Gönderen Konu: Cam Cleat İmalatı ( Cem Kilit ) Pim ve Yay Problemi.  (Okunma sayısı 3228 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Cam Cleat İmalatı ( Cem Kilit ) Pim ve Yay Problemi.
« : Temmuz 25, 2021, 12:30:49 ÖÖ »

Yorumlarınızı bekliyorum. <>

Tasarım,çizim ve imalat aşamaları geride kaldı. Aşağıda gördüğünüz gibi ürün çıktı ortaya.

Ancak 2 eksiği var tamamlanabilmesi için.

1. si 3 mm pim.

2. si bu mekanizmanın içinde çalışan aşağıda resmini paylaştığım yay.

Bu eksikler için tavsiyelerinizi bekliyorum.

pim için nasıl bir malzeme kullanalım ve nerden temin edelim ?

Yay işini hiç bir şekilde çözmeyi bırakın , fikir dahi edinemedim. Yay işini nasıl çözeceğiz.

Bu iki sorunu çözdükten sonra yerli ve milli denizrehberim cem kilitleri hazır olacak inşallah.  <>

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Ynt: Cam Cleat İmalatı ( Cem Kilit )
« Yanıtla #1 : Temmuz 25, 2021, 12:55:56 ÖÖ »
Yay Çizim dosyasınıda ekleyeyim.

Acaba buna bir kalıp basıp bu boydaki yay çeliğini ev imkanlarında şekillendiremem mi ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #2 : Temmuz 25, 2021, 01:01:10 ÖÖ »
Üretimden kareler olsun birde  <>

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #3 : Temmuz 25, 2021, 10:27:43 ÖÖ »

Acaba buna bir kalıp basıp bu boydaki yay çeliğini ev imkanlarında şekillendiremem mi ?

Daha once bu konuda sana ozel mesaj yazdim diye hatirliyorum.

Standart yay formunda olsa Sanayide kucuk yay ureticileri oluyor. Bir sekilde onlar kabul ederdi. Ama boyle ozel sekilli yaydan 10.000 - 100.000 adet yaptirmayacaksan sanirim ilgilenen bulamazsin.

3d print'in en guzel yani, tasarim uzerinde istedigin kadar ve istedigin zaman oynayabilmek. Eger Mumkunse, bu cihazi standart yaylarla calisacak sekilde yeniden tasarlaman isini super kolaylastirir.

Kalip yaylari vardir. Olculeri, gucleri, performanslari ve omurleri standarttir. Bulmasi da cok kolaydir.

Eger bu mumkun degilse;
Sekillendirmesini kendin yapabilirsin, Ancak yay celiginin yay olabilmesi icin isil islem uygulamak gerekir. Bunu amator sartlarda 1. sinif kalitede uygulayamazsin. Ev sartlarinda yapacagin isil islemde hassas isi araliklari yakalayamayacagindan yapacagin her yay'in performansinda ufak tefek degisiklikler olacaktir. Ancak Bursa sanayi sehri. Orada isil islem firmasi rahatlikla bulursun. Muhtemelen surekli yay isil islemi yapan firma da bulursun. Sen yaylarini sekillendirip, gidip bu firmalardan birinden rica etsen, buyuk bir uretimin arasina atarlar. Neticede adam firini yakti mi, aradan 2 ton celik te gecse, 2.001 ton celik de gecse onun icin birsey degismiyor. Cok mendeburuna denk gelmezsen yardimci olurlar diye dusunuyorum.

Isil islemi kendin yapmak istersen, yay celigini 800 - 900 dereceye kadar isitip ( artik nasil olcersin bilemedim, fazlasi celigi gevreklestirir, azi yetmez ) hemen mineral yag icine atarak sogutman lazim.
Yag'in olayi da, celigi suya gore daha yavas sogutmasi. Bu da onu daha az kirilgan yapiyor, ki bir yay celiginin en cok ihtiyaci olan sey.

Bu islemden sonra yay hala cok kirilgan olur. Sonra tavlama gerekir. Tavlama sicakligi da tahminimce 400 - 500 derece civari olsa gerek. Tavlama sicakligina ulastiktan sonra malzemenin iyi tavlanmasi ve kirilganligini atmasi icin mumkun oldugunca yavas sogumasi gerekir. Ben bunun icin genelde malzemeyi tavlama sicakligina ulasinca hemen kum'un icine gomerdim. Sogumasi birkac saat alirdi ama iyi tavlanirdi.

Iyi kotu isi olcumu yapabilirsen, ev sartlarinda da isil islem uygulayabilirsin.

20 yil kadar once tesisatcilik yapiyordum. O zamanlar neredeyse gunde 5 - 6 saat hilti kullandigimdan hilti uclari ayda bir bozuluyordu. Oksi-asetilen ile isitip sekillendirip yag verip kullanmaya devam ediyordum. Insan surekli sicak metalle calisa calisa renginden kac dereceye geldigini kestirebiliyor.

Daha once hic kullanmadim ama Butan/Propan Torclar satiyorlar simdi. Onlar da sanirim 1500 derece filan alev uretiyormus. Onlarla da isil islemi ev sartlarinda uygulayabilirsin. Boyle bir yaydan 50 - 100 tanesi icin bir torc tupu harcayacagini sanmam.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 25, 2021, 10:29:24 ÖÖ »

Yay cok dusuk yuk altinda ve oldukca az esnedigi bir is yapiyorsa, isil islem hassas olmasa da yay'in kisa omurlu olacagini sanmam.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 25, 2021, 10:31:37 ÖÖ »
Üretimden kareler olsun birde  <>

Eline saglik. Epey guzel duruyorlar.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: Cam Cleat İmalatı ( Cem Kilit ) Pim ve Yay Problemi.
« Yanıtla #6 : Temmuz 25, 2021, 03:31:54 ÖS »
Cem kilit en pratik, en yararlı şeylerden biri. İnsanın ikinci eli gibi. Üretimde öncelik vermkle doğru bir sıralama yapmış olmuşsun.

Yay ve yaylı mekanizmslar konusu benim de en çok sıkıntı çektiğim bir konu. Bırak bulmayı yapmayı tarif etmekte bile zorlanıyorum.

Çelik yay beceremediğim durumlarda plastik hortum, epoksi veya cam elyaf band kullanıyorum.

Üretim fazlası olursa alıcın olurum.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #7 : Temmuz 25, 2021, 04:23:07 ÖS »
Yay için benim önerim de tasarım değişikliğidir. Öneri olarak orta pimin geçtiği parçaya bir set yapıp, eski ahşap mandal yayı gibi bir yayı oraya ve hareketli parçaya bağlamak uygun olur. Tasarımdan vazgeçilmeyecek ise evde pense, uygun çapta, kalıp niyetine yuvarlak metal parça ve mengene yeterli olur.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Temmuz 25, 2021, 08:15:55 ÖS »

Daha once bu konuda sana ozel mesaj yazdim diye hatirliyorum.

Standart yay formunda olsa Sanayide kucuk yay ureticileri oluyor. Bir sekilde onlar kabul ederdi. Ama boyle ozel sekilli yaydan 10.000 - 100.000 adet yaptirmayacaksan sanirim ilgilenen bulamazsin.

3d print'in en guzel yani, tasarim uzerinde istedigin kadar ve istedigin zaman oynayabilmek. Eger Mumkunse, bu cihazi standart yaylarla calisacak sekilde yeniden tasarlaman isini super kolaylastirir.

Kalip yaylari vardir. Olculeri, gucleri, performanslari ve omurleri standarttir. Bulmasi da cok kolaydir.

Eger bu mumkun degilse;
Sekillendirmesini kendin yapabilirsin, Ancak yay celiginin yay olabilmesi icin isil islem uygulamak gerekir. Bunu amator sartlarda 1. sinif kalitede uygulayamazsin. Ev sartlarinda yapacagin isil islemde hassas isi araliklari yakalayamayacagindan yapacagin her yay'in performansinda ufak tefek degisiklikler olacaktir. Ancak Bursa sanayi sehri. Orada isil islem firmasi rahatlikla bulursun. Muhtemelen surekli yay isil islemi yapan firma da bulursun. Sen yaylarini sekillendirip, gidip bu firmalardan birinden rica etsen, buyuk bir uretimin arasina atarlar. Neticede adam firini yakti mi, aradan 2 ton celik te gecse, 2.001 ton celik de gecse onun icin birsey degismiyor. Cok mendeburuna denk gelmezsen yardimci olurlar diye dusunuyorum.

Isil islemi kendin yapmak istersen, yay celigini 800 - 900 dereceye kadar isitip ( artik nasil olcersin bilemedim, fazlasi celigi gevreklestirir, azi yetmez ) hemen mineral yag icine atarak sogutman lazim.
Yag'in olayi da, celigi suya gore daha yavas sogutmasi. Bu da onu daha az kirilgan yapiyor, ki bir yay celiginin en cok ihtiyaci olan sey.

Bu islemden sonra yay hala cok kirilgan olur. Sonra tavlama gerekir. Tavlama sicakligi da tahminimce 400 - 500 derece civari olsa gerek. Tavlama sicakligina ulastiktan sonra malzemenin iyi tavlanmasi ve kirilganligini atmasi icin mumkun oldugunca yavas sogumasi gerekir. Ben bunun icin genelde malzemeyi tavlama sicakligina ulasinca hemen kum'un icine gomerdim. Sogumasi birkac saat alirdi ama iyi tavlanirdi.

Iyi kotu isi olcumu yapabilirsen, ev sartlarinda da isil islem uygulayabilirsin.

20 yil kadar once tesisatcilik yapiyordum. O zamanlar neredeyse gunde 5 - 6 saat hilti kullandigimdan hilti uclari ayda bir bozuluyordu. Oksi-asetilen ile isitip sekillendirip yag verip kullanmaya devam ediyordum. Insan surekli sicak metalle calisa calisa renginden kac dereceye geldigini kestirebiliyor.

Daha once hic kullanmadim ama Butan/Propan Torclar satiyorlar simdi. Onlar da sanirim 1500 derece filan alev uretiyormus. Onlarla da isil islemi ev sartlarinda uygulayabilirsin. Boyle bir yaydan 50 - 100 tanesi icin bir torc tupu harcayacagini sanmam.

Evet abi bu konu ile ilgili seninle yazışmıştık.

Bende yay üreten firmalara çizimleri gönderdim fırsat buldukça. Yaklaşık 15 mail atmışımdır. Kaç adet üretileceği mailinden sonra genellikle firmalardan mail gelmedi  :gk

Bahsettiğin yöntemleri deneyebilirim. Sadece bir günümü ayırıp sanayiye gitmem gerekecek. Uygun yay çeliği nerde satılır nekadar dır vs diye.

Belki orda başka yaylar gözüme çarpar ve tasarımı değiştirebilirim,oda ihtimaller dahilinde tabiki.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #9 : Temmuz 25, 2021, 08:17:41 ÖS »
Cem kilit en pratik, en yararlı şeylerden biri. İnsanın ikinci eli gibi. Üretimde öncelik vermkle doğru bir sıralama yapmış olmuşsun.

Yay ve yaylı mekanizmslar konusu benim de en çok sıkıntı çektiğim bir konu. Bırak bulmayı yapmayı tarif etmekte bile zorlanıyorum.

Çelik yay beceremediğim durumlarda plastik hortum, epoksi veya cam elyaf band kullanıyorum.

Ahh abi bir üretimi tamamlayabilsem sizleri cem kilide boğarım onda hiç bir problem yok.

Aslında öncelik vermedim tüm projeler aynı anda ilerliyor. Mesela şuan windex rüzgar yön göstergeside hazır.
Onun tasarımını ise direk civata somun şeklinde yaptım. Yazıcıdan alınan tüm parçalar ile tekneye takılabiliyor.

Kendime benden bir tane daha yardımcı lazım  :gk
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #10 : Temmuz 25, 2021, 08:21:05 ÖS »
Yay için benim önerim de tasarım değişikliğidir. Öneri olarak orta pimin geçtiği parçaya bir set yapıp, eski ahşap mandal yayı gibi bir yayı oraya ve hareketli parçaya bağlamak uygun olur. Tasarımdan vazgeçilmeyecek ise evde pense, uygun çapta, kalıp niyetine yuvarlak metal parça ve mengene yeterli olur.

Cevabının için teşekkür ederim Ahmet abi. Tasarım değişikliğini gündemime aldım en kötü ihtimal olarak düşünüyorum şimdilik. Mümkün olduğu kadar orjinaline yakın olsun istiyorum. Yani rulman toplu versiyonunda olduğu gibi.
İstanbul'da tavisye edebileceğin bu tip yay işleri ile uğraşan dükkan vs var mı acaba  ? 

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Temmuz 25, 2021, 08:35:24 ÖS »
Birde merak ettiğim ben bu yayı ne yayı olarak soracağım onu bilemiyorum ki ..
Baskı,çekme,torsiyon,form,kurma .. bir sürü yay tipi var.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #12 : Temmuz 25, 2021, 11:32:35 ÖS »

Cevabının için teşekkür ederim Ahmet abi. Tasarım değişikliğini gündemime aldım en kötü ihtimal olarak düşünüyorum şimdilik. Mümkün olduğu kadar orjinaline yakın olsun istiyorum. Yani rulman toplu versiyonunda olduğu gibi.
İstanbul'da tavisye edebileceğin bu tip yay işleri ile uğraşan dükkan vs var mı acaba  ?

Perşembe pazarı (karaköyde) yay işi ile ugrasan dükkanlar var..sora,sora dolasacaksın volkan..

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #13 : Temmuz 26, 2021, 12:07:26 ÖS »
  Baskı yay tükenmez kalemlerin içindeki yaylar gibi olanlar  çekme yay ahşap kapılarda kapanması için  kullanılan yaylar gibi olanlar, kurma yay zemberek gibi oan yaylar örnek outboart motorlarda ilk hareket ipini geri çeken yaylar gibi, form yaylar segman benzeri yaylar, torsiyon yaylar bazı makaslarda örneğin bahçe makaslarında kullanılan, sıktıktan sonra tekrar açılmasına neden olan yaylar.
    Sana lazın olan TORSİYON yay, bunu sanayide tornacılarda da yaptırabilirsin. Yay malzemesini de onlar bilir.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #14 : Temmuz 26, 2021, 06:03:08 ÖS »

Ahh abi bir üretimi tamamlayabilsem sizleri cem kilide boğarım onda hiç bir problem yok.

Aslında öncelik vermedim tüm projeler aynı anda ilerliyor. Mesela şuan windex rüzgar yön göstergeside hazır.
Onun tasarımını ise direk civata somun şeklinde yaptım. Yazıcıdan alınan tüm parçalar ile tekneye takılabiliyor.

Kendime benden bir tane daha yardımcı lazım  :gk

Sen de benim gibisin... Birçeok proje aynı anda gidince hiçbiri bitmyor... Şu adam klonlamaya başlasalar artık, ben de benden birkaç kopya yaptıracağım... yoksa bu projeler hiç bitmeyece...