Gönderen Konu: SolidWorks Tekne Teknik Çizimi  (Okunma sayısı 2312 defa)

Metox

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Metin Usta
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1997
SolidWorks Tekne Teknik Çizimi
« : Mart 21, 2022, 12:27:21 ÖÖ »

Herkese merhabalar,

Ben CNC programcısıyım ve mesleğim doğrudan solidworks üzerinden çizim yapıp parçaları cnc için programlamak. Bu gün pazar olduğundan biraz canım sıkıldı ve tekne çizmeye karar verdim. 10-15 dakika uğraşıp kayık çizdim. Kayık çizmeyle uğraşırken kendime "neden gerçek boyutlarda ölçeklerde bir tekne yapmıyorsun diye sordum." ama bir sorun vardı. Teknik çizimde iyiyim ama geminin karinasını nasıl çizersem batmaz diye araştırmaya girdim ve bulamadım. Forumda da çoğu kişinin planlardan muzdarip olduğunu gördüm.

Karina hariç yapamayacağım şuanlık bir şey yok. Plan yapmak isteyenlere ücretsiz yardımcı olmak için girdiğim bu yolda bana karina ve şu olmazsa olmaz diyecek ve yardımcı olacak kişilere ihtiyacım var. Tekneyi çizmem kendi işim ile birlikte bir kaç ay sürebilir.

Özetle;
Bana bunun karinası sağlam dediğiniz bir plan verirseniz sizin için tekneyi tasarlayıp planları ile birlikte size sunabilirim.

Tekneyi sac ve sac arasına profil yerleştirerek yapmayı düşünüyorum şuanlık sizin düşüncelerinize göre değişir.

10 dakikada çizdiğim kayığın resmini bırakıyorum.  :onay

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: SolidWorks Tekne Teknik Çizimi
« Yanıtla #1 : Mart 21, 2022, 04:16:21 ÖS »
6.10 luk,uzatma planı ile birlikte 7 metre olan bir şaç tekne planım var abd'den aldıgın..ofset tablosunu programda şekillendirirsen gönderebilirim tabloyu ..tabi 2ay filan bulur,planın oldugu şehirde degilim,gitmem iki ayı bulur..hevesin geçmez hala buralarda olursan iletişime geçerim forum üstünden..

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #2 : Mart 22, 2022, 12:55:45 ÖÖ »
Selam,

Eger sifirdan kendiniz tasarlayacaksaniz :

Tekne matematigi hem basit, hem de cok karmasik birsey. Basit bir tekne icin hesap kitap o kadar da karisik degil. Ancak ciddi bir tekne icin zilyon tane hesap gerekli.

Tekne tasarlayabilmek icin herseyden once en basit tekne matematigine hakim olman lazim. Konunun Turkce terimlerine hakim degilim. Ingilizcesi Intact stability.

Su videoda ingilizce olarak gayet guzel acikliyor :

Boylece su ustunde kalacagi garanti bir tekne tasarlamaniz mumkun. Ancak verimli ve guvenli bir tekne tasarlayabilmek icin en azindan 2 - 3 yillik bir arastirma ogrenme surecine ihtiyaciniz oldugunu dusunuyorum.

Eger bir plana dayali calisacaksaniz;
Eger plan sizin dusundugunuz gibi sac degil de baska malzemeleri oneriyorsa, sac kullanmanin toplam agirliga ve agirlik merkezine nasil etki ettigini hesaplamak lazim. Yoksa guvenli olmayabilir.

Kucuk tekneler icin celik oldukca agir bir malzeme. Ancak benim kanaatime gore en basit yapi malzemesi. Hele iyi gazalti ve tig kaynagi yapabiliyorsaniz daha da basit.

Ancak profil seciminize katilmiyorum. Tekne icin agirlik zaten onemli. Celikten yaparak zaten buyuk dezavantaj ediniyorsunuz. Profil'in 4 kenari var. Bu 4 kenar'in en az 2 kenari neredeyse is yapmayacak ve bosu bosuna agirlik olusturacak. Onun yerine T demiri veya L demiri kullanmayi dusunebilirsiniz. Daha hafife ayni saglamligi elde edersiniz. T veya L kullanirken genis yuzey govdeye basmayacak. T'nin kuyrugunun ucu govdeye basacak. Boylece Tekne govdesiyle beraber bir I demiri elde etmis oluyorsunuz ve tekne icin oldukca iyi bir yontem.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #3 : Mart 22, 2022, 08:00:28 ÖÖ »
Saç tekne de,posta,omurga,stringer vbg yerlerde kutu profil kullanılmaz,pasa davetiye çıkartmak demektir,ki oluşan pas'a müdahale de edilemez...ayrıca kutu profilin çok mukavemetli olacagınıda sanmam...Kadirin dedigi gibi lama dediginiz türler kullanılır,düz,l,t, bunlar eger ciddi bir planınız varsa,tür ve kalınlık olarak belirtiliyor zaten...devamlı yazdım,yoruldum artık :)..ciddi bir bilginiz yoksa tekne tasarlamaya kalkmayın,tasarladıgınız tekne suyun kaldırma kuvvetini kullanarak su üstünde kalır sadece...davranışları,kötü hava ve deniz koşullarında ne yapıp,gapmayacagı mechul olur,hem paranızdan,zamanınızdan,emeginizden,hemde canınızdan olursunuz..

Metox

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 25, 2022, 05:18:54 ÖS »
Selam,

Eger sifirdan kendiniz tasarlayacaksaniz :

Tekne matematigi hem basit, hem de cok karmasik birsey. Basit bir tekne icin hesap kitap o kadar da karisik degil. Ancak ciddi bir tekne icin zilyon tane hesap gerekli.

Tekne tasarlayabilmek icin herseyden once en basit tekne matematigine hakim olman lazim. Konunun Turkce terimlerine hakim degilim. Ingilizcesi Intact stability.

Su videoda ingilizce olarak gayet guzel acikliyor :

Boylece su ustunde kalacagi garanti bir tekne tasarlamaniz mumkun. Ancak verimli ve guvenli bir tekne tasarlayabilmek icin en azindan 2 - 3 yillik bir arastirma ogrenme surecine ihtiyaciniz oldugunu dusunuyorum.

Eger bir plana dayali calisacaksaniz;
Eger plan sizin dusundugunuz gibi sac degil de baska malzemeleri oneriyorsa, sac kullanmanin toplam agirliga ve agirlik merkezine nasil etki ettigini hesaplamak lazim. Yoksa guvenli olmayabilir.

Kucuk tekneler icin celik oldukca agir bir malzeme. Ancak benim kanaatime gore en basit yapi malzemesi. Hele iyi gazalti ve tig kaynagi yapabiliyorsaniz daha da basit.

Ancak profil seciminize katilmiyorum. Tekne icin agirlik zaten onemli. Celikten yaparak zaten buyuk dezavantaj ediniyorsunuz. Profil'in 4 kenari var. Bu 4 kenar'in en az 2 kenari neredeyse is yapmayacak ve bosu bosuna agirlik olusturacak. Onun yerine T demiri veya L demiri kullanmayi dusunebilirsiniz. Daha hafife ayni saglamligi elde edersiniz. T veya L kullanirken genis yuzey govdeye basmayacak. T'nin kuyrugunun ucu govdeye basacak. Boylece Tekne govdesiyle beraber bir I demiri elde etmis oluyorsunuz ve tekne icin oldukca iyi bir yontem.

Merhaba, sac olması şart değil benim amacım kısaca şöyle, suyun üstünde duruşu stabil duracak , dalgalara dayanabilecek bir tekne karinası yapmak ve grubun üyeleri ile paylaşmak. Benim alanım mühendislik değil karinasını kendim tasarlayabilirim ama stabil olmaz. Bu yüzden hazır bir karina üstüne kendim az parçalı ve yüksek dizaynlı tekne tasarlamak istiyorum. üstünü de grubun üyelerinin fikirlerine göre dizayn etmek. Hafta içi pek müsait olamıyorum fakat hafta sonlarımı bu işe ayırmak isterim. ölçüleri ile birlikte planları sunup lazere gittiği zaman tekneyi yapacak olan kişilere kalan çok bir şey olmayacak şekilde tasarlamak ve grubun üyelerine sac olursa kaynattırıp ahşap olursa birleştirmek kalmasını istiyorum. Sac daha basit diye sac dedim kaynattırıp sadece boyatma kalması için. Ahşapta olabilir.

Metox

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 25, 2022, 05:32:32 ÖS »
Saç tekne de,posta,omurga,stringer vbg yerlerde kutu profil kullanılmaz,pasa davetiye çıkartmak demektir,ki oluşan pas'a müdahale de edilemez...ayrıca kutu profilin çok mukavemetli olacagınıda sanmam...Kadirin dedigi gibi lama dediginiz türler kullanılır,düz,l,t, bunlar eger ciddi bir planınız varsa,tür ve kalınlık olarak belirtiliyor zaten...devamlı yazdım,yoruldum artık :)..ciddi bir bilginiz yoksa tekne tasarlamaya kalkmayın,tasarladıgınız tekne suyun kaldırma kuvvetini kullanarak su üstünde kalır sadece...davranışları,kötü hava ve deniz koşullarında ne yapıp,gapmayacagı mechul olur,hem paranızdan,zamanınızdan,emeginizden,hemde canınızdan olursunuz..
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Dediğiniz çok doğru... Profilden mantıken olmaz bükülmesi çok zor olduğundan üzerinde çok fazla kaynak olacağı için Hem dayanıksız olur, Hemde kaynak attığı zaman. içi pasla dolacağı için baştan değiştirmek gerekir. Benim düşüncem ahşaplarda kullanıldığı gibi iskelet sistemi tarzında ama lama veya 5 veya 10mm sac lazer ile kesilir gayet sağlam olabilir. Ama 10mm lamanın ağırlığını tasarlayacağımız teknenin kaldıracağını çok düşünmüyorum. Aliminyum bu iş için velinimet ama kaynaklaması çok sıkıntı bu yüzden baştan eledim. Şuanlık en mantıklı seçim bana kalırsa ahşap üstüne kaplama gibi duruyor. Fiber kaplama yapılıyor diye biliyorum ahşap üstüne yanlış biliyorsam özür dilerim. ama komple fiberden tek ücreticiler yapamaz onun için bir kalıp gerekli kalıpta nereden başka 6.60 lık tene fiyatına gelir o da seri üretime geçer. Bir kaç gündür düşünüyorum Ben en iyisi sac olması fikrinden vazgeçeyim. Ahşap bir omurga bulup onun her detayını çıkartıp ölçülerle bilgilerle sizlere sunayım. Şuanda en büyük sorun karina onun haricinde dıştan motor düşündüğüm için herşeyi kendi mesleğime güvenerek tasarlarım. Benim amacın karina tasarlamak değil. var olan bi karinayı kullanıp üstünü kendim tasarlamak ve ölçüleri ile birlikte sizlere sunmak umarım kendimi ifade edebilmişimdir. Zaten konuyu açma amacım sizlerden hazır bir plan istemekti. Yanlış aks ettirdiysem affola...
İyi günler iyi forumlar dilerim.

Metox

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 25, 2022, 05:39:00 ÖS »
6.10 luk,uzatma planı ile birlikte 7 metre olan bir şaç tekne planım var abd'den aldıgın..ofset tablosunu programda şekillendirirsen gönderebilirim tabloyu ..tabi 2ay filan bulur,planın oldugu şehirde degilim,gitmem iki ayı bulur..hevesin geçmez hala buralarda olursan iletişime geçerim forum üstünden..
Servet bey alttaki mesajda sizinmiş ona cevap verdim. Dediğim gibi amacım tekne tasarlamak değil. Var olan tekneyi hobi olarak çizip ofsetleri ve ölçüleri çıkartıp sunmak. Acelem yok Ben hafta sonları buralardayım. :)