Gönderen Konu: Flap kullanan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum  (Okunma sayısı 17663 defa)

maviufuklar

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Evren YALDIZ
  • Bulunduğu İl: İstanbul - Edirne
  • Tekne Adı: maviufuklar
Flap kullanan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum
« : Ekim 08, 2011, 01:37:07 ÖÖ »

Arkadaşlar flap kullananlarınız yada tam anlamıyla bilgisi olanlar kullanan arkadaşı olanlardan flaplar konusunda bir paylaşım tecrübelerini bekliyorum.Botu yada tekneyi plaine indirmesi sorun değil önemli olan süratten düşürüyormu ben en çok onu merak ediyorum kullandığım 2 motorum var ondada direk delmek biraz düşündürüyor plain konusunda sıkıntım yok ama dümen tutma rahatlayıp ve artı suyun yarattığı kavitasyonu önlemesi çok güzel bişey. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum
evren yaldız
saroz avcısı
avı derinlerde değil sessizliğinde ara

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Flap kullanan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum
« Yanıtla #1 : Ekim 08, 2011, 11:14:01 ÖÖ »
8 bg lik motoruma taktirmiştim flapları.İlk oldugundan herşeyi yaptırdım mubarek görmemiş gibi :D tecrübelerimi şöyle paylaşabilirim.Kesinlikle plane e anında kaldırıyor.8 hp ile 2 kişi botun burnu havada 10 snye gittikten sonra plane geçiyorduk dalgalı çalkantılı havalarda bu süre biraz daha uzuyordu.Bu konuda çok yardımcı.İkinci olarak çok dengeli bir sürüş sağlıyor sert dönüşler yapamıyorsunuz daha dengeli dönüyorsunuz 8 metre bir motoryatta hissediyorsunuz sanki :) Süret konusunda çok birşey değiştirmiyor.Biz flapsız 2 kişi 13 knot hız yapıyorduk flaplarla gps ile ölçtüğümde yine 12 13 knot gösteriyordu.Benimde aldığımda ilk aklıma sürtünme olur yavaşlarız diye gelmişti.Bence yakınınızdaki limana gidip flaplı birisi ile deneme yapın çünkü belki bizim memnun olduğumuzdan siz olmayacaksınız hem motorunuzuda delmemiş olursunuz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

maviufuklar

• Çırak Üye
« Yanıtla #2 : Ekim 08, 2011, 11:53:49 ÖÖ »
bende hemen delmeyi düşünmüyorum açıkçası manevraları kısıtlaması kötüymüş açıkçası ben paleinden şikayetim yok sadece suda pervaneyi kavitasyondan kurtarmayı düşündüm özellikle sert manevralarda pervane boşta kalıyor.bundada en çok düşündüren sürat oldu tabiki etkilermi etkilemezmi diye.teşekkür ederim bir bot yada tekne bulursam deneyeceğimde kimse bilmeden taktırmıyor.hatta bilenler dahi çok az
evren yaldız
saroz avcısı

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #3 : Ekim 08, 2011, 12:10:06 ÖS »
Sert dönüşlerdeki kavitasyona şöyle etkisi olabilir flaplarla okadar sert dönemediğiniz için otomatik olarak sorun hallolmuş gibi görünsede özünde problem hallolmuş olmuyor.Bence yararlı birşey fakat okadarda olmazsa olmaz değil.Motoru eğer kendi aracınızla sürekli taşıyorsanız + dan yer sorunuda eklemek gerekiyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #4 : Ekim 09, 2011, 12:52:33 ÖS »
Flap ne?
Ersin İzci
1985/Armutlu

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #5 : Ekim 09, 2011, 07:33:01 ÖS »
Flap motora takılan kanatçıklar pervanenin biraz üstündeki yerlere vida ile monte ediliyor ve yukarıda saydığımız görevleri mevcut.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

burakolcay

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Kasım 17, 2011, 12:46:01 ÖÖ »
Flap kullandım.Sadece motoru daha hızlı planing e kaldırıyor ve dönüşlerde fazla yatırmıyor.Birazda olsa çürük suyada katkısı mevcut.Ancak aracım ile taşırken biraz sorun yaşadım ve bu yüzden söktüm.

maviufuklar

• Çırak Üye
« Yanıtla #7 : Şubat 16, 2012, 01:18:05 ÖS »
Kendi açtığım konuya kendimin araştırmaları sonucu olarak yorumumu eklemek istedim.Eğer merak eden arkadaşlar olursa onlara yardımcı olması yol göstermesi kararlarını öyle vermelerini isterim.

Öncelikle uzun araştırmalar yaptım yorumlar dinledim ama olmadıkça olmuyor.Deneyeceksin göreceksin derler ya :) aynen öyle oldu bizimkide.Ben tedbiri elden bırakmadan merakla araştırırken en sonunda arkadaşlardan biri almış geldi. Tabiki bizde araştırıyoruz yaa hemen taktırdık bu flap ı. Sonrasında suda denemeler başlamadan ilk sorun ortaya çıktı, denildiği gibi taşırken abartı sorun yarattı. Onuda geçelim her iyi güzelliğin vardır bir cefası dedik. Suya indiğimizde uzun zamandan beri tekne ve bot kullanmanın verdiği tecrübeye dayanarak ilk deneme fırsatını bana verdiler. İlk merak ettiğim cürük suyu engellermi kalkışlarda hemen yola otururmuydu. Plain e çok kolay oturuyor daha kısa mesafede evet sanırım bu iş oldu dedik. şimdi sıra sürati engelliyormuya geldiğinde malesef ki çok fazla etkisi oluyor.Dönüşlerde denildiği gibi yatmıyor ama ani manevralar vs aklınıza gelmesin :) daha öncesinde dönerken gaza yüklenerek olduğu yerde dönen bot şimdi dönmek için saroz körfezini kullanacak neredeyse.Oldumu sana andikap.Dur bakalım belki dedikleri gibi yakıt ekonomisi sağlar dediler deneyelim onuda görelim az çok belli olacak şimdi dedik.Açıkça şöyle söyleyeyim Enez limandan yayla limanına 2 kişi aynı bot ve aynı motorla bir depo benzinle tam yol yada yerine göre yarım yolun az üzzerinde git gel yapıyorduk ve ortalamada 11 12lt benzin yakıyordu bu mesafe deniz üzzerinden git gel 80 km civarı bir mesafe gps ve gogle eart ten ölçülmüş mesafe hadi bunlara akıntı ruzgarı da koyduk yine olmadı bu sefer 14lt civarı benzin yaktık.Peki dedik biz bide şu flap denilen parçayı hemen sökelim bakalım yaptığımız hızda km cinsinden 38km idi flapla şimdi ne olucak dediğimizde.Evet şimdi doğruları buluyoruz işte botumuz dönüşlerde yatma yapıyor , planing e belki 3 5 sn sonra oturuyor ama sürat aynı yer ve aradan 1 saat geçmesiyle 38km den 47km ye çıktı. Şimdi durup düşünmeye geldiğinde bu flap bize gelmez diye biliyorum artıları ne dersek sadece planing e 3 5 sn faydası oluyor oda motorun sürate birden kaldıramamasından kaynaklı olduğunu gördük. motor 15bg ve mercury 4 zamanlıdır. Bu bana ve arkadaşlarıma tecrübe oldu eğer kullanmak isteyen arkadaşlarım olursa bunları göz önünde bulundurarak takmalarını tavsiye ederim.Bunca motor üreten firmanında neden flaplarını büyütmediği ortaya çıkmış oldu.
evren yaldız
saroz avcısı

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Şubat 16, 2012, 06:16:45 ÖS »
Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler. Deneyerek görmeniz ve bilgilerinizi paylaşmanız büyük incelik olmuş :) Çok teşekkürler.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #9 : Şubat 16, 2012, 06:23:10 ÖS »
Bak daha motor almadan neler öğrendik :)

cihan35

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: cihan pehlivan
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1972
  • Tekne Adı: henüz yok
« Yanıtla #10 : Aralık 13, 2012, 01:38:14 ÖS »
doğru ve doyurucu bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.bir acemi olarak sormak istiyorum çürük su nedir ?
cep numaralarım 0532 7488775 tcel - 0531 6408251 vdfon

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #11 : Aralık 14, 2012, 12:14:54 ÖS »
Bak bu olayı bende çok düşünüyordum , gerçekten çok sağol paylaşımın için.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #12 : Aralık 14, 2012, 01:47:13 ÖS »
doğru ve doyurucu bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.bir acemi olarak sormak istiyorum çürük su nedir ?
Çürük su, motorun pervanesinin gereğinden fazla suya girmesine denilen terimdir.Bu da lüzumsuz yakıt sarfiyatı, sürat kaybı ve motorun yorulmasına yol açar.dıştan takma motorlarda ,motor yükseltme braketiyle bu durum giderilir..