Gönderen Konu: Taymen'in Okunabilir Planları  (Okunma sayısı 30064 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Taymen'in Okunabilir Planları
« Yanıtla #30 : Ocak 30, 2015, 09:16:02 ÖS »

taymen 4 mt tekneyi yapmak istiyorum ama plan yalnış maketini yapmaya çalıştım ölçüler tutmadı. yardım edermisiniz

Bu tekne dik yapıştır ile yapıldığından bence bu posta ölçüsüne takılmayın. Dik yapıştır için büyük parçaları birleştirip doğru olan postaları yerleştirdiğinizde tekne yapım esnasında yanlış olan posta otomatik olarak ortaya çıkacak zaten. o posta o aşamada da tekneye koyulabilir diye düşünüyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Huseyinberkant

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Hüseyin berkant kılınçlı
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1974
« Yanıtla #31 : Aralık 20, 2015, 02:06:24 ÖS »
Merhaba ben bu işlerde yeniyim istediğimiz ölçüde tekne yapabileceğinizi yazmışsınız bende yaklaşık 7 veya 8 metrelik tekne planı gönderebilir misiniz

yusuf_tavli

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: yusuf
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #32 : Aralık 20, 2015, 10:30:55 ÖS »
size zahmet olmaz ise bana 3.60 boyun planlarını gönderebilirmisin yusuf_tavli@hotmail.com tesekkurederim

Asenlies

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Enes öğretici
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1995
« Yanıtla #33 : Temmuz 09, 2017, 04:45:37 ÖS »
Merhaba ben bu teknenin modelini cok begendim yapmak istiyorum fakat bu planlardan hiç bir şey anlamadım malesef iskelet oluşturma, malzemeler,yapim asamalari hakkinda daha fazla bilgiye nasıl sahip olabilirim yardimci olursanız çok sevinirim

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #34 : Temmuz 09, 2017, 09:33:54 ÖS »
Merhaba ben bu teknenin modelini cok begendim yapmak istiyorum fakat bu planlardan hiç bir şey anlamadım malesef iskelet oluşturma, malzemeler,yapim asamalari hakkinda daha fazla bilgiye nasıl sahip olabilirim yardimci olursanız çok sevinirim
Bu forumdaki tüm sayfaları okumaya çalışarak  <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

syaldiz

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Soner YALDIZ
  • Bulunduğu İl: ANTALYA
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #35 : Aralık 22, 2018, 11:21:16 ÖS »
Merhabalar
Aranıza yeni katıldım. Bu site sayesinde bayağı bir şeyler öğrendim.
Amacım 36-40 feet uzunluğunda bir yelkenli yapmak. Multichine 36 veya Didi 40cr gibi. Şimdilik ikisinin Arasında karar veremedim.
Ama bu seçimi daha sonraya bırakmak istiyorum.
Şimdi sitenin genelinde önerildiği gibi öncesinde kendimi denemek için daha küçük bir tekne yapmak istiyorum. 2-3 haftadır araştırmama ragmen güzel bir ücretsiz plan bulamadım. Taymen çok hoşuma gitti ve 4 Metrelik Taymen yapmaya karar verdim. Yine bu sayfada denildiği gibi bazı Posta ölçüleri yanlış.
Öncelikle verilen ölçülere göre 1:10 maketini yaptım. Hatalı ölçüde olan postaları yeniden ölçeklendirerek maketi tamamladım. Yine yukarıda bir arkadaşın dediği gibi dik yapıştır olduğu için ara postaları duruma göre ölçeklendirsek sanırım sorun olmayacak. En azından taban, yan kısımları ve kıç ayna doğru verilmiş. Havalar ısınınca tekne yapımına başlayacağım. O zaman en azından benim yaptığım ölçüleri ve resimleri veririm. Sanırım forumda kimse bu tekneyi yapmamış. En azından biri yapsa ölçüleri verirdi. Bizlerde faydalanırdık. :)

syaldiz

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #36 : Haziran 28, 2019, 03:33:02 ÖS »
taymen 4 mt tekneyi yapmak istiyorum ama plan yalnış maketini yapmaya çalıştım ölçüler tutmadı. yardım edermisiniz

Bu tekne dik yapıştır ile yapıldığından bence bu posta ölçüsüne takılmayın. Dik yapıştır için büyük parçaları birleştirip doğru olan postaları yerleştirdiğinizde tekne yapım esnasında yanlış olan posta otomatik olarak ortaya çıkacak zaten. o posta o aşamada da tekneye koyulabilir diye düşünüyorum.

AYnen dediğiniz gibi. Tekne alt ve yan çizimleri 3 aşağı 5 yukarı dogru. Arka aynalıkta dogru.
Ben tekne boyutunu 4.30 olarak ölçeklendirdim. Tam 2 adet kontraplak boyutuna denk geliyor. Böylece Tek parca ek yaptım. Nisan ayında başladım. AMa yagmurlar falan derken hala devam ediyorum. Yapacak yerim yok. Yapacak vaktim yok. İnternet kafe işletmekteyim. sabah 9 - gece 1 calışıyorum. Çalışan elemanım yok. Hafta sonu bayram seyran tatil matil yok.
Buna ragmen yılmadım :) Bayağı yol katettik.Tekneyi ters çevirdik. En son Yoklama macununu çektik. İç postalar bayagı bir uğrastırdı. Bölmelerin yerlerine göre Postaları kendim belirledim ve ölçüleri çıkarttım. Çıkarttığım ölçüleri benden başka kimse anlayamadı :) Ölçüleri Biraz uydurduk , biraz doğaçlama yaptık ama güzel oldu.
Resimleri ilk fırsatta yükleyeceğim.

syaldiz

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #37 : Nisan 30, 2023, 03:29:10 ÖS »

Tekneyi Eylül 2019 da bitirdim. Hala sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.
Biraz geç oldu ama en sonunda yapım aşamalarını internete koydum.
Maliyet hakkında da fikir verecektir. İzleyebilirsiniz.