Gönderen Konu: Stabilize Projesi  (Okunma sayısı 3496 defa)

sertac271

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: sertacser tac
  • Bulunduğu İl: kıbrıs
  • Doğum Yılı: 1984
Stabilize Projesi
« : Ocak 20, 2017, 09:12:31 ÖS »

Merhabalar. İş yoğunluğu sebebiyle uzun bir süredir forumu takip edemedim.Yavaş yavaş buralara dönmeyi planlıyorum. :)  Son zamanlarda uçakla yaptığım yolculuklarda dikkatimi çeken birşeyler oldu. Sizinle paylaşmak istedim.
Bir uçuş seferinde kanat tarafındaki bir koltukta oturdum. Yaklaşık 2 saatlik seferin tamamını kanattaki oynar parçaları izleyerek geçirdim. Dakikada yaklaşık 30-40 kere hareket eden parçalar vardı. Olayın ne olduğunu nasıl olduğu aslında az çok anlamıştım. Uçaktan iner inmez pilot bir arkadaşıma telefon açtım. -  Nedir oğlum bu kanattakiler sürekli oynar durur ?
Tahmin ettiğiniz üzere uçağı yönlendiren bu hareketli parçalar aynı zamanda , otomatik pilottayken stabilizatör görevi de görüyor. Ataletli ve kararlı hareketlerle uçağı yatay konumdaki gidişini stabilize ettiğini öğrendim. Aklın yolu bir.. Hemen bunu tekneye nasıl yaparım diye hayal dünyasına daldım. İnternette hayli vakit harcadıktan sonra benzer bir sistemin teknelerde varsa da ben bulamadım. Fuara gittiğimde stabilizator adı altında bazı büyük çaplı ürünlere rastlamıştım. Sürekli dönen bir top anladığım kadarıyla merkez kaç kuvvetini baz alarak dengeyi sağlıyor bu tip ürünler..
Gel gelelim uçaklardaki flapları teknelere adapte etmeye..Projeyi şu şekilde düşündüm. Teknelerde kullanılan flapları çok hızlı pistonlarla kontrol edebilirsek ve bu kontrolü,  stabilizasyonu sağlayacak elektronik donanım ile birleştirdiğimizde hemen her süratte denizin hırçın olduğu zamanlarda bile yatay eksende daha stabil yolculuklar edinilebilir. İşin elektronik donanımı ve yazılımını ufak bir modelde denedim. Gyro modulu ve arduino gibi bir işlemci ve servo motor ile fena olmayan neticeler verdi. Tabi tüm projem ıslanana kadar güzel gidiyordu. Değerli fikirlerinizi almak isterim. Ne düşünüyorsunuz proje hakkında..

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
Ynt: Stabilize Projesi
« Yanıtla #1 : Ocak 21, 2017, 03:16:05 ÖÖ »
Şimdi adını hatırlayamıyorum ancak sizin demek istediğiniz gibi bir şey gördüğümü sanıyorum. Yolcu tekneleri yada deniz otobüslerinin bodoslamasına amortisör benzeri bir sistemle desteklenmiş ufak bir kayak takılmıştı ve tekne dalga nedeniyle baş vurduğunda suyu karşılayan bu kayak oluyordu ve süspansiyon etkisiyle tekne hoplayıp zıplamadan konforlu yatay seyrine devam ediyordu.

Resim yada videosunu bulabilirsem eklerim.
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2017, 03:23:12 ÖÖ »
Bunlara benzer bişeydi ama tek gövdeli yolcu teknelerinde kurulu bir sistemdi

M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2017, 10:02:45 ÖÖ »
Okyanus balıkçı teknelerinde iki tarafa açılmış bumbaların ucunda geniş alanlı çıpa benzeri parçaları denize daldırıyorlar. Tekne sallandığında bu alan yukarı kalkmamak için direnç gösteriyor, özellikle seyirde ama aynı zamanda alargada teknenin aşırı sallanmasını engelliyor.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Xxx

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Ocak 22, 2017, 02:19:15 ÖÖ »
Hani eşeğin aklına karpuz kabuğu getirme derler. Geçenlerde kafama takıldı. Şu yelkenlilerin salmaları dümen palası gibi hareketli olsa, tekne bir tarafa yattığında salma dümen palası gibi ters yöne zorlasa (salma ortada olduğu için teknenin yönünü etkilemeyip sadece bir tarafa yatırmaya, yani tekne yatık iken düz konuma gelmeye zorlayamaz mı?).
Sonra da kendi kendime diyorum. Bi uyanık sen varsın.