Gönderen Konu: 6,70m Mosoon Motorlu Tekne İmalatı  (Okunma sayısı 26285 defa)

mbelenli

• Yeni Rehber
  • **
6,70m Mosoon Motorlu Tekne İmalatı
« : Kasım 24, 2011, 06:08:09 ÖS »

Merhaba arkadaşlar,

Yakın zamanda yapımına başlayacağım motorlu teknemin tüm ayrıntılarını buradan paylaşmak istiyorum. Fotoğraflar ve videolarla doğru yanlış herşeyi buraya yükleyeceğim ve fikirlerinizi almaya çalışacağım. Umarım başınızı ağrıtmamdan şikayetçi olmazsınız. Kısaca hikayeyi anlatayım.

Yaklaşık 1 ay önce Glen boat firmasından ( http://www.boatdesigns.com/ ) projelerimi aldım. 1 aydır da atölye hazırlıkları ve projeler üzerinde çalışıyorum.
Öncelikle projelerden bahsetmek istiyorum. Projeler oldukça ve eski plan kopya yapılmış olarak elime ulaştı. Kalıp planları ise 1:1 olarak elle çizilmiş olarak geldi. Oldukça şaşırdım doğrusu. Kurşun kalemle ve saman kağıda çizilmiş projeler. Herneyse projelerdeki ilk sıkıntım tüm projelerin inc ve foot olarak ölçülendirilmiş olmasıydı. 1 ay sonunda artık inc ve foot ölçüleri kafadan çevirir hale geldim.
Projelerin yetersizliğini görünce bende her zaman çalıştığım plan kopyacıya giderek projeleri tarattım. Tüm projeleri ölçekli olarak autocad ortamına aktardım. Bu oldukça vaktimi aldı doğrusu. Ancak projeyi kavramamda da büyük katkısı oldu. Projelerin ufak hallerini de buradan paylaşırım.

Yakın zamanda kontraplak ve kereste siparişlerini vereceğim. İlk sorunumda burada başladı. Projelerde postaları maun veya meşe ağacından olması gerektiği yazıyor. 2.5 cm kalınlık verilmiş. Ancak ben 20mm kontraplaktan CNC kesim ile yapmak istiyorum. Ancak yetersiz kalacağından endişeliyim. En kötü ihtimalle CNC'de kalıp kestirip, bunlarla keresteleri keseceğim. Hangisi daha uygun olur karar veremedim.
Mahmut Belenli
Nilüfer / BURSA

mbelenli

• Yeni Rehber
  • **
Ynt: 6,70m Mosoon Motorlu Tekne İmalatı
« Yanıtla #1 : Kasım 24, 2011, 06:23:00 ÖS »

Mahmut Belenli
Nilüfer / BURSA

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Kasım 24, 2011, 06:40:37 ÖS »
Oh maşallah abi insan bu planlarla kafayı üşütür :D

Planların bir nevi 2.el gelmesi benide şaşırttı bir karışık falan olmuş olmasın?
Ayrıca klasik laf şudur ki planın dışına çıkmayın derler.Ancak benim fikrimi sorarsan eğer bahsettiğin yöntem bir çözüm olabilir.Hıı performans olayı nasıl olur elbet değişecektir ancak belkide olumlu yönde değişir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #3 : Kasım 24, 2011, 09:45:06 ÖS »
postaları marin kontradan kestirdikten sonra ,kereste ile dön derim yapıştırıp vidalarsın postalar daha sağlam olur..

ilkcanercan

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Kasım 24, 2011, 10:10:16 ÖS »
hayırlı olsun aslında tekne yapımı sürecinde paslaşmak bazı bilgileri paylaşmak yardımlaşmak isterim bende aynı tip teknenin 8 m olanını yapmaya karar verdim ekipman hazırlığı içerisindeyim,bu kı,onuda uzun araştırmalarım oldu netten edindiğim birçok plan üzerinde değişiklik yaparak kendim bir plan çizdim yaklaşık sizinki ile aynı sayılır bende kısa süre sonra başlamayı düşünüyorum yapım aşamasına geçtiğimizde fikir alışverişinde bulunabiliriz diye düşünüyorum,denize indirdiğiniz günüde görürüz inşallah.
pıçak taşıyan hamsi kılıç balığı.
İLKER ERCAN KOCAELİ.

ilkcanercan

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Kasım 24, 2011, 10:32:00 ÖS »
postaları marin kontradan kestirdikten sonra ,kereste ile dön derim yapıştırıp vidalarsın postalar daha sağlam olur..
servet bey size katılıyorum bende buşekilde yapıcam daha sağlam garantili olur.
İLKER ERCAN KOCAELİ.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Kasım 24, 2011, 10:39:13 ÖS »
İlker Abi merhabalar.

Gözlemlerim doğrultusunda amatör yapımcılar bu hataya çok düşmekte.  'daha sağlam garantili' olması için sürekli ekleme yapılmakta.Aslında bu konuda planı baz almak gerekir.Planda verilen malzemeler ile zaten sağlam bir tekne yapılacaktır.Designer ı ona göre planlamıştır tekneyi.Tabiki de bende sizin gibi düşünüyorum ve yaparken uygulayacağım ancak bunada dikkat etmek gerekir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

ilkcanercan

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #7 : Kasım 24, 2011, 10:44:41 ÖS »
volkan kardeşim haklı olabilirsin ama ben net ölçekli bir plan üzerinde çalışmadığım için buşekilde düşündüm,gerçi tekneyi yapmaya başladığımda senin fikirlerin çok önemli ozaman senin söylediğini uygularım.
İLKER ERCAN KOCAELİ.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Kasım 24, 2011, 10:49:21 ÖS »
O konuyuda göz önünde bulundurdum zaten abi.Sen haklısın çünkü planın designer ı sensin :D Sen ne dersen o olur ki bende aynen senin gibi düşünüyorum sağlamlık konusunda.
Ancak diğer bir yandanda diğer paylaşılan planlardada verilen materyaller,malzemeler,yöntemler zaten önceden bu işin profesyonelleri tarafından hesaplanıp yapılmış,denenmiş olgulardır.Sağlamlaştıracağız derken başka zararlar vermek iyi olmaz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

mbelenli

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #9 : Kasım 24, 2011, 11:28:05 ÖS »
Planların bir nevi 2.el gelmesi benide şaşırttı bir karışık falan olmuş olmasın?

Volkan, yanlış ifade ettim sanırım. Planlar ikinci el değil. Ölçeksiz kısımlar yazıcıdan alınmış ancak 1:1 ölçekli posta ve diğer planlar elle çizilmiş. Bunu söylemek istedim.

Servet Bey, bunu yapmayı düşünmüyorum. Sebebi de planın dizaynı esnasında belli bir ağırlık düşünülmüştür. Ekstra koyulan veya kaldırılan malzemelerin teknenin ağırlığında farklılıklar oluşturacağını düşünüyorum.

Sanırım aklımdaki soru şu; 2.5 cm maun kerestenin kontraplaktaki kalınlığı kaç cm olur. 2 - 2.5 veya 3cm kontralardan hangisini kullanarak eşdeğer dayanıklılığı sağlayabilirim.
Mahmut Belenli
Nilüfer / BURSA

mbelenli

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Kasım 24, 2011, 11:32:25 ÖS »
hayırlı olsun aslında tekne yapımı sürecinde paslaşmak bazı bilgileri paylaşmak yardımlaşmak isterim bende aynı tip teknenin 8 m olanını yapmaya karar verdim ekipman hazırlığı içerisindeyim,bu kı,onuda uzun araştırmalarım oldu netten edindiğim birçok plan üzerinde değişiklik yaparak kendim bir plan çizdim yaklaşık sizinki ile aynı sayılır bende kısa süre sonra başlamayı düşünüyorum yapım aşamasına geçtiğimizde fikir alışverişinde bulunabiliriz diye düşünüyorum,denize indirdiğiniz günüde görürüz inşallah.

Merhaba İlker Bey, elbette her zaman paylaşıma açığım. Planlarınızı merak ettim doğrusu. Umarım görme şansım olur.
Mahmut Belenli
Nilüfer / BURSA

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #11 : Kasım 25, 2011, 12:00:17 ÖÖ »
Kişisel olarak bende plan dışına çok çıkılması taraftarı değilim..bu planları çizenlerde bu işi bilen insanlar fakat biraz süphecimiyim neyim? ;)..postaları kalınlastırmak fazla bir ağırlık getirmez diyorum tabiki karar ve taktir sizin,2cm bana yinede az geliyor,önden ve yandan gelecek baskıya karşı..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #12 : Kasım 25, 2011, 12:05:25 ÖÖ »
Servet abi bu nasıl bir sistem ya ? o aralardaki kalaslar ne için paralel olanlar?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #13 : Kasım 25, 2011, 12:13:37 ÖÖ »
www.mayrik.com
6.5 metrelik trawler, bu sitede resimleri var adam bununla atlantiği gecerek avrupaya gelmiş...ekstra sağlam bir tekne...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #14 : Kasım 25, 2011, 11:39:22 ÖÖ »
Siteyi inceledim abi ama postaların olduğu fotoyu bulamadım direk linki verme şansın varmı acaba ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com