını varsayarsak şanslı bir insan olduğumu düşünebiliriz(aslında ben herzaman öyle olduğumu düşünüyorum)
Geriye sizin gibi bu işlerde tecrübeli üstadların yol göstermesi kalıyor.Desteğinizi esirgemeyeceğinizden emin olarak modelde karar kılmaya çalışıyorum.
Göründüğü kadar kolay bir yol olmadığının bilincindeyim.Bu çok uzun ve sabır isteyen bir süreç.Maddi açıdan da büyük bir yük.Ama sizlerden gördüğüm kadarıyla başlamak için önce cesaret etmek lazım.Sorunlarla karşılaşmak kaçınızmaz ama mutlu sonun hayaliyle zorgünleri aşacağız inşallah..

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #141 : Temmuz 11, 2014, 12:34:32 ÖS »
Hakan Bey;
Hedef teknede yaşamaksa seçiminiz doğru, akılcı tahlilleriniz var. Teknenin Türkiyede belgesellere ve proje firmasının sitesine konu olan başarılı yapım hikayeleri var. Türk yapımcılarla bağlantı kurarak tecrübelerinden yararlanmanızı öneririm. Projesinin teknik olarak gerekli yeterlilikte satışa sunulduğunu düşünüyorum.  Bununla beraber teknik olarak elimden gelen her türlü yardıma hazırım hayatta olduğum sürece, sanırım sizin emekliliğinize yetişemem. :D Her amatör teknenin yapıma başlaması yapımcı kadar bana da heyecan veriyor. Umarım her şey yolunda gider. Kolaylıklar diliyorum.