Gönderen Konu: Tuğ boat çizim yada plan ihtiyacı  (Okunma sayısı 5505 defa)

Poseidon34

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Furkan ÜLKER
  • Bulunduğu İl: İSTANBUL
  • Doğum Yılı: 1988
Tuğ boat çizim yada plan ihtiyacı
« : Kasım 01, 2017, 06:24:34 ÖS »

Merhaba,

Bir çok tekne planına baktım ihtiyacım olarak ve yapılabilme açısından mini tug boat yapmaya karar verdim.

Sitede göremedim fakat elinizde hazır plan yada 6-6,50 uzunluk 2.40 genişliğe göre çizim yapıp fiyat verebilecek arkadaşlar var mıdır?

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: Tuğ boat çizim yada plan ihtiyacı
« Yanıtla #1 : Kasım 01, 2017, 07:04:58 ÖS »
      http://www.berkeley-engineering.com/CanduE-Z.html
 Buradan planları alabilirsiniz. 70$ diyor.

Poseidon34

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Kasım 01, 2017, 07:27:32 ÖS »
      http://www.berkeley-engineering.com/CanduE-Z.html
 Buradan planları alabilirsiniz. 70$ diyor.

Vermiş olduğunuz linki daha önceden de inceledim fakat o ölçüler bana küçük gelmekte.

Siteden yardımcı olabilecek bir arkadaş var ise çizimini yaptırmak isterim. Yada bu proje hakkında çalışma yapan bir arkadaş var ise yardım ederse sevinirim.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #3 : Kasım 01, 2017, 08:32:10 ÖS »
     9 feet ten 24 feet e kadar modelleri var, yani 3 mt den 7 mt ye kadar. Siz kaç metre bir tekne düşünüyorsunuz. Bizler aslında amatörleriz, mevcut planları uyguluyoruz.

Poseidon34

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Kasım 01, 2017, 08:44:49 ÖS »
     9 feet ten 24 feet e kadar modelleri var, yani 3 mt den 7 mt ye kadar. Siz kaç metre bir tekne düşünüyorsunuz. Bizler aslında amatörleriz, mevcut planları uyguluyoruz.

6-7mt arası bana yeter. 20 feet ve 24 feet için house boat diyor. Römorkör olduğuna emin misiniz?

Bende amatörüm fakat Autocad de çizilebileceğini düşünmekteyim. Yabancı bir forumda cad çizimini cnc de kesip yapıldığını gördüm.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #5 : Kasım 01, 2017, 10:05:49 ÖS »
    Ben bu siteyi sizin yazınınız üzerine buldum. 20 -24 feet yüzen evmiş. Romorkör olması şart mı, S650 yi bir inceleyin, benim bitirdiğim, bir kaç arkadaşımızın devam ettiği bir tekne. Romorkörü aratmaz :onay .

Poseidon34

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #6 : Kasım 01, 2017, 11:27:36 ÖS »
    Ben bu siteyi sizin yazınınız üzerine buldum. 20 -24 feet yüzen evmiş. Romorkör olması şart mı, S650 yi bir inceleyin, benim bitirdiğim, bir kaç arkadaşımızın devam ettiği bir tekne. Romorkörü aratmaz :onay .

Tabiki römorkör olması şart değil. Fakat tekne göl ve Karadenizde kullanılacağı için içten takma motorlu bir tekne arıyorum. Buralarda marina söz konusu bile değil. Balıkçı barınaklarının hali ortada. Sizin teknenin salması ile bizim bu barınağa giremezsiniz. Hadi giriniz balıkçı teknelerinin arasına nasıl bağlayacaksınız. . .
Tuğ boat yapım aşamalarında da bir amatör için uygun olabileceğini düşünüyorum. Yaklaşık 1 saatlik çalışma ile bir maket yapmaya çalıştım. Eksiklerimi gördüm. Daha da düzgün maketini yapıp bir şekilde başlıyacağım.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #7 : Kasım 01, 2017, 11:42:50 ÖS »
     Evet, bu konuda haklısın; benim teknede salma 90cm, su çekiminle 135 cm draft var ve enaz 2 m. güvenli su gerekiyor. Bende sığ suya giremiyorum ama bizim barınakta yeterli derinlik var bununla birlikte merkezdeki 1 nolu barınağa giremiyorum. Balıkçı teknelerinin arasına girmek sorun değil, benim tekne de balıkçı teknelerinin arasinda ama yöresel koşullar önemli.
    Bence acele etme, biraz daha araştır. İşine yarayacakfarklı planlar bulabilirsin. Bulduğun planlar üzerinde tartışıriz yine.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti

Poseidon34

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #9 : Kasım 02, 2017, 10:06:45 ÖÖ »
     Evet, bu konuda haklısın; benim teknede salma 90cm, su çekiminle 135 cm draft var ve enaz 2 m. güvenli su gerekiyor. Bende sığ suya giremiyorum ama bizim barınakta yeterli derinlik var bununla birlikte merkezdeki 1 nolu barınağa giremiyorum. Balıkçı teknelerinin arasına girmek sorun değil, benim tekne de balıkçı teknelerinin arasinda ama yöresel koşullar önemli.
    Bence acele etme, biraz daha araştır. İşine yarayacakfarklı planlar bulabilirsin. Bulduğun planlar üzerinde tartışıriz yine.

Evet efendim gibi yöresel koşullar etkili oluyor. Burada balıkçılık zamanı büyük tekneler bordo bordoya bağlayınca limanın ortasına kadar geliyorlar. Milletin tonozu kesiliyor. Düzenli bir bağlama yeri yok. En yakın barınakta güney doğuya doğru 24 mil Rumeli feneri limanı var fakat orada da barınamazsınız. Kuzey batıya doğru 24 mil uzakta Kıyıköy var orasıda araba ile evden 250km yol yapıyor bu sebeple orayada gidemiyoruz.

Poseidon34

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Kasım 02, 2017, 10:10:09 ÖÖ »
http://www.boatdesigns.com/20-or-21-1_2-Titan-authentic-tug-cruiser/products/885/

Servet bey link için teşekkürler. Buradaki tekneler karinalı benim istediğim modelde karina yok. Bunları amatör olarak yapmak zor olacağını düşünüyorum.

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #11 : Kasım 02, 2017, 12:28:41 ÖS »

6-7mt arası bana yeter. 20 feet ve 24 feet için house boat diyor. Römorkör olduğuna emin misiniz?

Bende amatörüm fakat Autocad de çizilebileceğini düşünmekteyim. Yabancı bir forumda cad çizimini cnc de kesip yapıldığını gördüm.

hazır bir planın bölümleri autocad de çizilebilir ama siz sıfırdan mı çizilsin istiyosunuz?
Ersin İzci
1985/Armutlu

Poseidon34

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #12 : Kasım 02, 2017, 01:04:40 ÖS »

hazır bir planın bölümleri autocad de çizilebilir ama siz sıfırdan mı çizilsin istiyosunuz?

Evet ersin bey sıfırdan çizim istiyorum. Tekne model olarak 6 ana parçadan oluşuyor. 1 adet alt zemin, 2 adet baş bodoslamadan teknenin yarısına kadar parça ve 2 adet yan güverteler ve teknenin kıçının oluşmasını sağlayan parça mevcut. Kamara ve havuzluk istek üzerine yapılabilir. Benim sadece 6 parçaya ihtiyacım vardır.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #13 : Kasım 02, 2017, 01:56:50 ÖS »
planing modelinin altı düz olabilir..ama ona da çok güçlü motor takman lazım..
burda ısmarlama çizim yapabilecek cıkacagını sanmam..
bilimsel ve teknik alt yapı olmadan da öyle autocad da çizilmez bu meretler..
çizerim,yaparım denilen teknenin de,deniz de bir garantisi olmaz..

http://www.theboatguys.com/minitug.htm

ErsanAkpınar

• İleri Üye
  • ersanakpinarr@gmail.com
  • Ad Soyad: ersan akpınar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #14 : Kasım 02, 2017, 02:27:58 ÖS »

Bu çok iyimiş

Playboy Runabout 14'
İnstagram @playboyrunabout