Gönderen Konu: Karsinizda yeni 3d Printer tasarimim  (Okunma sayısı 1498 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Karsinizda yeni 3d Printer tasarimim
« : Ağustos 10, 2021, 08:51:49 ÖÖ »

Selam arkadaslar,

Evet, konu cok bu siteye uygun degil gibi. Ancak iki sebepten burada da paylasmak istedim.
1 - Eninde sonuda bu aletleri denizle birlestirmenin kendimce yollarini bulacagim.
2 - Damlaya damlaya gol olur, bir elin nesi var, iki elin sesi var hesabi, bir iki damla destek gelirse proje yurur. Ben de ileride daha denizli projelerle donerim

diye dusundum.

Bu benim bir suredir uzerinde calistigim acik kaynakli CNC makinesi projesi.

Henuz gelisimini tamamlamis sayilmaz. Ancak hali hazirda sorunsuz calisan prototipi gelistirmeyi basardim.

Makinenin amaci var olan makinelerin yerini almak degil. Her makinenin kendine has guclu yanlari olur.
Bu makinenin guclu yani doner eksen ve capraz kizakli X ve Z ekseni kombinasyonu.
Bu sayede hem normal 3 eksen calisabiliyor, hem de capraz kizaklar 4 eksenliymis gibi islemeler yapmasina olanak taniyor.
X ekseninin hareket gereksinimi cok daha az.
Doner eksenle birlesince oldukca hizli ve yumusak hareketler yapabiliyor.

Ayrica kayisla calisan capraz kizak mekanizmasi son derece hizli ve hassas.

Ayrica, 3d printer, lazer, router, bunlarin hepsi birer cnc makinesi. Buraya kadar yapmisken, bir de kolay degistirilebilir takim tutucu yaptim.
Kafayi bir dakika icerisinde degistirerek ister printer, ister cnc isleme ister baska birsey olarak kullanin. Ne olarak kullanacaginiz da artik yaraticiliginiza ve keyfinize kaliyor.

Yillarim cnc makinelerinin basinda gecti. seri uretim kaliplarindan tek seferlik metrelerce uzunlukta modellere kadar bir suru seyle ugrastim.
Butun bunlari harmanlayip masaustunde calisacak, ama istenirse olceklenerek metrelerce uzunlukta da model basabilecek bir makine dusundum.

Basimiza bu doner tablali kutup ayisi cikti.

Projeyi acik kaynakli olarak ilan ettim. GitHub deposundan 3 boyutlu modellerini ve guncelledigimde malzeme listesini indirip makineyi kendiniz toplayabilirsiniz:
https://github.com/kadirilkimen/Polar-Bear-Cnc-Machine

Version 1'i yayinlamaya biraz daha zaman var hala.

Sunum videosu da soyle :

Videoda Makinenin avantajlarindan detaylica bahsettim.

Ne yazikki hem Turkce hem Ingilizce hazirlamak icin zamanim ve enerjim yoktu. O sebeple video sadece ingilizce.

Baski parcalar 1kg filament ile basilabiliyor.
Saglamligi icin 0.8 - 1.2mm duvar kalinligi ve 20% infil cogu parca icin yeterli.

Umarim makineyi begenirsiniz.
Begenirseniz projeye destek olmayi da dusunun derim :)  Acik kaynakli projelerin kaderi destek kitligi. Eger proje yeterince destek gorurse ben de yeterince iyi zaman ayirabilirim ve cok daha basarili bir makine cikabilir ortaya.

Surada sitesi ve sitesinde de destek icin support kisminda cesitli secenekler var. Bilemiyorum hangileri Turkiye'de calisir. Bakarsiniz artik :
https://www.kadirilkimen.com/thepolarbear

Damlaya damlaya gol olsun, projeyi yuzdurelim  <>
Cok Tesekkurler!

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: Karsinizda yeni 3d Printer tasarimim
« Yanıtla #1 : Ağustos 10, 2021, 12:50:13 ÖS »
Tebrikler.

Azimlisin maşallah. Üstelik de zaman geçtikçe üstüne yeni şeyler koymuşsun.

Ben tabii ki bir tane yapmak ve de destek de olmak isterim ama ben elimdeki yazıcıyı dağıttım. Bir daha toplayabilecek miyim emin değilim.

Bir de öncelikle şu elimdeki projeleri bitireyim. Uzadı da uzadı. Önce şu videoyu bir yayınlayayım. 2 3 proje de yandan yürümeye çalışıyor ama proje dışı sorunlar nedeniyle bir türlü ilerlemiyor işler.

Sonra CNCye başlarım... gerçi şimdiden denizle buluşturdum cnc çıktılarımı ama... neyse orası henüz sır....

videoda....

... az sonra.