Gönderen Konu: Kolibri Bot Kullanan Arkadaşlar  (Okunma sayısı 17638 defa)

maviufuklar

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Evren YALDIZ
  • Bulunduğu İl: İstanbul - Edirne
  • Tekne Adı: maviufuklar
Kolibri Bot Kullanan Arkadaşlar
« : Ocak 03, 2012, 07:04:45 ÖS »

Arkadaşlar aramızda kolibri bot kullanan varmı tam özellikleri nette pek açık olarak yok.Kullananlar varsa kullanımından ve özellikle karina kısmından bahsedermi, duyduğuma göre karinalı ve daha manevraya yatkın bir modelmiş.Üzzerinde 15 bg ve 9.8 4 zamanlı motor kullanacağım.Özellikle manevrası ve su tutma özelliği daha iyi olabilecek bot tavsiyelerinizide beklemekteyim.

düşünülen boylar 3.60 la 3.40 arası an kötü ihtimalle 3.30 olabilir
evren yaldız
saroz avcısı
avı derinlerde değil sessizliğinde ara

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: kolibri bot kullanan arkadaşlar
« Yanıtla #1 : Ocak 03, 2012, 07:47:40 ÖS »
Kolibri nin arkası aynalı olanı değilde arkası şişme olanını kullandım. Karina kısmı ile ilgili şunu söyleyebilirim bellir bir düzeyden sonra karina farketmemekte.Karina derinliğinden bahsediyorsanız çok derin oldumu plane e kalkış süresi uzayacaktır. Çok sığ oluncada zaten sürtünmeden dolayı çok zor plane e çıkarsınız.Bence en çok et kalınlığına dikkat etmelisiniz oda 1. sınıf botların arkasından gelen botlar için güzel seviyede.Bu bottan yamaha,quıksilver vs performansı beklemeyin ancak iyi ve güzel bir bot olduğu kanatindeyim.

Ayrıca seastar ve glen botlarını kullandım onlarda tavsiye edebileceğim botlardan.
15 bg kullanacaksanız bence sınır olarak 3.60 düşünün. 3.40 3.30 lara inecekseniz 9.8 sizi iki kişi ile yeterince memnun edecektir.

Manevra konusunda denge istiyorsanız eğer botunuzla oynamanızdan çok motorunuzla oynamanız gerekecek diye düşünüyorum.Motor için satılan flaplar tam bu iş için.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

maviufuklar

• Çırak Üye
« Yanıtla #2 : Ocak 03, 2012, 08:00:26 ÖS »
Volkan bey elimde kullanmakta olduğum bir seastar botum mevcut ne yazıkki tüm yaz sorunsuz kullandım.Temizlik için indirdim ve yarım havayle muhafaza ettim.Geçen hafta dalışa gittiğimizde tam anlamıyla şişirdim ve kumaşta kafa kısmındaki tüpte açma yapmış ufak gerçi ama mide bulandırmaya yetti.Bunun haricinde alt taban tahtalarında şişme yapması arka tahliye tapasından sorun yaratması ve yol yaptığımda zaman zaman karinanın sanırım tam oturmamasından kaynaklı denge sorunları yaşadım. Aldığım firma tapa ve taban tahtalarını sorunsuzca yenilerini verdi fakat daha önce kullandığım quiksver ve daf marinler gibi memnuniyetimi belirtemiyorum.Şu günlerdede işin açıkçası altı fiber yada kolibri tarzı botlara bakmaktayım.Kısa meralarımız için 2 kişiye yeterli ve oldukçada uygun yakıt ekonomisi sağlıyorlar.Bunlardan vazgeçmesi ondan dolayı çok zor oluyor.
evren yaldız
saroz avcısı

maviufuklar

• Çırak Üye
« Yanıtla #3 : Ocak 03, 2012, 08:03:40 ÖS »
Şunuda belirtmek isterim flap konusunda çok araştırmalar yaptım benden önce bir arkadaşım oldu olacak ben takayım deyip taktı ve deneme imkanım oldu. denge konusunda sorunsuz dengeli manevralarda sorun yok diyemeyeceğim ama örneğin 3 4 mt reden dönerken şimdi bunu 2 ye katlamış durumda yakıtın düştüğünü iddia ediyorlardı.Plain konumuna daha çabuk düşüyor bu konuda haklılar fakat yakıt ve süratte bariz farklar meydana geldi.Taşıması ise sorun +sorun diyorum.Bundanda şunu öğrenmiş olduk fazla merak etmemeyi:)
evren yaldız
saroz avcısı

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Ocak 03, 2012, 08:13:47 ÖS »
Zaten bahsettiğiniz üst düzey botlarla kıyaslama yapmamanız gerekir :D Tenzih ederim sadece örnek veriyorum ancak Şahinde BMW rahatlığı aramaya benziyor birazcık.
Bende Seastar kullandım sadece ayna kısmından çok az açılma ile karşı karşıya kaldım onun haricinde bir sıkıntı yaşamadım çok şükür.Ancak bahsettiğiniz taban şişmesi konusuna dikkat etmemiştim öğrendiğim iyi oldu.
Karina derinliği için fiber botlar sizin derdinize derman olacaktır.Bence hiç zaman kaybetmeden onlara bakın.Kullanmadım ancak baya seyehat yaptım bende dalışa gittiğimiz zamanlarda 4.6 25 HP Mercury 4 zamanlı ile kullanılıyordu tek kelime ile harika.
Küçük boy düşünüyorsanız 3.6 3.3 9.9 veya 15 hp motor kombineleri tam kıvamında olacaktır.

Flap oldumu motor sanki şişmalıyor :D Bagaja sığarken bir bakıyorsunuz sığmamaya,zorlamaya başlıyor :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

maviufuklar

• Çırak Üye
« Yanıtla #5 : Ocak 03, 2012, 08:21:22 ÖS »
Şubat sonu suya hazır bir 4.90 yaptırdım altı fiber daha önce kullanma şansım olsada kendi malım olmadığına kısmen diye biliyorum.Bundan beklentim öncelikle sürat olmasıydı jig e merak sarınca biraz uçmaya karar verdik saolsun arkadaşlarda ön ayak olunca 90 bg bir altı fiberin son rutuşları yapılıyor.Havaların soğuk olmasına da aldırmadan ilk suya inişte test etme şansına kavuşacağım.Malum sarozda jig avı dediğimizde daha yaygınlaşmamış ve trofe avlar bulunmakta.Katlanır tabanın taşıması arabada kolay olmasından bir yerdende iyi oluyor kısa dalış meraları ve farklı meralara gitmesi çok kolaylaşıyor çok kötü bi şekilde arada kalmış durumdayım.
evren yaldız
saroz avcısı

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Ocak 03, 2012, 08:25:33 ÖS »
Katlanır taban için arabada taşıması tabikide kolay ancak ben römork sistemini tercih ederim heraçıdan.
Tecrübelerime dayanarak bot alıyorsanız yanına birde romork alıcaksınız diye düşünüyorum. Çünkü bellir bir süreden sonra indir şişir indir şişir insanın gözünde büyüyor ve avdan vazgeçiyor bazı zamanlarda.E katlanır botu denizde bırakma şansınız da çok yok altı kekamoz bağladımı çok uğraştırıyor ve bota zarar vermeden temizlemek çok zor.
Bence fiber yanınada bir romork şahane olur.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

avcı22

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Mesut Turan
  • Bulunduğu İl: Edirne
  • Doğum Yılı: 1974
Ynt: Kolibri Bot Kullanan Arkadaşlar
« Yanıtla #7 : Nisan 24, 2012, 11:41:10 ÖÖ »
Ben Kolibri KM300 ahşap taban bot kullanıyorum.Botumdan memnunum.Yalnız Volkan Bey in bahsettiği gibi şişme bot belli bir süre sonra bıkkınlık veriyor.Eğer araç ve romörkunuz yoksa eziyet oluyor.
Edirne-Bayburt 1974

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
Ynt: Kolibri Bot Kullanan Arkadaşlar
« Yanıtla #8 : Nisan 24, 2012, 02:38:58 ÖS »
Bende 3.60 bot var. Taşı-şişir-indir-yıka-taşı artık gına geldi. Bir remork yapınca kurtuldum. Şimdi çok rahatım.
Ne mutlu Türküm diyene.